Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Ziraat Bankası Kartı İnternet Alışverişine Açma (Yeni Sürüm)
Ziraat Bankası Kartı İnternet Alışverişine Açma (Yeni Sürüm)
Ziraat Bankası kartı internet alışverişlerine açabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız. Banka kartı bile olsa, internet bankacılığı veya Ziraat Mobil...
Hafta Sonu Havale Yapılır Mı? (Cumartesi-Pazar Transfer)
Hafta Sonu Havale Yapılır Mı? (Cumartesi-Pazar Transfer)
Hafta sonu havale yapılır mı sorusunu soran kişilerin en büyük derdi acil para transferi yapmak ve bunun hafta sonuna yani...
Anasayfa > Bankacılık > Pasaport Harç Ödemesi Nasıl Yapılır

Pasaport Harç Ödemesi Nasıl Yapılır

Pasaport bilindiği üzere yurt dışına çıkmak isteyenler için gerekli bir belgedir. Tabii ki bu belge de belirli bir ücret karşılığında alınabilmektedir. Bu yazımız tam da pasaport harcının nasıl ödeneceğiyle ilgili soruları olanlar için hazırlanmıştır. Konunun ilgilileri için öncelikle pasaport harcının en güncel haliyle ne kadar olduğu ardından da internet üzerinden ve birkaç banka yoluyla harcın nasıl ödeneceğine dair bilgiler verilecektir.

Pasaport Harcı Ne Kadar?

Pasaport harcı değişen ekonomiye göre neredeyse her yıl değişmektedir.  2021 yılı için de pasaport fiyatları %9,11 oranında artmış bulunmaktadır. 2021 yılının en güncel pasaport fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • 6 aylık pasaport almak isteyenler için harç ücreti; 227,20 TL, defter bedeli ise 180 TL’dir. Yani 6 aylık bir pasaport için totalde 407,20 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • 1 yıllık pasaport almak isteyenler için harç ücreti; 332,10 TL, defter bedeli 180 TL’dir. Totalde ise 512,10 TL’dir.
 • 2 yıllık pasaport almak isteyenler için harç ücreti; 542,20 TL, defter bedeli 180 TL olmak üzere totalde 722,20 TL’dir.
 • 3 yıllık pasaport almak isteyenler için harç ücreti 770,20 TL, defter bedeli 180 TL olmak üzere totalde 950,20 TL’dir.
 • Son olarak 3 yıldan 10 yıla kadar pasaport almak isteyenler için harç ücreti 1085,40 TL, yine defter bedeli 180 TL olmak üzere totalde 1265,40 TL’dir.

2021’in en güncel pasaport harçları bu şekildedir. Siz de pasaport almak istiyorsanız öncelikle pasaport harcını yatırmalı ardından da Nüfus Müdürlüğüne pasaport için başvurmalısınız. Pasaport harcını nereden ve nasıl yatırılabileceğine dair bilgiler de aşağıda sırasıyla sunulacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı(GİB)’ndan Pasaport Harcı Nasıl Ödenir ?

Pasaport harcınızı GİB yoluyla veyahut online (internet) ödemeniz oldukça kolaydır. Eğer siz de bu yolla ödemek istiyorsanız;

 • İnternetin bağlı bulunduğu bir cihazdan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine girin.
 • Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasında İnteraktif Vergi Dairesi bölümüne tıklayın.
 • Karşınıza hızlı ödemelerle ilgili bir sürü seçenek çıkacaktır. Oradan Harç ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme bölümüne tıklayın.
 • Harç ve Değerli Kağıt bölümünde Pasaport Değerli Kağıt Bedeli Ödeme kısmı yer almaktadır. Oraya girdikten sonra sizin harç ödemek için yapacaklarınız sıralanmıştır.
 • Sayfada yer alan bölümde direkt olarak ad-soyad, TC kimlik numaranızla size en yakın vergi dairesini seçebilirsiniz. Girdiğiniz bölümde kağıt bedelini ödedikten sonra ödeme yapabileceğiniz anlaşmalı bankalar yoluyla harcınızı 02:00-23:45 saatleri arasında ödeyebilirsiniz.

GİB yoluyla anlaşmalı bankalar ise aşağıdaki gibidir.

