Kredi Ustam
İnternetten Ne Satabilirim Para Kazanma | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Genel > KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır ?

KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır ?

Tarih: 11.10.2021
Güncel: 11.10.2021

KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Engelli desteğine KOSGEB’de katılmıştır. Artık KOSGEB’de engelliler için destek vermektedir. Peki, KOSGEB engelli desteği nedir, nasıl alınır? İşte tüm bu sorularınızı yanıtlıyoruz.

KOSGEB engelli desteği nedir, nasıl alınır? İş kurmak isteyenler için devlet desteği olan KOSGEB’den engellilerde destek alarak iş kurabilir veya mevcutta ki işlerini destekleyerek geliştirebilmektedir. Ancak bazı şartlar vardır. Bunların en başında da engellilik oranının en az %40 oranında olması gerekiyor. KOSGEB tarafından verilen bu destek sayesinde engelli vatandaşlarda iş kurabiliyor ya da hali hazırdaki işlerini geliştirebiliyorlar. Girişimci olmak isteyen engelli vatandaşlar KOSGEB’den faydalanmak için uygulamalı girişimcilik eğitimi almaları gerekiyor.

KOSGEB’in iş fikirlerinden bazıları 1 milyon Türk Lirasına kadar destek sağlamaktadır. Ancak çoğu iş fikirlerinde bu desteklerin çoğu 50 bin Türk Lirası ile sınırlı kalmaktadır. KOSGEB desteklerinden yararlanabilmek için 2-3 bin Türk Lirasından başlayarak 300 bin Türk Lirasına kadar destek alabilirsiniz. KOSGEB’in hibe desteklerinin geri ödeme olmazken ayrıca bir faiz talebi de olmayacaktır.

KOSGEB Engelli Desteği Özellikleri Nelerdir?

KOSGEB engelli vatandaşlarına destek niteliğinde olan yardımların;

KOSGEB engelli girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği veriyor.

Özel ya da Kamu sektöründe çalışabilen yeterliliğe sahip olamayan engelli raporu olan vatandaşlara KOSGEB desteğinden yararlanabilirler.

KOSGEB’in verdiği toplam desteğin %10’luk bir bölümü engelli vatandaşlar için ayrılmıştır.

Tüm sektörlerde geçerli olan KOSGEB desteğinden faydalanabilirsiniz. Hayvancılık, tarım ve üretim sektörü bunların başında gelmektedir.

l İşletme kuruluş giderleri ise yine KOSGEB tarafından karşılanacaktır.

l KOSGEB hibe desteği için herhangi bir geri ödeme yoktur. Yani engelli vatandaşlar işi kurdukları ilk yıl içinde herhangi bir ödeme yapılmayacaktır.

l KOSGEB yalnızca işletme giderleri için değil, işletmeye alınacak olan donanımlar ve malzemelerde KOSGEB tarafından desteklenir. Bilgisayardan, mobilya ya kadar birçok malzemeler KOSGEB tarafından karşılanır.

KOSGEB Engelli Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB, engelli vatandaşlara destek sağlarken öncelikle engelli raporunun olması gerekir. Rapor en az %40 oranında engelli niteliğinde olmalıdır. Eğer süreli ise bu raporun yeniden güncellenerek başvuruda kullanılmalıdır. Başvuru yapacak engelli bireylerin akıl sağlığının yerinde olması gerekir. KOSGEB desteğini sadece Türk vatandaşlarına vermektedir. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile almış olup ve girişimcilik sertifikasını almış olmalıdır. Daha önce KOSGEB desteği almış olanlar ikinci kez bu destekten yararlanamazlar. Destek yalnızca ilk kez bir iş kurmak isteyen girişimciler için geçerlidir.

 

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır ?
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git