Kredi Ustam
Tefeci Arıyorum Çok Borcum Var İletişim Bilgileri Lazım | YAZIYI OKUYUN

Anasayfa > Kredi Notu > Sicili (KÖTÜ) Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Sicili (KÖTÜ) Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Tarih: 09.08.2019
Güncel: 11.12.2019
kredi sicili bozuk olana kredi veren bankalar

Bu sorunun ana sebebi bankalardan kullanılan kredili ürünlerin geri ödemelerine yeterince dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Eğer bankadan alınan bir kredili ürünün ödemesi zamanında ödenmez ise kredi sicili bozulmasına sebep olacaktır.Bu kötü sicil sizin ileride kredi kullanırken önünüzü tıkayan büyük bir engel olacaktır. Bu duruma düşen kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar var mı, var ise kötü kredi derecesine ve kırmızı kalem yiyen banka müşterilerine nakit para imkanı sağlayan bu bankalar müşterilerinden neler talep ediyor inceleyeceğiz.

Aslında bir süre önceye gidecek olursak, “BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)” kötü kredi derecelendirmesine kredi sağlayan bankaları ceza yağmuruna tutmuştu. Fakat yeni çıkan bir yasaya göre sicili bozuk ve kötü kayıtlara sahip olan banka müşterilerine bir yapılandırma hakkı getirilmiş ve bütün sicili bozuk olanlara kredi çıkmış oldu. Aslında sicili bozuk olana kredi veren bankalar ve finans kuruluşlarından kasıt tam olarak budur.

Şimdi bu durumu yaşayan vatandaşlar ve kötü kredi siciline sahip olanların bankalardan kredi almaları için ne gibi şartları taşımaları ve sağlamaları gerekir detayları ile ele alalım.

Kara Listede Olanlara Kredi Çıkaran Bankalar (SİCİL AFFI)

Her ne kadar siciliniz olumsuz ve kara listeye girmiş, avukatlık, hacizlik veya icralık olsanız dahi kredi alabileceğinizi yazımızın başında dile getirmiştik. Peki bankalar sicil affı kapsamında müşterilerine kredi sağlayabilmek için neler istiyor, buna geçmeden önce sizlere mevcut yasalarla getirilen kredi sicil affının “T.C. Resmi Gazete” ilamını göstermek istiyorum bağlantıdan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Evet artık sanırım içiniz rahat etti ve arkanıza biraz daha rahat yaslandınız. Kara listede olan kişiler kredi alabilir mi sorumuzu bu sayede evet olarak cevaplıyoruz. Öncelikle yapılması gereken bankalara olan borçlarınızı bir kağıt üzerinde toplayarak öncelikle bu borçlarınızı, sıkıntı yaşamadan düzenli bir şekilde ödeyebileceğiniz rakamlarla yapılandırmanız gerekmektedir. Unutmayın! bu son şansınız olabilir. Bu yapılandırma işlemindeki ödemelerinizi zamanında yapmaz iseniz artık bankalar size uzun bir süre kredi vermeyecek ve isminizin üzerine kırmızı kalem çekecektir.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar 2019-2020 Senesinde Hangileridir?

Tabi, zayıf kredi sicili ve puanına kredi veren bazı bankalar bulunuyor demiş olsak da bunlar sizin aklınıza gelebilecek olan özel bankalar arasında yer alan Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası ve Akbank gibi bankalar olmayacağını bilmelisiniz. Çünkü bu bankalar size çok fazla yardımcı olmak istemeyeceklerdir. Bu yüzden bu bankalar size daha çok zarar verecektir, kredi başvurusu yapmış olsanız dahi Red cevabı alacaksınız ve kötü olan kredi puanınız daha da kötü olacaktır. Peki, hangi bankalar kredi veriyor, aşağıda bu bankaları sizler için listeledik;

Listelemiş olduğumuz düşük kredi notuna kredi veren bu bankalara online olarak web üzerinden erişebilir ve başvurularınızı yapabilir veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek size en yakın ofis ve şubelerini bulabilirsiniz. Bankaya giderken daha önce yaşamış olduğunuz sicil durumu yüzünden elinizde ne tarz bir evrak var ise yanınızda bulundurmanız faydanıza olacaktır.

Sicili Kötü Olanlara Kredi Vermek İçin Bankaların Aradığı Şartlar Nelerdir?

