Kredi Ustam
Türk Telekom GSM Hattı Üzerinden Kredi Alma | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Haberleri > Emekliler (Bankadan) En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler (Bankadan) En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Tarih: 09.11.2019
Güncel: 28.05.2020
emekli olanlar en çok ne kadar kredi kullanabilir

Ülkemizdeki emekli sayısı bir hayli fazla yaklaşık neredeyse 12 milyona yakın, emekli olunca bir köşeye geçip oturmakla zaman geçmiyor, emeklide olsa insanların temel ihtiyaçları bitmiyor ve maddi anlamda sürekli bir ihtiyaç doğuyor. Bazen gezmek bazen bir araç veya konut ihtiyacı doğabiliyor. Emekliler çalışmadığı için bu ihtiyaçlarını daha çok kredi veren bankalar ile karşılıyor. Emekliler maaş aldıkları bankalarından en uygun faiz oranları ile kullanım yapabiliyorlar. Peki emekliler en fazla ne kadar kredi çekebilir emekli kredilerinin ne gibi avantajları var bunları detaylı olarak ele alacağız.

Emeklilerin çekebileceği maksimum kredi limiti, çekilmek istenen kredinin taksit tutarı ve kredi kullanmak isteyen kişinin aylık maaş miktarı baz alınarak hesaplanır. Bu kriterler göz önünde bulundurularak genel olarak kredi tutarının aylık ödemelerinin, emekli maaşının yarısını geçmemesine dikkat edilir. Bununla birlikte kişinin emeklilik döneminde de çalışıyor olması, ipotek gösterebileceği bir mülkünün olması gibi bazı kriterler verilecek kredi tutarını etkileyebilmektedir. Yani kişinin emekli kredi limiti ödeme gücüne göre olmaktadır.

Emekliler En Çok Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bazı bankalar bu durumu 35-45 kata kadar uzatabileceğini ve bu miktarı emekli olan herkese verebileceğinizi iddia ediyor, ancak bu makalede genel kriterlere göre hareket etmeye çalışıyoruz. Bunun nedeni, bu banka tekliflerinin bir takım temel koşullara tabi olması ve genel olarak uygulanabilir başvuruların banka tarafından olumsuz olarak kabul edilmesidir. Tabii ki, bu krediler çok nadir bulunan ve çok yüksek emekli aylığı alanlara tahsis edilebilir.

Her şeyden önce, tüm emeklilerin belli bir geliri olduğunu bilen bir banka; Bu düzenli gelirin devlet güvencesi altında olduğunu biliyor ve paranın geciktirilmeyeceğinden şüphe duymuyorlar. Bankanın genel düzenlemelerine göre, aylık ödemeleri oluşturabilecek krediler için emekli maaşlarının sadece % 65’i uygundur. Bu kredi başvurusu, aylık % 60’lık ödeme tutarı geldiğinde banka tarafından hiçbir şekilde onaylanmayacaktır. Ödeme yapmakta zorlanan emekliler de geçim kaynağı olabilir. Aşağıdaki örnek bunu detaylı olarak açıklayacaktır.

Örneğin, ayda 15.000 TL gibi yüksek bir emekli maaşı alıyorsunuz. Lütfen bunun kesinlikle mümkün olmayacağını ancak durumun daha net şekilde anlatımımızı kolaylaştıracak şekilde anlattığımızı es geçmeyin. Zira ülkemizde böyle bir emekli maaşı alan yoktur sanırım. Kredi başvurusunda bulundunuz ve geri ödeme aylık tutarı 9.500 TL olarak tablo ortaya çıktı. Tabiki maaşınızın büyük bir kısmını kapladığından banka bu emekli kredisi başvurusunu red edecektir. Tabii ki, banka bu hakka sahiptir, ancak bu teklifi zaten borç alan emeklilere vermeyeceği açıktır.

Sonuca bağlanmanız gerekiyorsa, emekliler veya düzenli geliri olan kişiler; en fazla ne kadar kredi alabileceğim sorusu için sanırım cevabı almış oluyor. Hiçbir banka, emekli kredisine 110.000 TL’ye kadar ödeme yapmamaktadır. Her bir emekli, maaş ödemesinin emekli maaşının % 65‘ini geçmediği takdirde geniş bir sona erme seçeneği olan herhangi bir miktarda borç alabilir.