Ziraat Bankası Pasaport Harcı Nasıl Ödenir ?

Ziraat Bankası üzerinden pasaport harcı ödemek oldukça kolay bir işlemdir. Siz de evinizden mobil üzerinden pasaport harcı ödemek istiyorsanız bankaların mobil uygulamaları oldukça kolay işlemler sunmaktadır. Aktardığımız üzere GİB sitesinde işlemlerinizin bitmesi neticesinde sayfa otomatikman sizi bazı anlaşmalı bankalara yönlendirecektir. O bankalardan birisi de Ziraat Bankasıdır. Ziraat bankası aracılığıyla kimlik tanıma işlemi de tamamlandıktan sonra kısa bir şekilde harcınızı ödeyebilirsiniz. Harç ödemenizi tamamladıktan sonra makbuzunuzda” tahsil edilmiştir” ibaresinin bulunmasına dikkat etmenizde fayda var.

Garanti Bankası Pasaport Harcı Nasıl Ödenir ?

Garanti bankası üzerinden de pasaport harcı yatırabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken iki yol vardır. Birincisi internet bankacılığı üzerinden de harç yatırabilirsiniz. Bunun için;

 • İlk olarak internetin bağlı olduğu bir cihazdan bankanızın internet sitesine giriş yapın.
 • Ardından cihazınızdan “ödemeler” bölümüne girin.
 • Ödemeler bölümünde ise karşınıza “Pasaport Harcı Ödemeleri” bölümü çıkacaktır. O seçeneğe tıklayın.
 • Ardından ödeme yapılacak banka bilgilerini girin ve ödemenizi tamamlayın.

Garanti Bankası üzerinden harç ödemesi yapabilmek için ise diğer bir yol da mobil bankacılık yoludur. Bunun için;

 • İlk olarak bir Play Store (Google ya da App Store) mağazasından” Garanti BBVA” uygulamasını indirin.
 • Uygulamaya girdiğinizde kendi kimliğiniz ve beraberinde şifrenizi oluşturun.
 • Uygulamada yer alan “Ödemeler” bölümüne giriş yapın.
 • Harç ödemeleri bölümüne girin ve oradan ödemek istediğiniz pasaport harcının ödemesini basit bir şekilde tamamlayın.

Vakıfbank Pasaport Harcı Nasıl Ödenir ?

Pasaport harcınızı yatırabileceğiniz bir diğer banka da Vakıfbank’tır. Eğer Vakıfbank üzerinden pasaport harcınızı yatırmak istiyorsanız aşağıdaki adımlar şu şekildedir;

 • İlk olarak internetin bağlı olduğu bir cihazdan Vakıfbank’ın internet sitesine giriş yapın.
 • Devamında sitede karşınıza çıkan “kurumsal” seçeneğine tıklayın.
 • Kurumsal seçeneğin içerisinde sırasıyla “Nakit Yönetimi” ardından “Tahsilat Ürünleri” bölümüne giriş yapın.
 • Tahsilat ürünleri bölümünde karşınıza “Vergi Tahsilatları” bölümü çıkacaktır.
 • “Vergi Tahsilatları” bölümde “Vergiler”e tıklayın.
 • “Vergiler” bölümünün en aşağısında “9064” vergi kodu ile “Pasaport ve Konsolosluk Harçları” yer almaktadır.
 • Oradan kısa bir şekilde pasaport harcınızı ödeyebilirsiniz.
 • Ek olarak mobil bankacılık sisteminden de yukarıda ifade ettiğimiz gibi kendi kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra pasaport harcını rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

Gördüğünüz üzere hiç evinizden çıkmadan bankaların internet sitesi üzerinden veyahut mobil bankacılık sisteminden kolaylıkla pasaport harcı ödemesi yapmak çok kolay. Tek yapmanız gereken harç yatırmak istediğiniz bankanın internet sitesine girmek veyahut Play Store uygulamaları üzerinden mobil bankacılık uygulamasını indirmek. Bu şekilde internet üzerinden basit bir şekilde pasaport harcını ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası Ehliyet Harcı Yatırma makalemizde diğer bankalarında ehliyet harcı yatırma yöntemlerine bakabilirsiniz.

OTO
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git