Kredi Ustam
Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Cebe Para Gönderme [GSM] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankacılık > Bankacı Maaşları Ne Kadar? (2020 – 2021) En Güncel

Bankacı Maaşları Ne Kadar? (2020 – 2021) En Güncel

Tarih: 06.11.2020
Güncel: 07.11.2020

Bankacı maaşları özellikle bu sektörde işe başlayacak yada başlamayı düşünen bireyler için önemli bir yer alıyor. Tüm bankalarda bu fiyatlar biraz değişiyor olsa da en azından sizlere gerek özel bankaların gerek devlet bankalarının hangi personellere ne kadar maaş verdiğini en güncel (2020- 2021) şekilde ortalama bi fiyat tablosu ile vereceğiz.

Bankacı Maaşları 2020 – 2021

Kendilerine gelecek planları yapan ve kariyer anlamında önemli yerlere gelmek isteyen herkesin aklında yer alan mesleklerden biri de bankacılıktır. Bankalar, pek çok farklı departmana bağlı onlarca hatta yüzlerce farklı kişiyi istihdam eden kurumlar olarak hizmet vermeye devam etmektedirler. Bankalarda çalışmak isteyen ve iş ilanlarını takip eden kişiler için de önemli konulardan biri olarak maaşlar önümüze çıkıyor. Bankalarda çalışan personellerin çalıştıkları departmanlara göre maaşlarında farklılıklar olduğunu söylememiz gerekiyor. Yani her bankacı 3000 TL alır gibi bir kaidenin olmadığını söylemeliyiz.

Bankacı maaşları 2020 – 2021  yılında da en çok merak edilen konulardan biri olmaya devam etmektedir. Peki sizler şu an bankaya hangi pozisyonda girseniz ne kadar maaş ile işe başlarsınız? Bu sorunun cevabını yazımızdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bankalar içerisinde yer alan pek çok pozisyonun maaşlarına yer vereceğimiz yazımızı okuduktan sonra iş ilanlarına baktığınızda başvurunuz kabul edilirse ne kadar maaş alabileceğinizi de tahmin edebiliyor olacaksınız. Fakat unutmamak gerekir ki; her yıl verilen maaşlarda belli değişimler olabiliyor ve her banka aynı maaş üzerinden çalışmıyor. Yani İş Bankası ile Garanti Bankası Satış Temsilcileri arasında az da olsa maaş farklılıkları olabiliyor.

Bankacı Maaşları Ne Kadar?

Bankacı Maaşları

Bankalar içerisinde çalışmak isteyen herkesin aklındaki ortak soru olarak karşımıza “Bankacı maaşları ne kadar?” sorusu çıkıyor. İlk olarak bankadaki pozisyonunuza göre alacağınız maaşta önemli değişiklikler olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca bankalarda yapmak istediğiniz kariyerlerde de düzgün ve verimli bir şekilde çalıştığınız sürece her zaman yükselme şansınız olmaktadır. Bu yüzden aldığınız maaş yıllar içinde bambaşka yerlere de gelebilir. Şimdi sırasıyla banka personellerinin aldıkları ortalama maaşları sıralayacağız;

 • Gişe Görevlisi: 2.400 – 3.500 TL
 • Gişe Asistanı: 2.600 – 4.000 TL
 • Müşteri Temsilcileri: 2.600 – 4.200 TL
 • Müfettiş: 3.600 – 9.000 TL
 • Banka Müdürü: 5.000 – 25.000 TL
 • Genel Müdür: 20.000 – 100.000 TL

Unutmamak gerekir ki; yukarıda verdiğimiz maaş bilgileri personellerin ortalama ve kağıt üzerinde aldıkları maaşların bilgileridir. Bankalarda aldığınız ücretlerde de farklılıklar olacaktır. Yukarıda verdiğimiz bilgilere nazaran daha farklı maaşların olmasının sebebini şu şekilde açıklayabiliriz;

 • Her bankanın ve her şubenin çalışma koşullarına bağlı olarak maaşlarda farklılıklar ortaya çıkabilir.
 • Çalışanlar maaşlarına ek olarak prim de aldıkları için yukarıda verdiğimiz bilgilerden daha yüksek kazançlar sağlanabilir.
 • Son olarak da bankalarda performans ödemelerinin olduğunu bilmelisiniz. Gösterdiğiniz performansın kalitesine göre ek performans ödemeleri de alabilirsiniz.


Ayrıca yukarıda verdiğimiz bilgiler genel olarak özel bankalar için verilen ortalama maaş bilgileridir. Yani devlet bankalarında çalışan personellerin özel banka personellerine göre daha çok maaş aldıkları bilinmektedir. Eğer bir devlet bankasında işe başlayacaksınız en az 3.200 TL gibi bir maaş ile işe başlayacağınızı söyleyebiliriz. Fakat özel bankalar da bu açığı bazı aylarda personellerine verdikleri primler ile az da olsa kapatmaktadırlar. Bir özel bankada çalışıyorsanız ve prim sistemi de devredeyse aldığınız minimum maaş 2.800 – 3.000 TL civarında olacaktır.

