Kredi Ustam
Akademi Hastanesi (İletişim) Muayene Ücreti | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Genel > PTT Personel Maaşları Ne Kadar? (Güncel)

PTT Personel Maaşları Ne Kadar? (Güncel)

Tarih: 18.01.2021
Güncel: 15.01.2021

Özellikle PTT’nin 2021 yılında personel alımı yapacağını duyurmasıyla birlikte 2021 PTT personel maaşları hemen herkes tarafından merak konusu haline dönüşmüştür. Bunula birlikte PTT’de çalışan personellerin maaşları görev tanımları ve yaptıkları işlere göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda PTT’nin pek çok alanda personele ihtiyaç duyduğu ve buna bağlı olarak da pek çok konuda alım yaptığı bilinmektedir.

2021 yılı PTT personellerinin maaşları kapsamında görev yapılabilecek alanlar genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • PTT Gişe Memuru
 • PTT Büro Memuru
 • PTT Saha Görevlisi
 • PTT Avukatı
 • PTT Uzmanı
 • PTT Mühendisleri
 • PTT Postacı
 • PTT Tekniker
 • PTT Mimarları

PTT bünyesine çalışmak isteyenler açılacak kadrolar aracılığıyla bu alanlarda faaliyet gösterecek uzmanlığı sahip olmalıdır. Aynı zamanda 2021 PTT maaşları kapsamında her bir görev tanımı için aylık olarak elde edilecek olan kazanç brüt, asgari ve mesai gibi faktörler aracılığıyla da değişiklik göstermektedir.

PTT Çalışanları Memur mu?

Herkes tarafından merak edilen bir diğer konuda PTT görevlilerinin statüsüdür. PTT tarafından yapılan alımlarda şartlar hemen hemen her alım döneminde değişiklik göstererek bir önceki alım dönemine göre temel farklılıklar içermektedir. Memur statüsünde olan PTT personelleri 2019 yılı alımlarında KPSS puanı aranmaksızın kurumun bünyesinde yer bulmuş olmakla birlikte yeni açıklanan 2021 yılı alımlarına ise tekrardan KPSS puanı şartı eklenmiştir. 2021 PTT personel maaşları ne kadar?

Alımlar kapsamında PTT’nin 2021 yılında 55 Bin personel alımı yapması beklenmektedir. Süreç hakkında detaylı bilgi PTT’nin resmi web sitesi üzerinden yayınlanmış olmakla birlikte KPSS şartına ek olarak alımlarda başka özel şartlarında bulunduğu bilinmektedir. Bu bağlamda 2021 PTT memur maaşları da yeni yılla birlikte güncellenerek revize edilmiştir. Özellikle kurum bünyesinde daha büyük bir çoğunluğa tekabül eden gişe ve büro personelleri yeni yıl ile birlikte yapılan zamlar konusunda yüksek düzeyde merak içerisinde bulunmaktadır. PTT çalışanları ne kadar maaş alıyor?

PTT Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Tüm alanlarda olduğu gibi 2021 yılı kapsamında PTT çalışanlarının maaşında da revize işlemleri yapıldı. Bu kapsamda her bir statü için özel olarak belirlenmiş maaşlar revize edilerek 2021 PTT çalışan maaşları olarak kurumun personeli bilgilendirmiştir. Belirtilmiş olduğu gibi PTT çalışanları memur statüsünde yer almaktadır ve dolayısıyla maaşlar da hemen hemen memurlarda olduğu gibidir. Hatta bazı alanlarda görevli olan PTT çalışanları normal devlet memurlarından daha fazla aylık kazanç bile elde edebilmektedir. Bu durumun temel sebebi ise kurumun bünyesinde mesai şartlarına özel ödeneklerin bulunmasıdır. 2021 PTT personel maaşları ne kadar?

2021 PTT personel maaşları yapılan zam ve revize işlemleri doğrultusunda her bir statü için şu şekilde güncellenmiştir:

 • PTT Büro ve Gişe Görevlisi: 4.110 – 4.800 TL
 • PTT Dağıtıcı Memur: 4.100 – 4.700 TL
 • PTT Avukatı: 6.500 TL (Yıllık 30 Bin TL ek vekalet ücreti)
 • PTT Uzmanı: 6.150 TL
 • PTT Mühendis: 6.000 TL
 • PTT Mimar: 5.850 TL
 • PTT Tekniker: 4.950 TL
 • PTT Postacı: 3.925 – 4.400 TL

Aralığında aylık ücret almaktadır. Tüm bu brüt ücretlere ek olarak pek çok alanda da ekstra PTT çalışanlarına kurum tarafından aylık ya da dönemlik olarak ödeme yapılmaktadır. PTT maaşları ne kadar 2021?

PTT Maaşları Ne Kadar 2021

Belirtilmiş olduğu gibi 2021 PTT personel maaşları konusunda belirleyici başa faktörler de bulunmaktadır. Kurum çalışanlarına kendi kararları ve devletin zorunlu yasaları gereğince ekstra ödemeler de yapmaktadır. Bu kapsamda her bir çalışma statüsü için değişiklik gösteren mesai ücretleri, çocuk ödenekleri veya ek ödenekler gibi bileşenler PTT çalışanlarının belirtilen brüt maaşlara ek olarak 800 TL ile 1.300 TL arasında ekstra ücret alabilmesine imkan tanımaktadır.

Özellikle 2021 PTT personel maaşları konusunda kurumun mesai ücretleri ile personellerine ödediği miktar belirgin bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda mesai de geçen her süre için kurumun personellerine ödediği miktar da yine statüye göre değişmektedir.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
PTT Personel Maaşları Ne Kadar? (Güncel)
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git