Kredi Ustam
T.C. Kimlik No İle Hangi Banka Hesabım Var Nasıl Sorgularım? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankacılık > Banka Sınavları: (2020) Bankaların Personel Alımı

Banka Sınavları: (2020) Bankaların Personel Alımı

Tarih: 13.10.2020
Güncel: 07.11.2020

Banka sınavları 2020 yılında da devam ettiği için bankaların sınavlarını ve mülakat işlemlerini merak eden elemanlar bu konularda bilgi almak istiyorlar. Eğer çalışma hayatına adım atmak istiyorsanız sizler de bankaların personel alımlarının zamanlarını ve iş ilanlarını takip ederek gerekli mülakatlara ve sınavlara girip yeterliliğinize göre iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Banka Sınavları 2020

Bankalardaki çalışma pozisyonlarının sayısı arttıkça ve nitelikli eleman alımları oldukça bankalarda çalışmak isteyen kişi sayısında da bir artış meydana geldi diyebiliriz. Bu yüzden bankaların yaptıkları sınavları ve hangi bankaların alım yaptığını merak eden kişiler belirli araştırmalara giriyorlar. Bu yazımızda tüm bankaların iş ilanlarına ve toplu alımlarına ulaşabileceğiniz gibi hangi bankada hangi pozisyonun açık olduğunu da öğrenebileceksiniz.

Banka Sınavları Ne Zaman Oluyor?

Banka sınavlarının kalıp sınavlar olan KPSS veya Üniversite Sınavı gibi belli tarihleri olmadığını söylememiz gerekiyor. Yani “Banka sınavları ne zaman oluyor?” sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Bu sınavlar, bankalar ilan açtıkça ve alım yaptıkça gerçekleştirilen sınavlardır. Diyelim ki İş Bankası bir pozisyonu için ilan açtı ve sizler de site üzerinden online başvurunuzu yaptınız. Ardından banka sizi kendi sınavına alıyor ve mülakat da istenirse mülakata da girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise tüm aşamaları geçerseniz bir İş Bankası çalışanı olabiliyorsunuz. Bu yüzden banka sınavları için önemli olan konu, bankaların alım yaptıkları zamanları denk getirmektir. Bunun için de sizler ile paylaşacağımız bankaların internet adreslerinden iş ilanı bölümlerini kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

Bankalar ve İş İlan Sayfaları

Bildiğiniz gibi Türkiye’de hizmet veren çok banka vardır. Bu bankalar, gerekli gördükleri durumlarda hem kendi internet sitelerinden hem de belli kariyer ve iş ilanı sitelerinden kendi bankalarına dair iş alımları açarlar. Bu alımlar bazen toplu şekilde olurken bazen de tekil bir şekilde iş ilanları ile karşılaşabilirsiniz. Böyle durumlarda online başvurunuzu yaparak bankadan gelecek haberi beklemeniz yeterli olacaktır diyebiliriz. Şimdi gelelim bankaların internet sitelerinde iş ilanlarını görebilmeniz için izlemeniz gereken adımlara. Bankalar ve iş ilan sayfaları ile birlikte sizler de alım yapan bankalara kolaylıkla iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası’nda çalışmak istiyorsanız ve iş ilanı olup olmadığını görmek istiyorsanız izlemeniz gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ziraat Bankası’nın internet adresine erişim sağlayın.
 • Ardından sitenin sağ üst bölümünde yer alan “Bankamız” seçeneğine tıklayın.
 • Sayfayı aşağı kaydırarak “İnsan Kaynakları” bölümüne gelin ve bu kategorideki “Duyurular” kısmına tıklayın. Eğer bir iş ilanı varsa ve sizler de işe dair kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız online başvuruda bulunabilirsiniz.

Garanti Bankası

Türkiye’nin önemli bankalarından olan Garanti Bankası’nın sınavlarına girmek ve bu bankada çalışmak istiyorsanız iş ilanlarını takip etmeniz gereklidir. Bankanın iş ilanlarına şu şekilde ulaşabilirsiniz:

 • Garanti Bankası’nın internet sitesine erişim sağlayın.
 • Ardından sitede yer alan “Hakkımızda” kategorisindeki “Deneyim Programlarımız” bölümüne tıklayın.
 • Bu bölümdeki “Güncel İş İlanları” bölümüne tıklayarak Türkiye’de hangi şehirlerde hangi pozisyona alım yapıldığını rahatlıkla görebilirsiniz.

İş Bankası

Türkiye’nin en köklü bankalarından biri olarak hizmet veren İş Bankası, internet sayfası üzerinden online olarak açık pozisyonlarına dair iş ilanlarını bulundurmaktadır.
İlk olarak İş Bankası’nın internet sitesine giriş yapın.

 • Sitenin üst bölümünde yer alan “Bankamızı Tanıyın” seçeneğine tıklayın
 • Ardından “İŞ’te Kariyer” seçeneğine tıklayın ve “İlanlar” kategorisine gidin.
 • Bu sayfada bankanın hangi pozisyonlarına dair alımların olduğu güncel olarak sizlere bildirilmektedir.

Akbank

Akbank, internet sitesi üzerinden ayrıntılı bir şekilde alım yapan bankalardan biridir. Sizler de Akbank’ın internet adresine erişim sağlayarak iş ilanlarını kontrol edebilir ve başvurularda bulunabilirsiniz.

 • İlk olarak Akbank’ın internet sitesine erişim sağlayın.
 • Sitenin alt bölümünde yer alan “Akbank Hakkında” başlığı altındaki “İnsan ve Kültür” seçeneğine tıklayın.
 • Bu sayfa içerisinde hem iş ilanlarını görebilirsiniz hem de Akbank’ta çalışmak isteyen biri olarak deneyimli veya yeni mezun / öğrenci olduğunuzu belirterek kendinizi Akbank’a tanıtabilirsiniz.