Bankalar kötü bir kredi geçmişinize rağmen size kredi verecek olsa da sizden bazı şartlar isteyecektir.Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Çalıştığınıza ve düzenli bir geliriniz olduğuna dair Gelir Belgesi (Maaş Bordrosu) şirket İmza sirküleri beraberinde istenebilir.
 • E-Devlet şifreniz bunu hem kimlik doğrulama, hemde SGK geçmişinizi görüntülemek için ister.
 • Evli iseniz eş muvafakatnamesi belgesi (Eşinizin onayı izni alınır)
 • Nüfus Kimlik Belgeniz
 • İkametgah belgeniz
 • Bazı durumlarda kefil ve ipotek gösterilebilecek araç ruhsatı veya ev tapusu istenebilmektedir.

Bu belgeleri eksiz olarak hazır etmelisiniz unutmayın eksi bir kredi siciline sahip olduğunuz için belgeleriniz eksiksiz ve tam olmalıdır.

Zayıf Kredi Sicili Olanlar, Bankalardan Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Herhangi bir bankadan kredi almak için, önce belirli şartları yerine getirmelisiniz. Bu koşulları belirleyen en önemli faktörler biri kredi geçmişi ve bankanın kaydıdır. Düzenli olarak borçlanarak ve zamanında geri ödeme yapan insanlar kolayca kredi konut kredisi alabilirler.

Ancak, kredi almak için kayıtlarını tehlikeye atan insanlar için durum biraz daha zordur. Ülkede yasal takibe giren kişilere kredi sağlayan bankalar olsa bile, yasal takip süreci başlatılan kişinin kredi talebi yüksek ihtimal reddedilebilir. Ancak kredi yeniden yapılandırmaya gidenler, kötü kredi notu ve sicili olsa dahi kredi kullanabilirler.

Durum konut kredisi olunca siciliniz olumsuz (-negatif) olsada bankalar bu kredi türüne biraz daha ılımlı bakabiliyor bunun sebebi konut kredilerinde alınan evlere (ŞERH) yani ipotek konduğundan aslında konut kredi çekenin üstüne gözükse bile aslen tüm taksitler bitene kadar bankanın sayılır.Çünkü banka taksitlerinizi ödemediğinizde banka elinizden evinizi rahat bir şekilde geri alarak zararını kapatabilir. Bu yüzden uygun bir kredi miktarı ile başvuru yapabilir ve konut kredinizi çekebilirsiniz.

Banka Sicili Bozuk Olanlar Bankalardan Kredi Alabilmeleri İçin Başvuru Seçenekleri

Geçmişte kredi sicili bozuk olanların kredi başvurularında daha pozitif bir yanıt alabilmeleri için farklı bir kaç başvuru yolu bulunmaktadır. Bunlardan birincisi kefil göstererek kredi çekmeleri, ikincisi ise ipotekli kredi kullanımı bu iki seçenek kredi başvurunuza bankanın daha sıcak bakması anlamına gelecektir.

 • Garantör (Kefil) Göstererek Kredi ; Garantör’den kastımız daha çok emekli, polis, hemşire, doktor, avukat gibi meslek gruplarına dair kefiller bulmanız ve banka istemeden bunları bankaya sunmanız sizin için artı bir değer katacaktır.
 • İpotek (Gayrimenkul) Teminatlı Kredi ; Yine diğer seçenek olan gayrimenkul ve taşıt ipotek göstermek aynı şekilde üzerinize kayıtlı bu mallarınız bankanın vereceği kredi de kendisini garanti almasına ve size kredi vermesi için gerekli yolu açacaktır.

Yasalar çerçevesinde kredi çekme hakkınız bulunsa bile bankaların kötü kredi sicili olanlara bakış açısı biraz ön yargılıdır bu ön yargıyı bu iki seçenek ile kırabilirsiniz. Ayrıca banka dışında senetle kredi veren faktoring şirketleri yazımızda bu içerikleri daha detaylı ele aldık dilerseniz göz gezdirebilirsiniz.

Yasal Takip Ve İcralık Olanlara Kredi Çıkaran Bankalar Var Mı?

