Kredi Ustam
Akbank Güncel EFT Ve Havale Ücretleri 2021 | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankacılık > Banka Kredi Kartı Borcu Olan Emekli Hapse Girer mi?

Banka Kredi Kartı Borcu Olan Emekli Hapse Girer mi?

Tarih: 02.01.2021
Güncel: 03.01.2021

Banka Kredi Kartı Borcu Olan Emekli Hapse Girer mi?

Emekli olan kişilerin hapse girmesi istisnalar dışında mümkün değildir. Yalnızca para cezası olarak ödenebilir en fazla da haciz gelebilir.

Borcu Olan Emekli Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Diyelim ki emekli maaşınız ayık harcamalarınızdan fazla geldi. Sizde kredi çektiniz ve kredinizi ödemekte zorlanıyorsunuz. Bankanız size ilk süreçte uyarı gönderir. Bu uyarılar mesaj, arama veya evinize kağıt göndermek suretiyle olabilir. Bu uyarılara rağmen hala borcunuzu ödemediyseniz 90 günlük bir süreç başlar. Bu süreç size borcunuzu ödemek için tanınmıştır. Eğer borcunuzu bu süreçte de ödemediyseniz artık muhatabınız bankalarla değil icra daireleri ve avukatlardır.

Emekli Olan Kişi Kredi Kartı Borunu Ödemezse Ne Olur?

Emekli olan kişi borcunu ödemediği taktirde banka tarafından uyarılır. Daha sonrada 90 günlük bir süreç başlar. Bu süreç sona erdiği halde hala borcunuzu ödememiş olursanız eğer artık bankalarla değil icra daireleri ile işlemleriniz sürdürülecektir. Emekli olan kişiler bu süreçten sonrada hala borcunuzu ödeyecek kadar bütçeniz bulunmuyorsa öncelikle elinizde olan mal varlıklarınıza el konulur. Yani mesela eviniz var ise icra dairesi tarafından bu ev satılığa çıkarılır. Bu sayede de borcunuz ödemiş olur. Eğer borcunuzu ödemek için mal varlığınızda yok ise bankaya gidip talimat vererek borcunuz için maaşınıza haciz konulmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede borcunuz yapılanmış olur ve sizde parça parça olacak şekilde zorlanmadan ödeyebilirsiniz.

Borçlulara Hangi Durumlarda Hapis Cezası Verilir?

  • Kiracının borcunu ödememesi ve ev sahibinin mağdur edilmesi durumunda hapis kararı çıkarılır.
  • İcra geleceği için yanlış mal beyanında bulunarak mal varlığını eksik göstermek ve bu sebeple alacaklının mağdur edilmesi durumunda da hapis cezası verilecektir.
  • Borçluların, borçlarını ödemek için kendilerine sunulmuş olan şartları mazeret belirtmeksizin ihlal etmesi durumunda hapis cezası verilecektir.
  • Sermaye şirketleri için iflas istemek durumunda kalanlara da hapis cezası verilecektir.
  • Yaptıkları iflas ve konkordato faaliyetlerinde kişisel menfaat gözetenlere de mahkumiyet cezası verilecektir.
  • Belirlenmiş olan ticari usullere aykırı hareket edenlere özgürlüğü kısıtlayıcı cezalar verilir.
  • İflas etmiş şahısların mallarını iade etmeyenlere hapis cezası verilecektir.
  • Gerçeğe aykırı beyanda bulunanların da özgürlüğü kısıtlanacaktır. Ayrıca mal beyanı sonrası kazançlarında değişim olduğunu bildirmeyenler için de bu ceza uygulanacaktır.
  • Kendisine teslimatı yapılan malları geri vermeyenler ve verilmiş olan ilam (kesinleşmiş mahkeme kararlarına) uymayanlara İcra ve İflas Hukuku gereğince hapis cezası verilecektir.

Bu tarzda durumlar yaşandığında kişi hapis cezası alır. Bu gibi durumlar dışında kredi kartı borcu olan kişilerin hapis cezası alması söz konusu değildir. Hatta kişi kendi rızası yok ise eğer hiç kimse kişinin emekli maaşına haciz koyma işlemi uygulayamaz. Siz isterseniz haciz konur. İsterseniz maaşınıza konulan haczi de kaldırmanız mümkündür.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Kredi Kartı Borcu Olan Emekli Hapse Girer mi?
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git