Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Bilinmeyen Yönleriyle Troy Kart Ve Troy Kart Veren Bankalar
Bilinmeyen Yönleriyle Troy Kart Ve Troy Kart Veren Bankalar
Son dönemde gelişen ve sık sık reklamlarda ve sosyal mecralarda duyduğumuz ve gördüğümüz TROY ne anlama geliyor?  Sizin tarafınızda soru...
Kredi Kartı Bloke kaldırma İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?
Kredi Kartı Bloke kaldırma İçin İzlenecek Adımlar Nelerdir?
Kredi kartı bloke kaldırma işlemi ile mutlaka hepimiz bir kez karşı karşıya gelmişizdir. Bu yazım kredi kartı blokesi anında kaldırma...
Anasayfa > Kredi Kartları > Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi Kartını Kapatmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi kartı kullanan kişilerin merak ettiği konulardan biri de kredi kartlarını kapatırlarsa kredi notlarını düşürüp düşürmeyeceğidir. Kredi kartlarının alınması sonucunda kredi notunun yükseleceği bilinmektedir. Ancak kredi kartının kapatılması sonucunda ise açma sırasında alınan kredi notunun kapatma işlemi sonrasında azalıp azalmayacağı ise merak edilmektedir. Kredi notunuz, kredi kartı alındıktan sonra sabit olarak yükselecektir. Kredi kartının alınması sırasında verilen not kredi kartınıza ait değildir. Yani kredi kartının kapatılması sonucunda kredi notunuz düşmeyecektir. Aksine zamanında ödenemeyen ya da uzun zamandır ödenememiş kredi kartlarının kapatılması, kredi notunuzun düşüşünü durduracak ve zamanla kredi notunuzun tekrar yükselmesini sağlayacaktır.

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Ödenememesinden, artık kullanılmak istenmemesinden ya da farklı nedenlerden kaynaklı kredi kartlarının kullanıcıları bir zaman sonra açtırdıkları kredi kartlarını kapattırmak istemektedirler. Bu istekleri doğrultusunda kredi kartlarını kapattırmak mümkündür. Kredi kartı kapatılması işlemi için kredi kartınızı almış olduğunuz bankanın çağrı merkezini arayarak müşteri hizmetleri ile konuşmanız gerekmektedir. Müşteri hizmetlerine belirteceğiniz kredi kartınızı kapatma istediğiniz sonucunda kredi kartınız 7 gün içerisinde kullanıma kapatılacaktır. Eğer kredi kartınızda ödenmemiş borcunuz varsa da kredi kartı kapatma işlemi yapabilirsiniz. Ödenmemiş borcunuzu kredi kartını kapatma işleminin hemen öncesinde ödeyebileceğiniz gibi yapılandırarak taksitler halinde daha sonra da ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin ilk olarak akıllarına gelen yöntem kredi kartına başvuru yapmaktır. Ancak bu başvuru yapılırken merak edilen soru kredi kartı başvurusu kredi notunu etkiler mi? Kredi kartı, finansal geçmişinize doğrudan eklenecek işlemlerden biridir. Kredi kartına başvuru yapmak bu yüzden kredi notunuzu doğrudan etkileyecektir. Yeni kredi kartına başvurunun yapılması ve alınması sonucunda kredi notunuz %10 yükselecektir. Kredi kartınız için başvuru yapmanız ve bu başvuru sonucunda kredi kartını almanız bu puanı almanız için yeterli olacaktır. Aldığınız kredi kartının kullanılması ya da kullanılmadan kapatılması durumu bu puanı etkilemeyecektir.

Kredi Kartı ile Kredi Notu İlişkisi

Kredi notu, farklı bankalardan alınan krediler ve kredi kartlarından, bu alınan kredi ve kredi kartlarının zamanında ödenmesi ya da ödenememesinden doğrudan etkilenmektedir. Kredi notu, tüm finansal geçmişinizin Kredi Kayıt Bürosunda toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir. Bu belirlenen puan 1500 ile 1900 arasında olması durumunda kolaylıkla kredi ya da kredi kartı alabilirsiniz. Puanınız 1400 ile 1499 arasında ise alacağınız bankaya göre kredi alıp alamama durumunuz değişiklik göstermektedir. Eğer puanınız 0 ile 1099 arasında ise kredi almanızın imkânı yoktur. Kredi almak için önce kredi puanınızı yükseltmenize gerek vardır.