Bu tür bir kredi, konut, ihtiyaç, araçlar gibi çeşitli türlerde belirtilebilir ve herhangi bir kısıtlama yoktur. Eğer emekli olup emekli olmak kredi almak istiyorsanız, yukarıdaki bilgilere dayanarak doğru bir hesaplama yapabilirsiniz. Emekli maaşınızı alan bankaya giderseniz, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Koşullar sağlandıktan sonra krediniz hemen hesabınıza geçecek ve kullanıma hazır olacaktır.

Emekli Olanlar En Fazla Ne Kadar İhtiyaç ve Tüketici Kredisi Çekebilir?

Emekliler elbette ihtiyaç ve tüketici kredileri gibi günlük hayatlarındaki ihtiyaçları için krediler kullanabilirler. Bunun için yukarıdaki yaş şartları pek geçerli olmuyor neden derseniz, emeklilerin ihtiyaçları için kullanacağı 3.000 TL veya 5.000 TL gibi düşük rakamlı kredilerin geri ödeme vadeleri çok uzun olmayacağından bankalar yaş şartı gözetmeksizin emeklilere bireysel kredi imkanı tanıyor.

Hatta zaman zaman özel ve kamu bankaları gerek maaş kampanyaları ve gerekse kredi kampanyaları ile emeklileri bu kredi türlerine uygun faizlerle çekmek istiyor. Kimi zaman bu bir çeyrek altın ödülü oluyor, kimi zaman ise çok düşük faizli veya maaşının 5 – 10 katı gibi kredi seçenekleri sunulabiliyor. Bu yüzden kısaca emekliler bu kredileri kullanabilirler.

Emekli Kişiler En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Emekliler açısından konut kredisini inceleyecek olursak, bankanın buradaki temel olarak aldığı ve sorguladığı şey emeklinin aldığı maaştır. Çünkü konut kredileri taksitleri oldukça yüksektir. Tabi siz yüksek bir emekli maaşı almıyorsanız. Konut kredisi şansınızda biraz düşük olabilir. Bankaların konut kredisi şartlarını değerlendirirken emekli olması veya genç bir çalışan olması fark etmiyor. En belirgin özellik gelirin % 65 oranını alınacak evin taksit ödeneği geçmemeli en temel kriter budur.

İlgili Makale : Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum?

Emekliler konut kredisi çekebilir mi, sorusunu biraz daha açmamız gerekirse, misal olarak emeklisiniz ve sizin maaşınız 3.000 TL bu maaş örneği Türkiye şartlarına biraz daha uygun oldu sanırım. Almak istediğiniz konutun değeri 150.000 TL, geri ödemenizinde aylık taksitler halinde 2.400 olduğunu düşünelim. Böyle bir konut kredisine emekliler başvurur ise malesef bu krediye bankadan olumlu bir cevap alamayacaklar muhtemelen… Çünkü ödenecek taksit tutarı neredeyse emekli maaşının % 70-80 tekabül ediyor. Emekliler daire alabilir fakat buradaki bu önemli hasas denge kurulmalıdır.

emeklilerin kullanabileceği kredi tutarı nedir

Emekliler En Fazla Ne Kadar Otomobil (Araç) Kredisi Çekebilir?

Emekliler taşıt kredisi alabilir mi evet alabilir. Çünkü bir konut kredisine göre otomobil ve araç kredisi daha düşük vadeli bir kredilendirme olacağından. Bu seçenek çok daha makuldür. Helede yeni çıkan “T.C. Resmi Gazete” sitesinde de yayınlanan kanuna göre 60 veya 65 yaşında emekli olmuşsanız bu kredileri daha rahat kullanıyorsunuz yaşınız genç olduğu için eğer bu yaşların daha altında iseniz hemen emekli yakınızı alarak taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Bu tezimizi birde örneklendirerek daha anlaşılır hale getirelim. Örneğin emekli bir birey 50.000 TL bir taşıt kredisi kullanacak ve 48 ay geri ödeme vade seçeneği seçecek. Taksitlerimizinde 700 TL olacağını düşünelim, şimdi 3.000 TL emekli maaşı alan bir emeklinin maaşının % 60 oranını geçmediğinden emeliler bankadan rahat bir şekilde araç kredisi kullanabilir.

