Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim? [Kredi Başvurusu-SGK ]
Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim? [Kredi Başvurusu-SGK ]
İhtiyaç kredisi kullanacak bir çok kişi acaba sigortam (SGK) yok kredi çekebilir miyim diye merak ediyor. Bende bu soruların cevaplarını...
Konut Kredisi Neden Çıkmaz ?
Konut Kredisi Neden Çıkmaz ?
Konut Kredisi Neden Çıkmaz? Konut kredisi neden çıkmaz? sorusu, son yıllarda bireylerin en sık dile getirdiği bankacılık sorunlarından biri olarak ön...
Anasayfa > Kredi Haberleri > Kredi Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Kredi Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Kredi Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Günümüzde birtakım ihtiyaçları çabuk giderebilmek için bankalardan kredi kullanmak oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Bankalarda en çok kullanılan kredi grupları ise sırasıyla ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olmaktadır. Bankaların bir takım koşulları yerine getiren banka müşterilerine verdiği, bu kredilerin başvuru sonuçlarının kaç günde belli olduğu ise en çok merak edilen konulardan biri olmaktadır. Bu bağlamda bu başvuruların sonuçlarının, ne kadar sürede belli olduğunu aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz;

İhtiyaç Kredisi Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Bireysel kredi ya da tüketici kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, banka müşterileri arasında en çok kullanılan kredi türleri arasında yer almaktadır. Bankaların düşük faizlerle ve uygun ödeme koşulları ile müşterilerinin hizmetine sunduğu ihtiyaç kredisi seçenekleri, acil paraya ihtiyacı olan bireyler için yaşamlarını kolaylaştıran iyi fırsatlardan biri olmaktadır.

Eğitim için, düğün harcamaları için, sağlık harcamaları için ve acil paraya ihtiyacı olan herkes için ihtiyaç kredileri, maddi anlamda büyük destek sağlamaktadır. Bankalara ihtiyaç kredisi başvurularını yaptıktan sonra başvuru sonucunun belli olması, bankadan bankaya farklılıklar gösterse de, günümüzdeki teknoloji şartlarına göre bu sonuçların belli olması oldukça kısa sürede olmaktadır.

İhtiyaç kredisi başvuru sonucunun hızlı gerçekleşmesi, bir takım etkenlere de bağlı olmaktadır. Buna bağlı olarak başvuru yapılan bankada, ihtiyaç kredisi başvurusu yapan banka müşterisinin, sistemde kayıtlı olan kimlik bilgileri ve imza bilgileri gibi ayrıntıların eksiksiz olarak yer alması gerekmektedir. Aynı zamanda aktif banka müşterisi olunması, banka mevduatlarında yer alan müşterinin likidite durumları ve kullanılmak istenilen ihtiyaç kredisi tutarı da sonuçların hızlı olmasında etkili olmaktadır.

Yukarıda yazılı olan kriterlerin eksiksiz ve yeterli olması durumunda internet bankacılığı, SMS ya da cep bankacılığı üzerinden yapılan ihtiyaç kredisi başvuruları aynı gün ya da en geç ertesi günü belli olmaktadır. Yine aynı şekilde banka şubesinden yapılan ihtiyaç kredisi başvuru sonucu ise aynı gün içerisinde ya da en geç iki gün içinde belli olmaktadır.

Konut Kredisi Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Konut kredi başvuru sonucu, üç aşamadan oluşan onay süreci nedeni ile ihtiyaç kredisi başvuru sonucuna göre daha geç çıkmaktadır. Onay sürecindeki ilk aşamada olması gereken bazı kriterlerde başvuru sonucunda etkili olmaktadır. Bu kriterlerin incelenme sebebi ise konut kredisi başvurusunda bulunan banka müşterisinin, aldığı krediyi geri ödeme gücünün belirlenmesi nedeniyledir.

Buna bağlı olarak istenen ön onay kriterleri şunlar olmaktadır. Kredi kullanıcısının risk profili, kredinin kullanım amacı, geri ödemelerin kaynağı, kredi kullanan banka müşterisinin geçmiş ödeme alışkanlıkları, krediyi geri ödeme gücü ve verdiği teminatların yeterliliği gibi kriterler incelemektedir. Bu ön onay kriterleri eksiksiz olarak karşılandığı zaman, bu ilk aşamanın onay süresi 1 gün ile 2 gün arasında sürmektedir.

Başvuru sürecinin ikinci aşamasında ise konut kredisi ile alınacak olan konut, banka eksperleri tarafından incelenmektedir. Bu inceleme sonucunda banka eksperinin raporunu teslim süresi 3 iş günü sürmektedir. Üçüncü ve son aşamada ise alınan sonuçların değerlendirilmesi ile banka müşterisinin almak istediği konut kredisi onaylamaktadır.

Taşıt Kredisi Başvuru Sonucu Kaç Günde Belli Olur?

Taşıt kredisi başvuru sonucu, kredi çekilen bankaya da bağlı olarak genel olarak ortalama 2 iş günü içerisinde belli olmaktadır. Taşıt kredisi başvuru onay sürecinde, bazı şartların sağlanmış olup olmaması da bu sonucun üzerinde etki sağlamaktadır. Bu kriterlerden ilki, taşıt kredisi kullanmak isteyen banka müşterisinin, bankaların talep ettiği belgeleri eksiksiz olarak temin etmesidir. Bunun dışında banka müşterisinin gelir durumu, kredi notu, geri ödeme geçmiş bilgileri ve 0 kilometre araç için proforma faturası incelenip, istenmektedir.

Aynı zamanda yukarda ki kriterlerin incelenmesi sonucuna bağlı olarak, taşıt kredisi çekmek isteyen bireylerin bazılarından kefil de istenebilmektedir. Taşıt kredisi alımlarında, banka tarafından alınacak olan araca geri ödemeler bitene kadar rehin işlemi de uygulanmaktadır. Taşıt kredi başvuru sonucunun olumlu olmasından sonra kredi kullanımı sağlanmaktadır.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git