Bankacı Maaşları Forum Nerede?

Bankalarda çalışmak isteyen kişilerin bankacıların maaşlarına dair meraklarının olması son derece normaldir. Eğer bir yerde işe başlamak istiyorsanız ilk olarak maaşı merak etmeniz kadar doğal bir şey yoktur. Bu yüzden “Bankacı maaşları forum nerede?” veya “Bankacı maaşları ne kadar?” gibi soruların cevaplarını sizlere vermeye çalışıyoruz. Verdiğimiz maaş bilgilerinin ortalama bilgiler olduğunu bilmelisiniz; fakat bir bankaya işe girdiğinizde en az asgari ücret yani 2.400 TL ile işe başlayacağınızın garantisini sizlere verebiliriz. Bankalardaki personellerin çalışma saatlerinde, prim sistemlerinde veya özel banka / devlet bankası farkı olduğundan maaşlarında da farklılıklar olabilir. Fakat bu merakı gidermek adına gişe görevlisinden genel müdüre kadar banka personellerinin aldıkları ortalama maaşları sizlere aktardık.

Bankacı Maaşları Nedir?

Bankalarda çalışan personeller, her sektörde olduğu gibi emeklerinin karşılığı olarak belli miktarlarda maaşlar almaktadırlar. Yeni işe başlamak isteyen veya iş arayan kişilerin aklındaki “Bankacı maaşları nedir?” sorusunun kesin bir cevabının olmadığını söylememiz gerekiyor. Bankada çalışan personellerin departmanları ve çalışma sürelerine göre maaşlarında da önemli farklılıklar meydana gelmektedir. Yani tüm bankacılar aynı parayı kazanmıyorlar; departmanlarına ve çalışma sürelerine göre bu maaşlar birbirlerinden bir hayli farklı olabiliyorlar. Örneğin; gişe görevlisi olarak bir bankaya girdiğinizde ortalama olarak 2.400 – 3.500 TL maaş alırken müfettişlerin aldıkları maaşlar ise 3.600 – 9.000 TL arasında olabiliyor. Bu yüzden çalışacağınız departman ve yapacağınız işin bankacılık mesleğinde alacağınız maaş konusunda önemi bir hayli büyük.

Bankacı Maaşları Nedir?

Ayrıca bankacılık mesleğinde terfi sıkça görülen bir durumdur. Birkaç yılda bir yapılan sınavlara katılarak, iyi ve verimli bir şekilde çalışarak bulunduğunuz konumdan terfi etmeniz oldukça olası bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin; bankaların çağrı merkezinde çalışan personeller, bankacılığa dair bir kariyer planlaması çizmeleri durumunda terfi alma şansı olan personellerdir. Çünkü sürekli olarak müşteriler ile bankanın hizmetlerine dair bilgi alışverişinde bulundukları için çalıştıkları bankanın hizmetlerinin neredeyse tümüne hâkim olurlar. Eğer bu bilgilerini kullanıp bankacılık mesleğinde ilerlemek isterlerse terfi etmeleri için önlerinde çok da bir engel yoktur.

Tüm Bankalar ve Bankacıların Maaşları


Türkiye’de hizmet veren özel bankalar ve devlet bankalarının sayıları oldukça fazladır. Eğer bankacı olmak istiyorsanız ve kendinize bu yolda bir kariyer planı çiziyorsanız bankaların sitelerinden iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Bankalarda yükselme olanakları olduğu için ve istihdam seçenekleri de bir hayli fazla olduğu için her zaman revaçta bir meslek olarak kalmaya devam ediyor. Fakat tüm bankalar ve bankacıların maaşları aynı demek yanlış olacaktır; bankadan bankaya ve çalışılan departmana göre maaşlarda farklılıklar görülebilmektedir. Bankalardaki maaş farklılıklarının sebeplerini şu şekillerde açıklayabiliriz:

 • Bankalarda personeller çalıştıkları pozisyonlara göre farklı maaşlar alırlar. Gişe görevlileri ortalama 2.400 ile 3.500 TL arasında maaş alırken genel müdürlerin maaşlarının 100.000 TL’ye kadar çıktığı görülebilmektedir.
 • Özel bankalar ve devlet bankaları arasında maaş farklılıkları vardır. Devlet bankaları personellerini işe en az 3.200 TL gibi bir maaş ile başlatırken bu ücret özel bankalarda 2.400 TL olarak karşımıza çıkar. Fakat özel bankalar da prim sistemleri ve ek performans ödemeleri ile bu açıkları kapatmaktadır.
 • Çalışma saatlerine ve prim + ek performans ücretlerine göre de alınan maaşlarda farklılıklar görülebilir.

Dikkatinizi Çekebilir: Banka Sınavları ve Personel Alımı

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Bankacı Maaşları Ne Kadar? (2020 – 2021) En Güncel
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git