Kredi kartı ile kredi notu arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Kredi kartı başvurusu yapılması sonucunda kredi kartınızda yükseliş olacaktır. Kredi kartınızın ödemelerini tam ve zamanında yaptığınız sürece kredi notunuza olumlu bir etkisi olacaktır. Ancak ödemelerde zorlanıyor ya da zamanında ödeme yapamıyorsanız kredi kartı notunuz zamanla düşmeye başlayacaktır. Bunu engellemenin en iyi yolu kredi ya da kredi borcunuzu kendi aylık bütçenize göre yapılandırmanız olacaktır. Aksi takdirde düşen kredi notunun yeniden yükseltilmesi zaman alacaktır.

Kredi Notu Yükseltme

Eğer kredi çekmek istiyor ya da kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız uygulayabileceğiniz işlemler sonucunda kredi puanınızı yükseltebilirsiniz. Öncelikle kredi notu belirlenirken nelere dikkat edildiğini bilmeniz ve bu hususlar hakkında dikkatli olmanız gerekmektedir. Kredi notu hesaplanırken kredilerinizin toplam borcunun yüksekliği, kredi kartlarınızın toplam limitinin yüksekliği, kredi borçlarınızın toplamının kredi limitinizle oranı, borçlarınızın toplam bakiyesi, en son kullandığınız kredinin tarihi, kredi kullanma sıklığınız, gecikmede bulunan borçlarınız ve bu gecikmelerin uzunluğu, kredi borcu ödeme düzeniniz ve tutarlılığınız, ödeme geçmişinizde bulunan geciktirilen ödemelerin uzunlukları, kullanılan kredi tür ve kredi kartı alınan bankaların çeşitliliği, kapatılan ve kullanılan kredi sayınızın toplamı, son dönemde açılan yeni kredi sayınız gibi unsurlar göz önünde bulundurulmaktadır. Bu etkenlere dikkat etmeniz sonucunda kredi notunuz yükselecektir.

Ancak daha önceden bir kredi kartına ya da krediye sahipseniz ve kredi notunuz zaten düşükse yükseltmek için bazı işlemler yapabilirsiniz. Eğer krediniz ya da kredi kartınız için ödeme güçlüğü çekiyorsanız ve bu yüzden vaktinde ödeyemiyorsanız kredi notunuz düşmeye devam edecektir. Ödemelerinizi kolay bir hale getirmek için bütçenize göre yapılandırmalısınız. Borçlarınızı tek bir kredide birleştirmeniz de ödemenizi kolaylaştıracağı için kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Gerekli durumlarda ipotek vererek kullanabileceğiniz kredi ve kredi kartı limiti tutarını yukarı çekmelisiniz. Tüm bunların ardından ödemelerinizi yapmak için özenli olarak ödeme gününden bir gün bile geciktirmeden yapmalısınız. Kredi notunuz geçmişte bulunan kredi takibinizden kaynaklanıyorsa, düşük limitli de olsa bir kredi kartına başvuru yapmanız ve almanız gerekmektedir. Bankalar ile aktif ve düzenli olarak çalışmanız kredi notunuzu yeniden yükseltecektir. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde asla geciktirmeden ödemelisiniz. Maaş bankanızdan sadece bir maaşınız kadar kredi çekmeniz yine kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi Kartı Kredi Notunu Nasıl Yükseltir?

Kredi notu yükseltmenin en bilindik ve kolay yollarından biri kredi kartına başvuru yapmak ve almaktır. Ancak bu durumda kredi kartı kredi notunu nasıl yükseltir diye merak edilmektedir. Kredi kartının kullanımı size bir banka ile aktif çalışma fırsatı sağlamaktadır. Sıklıkla kredi almak, bankalarla sık çalışmak ve farklı bankalardan açılan kredi hesaplarınızın bulunması kredi notunuzun hesaplanmasındaki en ana unsurlardandır. Farklı bankalardan kredi ve kredi kartı almak tüm bu unsurları destekleyeceği için kredi notunuzu yükseltecektir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta alınan bu kredilerin zamanında ödenmesi ve kapatılması gerekmektedir. Kredi kartlarının ödemelerinin de en az minimum tutarda olacak şekilde ve zamanında yapılması gerekmektedir.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git