Kredi Ustam
Ziraat Bankası Dul ve Yetim Konut Kredisi Nasıl Alınır? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Kredi Haberleri > Çiftçi Kredisi Veren Bankalar ve Verilme Şartları

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar ve Verilme Şartları

Tarih: 17.12.2020
Güncel: 17.12.2020

Pandemi süreci ile birlikte zor durumda kalan çiftçilerimiz, hangi banka veya bankaların ÇKS belgesi ile kredi veren bankaları merak ediyor. Bilindiği gibi ülkemizde çiftçiler her ne kadar zor durumda olsa da bankalar kredi yönünden en düşük faizleri çiftçi müşterilerine vermektedir. Bu bankaların en başında çiftçi bankası bile denilebilecek banka olan Ziraat Bankası’dır. Ziraat bankasından sonra çiftçi dostu olan Denizbank da çiftçiye düşük faizli kredi veren ikinci banka konumundadır. Bu yazımızda çiftçi kredisi hesaplamalarını da şablon şekilde sizlere göstereceğiz.

Tarım Kredisi Veren Bankalar

2020 ve 2021 yılında çiftçilerimizin, finansman ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla bir çok banka kredi imkanı sunmaktadır. Bu bankalar çiftçilere aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık ödeme planı sağlamaktadır. Bu aylık ve yıllık ödeme dönemlerini ürünlerinin hasat dönemine denk getirmeleri kendilerine verilen kredi imkanlarını avantaja çevirir. Alt tarafta isimlerini vereceğimiz bankalar ayrıca çiftçilere yüksek limitte kredi kartları da vermektedir.

Tarım kredisi veren bankaların listesi aşağıdaki gibidir;

Türkiye Ekonomi Bankası(TEB) Çiftçi Kredisi

TEB bankası çiftçilik ile uğraşan müşterilerine finansman olarak kredi veren bankaların arasında yer almaktadır. Banka işletme ve yatırım dönemlerine olarak 2 farklı kredi imkanı sağlamaktadır. Bunlardan ilki;

İşletme Kredileri

 • Organik tarım kredisi: Çevre ve insan sağlığına yönelik işlerde kullanılmak üzere verilen kredidir.
 • Hasat kredisi: Yılda bir ödemeli olarak tarla sürülmesi, sulama ve gübre ihtiyacı için verilen kredi türüdür.
 • İyi tarım uygulaması: İyi tarım uygulamasında bulunan çiftçiler için 12 aylık vade ile verilir.
 • Sözleşmeli üretim kredisi: Herhangi bir firmanın adına tarım faaliyetleri yürüten çiftçiler için verilen 12 ay vade ile verilen kredidir.

Yatırım Kredileri

 • Traktör kredisi: İşletmelerde traktör alımlarını için kullanılan kredidir. 60 ay vadelidir.
 • Makine ve ekipman kredisi: İşletmelerin makine ve ekipman ihtiyaçlarını karşılaması için verilen 48 ay vadeli kredi türüdür.
 • Seracı kredisi: Sera yapımında ve elinizdeki mevcut seraların modernizasyonunda kullanılmak amacıyla 60 ay vadeli kredidir.
 • Arazi kredisi: Arazi alımlarında ve arazi temizlemesinde kullanılmak üzere alınan kredidir. 60 ay’a kadar vadesi bulunmaktadır.
 • Çiftlik inşası kredisi: Yeni çiftlik inşa etmek için yine vadesi 60 ay olan kredi türüdür.
 • Basınçlı sulama kredisi: Modern basınçlı sulama amaçlı kredinizi 60 ay vade ile Türkiye Ekonomi Bankası(TEB)’den alabilirsiniz.

Yukarıdaki kredi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçiler gerekli evrakları TEB bankası şubelerine giderek öğrenebilirler. Halkbank Esnaf Kredisi hakkında detaylı bilgi almak ve düşük faiz oranları ile 5 yıla kadar esnaf kredisinden faydalanabilirsiniz.

