Kredi Ustam
KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır ? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > SGK > Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tarih: 12.10.2021
Güncel: 11.10.2021

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt parası (emzirme ödeneği) sorgulama nasıl yapılır? e-Devlet veya PTT üzerinden süt ödeneği (emzirme ödeneği) hakkında bilgi almak isteyen hak sahipleri, e-devlet sistemine şifreleri ile giriş yaparak kolayca sorgulama yapabilirler.

Süt yardımı genellikle doğumdan sonra herhangi bir işleme gerek kalmadan alınsa da doğumun evde gerçekleşmesi veya sistemin arızalanması gibi durumlarda süt yardımı alabilmek için başvuru yapılması gerekir. Uygulama sonrasında zaman aşımının aşılmamasına dikkat edilerek işlemlere devam edilir. Zamanaşımı süresi 5 yıldır. Çocuğu doğduktan sonra sistem arızası veya hastane hatası nedeniyle süt parası alamayan aileler 5 yıl içinde başvurularını yenileyebilirler.

E-Devlet ve PTT Süt Ödeneği (Emzirme Ödeneği) Sorgusu 2021

E-devlet veya PTT üzerinden süt yardımı (emzirme yardımı) hakkında bilgi almak isteyen hak sahipleri, şifreleri ile e-devlet sistemine giriş yaparak sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler. Süt yardımı genellikle doğumdan sonra herhangi bir işleme gerek kalmadan alınsa da doğumun evde gerçekleşmesi veya sistemin arızalanması gibi durumlarda süt yardımı alabilmek için başvuru yapılması gerekir. Uygulama sonrasında zaman aşımının aşılmamasına dikkat edilerek işlemlere devam edilir. Zamanaşımı süresi 5 yıldır. Çocuğu doğduktan sonra sistem arızası veya hastane hatası nedeniyle süt parası alamayan aileler 5 yıl içinde başvurularını yenileyebilirler.

Süt Yardımından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Süt yardımından yararlanabilecek kişiler şunlardır:

-Doğumda verilecek süt yardımından SSK’lı kadınlar yararlanabilmektedir.

-Resmi nikah şartıyla sigortalı olan çalışan erkeklerin eşleri de bu imkandan yararlanır. Kişinin herhangi bir şekilde SSK ile bağlantısı yoksa süt parası alma imkanı yoktur.

-4B kapsamındaki çalışanlar, SSK çalışanı sayıldıkları için süt yardımı ödeneğinden yararlanırlar.

-4A statüsünde çalışanlar farklı statüde 4B olarak kabul edilir. Bu nedenle süt yardımı ödeneğinden yararlanabilirler.

-4D kapsamındaki işçiler, SSK’lı oldukları için süt parasından yararlanabilirler.

 

Bağ-Kur çalışanları otomatik olarak süt yardımı alamamaktadır. Bu nedenle başvuru yapmaları gerekecektir. Bağ-Kur kapsamındaki çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bireysel başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca Bağ-Kur kapsamındaki çalışanların süt parası alabilmeleri için tüm prim borçlarını ödemiş olmaları gerekmektedir.

Memurlar Emekli Sandığı kapsamında görüldükleri için süt parası alamamaktadırlar.

Bir önceki yazımız Engelli Desteği Nasıl Alınır  ilginizi çekebilir.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git