Emekliler En Fazla Kaç Yaşında Kredi Çekebilir?

Emeklilik kredisi kullanmak isteyen yaşlılarımız için şöyle bir bilgi aktarmalıyız. Çekeceğiniz kredinin toplam vadesi ile yaşınızın toplamı 80 yaşı bulmaması gerekmektedir. Hemen örnekle açılayalım 65 yaşında bir emekli 36 ay vade ile kredi çekmek ister ise, 65+3 yıl vade süresi eklendiğinde toplam yaş 68 olacağından bu başvuru kredisi olumlu karşılanacaktır.

Fakat yine aynı örnekleme ile siz 77 yaşında bir emekli iseniz ve 48 ay vadeli bir bireysel kredi çekmek istiyorsanız, 77+4 yıl vade süresini eklersek toplam 83 yaş yapacaktır. Bu emekli kredisi başvurusu banka tarafından olumsuz karşılanması muhtemeldir.  Bu yüzden 65 yaş emekli kredisi kullanmak için baz alınabilecek bir sınırlandırma olarak kabul edebiliriz.Bunun sebebi, Kuşkusuz ki, 80 yaşın üzerindeki bireylerin kısa sürede vefat etmesi yada hastalanması muhtemeldir.

Ziraat Bankasından Emekli Maaşı Alanlar En Çok Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Hepimizin bildiği gibi emekli dediğimizde aklımıza Ziraat Bankası gelir bunun sebebi “T.C. Ziraat Bankası” çoğu emeklinin maaş aldıkları bankadır. Bu yüzden emekliler en fazla ne kadar kredi kullanabilir konumuzda bu popüler bankadan da bahsetmek istedik.

Emeklilerin Ziraat Bankasından Çekebileceği Bireysel Kredi Örnek Tablosu

ÇEKİLECEK KREDİ TUTARI VADE FAİZ ORANI ÖDENECEK TAKSİT
20.000 TL 60 1,17 496.00 TL

Emekli Olanlara Konut Kredisi İçin Ziraat Bankası Örnek Ödeme Tablosu

ÇEKİLECEK KREDİ TUTARI VADE FAİZ ORANI ÖDENECEK TAKSİT
100.00 TL 120 0,99 1.428 TL

Ziraat Bankasından emekli maaşı almanızın bir artısı hem yaş toleransı, hemde kredi vade seçeneklerinde size yardımcı olabilir. Çünkü bir özel bankaya göre kamu bankası olması hemde maaşınızı buradan çekmeniz çekeceğiniz kredi miktarına pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Bu yüzden eğer fazla bir kredi çekmek ve başvuru yapmak istiyorsanız ilk tercihiniz Ziraat Bankası olmalı. Yukarıda güncel Ziraat Bankası faiz oranları sizler için ekledik. Dilerseniz Buradan bankanın resmi internet sitesine ulaşarak yine güncel faiz oranlarına ve şartlara göz gezdirebilirsiniz.

Bankaların Emekli Kredileri Çekmek İsteyenlere Uyguladıkları Faiz Oranları

Emekliler en fazla tutarda ve en az faiz oranı ve seçeneklerle hangi bankalardan kredi çekebilir küçük bir tablo oluşturup sizleri bilgilendirdikten sonra yazımızı sonlandıracağız.

BANKA KREDİ FAİZ TAKSİT YAŞ SINIRI
ALBARAKA TÜRK 20.000 TL FAİZSİZ 1.874 TL 70 YAŞ
ZİRAAT BANKASI 10.000 TL % 2,2 460.00 TL 80 YAŞ
ING BANK 45.000 TL % 2,89 890.00 TL 75 YAŞ

Şuanda en fazla emekli kredisi ne kadar çekerim diyorsanız en uygun seçenekler bu şekilde yine siz değerli emekliler bankaların direkt sitelerinden güncel kampanyaları ve size sunulan emekli fırsatlarını takip ederek kredilerinizi kullanabilirsiniz.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Emekliler (Bankadan) En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilir?
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git