Şekerbank Tarım Kredisi(Taksitli)

Türkiye’nin bankası Şekerbank tarafından çiftçilerimize sulama, gübre, mazot, tohum ve aydınlatma gibi tarımsal faaliyetleri için kredi imkanı sunmaktadır. Bu kredi imkanlarından faydalanmak için çiftçilerin ÇKS(Çiftçi Kayıt Sistemi) belgesine sahip olmalıdır. Vadesi 2yıl(24ay) olarak belirlenip ödeme dönemlerinin hasat dönemine denk gelmesi sağlanmaktadır. Şekerbank’ın sunduğu kredi şartlarını öğrenmek ve başvurmak için tıklayınız

Türkiye İş Bankası Tarım ve Hayvancılık Kredisi 

Türkiye İş Bankası da TEB Bankası gibi işletme ve ve yatırım kredileri olan her türlü tohum, gübre, aydınlatma, yakıt, sulama finansmanları için kredi kullandırmaktadır.

Türkiye İş Bankası uygulaması internet bankacılığından başvuru yapmak için tıklayınız.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Tarım faaliyetinde bulunan çiftçilerin hem işletme hem de yatırım dönemlerinde ihtiyaç duydukları zaman kredi veren ve çiftçinin daima yanında olan bankaların en başında Ziraat Bankası gelmektedir. Devlet bankası olması sebebiyle kredilerini genel olarak Bakanlar Kurulu kararı ile verebilmektedir. Ziraat bankası tarafından verilen kredileri aşağıda göstereceğiz.

 • Modern basınçlı sulama sistemleri : Tarlaya su getirebilmek için basınçlı sulama sistemi almak için alınan kredidir.
 • Tarımsal mekanizasyon : Çim biçme, yem karma, silaj ve traktör gibi makinelerin alımında kullanılabilir.
 • Küçük ekipman kredileri : Üst limit 25 bin TL’lik kredidir.
 • Hasat ve pazarlama
 • Taksitli tarım destek
 • Genç çiftçi
 • İşletme edindirme
 • Arazi alım
 • Üretim destek
 • Organik tarım kredileri Ziraat Bankası tarafından verilen çiftçi kredileridir.

Yukarıda adı verilen kredilerin tutarları Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan kararname’nin Resmi Gazetede açıklanması ile netlik kazanmaktadır. Ziraat bankası kredileri hasat dönemine göre vadelenmekte olup vade toplamda 7 yıl olmaktadır. 7 yıl boyunca cirosunu iyi seviyede tutan bir çiftçi veya işletme bu borcu kolaylıkla 7 yılda ödeyebilmektedir. Ancak banka işleri kötü giden çiftçimizin cirosuna bakarak kredinin 2 yıl geri ödemesiz ve toplamda 7 yıl olarak da verebilmektedir.

Ziraat Bankası tarımsal kredilerin faiz oranları yıllık %5 ve %9 civarında olup diğer bankalara göre düşük faizli vermektedir.

2020 yılında olmak üzere ve 2021 yılında da aynı faiz oranları uygulanarak çiftçilerimize gerektiğinde Bakanlar Kurulu kararı ile faiz indirimi uygulaması da yapılabilmektedir. Ziraat bankası hesaplama aracını  kullanarak aylık kredi tutarlarını öğrenebilirsiniz.

QNB Finansbank Çiftçi Kredisi

Finansbank da çiftçi müşterilerine tarımsal faaliyetlerde bulunmaları için kredi sağlayan bankaların içinde yer almaktadır. Finansbank da TEB ve Ziraat bankası gibi işletme ve yatırım dönemlerinde çiftçi müşterisinin yanında yer alıyor. Üretim maliyetinin % 75’lik bölümü kadar kredi vermesinin yanında hem aylık olarak vermektedir hem de hasat dönemini baz alarak yıllık olarak da vermektedir. QNB bankasında kredi çekmek için gerekli evraklar;

 • TC Kimlik Belgesi
 • ÇKS(Çiftçi Kayıt Sistemi) Belgesi
 • Kredi alımı için sunulması gereken belgeler(Fatura vb.)

Çiftçi kredisi veren birçok banka olsa da Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan kararlar ve çiftçilere en düşük faizli veren bankaların en başında Ziraat Bankası vardır. Çiftçi kredisini kullanarak işletmeniz için ihtiyacınız olan finansman ihtiyacı karşılayabilirsiniz.

 

Dikkatinizi Çekebilir: Düşük Puana Kredi Veren Bankalar

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Çiftçi Kredisi Veren Bankalar ve Verilme Şartları
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git