Kredi Ustam
POS Alışverişi Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankacılık > İş Bankası QR ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?

İş Bankası QR ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Tarih: 07.01.2021
Güncel: 07.01.2021

İş Bankası QR ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisi, insanların para çekme ve yatırma işlemlerini hızlı bir şekilde yerine getirmesini mümkün kıldığı için İş Bankası QR ile para gönderme, birçok İş Bankası müşterisi tarafından merak edilen konulardan bir tanesidir. Bilindiği üzere pek çok banka, banka kartı olmadan müşterilerinin para gönderme işlemlerini gerçekleştirebilmesini mümkün kılmaktadır. Bu konuda çeşitli yöntemler bulunsa da QR ile para gönderme ön planda yer almakta ve birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Kare kod ya da QR, iki boyutlu barkod sistemidir ve pek çok alanda kullanılmaktadır. Kamera özelliği bulunan bir cep telefonu vasıtası ile kare kod okunmakta, bu sayede yapılması istenen işlemler gerçekleştirebilmektedir. Birçok alanda kullanılan bu barkod sistemi, bankalar tarafından da müşterilerin işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu özelliğe sahip olan bankalardan bir tanesi olan İş Bankası, müşterilerinin banka kartı olmadan QR ile para gönderme işlemlerini gerçekleştirebilmesini olanaklı kılmaktadır. Peki İş Bankası kare kod ile para gönderme işlemeleri nasıl gerçekleştirilmektedir? Müşterilerin bu yöntemi kullanması için ne yapması gerekmektedir?

İş Bankası Kare Kod ile Para Gönderme

İş Bankası QR vasıtası ile para gönderme işlemleri oldukça basittir. Bazı kimseler, para transfer işlemlerini ATM üzerinden yapmak istemektedir. Fakat bazı durumlarda kişilerin yanında banka kartları bulunmayabilir. QR kod ile para gönderme ve çekme işlemleri yapılmadan önce bu durum bir sorun teşkil edebilmekte idi. Fakat artık kare kod vasıtası ile kişiler, banka kartları yanlarında olmadığında bile para gönderme işlemlerini yapabilmektedir. İş Bankası kare kod ile para gönderme yapılabilmesi için şu adımların sırası ile uygulanması gerekmektedir:

 • İlk önce İşCep uygulamasının güncel versiyonu akıllı telefona indirilmelidir.
 • Uygulama üzerinde yer alan para aktarma butonuna tıklanmalıdır.
 • Daha sonra havale seçeneği seçilmeli ve ardından tanımsız hesaba butonu tıklanmalıdır.
 • Son işlem olarak kare kod kısmının seçilmesi gerekmektedir.
 • Gönderilmek istenen tutar girilmeli ve “kamerayı aç” seçeneği tıklanmalıdır. Para gönderilecek olan kişinin kare kodu kamera vasıtası ile okutulmalı ve işlem tamamlanmalıdır.

Yukarıdaki adımların uygulanması sayesinde kişiler para gönderme işlemlerini QR vasıtası ile hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu sayede yapılan işlemler için banka kartına ihtiyaç olmadığı için herhangi bir şekilde problem yaşanmadan para gönderme işlemi tamamlanmaktadır.

İş Bankası Kartsız Para Çekme

Kare kod, İş Bankası tarafından kullanılan ve kişilerin para çekme ve gönderme işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde yapmasını mümkün kılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok avantajından ötürü insanlar, para transferlerini gerçekleştirmek için bu yöntemi kullanmakta, bu sayede zahmetsiz bir şekilde para aktarım işlemlerini tamamlamaktadır.

İş Bankası kartsız para çekme yöntemlerinden bir tanesi olan QR ya da kare kod vasıtası ile müşteriler hem para çekme işlemlerini hem de para gönderme işlemlerini yapabilmektedir. Kişilerin kartsız para çekme yapabilmesi için şu adımları uygulaması gerekmektedir:

 • Kişinin İşCep’in güncel sürümünü indirmesi gerekmektedir.
 • Daha sonra uygulama üzerinde yer alan “Kare kod ile” seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kullanılmak istenen seçilip istenilen tutarın ilgili alana girilmesi gerekmektedir.
 • İşCepMatik ekranın yer alan kod telefona okutulmalıdır.

Yukardaki işlemler dahilinde kişiler, kartsız bir şekilde para çekme işlemlerini gerçekleştirmiş olacaktır.

İş Bankası QR ile para transfer işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ise şu adımlar karşımıza çıkmaktadır:

 • Kişinin ilk etapta İşCep ile kare kod işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için İşCep üzerinden sırası ile hesaplarım> hesap bilgilerim> vadesiz TL hesabı üzerinde dokunmatik ile birlikte ekranın sola çekilerek “paylaş” bu tonuna tıklanması gerekmektedir.
 • Bunun sonrasında kare kod gönder butonuna tıklanması ve ekrana gelen QR kodunun, para gönderecek olan kişiye whatsApp, instagram veya facebook üzerinden gönderilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki adımlar dahilinde kişiler, herhangi bir şekilde IBAN paylaşımı yapmadan başka birinden para alabilmektedir. Bu ise kişilerin oldukça kolay bir şekilde para transfer işlemlerini gerçekleştirmesini mümkün kılmaktadır.

Bu yazımızda  İş Bankası QR(karekod) ile para gönderme nasıl yapılıyor onu anlattık. QR kod ile alışveriş, QR kod ile para gönderme Halkbank, QR kod ile para çekme gibi başlıkları da google üzerinden arama yaparak bilgi edinebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir.. Ziraat Bankası Numara Güncelleme

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
İş Bankası QR ile Para Gönderme Nasıl Yapılır?
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git