Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Ziraat Bankası Kartı İnternet Alışverişine Açma (Yeni Sürüm)
Ziraat Bankası Kartı İnternet Alışverişine Açma (Yeni Sürüm)
Ziraat Bankası kartı internet alışverişlerine açabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız. Banka kartı bile olsa, internet bankacılığı veya Ziraat Mobil...
Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma
Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma
Ehliyet sınavına girip başarılı bir şekilde geçmiş adaylar daha sonra katıldıkları direksiyon sınavını da başarılı bir şekilde tamamladıkları takdirde ehliyet...
Anasayfa > Bankacılık > Kredi Ödeme Günü Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi Ödeme Günü Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi Ödeme Günü Değiştirme Nasıl Yapılır? 

Kredi ödemeleri hemen herkes açısından son derece büyük bir probleme bazı şartlar altına dönüşebilmektedir. Bu tarz durumlarda ilk akla gelen kredi ödeme günü değiştirme gibi durumlar olsa da başlangıç aşamasında üzerinde mutabık kalınan sözleşme gereği bu ve benzeri işlemlerin yapılabilmesi adına olası yasal dayanakların oluşması gerekmektedir. Dolayısıyla şartların uygun olması durumunda kredi ödeme günleri hakkında değişim yapmak ve bu konuda banka ile iş birliği haline olmak oldukça mümkündür.  

Kredi çekme ve kredi talep etme gibi konularda 2015 yılında yapılan yasal değişiklik ile kredi ödeme tarihi değiştirme de dahil olmak üzere kredi ve finans işlemlerinde yapılması muhtemel her şey yasalar tarafından belirlenmiştir. Bu yasa kapsamında tüketicilerin ve bankaların kredi ödeme tarihleri konusunda yapacakları değişiklikler ve değişiklik talepleri yasal güvence ve hukuki statü altına alınmıştır. Fakat tahmin edileceği üzere bu konuda ortaya koyulan yasal güvencenin de belli şartları bulunmaktadır. 

Öncelikli olarak kredi ödeme günü kapsamında daha önce yapılan anlaşma kapsamında mutabık kalınan taksitlerden birin ödeme tarihi gelmeden ödenmesi durumunda tarafların nasıl haklara sahip olduğu üzerinde durulmalıdır. Bu bağlamda krediyi çeken ve ödemekle mükellef olan kimselere kredi ödeme tarihinden önce diğer taksitlerden birini erken ödeme kapsamında ödeme hakkı bu yasa ile verilmiştir. Bu bağlamda kredi çekilmesi durumunda taksitlendirme ve ödeme planına sadık kalarak erkenden diğer taksitlerden birini ya da birkaçını ödemek mümkündür. Peki bu tarz durumlarda kredi ödeme günü değiştirme işlemi yapılabilir mi? 

Kredi Ödeme Günü Değiştirilebilir mi? 

Kredi ödeme günü değiştirme işlemi için önceden bir ya da birkaç taksit ödenmiş ise kredi sahibi olan ile finans kuruluşu arasında yapılabilecek ya da kurulabilecek mutabakat belirleyici rol oynamaktadır. Bu bağlamda en genel anlamıyla ara ödeme yapılması durumunda kredi taksit sayısı değişmeden ödeme planına sadık kalınarak banka ile tüketici arasında anlaşma sağlanması haline kredi ödeme günü değiştirme işlemlerinin yapılabilmesi mümkündür.  

Bu işlemlerin nasıl yapılacağı ile ilgili süreç de yine yasa çerçevesinde belirlenmiş olduğu gibi bankaların ve tarafların özel olarak anlaşma sağlaması üzerine kurulu olduğundan süreç her bir banka için farklı işleyebilmektedir. Hatta bazı bankaların şubeleri arasında bile farklılıkların olması mümkün olmakla birlikte bu kapsamda inisiyatifin tamamen taraflar arasında sağlanan mutabakata dahil edilmektedir. Kredi ödeme günü değiştirme nasıl yapılır? 

Kredi Ödeme Günü Değiştirme 

Kredi ödeme günü değiştirme işlemleri için çoğunlukla banka ile tüketici arasında mutabakat sağlanması gerektiğinden bu işlemler dahilinde şubeye gidilerek başvuru yapılması en sağlıklı yöntem olarak belirtilmelidir. Buna karşın bazı düşük limitli krediler kapsamında bankaların dijital ortam üzerinden ya da telefon bankacılığı hizmetleri gibi hizmetler üzerinde talepleri alabildiği de bilinmektedir. Burada unutulmaması gereken temel mesele bu noktada herhangi bir yasal zorunluluğun finans kuruluşunu bağlamıyor oluşudur.  

Dolayısıyla kredi ödeme tarihi değiştirme konusunda talepte bulunulması halinde kesin olarak kabul edileceğini söylemek mümkün değildir. Tamamen bankanın ve finans kuruluşunun inisiyatifi ve tarafların mutabakatı üzerine kurulu olan bu sürecin tamamlanması halinde banka ödeme planına sadık kalınmasını ve taksitlerde ya da ödeme gününde herhangi bir değişikliğin olmaması kararına da varabilmektedir. Dolayısıyla bu tarz işlemlerden önce banka ile iletişime geçerek detaylı bilgi alınması süreç içerisinde zaman kaybı yaşamamak adına son derece kritik bir öneme sahiptir. 

Kredi Ödeme Tarihi Gecikirse Ne Olur? 

Kredi ödeme tarihi değiştirme konusunda herhangi bir sonuç alınamaması halinde kredi ödeme günün geçmesi mümkün olabilmektedir. Bu tarz durumların yaşanması halinde bankalar tarafından işleyen bir prosedür bulunmaktadır. Bazı bankalar bu tarz süreçlerde tüketicilere özel avantajlar sağlıyor olmakla birlikte, daha önce çekilen kredi üzerine yapılan ödeme planlaması ödeme yapma konusunda taahhüt anlamına geldiğinden yasal sürelerin dolmasının ardından finans kuruluşuna adli süreci başlatma ve işletme özgürlüğü de verilmiştir. Dolayısıyla ödeme tarihin geçmesinin ardından yasal süre dolmuşsa süreç adli olarak işler.  

OTO
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git