Kredi Ustam
5 Başlıkta Sigortasızım Kredi Kartı Alabilir Miyim? | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Kartları > 3 Kısa Ve Net Cevapla Kredi Kartı Limiti Arttırma

3 Kısa Ve Net Cevapla Kredi Kartı Limiti Arttırma

Tarih: 25.03.2019
Güncel: 28.10.2019
kredi kartı limiti nasıl yükseltilir

Tahsise açık olan kredi kartları bu tahsis sırasında sizin ekonomik durumunuz ve talebinize oranla bankanın verdiği onay dahilinde gerçekleşen limitler eşliğinde olur. Bu limitler de zaman içerisinde ekonomiye yenik düşebilir yada sizin ihtiyaçlarınızı karşılayamaz hale de gelebilir. Bu durumda bankanızdan almış olduğunuz kredi kartının limitini artırma yoluna gidebilirsiniz. Bu her tüketicinin hakkıdır. Fakat bu talebinizin olumlu karşılanabilmesi için öncelik bankanın şartlarını taşıyor olmanız gerebilir.

Günümüzde bir çok kesim para taşımak bir yana kredi kartını bile taşımaktan imtina ediyor. Bu bile kişilere zor gelirken aynı zamanda kaybetme riskine karşın güvenlik problemleri de beraberinde geliyor. Bu nedenle tüketiciler artık kartlarını telefonlarına, saatlerine ya da bunlara benzer yanlarından ayırmadıkları eşyalarına tanımlayabiliyor. Telefonlara verilen NFC özelliği sayesinde artık tüm bankaların kartları akıllı telefonlara tanımlanıyor. Bu tanım ödemelerinizi telefonla yapabilirsiniz anlamına geliyor.

Başlıca Kredi Kartı Limitini Yükseltme Yolları

Kredi kartları son yıllarda insanların hayatına giren önemli bir alışveriş aracıdır. Kredi kartı ile nakit olarak yapılan tüm işlemler paraya ihtiyaç duymadan yapılabilmektedir. Bu kredi kartının sağladığı kolaylık olarak bilinir ve bu özelliği ile kartların kullanımı sürekli olarak artar. Kredi kartı özellikle para taşımak istemeyen kişilerin başvurduğu bir alışveriş aracıdır. Ama kredi kartları sınırsız kullanım gibi bir özelliğe sahip değildir. Her banka kredi kartını verirken kişinin maddi durumuna ve ödeme koşuluna göre limit belirlemektedir.

Kredi kartları her kullanıcıya farklı limitler dâhilinde verilmektedir. Kişilerin gelirlerine, bankalardaki geçmişlerine ve ödeme durumlarına göre kredi kartı limitleri belirlenmektedir. Bazen kişinin ödeme durumuna göre küçük miktarlarda verilen karta limit yükseltme işlemi uygulanmak istenir ya da bu işlem kart limitinde düşüş olarak da değerlendirilebilir.

  • Telefon Bankacılığından
  • İnternet Bankacılığından Kredi Kartı Menüsü ile limit artırma başvurusu
  • Alışveriş esnasında limit yetersizliği nedeni ile Bankanın sizi araması ya da SMS yoluyla limit artırma onayı istemesi ile
  • Banka Şubesinden klasik yöntemler ile
  • Bankacılık Mobil Uygulamalarından ilgili menüleri takip ederek,
  • Bankanızın ATM’sinden kart limiti artırma talebinde bulunarak

Yapılabilen bir işlem. Geçmiş dönemlerde bu işlemin yapılabilmesi için büyük uğraşlar veren tüketiciler artık anlık yapılan işlemler ile bu artırım yolunu yapabiliyorlar.

Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir sorusunun tek cevabı müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmedir. Kredi kartının limitinde değişiklik yapmak isteyen bir kişinin kartı aldığı bankanın müşteri hizmetlerine ulaşması kartta limit değişikliği için yeterli olmaktadır. Müşteri hizmetlerine ulaşan ve sonrasında tüm işlemlerini çağrı merkezi personelinin yönlendirmesi doğrultusunda yapacak olan kişinin kart limitinde değişiklik yapması için yalnızca yaptırmak istediği işlemi belirtmesi ve personelin okuduğu sözleşmeyi onaylaması yeterli olacaktır. Bu sayede kart limitini yükseltebilen kullanıcı herhangi bir işlemi tekrarlamak zorunda kalmadan kredi kartını yeni limiti ile kullanabilecektir.

Müşteri ilişkileri ile yapılan görüşmeden sonra kart limitini yükselttiğiniz kredi kartınızı herhangi bir işlem daha yaptırmaya gerek duymadan kullanmanın zevkini yaşabilirsiniz. Üstelik bu işlemden sonra yeni kart ya da yeni bir şifre almak zorunda da kalmazsınız.

Kredi Kartımın Limiti Otomatik Olarak Yükseliyor Ne Yapmalıyım?

Aslında kredi kartı limitleriyle alakalı yaşanan bir diğer sorun ise otomatik olarak kredi kartı limitinin arttırılmasıdır. Kimi zaman bu durum rahatsız edici olabiliyor. Neden derseniz eğer siz düzenli olarak ödeme yapıyor ve kredi kartına ve kredilerinize çok borcunuz yok ise bankalar sizin limitlerinizi otomatik olarak yükseltiyor.

Sadece kredi limitleriniz değil eğer kredi kartınız varsa kullandığınız kredi kartı limitinizde otomatik olarak yükseliyor.Bu durum bazen hesabınızın şaşması ve daha fazla harcama yapmanıza yol açabiliyor. Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız. Bankanızı arayarak müşteri temsilcinize otomatik limit arttırmını durdurmak istiyorum, seklinde istekte bulunursanız bu limit arttırımı durdurulacaktır. Bu işlem için bankaya gitmenize gerek yoktur.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Bu sorumuzun cevabına geçmeden evvel bazı merak edilen sorulara cevap vermek istiyorum. Mesela kişiler en yüksek kredi kartı limiti ne kadar, kredi kartı limiti her ay yenileniyor mu ve kredi kartı limiti aylıkmıdır gibi sorular soruyorlar. Aslında bu soruyu soran tüm kişiler doğru bir kredi kartı kullanıcısı değildir.

Hatta örnek vermek gerekirse , taksitle 1.500 TL alışveriş yapan bir kişi kredi kartı limitinden sadece ilk taksidinin tahsil edileceğini düşünür. Fakat işin aslı böyle değildir. Kredi kartı limitinizden 1.500 TL tutarındaki tüm alışverişinizin tamamı tahsil edilecektir. Siz bu tutarın her ay ekstrenizde taksitlendirilmiş kısmını ödeyeceksiniz.Dolayısı ile her taksit ödemenizde kredi kartı alışveriş limitiniz tekrar artacaktır.

Kredi kartı limiti kişilerin gelir durumuna göre belirlenir. Sadece gelirde tek etken değildir, kredi kartı limiti belirlenecek kişinin diğer bankalara olan borçları diğer kredi kartları, kredi borçları göz önünde bulundurularak ödeyebileceği kadar kredi kartı limiti belirlenmektedir.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
3 Kısa Ve Net Cevapla Kredi Kartı Limiti Arttırma
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git