Sizleri çok meraklandırmadan evet diyerek devam ediyorum. Eğer adınıza başlatılmış bir yasal takip ve icra durumu söz konusu ise bankalardan kredi alamayacağınızı üzülerek belirtmek istiyorum. Fakat bu durum çözümsüz de sayılmaz GSM hatları üzerine bazı krediler verildiğini biliyorsunuzdur. Örnek Olarak;

Yukarıdaki tabloda görünen Operatörler ve rakamlar doğrultusunda kredi alabilirsiniz. Tabi bu kredi tutarları size kesin çıkacak anlamı taşımıyor. Eğer kullanıcı olduğunuz hattın ödemelerini düzenli yapmış iseniz ve operatör nezdinde siciliniz temiz ise size bu kredi çok rahat bir şekilde çıkacaktır. Fakat kullandığınız hattı en az “6 Ay” kullanmış ve faturalarınızı günü gününe aksatmadan ödemiş olmanız şartı aranır. Kısaca, hakkınızda bir avukatlık hacizlik yani yasal takip başlatılmış olsa dahi kredi çekme seçenekleriniz bulunuyor. Bu seçeneği daha iyi anlayabilmek için Türk Telekom Hattına Kredi Alma? Başlıklı makalemizi incelemenizde fayda var.

Sicili Bozuk Olanlar, Sicilini Nasıl Temizleyebilir Mi, Nelere Dikkat Etmelidir?

Bankalar ile önceki kredili ürünlerde yaşamış olduğunuz gecikmeler ve geri ödeme sorunlarından dolayı kredi siciliniz bozuldu ise muhtemelen bu yazımızı okuyorsunuz.Hiç üzülmenize gerek yok kredi sicili temizlenebilir bir durumdur bunun için bazı şeylere dikkat ederseniz kısa süre içerisinde kredi siciliniz hızlı bir şekilde temizlenecek ve artı pozisyona geçecektir. Bunlar şöyle sıralanabilir;

 • Vadesiz mevduat hesabı açmaktan çekinmeyin, vadesiz mevduat hesapları kredi sicilini artı veya eksi şekilde etkilemez. Ama siz sicil temizleme işlemine buradan başlayarak bir iki bankada hesap açarak bu hesaplarda ufak meblağlarda para bulundurabilirsiniz.
 • Elektrik, su, telefon gibi faturalarınızı bankanızın internet bankacılığından otomatik ödeme talimatı ile ödemeye çalışın bu düzenli bir ödeme biyografisi oluşturacaktır.
 • Ufak meblağlı KMH hesapları açın ve bu hesapların KMH hesap ekstrelerini günü gününe ödeyin bu ödemeler sizin sicilinizi artıya doğru çekecektir.
 • Fiziki altınlarınız var ise hemen bir altın hesabı açarak, bu altınlarınızı dijital ortamda banka hesabında bulundurun.
 • Yastık altındaki birikmiş dövizlerinizi yine bankalardaki döviz hesaplarında tutmaya çalışın.
 • Zamanla kredi sicilinizin düzeldiğini farkedeceksiniz.
KKB Sicili Neden Bozulur ?

Sicilinizin bozulmasında en önemli olan faktörlerin başında çekmiş olduğunuz kredileri son ödeme tarihinden geç ödemeniz, kredi kartı ekstrelerinizin sürekli asgari tutarını ödemeniz veya geciktirmeniz, cep telefonu operatörlerinden aldığınız kredili ürünlerin faturalarını geç ödemeniz (sonuçta kredili ürünlerdir operatör faturasına ek alınan kredilerdir), Kmh hesaplarınızın ekstrelerini geciktirmeniz olarak sıralanabilir. Aslında seçenekler çoğaltılabilir. Ama kısaca kredili ürünlerin ödemelerini yapmamanız veya geç yapmanız kredi sicilinizi bozmaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar BURGAN Bank’ dan Kredi Alabilir Mi?

Belkide çok duymuş olabilirsiniz Burgan Bank’ı kolay kredi verdiği etrafınızda dostlarınızca da söylenmiş ve kulağınızda yer etmiş olabilir. Hemen Burgan Bank hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum. Burgan Bank Afrika bölgesinde hizmet veren ve Kuveyt merkezli bir finans kuruluşudur. Çok fazla kötü kredi siciline baktığını söyleyemem fakat biraz kredi faiz oranları yüksek sizin için Burgan Bank üzerinden bir kredi hesaplaması yaptım sonuç şu şekilde;

Tabloda 45.000 TL, 25.000 TL ve son olarak 10.000 TL için 3 farklı vade seçenekleri ile hesaplamalar bulunuyor bu tablodan değerlendirme yapabilir dilerseniz. Burgan Bank sayfasındaki başvuru formu‘ nu doldurarak dijital kredinizi çekebilirsiniz. Size birde harika bir video ekliyorum sicili bozuk olan bireyler mutlaka izlemeliler.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Sicili (KÖTÜ) Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git