Kredi Ustam

4 Süpriz Başlıkla Türk Telekom Hattına Kredi Alma

Tarih: 17.03.2019
Güncel: 11.11.2019
faturalı hatta kredi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan alınan onay ile bayiler aracılığı ile imzalanan sözleşme şartlarında belirtildiği üzere cep telefonu cihazı alımı ve satımı ile tahsis edilen maddi desteğin adı Türk Telekom faturalı hattı üzerinden kredi olarak sunuluyor. Televizyon reklamlarında göremediğiniz fakat sosyal medya üzerinden müşteri bulan faturalı hatlara kredi ürünü sunan firmalar Türk Telekoma bağlı olarak çalışan bayilerdir. Bu bayiler mevcut şartlar dahilinde satışa konu olan cep telefonlarının satışını hat üzerinden taksitlendirme yolu ile yapar ve bu cihazı geri satın alarak size maddi finans desteği sağlamaktadırlar. Yani belirtildiği üzere size direk kredi veremezler.

Türkiye’de kredi ürünü sağlanması, pazarlanması hususu BDDK ya bağlı yönetmelikler ve yasalar çerçevesinde finans kuruluşlarınca yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda tüketicileri korumak adına çıkarılan cep telefonu alımlarında kredi kartı taksit yasağı sonrası bu durumun en çok yaradığı firmalar GSM firmaları oldu.

Kart yasağı ile telefon alamayan kişiler yüksek tutarlardaki cihazları alabilmek adına faturalı hatlara konu olan alımlara ayak uydurdu. Gelişen teknoloji ve kredi notu düşüklüğü gibi sebeplerle kredi alamayan kişilerin başvuru noktasında ilk adım haline gelen bu husus kredi siciline takılmadan para alımına imkan veriyor. Bu imkanı da şartlar dahilinde alabiliyorsunuz ki başvurunuzun onaylanması gerekiyor.

Türk Telekom Hattı İle Kredi Başvurusu

Türk Telekom hattına kredi alımı talebinde bulunacaksanız bunu firmaya bağlı olarak çalışan bir bayi üzerinden yapmalısınız. Geçmişte Aycell ve Aria markasının ortak kuruluşu olarak Avea arkası ile hizmet veren Türk Telekem daha sonra bünyesindeki TTNet ve Tivibu ile birleşerek Türk Telekom adını aldı.

Bu firmalara ait ürünleri kullanıyor olmanız, bu ürünü en az bir yıl süre ile kullanmanız ve son üç ay içinde ödemelerinizde aksama yaşamamanız halinde onay almanız mümkün. Onay için bayi kanalı ile başvuru yapmanız halinde onayınız cep telefonunuza SMS yoluyla geliyor. Başvuru öncesi sonu ödeme tarihi gelmemiş olan borçlarınızın ifasını yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi takdirde onaylanması mümkün olmayabiliyor.

Faturalı Hat Üzerine Kredi İçin, İnternet Üzerinden Başvuru

Türk Telekom hizmetine ait hizmetinize dair fatura üzerinden kredi başvurusu yapabileceğiniz internet siteleri de bulunuyor. Bu sitelerin güvenli olması ve yetkili olması da önemli. Bu mecralarda başvurular genel olarak doldurulan form ile yapılıyor. Bu form sonrası sizinle iletişime geçen firma başvurunuzu değerlendirmeye alarak size onay verilmesi halinde kredi tahsisi yapma yoluna gidiyor.

Gelen onay sonrası bayi ile yapacağınız sözleşme neticesinde size fatura kesiliyor. Bu fatura bedeli üzerinden de size nakit sağlanırken borçlar faturanıza aylık olarak yansıyor. Burada sizin dezavantajınız bir bankadan alacağınız kredinin faizi ve masrafından çok daha yüksek tutarlar ödemek zorunda kalmanız ve buna keza çok daha düşük tutarlarda kredi alabilmenizdir. Cep telefonlarının artan fiyatları karşısında buradan alınan kredilerin tutarları da artırılsa da, mevcut olarak yedi bin liranın üzerinde kredi alabilmeniz mümkün bulunmuyor.

Yasal onaylar ile cihaz alım ve satımı gerçekleştirilmesi nedeniyle buradan alacağınız maddi unsur tamamen yasal hale getirilmiş oluyor. Zira sadece GSM hattı üzerinden değil Tivibu yada Ttnet internet paketi kullanan kişiler ile ev telefonu kullananlarda bu hatları üzerinden kredi alabiliyorlar.

Yapılan işlemin bir sözleşmeye bağlanması önemli husus. Bu sözleşme ile kredi talebinde bulunacağınız bayi de önem arz eder. Çünkü Türk Telekoma bağlı olarak çalışan bayilerin yanında bu isimler altında kredi imkanları sunan bayilerde bulunuyor. Burada bu hizmeti vermeye sizinle sözleşme imzalamaya yetkili bayiler olmasına dikkat etmelisiniz.

Faturalı Hatta Kredi Güvenilir mi, Şartlar Neler ?

Faturalı hatlara kredi almak güvenlimi sorusundan önce Türk telekom faturalı hatta kredi hizmetinden yararlanabilmeniz için fatura ödemelerinizde bir aksaklık olmaması gereklidir.Ve faturalarınızı düzenli bir şekilde ödemiş olmanız gerekmektedir. Özellikle son üç aya ait faturalarınzıda bir gecikme olmamalıdır.  Eğer şartlar size uyuyor ise Türk Telekom mağazaları üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

Tamamen yasal zemin üzerine oturtulmuş olan bir sistem üzerinden cihaz alımı ve bu cihazın satımı ile gerçekleştirilmesi nedeniyle yasal ve güvenilir bir husus oluyor.

Türk Telekom Kredisi Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?

Şirketlerin bu tarz hizmetleri verebilmesi için BDDK’dan izin alması gerekmektedir. Türk Telekom bu izinleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmiş ve faturalı hatta kredi hizmeti sunmaktadır. Krediye başvurduktan sonra kullanılan aktif cep telefonu numarasına onay SMS geliyor. Gelen mesajı Türk Telekom mağazasındaki yetkiliye verdikten sonra cihaz satış sözleşmesi imzalanıyor.

Alacağınız cihazı hangi vadelerde ödemek istediğiniz tamamen sizin seçiminiz 12 ay, 24 ay veya 36 ay vadelerde cihaz satın alabilirsiniz. Geri ödemeleriniz ise normal kredilerdeki gibi bankaya değil Türk Telekom hattı üzerinden alınan cihaz kredilerinin geri ödemeleri faturaya ek olarak gelmektedir. Faturanızı ödediğiniz de kredi ödemenizi de gerçekleştirmiş olacaksınız.

Önemli Not : Unutmamalısınız ki her ne kadar faturalı hat üzerine kredi almış olsanız dahi faturalarınızı ödememeniz sonucunda veya geciktirmeniz durumunda kredi notunuzun düşeceğini https://krediustam.com/5-soruda-kredi-notunu-yukseltmek-icin-yapilacaklar/ ve olumsuz etkileneceğini bilmelisiniz.

 

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
4 Süpriz Başlıkla Türk Telekom Hattına Kredi Alma
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git