Kredi Ustam
Müfettiş Maaşları Ne Kadar? (Güncel) | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Genel > Malulen Emekli Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Malulen Emekli Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Tarih: 12.10.2021
Güncel: 12.10.2021

Malulen Emekli Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?

Malulen Emeklilik

İnsanlar hayatlarını devam ettirmek için çeşitli işlerde çalışmalılardır. Genç yaştan itibaren çalışıp yaşlanınca emekli olmaktadırlar. İnsan yaşlanınca devlet tarafından emekli olmak hakkı verilmektedir. Malulen emeklilik de emekli olma durumlarından bir tanesidir.

Emeklilik çalışan sigortalı bireylerin ilgili kanunlar tarafından belirtilen fiili hizmet süresini tamamlaması ile olur. Aktif çalışılan prim miktarı gibi şartların sağlanmasının ardından aktif olarak çalışma hayatının sonlanır. Emeklilik buna rağmen sigortalılığın devam etmesi anlamına gelmektedir.

Malulen emeklilik de ise aktif olarak çalışan sigortalının fiili hizmet süresini tamamlanmaz. Çeşitli sebepler iş kazası, mesleki dezenformasyon sonucunda iş göremezlik raporu doğrultusunda sigortalının emekli aylığına bağlanmasına ve emekli haklarından faydalandırılmasına denir.

Malulen emeklilik sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu şöyledir. 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin birinci Fıkrasının A Bendi ve B bendinde tanımlanmıştır. Malulen emeklilik haklarını genelde yüksek sağlık riski bulunan sektörde çalışan kişiler elde edebilir. Bu sektörler inşaat, askeri faaliyet, maden işçiliği gibi sektörlerdir.

Malulen Emeklilik Nasıl Olur?

Çalışan sigortalının malulen emekli olabilmesi için sağlık kurulu raporuna ihtiyacı vardır. Bu rapor sigortalı hakkında %60 oranın da iş göremez veya meslekte kazanma gücü %60 şeklinde olmalıdır. Çalışan sigortalının malulen emekli sayılabilmesi için bu rapor yeterli değildir. Ayrıca çalışmış olduğu kurum sağlık kuruluşu tarafından onaylanması gerekmektedir.

Meydana gelen bir malullük durumun da iş göremez raporu alan sigortalı kişi kurum sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Malulen emekli olabilmesi için sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden fiili olarak ayrılması gerekmektedir. Kişi kendisi veya işveren tarafından en yakın sosyal sigortalar müdürlüğüne müracaatı halinde malulen emeklilik işlemleri başlayacaktır.

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Malulen emeklilik maaşı çalışan sigortalının fiili olarak hizmet ettiği iş koluna göre belirlenmektedir. Bunun yanı sıra malulen emeklilik maaşının belirlenmesinde çalışan sigortalının malullük raporunda iş göremez oranın da etkisi vardır. Malulen emeklilik maaşı 2021 yılı için en düşük tutar 1700 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş tutarı özel sektör ve kamu sektörü durumuna göre maaş farkı meydana getirmektedir.

Bir yazımız dikkatinizi çekebilir.. Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Malulen Emekli Nasıl Olunur, Maaşı Ne Kadar?
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git