Vakıfbank

Vakıfbank da diğer bankalar gibi internet sitesi üzerinden ve bazı kariyer sitelerinden iş ilanları açan sitelerdendir. Fakat en güncel bilgileri almak adına Vakıfbank’ın kendi internet sitesini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları inceleyerek sizler de iş başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 • Vakıfbank’ın güncel internet sitesine erişim sağlayın.
 • Sitenin sağ üst bölümünde yer alan “Hakkımızda” seçeneğine tıklayın.
 • Bu bölüm içerisinde yer alan “İnsan Kaynakları” kategorisine gidin ve “İş Başvuruları” bölümüne tıklayın.
 • Bu kategoride hem CV bırakabilirsiniz hem de diğer kategorilerden yararlanarak Vakıfbank’ın güncel iş ilanlarını kontrol edebilirsiniz.

Bankalar ve Çalışma Pozisyonları 2020

Bankalar içerisinde çalışmak isteyen ve banka sınavları 2020 yılında da devam ediyor mu soruları ile kafasını meşgul eden kişiler için önemli konulardan biri çalışma pozisyonlarıdır. Bankalar ve çalışma pozisyonları 2020 yılında da güncellenmeye devam ediyor. Günden güne hem bankalar içerisinde yeni çalışma pozisyonları oluşabiliyor hem de eski pozisyonlar getirilen yenilikler ile birlikte başkalaşmaya devam ediyor. Yukarıda sizler ile paylaştığımız bankaların iş ilanlarını verdiğimiz yollar ile rahatlıkla kontrol edebilir ve her pozisyon için yeterlilikleri karşıladığınız sürece başvurularda bulunabilirsiniz.

Banka Çalışanları

Bankalarda pek çok farklı çalışma pozisyonunun yer aldığını bilmelisiniz. Çalışma pozisyonlarını öğrenerek ve bankalara dair tecrübenizi arttırarak hangi pozisyonlara alım yapılabileceğini daha rahat öngörebilirsiniz. Bu sayede kendinizi istediğiniz konuda daha rahat eğitebilirsiniz. Şimdi gelelim bankalarda yer alan pozisyonlara ve bu pozisyonlarda çalışan kişilerin görevlerine.

 • Müfettiş Yardımcısı: Yönetim Kurulu adına, yurtiçi ve yurtdışı şubelerde bankanın denetimi altında yer alan kuruluş ve işlemleri teftiş eder, soruşturur ve inceler.
 • Gişe Yetkilisi: Banka müşterilerinin sıklıkla iletişime geçtikleri gişe yetkilileri, bankaların Şube ve Genel Müdürlük Bölümlerinde bankacılık hizmeti veren kişilerdir. Şubeler içerisinde gişe işlemleri ve operasyonel işlemler bölümlerinde yer alırlar.
 • Uzman Yardımcısı: Bu pozisyonda çalışan kişiler, Genel Müdürlük Bölümlerinde ve Kurumsal Şubelerde görev yaptıkları birimin faaliyetlerini banka mevzuatlarına dayanarak takip edip uygular ve gerekli geliştirmeleri yaparlar.
 • Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı: Teknoloji ile birlikte önemli bir iş alanı olarak karşımıza çıkan Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanlığı, bankalar içerisinde de çok önemli görevler üstlenir. Bankaların altyapı ihtiyaçlarını belirleyen ve bu ihtiyaçlar çerçevesinde gerekli birimler ile irtibata geçip geliştirmeler yapan Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanları, aynı zamanda Bilgi Teknolojileri mimarisini de geliştirirler.
 • Servis Yetkilileri: Üstün performans veya sınavlarda yüksek başarı isteyen bölümlerden biri olan servis yetkilisi pozisyonunda çalışanlar, kredi, muhasebe gibi işlemleri yönetip yönlendirirler. İmza yetkisi gerektiren bir pozisyon olan servis yetkililiği, bankalarda yer alan önemli pozisyonlardandır.
 • Satış ve Müşteri Temsilcileri: Bu pozisyonlarda çalışan kişilerin iletişim yeteneklerinin kuvvetli olması en önemli kriterlerden biridir. Sürekli olarak müşteri ile iletişim halinde olan çalışanlar, kredi ve diğer ürünleri pazarlamak adına çaba sarf ederler. Hem şube içinde hem de sahada görev alabilirler.
 • Çağrı Merkezi Elemanı: Yine iletişim yeteneklerinin kuvvetli olması gereken çalışanlardan olan çağrı merkezi elemanları, sürekli olarak müşteriler ile iletişim halindedirler ve oluşan sorunları çözmek adına hizmet verirler. Ayrıca bu pozisyonda çalışan kişiler zamanla bankaya dair çokça bilgiye sahip oldukları için başka pozisyonlara da rahatlıkla atanabildikleri görülmüştür.
 • Özel Güvenlik Görevlisi: Bankalarda yer alan özel güvenlik görevlileri, şubelerde ve bankaların istedikleri alanlarda güvenliği sağlayan personellerdir.
 • Şoför: Bankaların tümünde yer alan pozisyonlardan biri olarak da karşımıza şoförlük pozisyonu çıkmaktadır. Hem makam şoförlüğü hem de paraların nakli ile ilgilenen şoförler bankalar içerisinde yer alan çalışanlar olarak görev yapmaya devam etmektedirler.

Dikkatinizi Çekebilir: Bankacı Maaşları Ne Kadar

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Sınavları: (2020) Bankaların Personel Alımı
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git