Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Menfaatsiz Borç Para Veren Hayırseverler [Zenginler-Dernek]
Menfaatsiz Borç Para Veren Hayırseverler [Zenginler-Dernek]
Bugünkü yazımda sizlere karşılıksız menfaatsiz bir şekilde borç para veren hayırseverler, zenginler var mı, gerçekte bu insanlar hayatta aramızdalar mı,...
Rotatif, BCH, Ve Spot Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?
Rotatif, BCH, Ve Spot Kredi Arasındaki Farklar Nelerdir?
BCH (Rotatif) kredi ve spot kredi arasındaki farkları merak eden müşterilerimiz için hazırladığımız bu yazımızda bu iki ticari kredi arasındaki...
Anasayfa > Finans > T.C. Devlet Bankaları Hangileridir ? 

T.C. Devlet Bankaları Hangileridir ? 

T.C. Devlet Bankaları Hangileridir? 

Devlete ait olan bankalar özel bankalardan daha fazla kredi ve avantajlar sağlarlar. Bu yüzden pek çok vatandaş tarafından T.C. Devlet Bankaları hangileridir soruları sorulmaktadır. Devlet bankaları, peş peşe açıklanan destek paketleri ile halkın dikkatlerini çekmektedir. Bu yazımızda T.C. Devlet Bankaları hangileridir sorusundan bahsedeceğiz. 

Devlet bankalarının hangileri olduğu ve kredilerin uygun faiz oranları pandemi döneminde, ekonomik sıkıntılardan dolayı insanların maddi sıkıntılar çekmesi sonucunda çokça aratılan konulardan birisi olmuştur. Bu kampanyaları yapan bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Halk Bankası yer almaktadır. Bu yüzden de bu bankaların özel banka mı yoksa devlet bankası mı olması vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Son zamanlarda merak edilen ve pandemi döneminde oldukça araştırılan Türkiye devlet bankaları listesi ve devlet bankaları hangisi gibi detayları detaylı olarak anlatacağız. Ülkemizde pandemi dönemi nedeniyle ekonomik anlamda çokça sıkıntılar çekilmektedir. Bu yüzden insanlar, devlet bankaları aramasını sıkça yapmaya başlamıştır. Bu dönemde devlet bankaları, düşük faiz oranlarıyla kredi vermektedir. 

Devlet Bankaları 2021 Listesi(Güncel) 

Belirli dönemlerde bankalar, kampanyalar düzenlediği için bankalar sıkça takip edilmektedir, ancak sayıları çok fazla olduğu ve bu sayı sürekli olarak arttığı için vatandaşların banka kampanyalarını takip edebilmesi zor bir hal almaktadır. Devlet bankaları özel bankalara göre daha uygun kampanyalar sunar. Bu yüzden vatandaşlar tarafından hangilerinin özel sektöre, hangilerinin devlete ait olduğu merak konusudur. Devlet bankalarında düzenlenen kampanyalar ve devlete güven daha fazla olduğundan, devlet bankaları daha fazla tercih edilmektedir. Devlet Bankaları 2021(Güncel) listesi aşağıda yer almaktadır. 

 • Türk Eximbank 
 • Vakıfbank 
 • Vakıf Katılım Bankası 
 • Ziraat Bankası 
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Birleşik Fon Bankası
 • Halkbank
 • İller Bankası
 • Adabank

Devlete Ait Bankalar Hangileridir? 

Devlete ait olan bankalar, ülkemizde devlet bünyesinde hizmet veren bankalardan oluşmaktadır. Halk arasında bu bankalar kamu bankaları olarak tabir edilebilmektedir. Kamu bankaları, tam anlamları ile devlet sermayesi ile kurularak, devlet tarafından yönetilen bankalar olarak faaliyet gösterir. Bankalar ile ilişkisi bulunmayan çok az vatandaş bulunmaktadır. Çoğu kişi işlemlerini daha hızlı halledebilmek adına bankalar üzerinden işlemlerini sağlamaktadır. Örneğin, ülkemizde çalışan nüfus sayısı kadar banka ile ilişiği olan kişi bulunmaktadır. Bunun sebebi, çok basittir. İşyerleri çalışanlarına maaşlarını elden veremedikleri için, anlaşmalı bankalar aracılığıyla çalışanlarının hesaplarına maaş ücretlerini öderler.  

Devletin Bankaları Hangileridir? 

Ülkemizde faaliyetlerine devam eden, sermayesi kamuya ait olan yatırım ve kalkınma bankası ile mevduat bankaları hizmet verir. Devlet bankaları bilindiği üzere, destekleri ve düşük faiz oranlarıyla tüketiciye uygun koşullarda finansman sağlamaktadır. Özel bankalarında neredeyse her yerde şubeleri bulunur. Bu bankalar sermaye ve faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için kamu kurum ve kuruluşları kullanırlar. Faaliyetine devam eden duyduğumuz devlet bankaları arasında en çok Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası bulunmaktadır. Devlete ait olan bankalar, sadece bu bankalar ile sınırlı değildir. Bu üç bankanın dışında da devlete ait olan bankalar bulunmaktadır. 

En Güvenilir Devlet Bankası Hangisidir? 

Zorlu pandemi dönemlerinde bankalardan kredi alacak ya da kredi kartı kullanacak kişiler için güvenilir bankalar oldukça önemlidir. Devlet bankaları düşük faiz oranları ve uzun vade süreleri ile birçok bankacılık işleminde güvenilirdir. Yukarıda vermiş olduğumuz listede, bazı bankalar mevduat bankası, bazıları kalkınma, bazıları ise yatırım bankasıdır. Devlet bankaları kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır. Bunlar, kamu mevduat, kamu katılım ve kalkınma yatırım bankalarıdır. 

Devlet Kamu Mevduat Bankaları Hangileridir? 

En çok bilinen kamu bankaları arasında Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası yer almaktadır. Bu bankalar uzun yıllardır kamu katılım bankaları olarak hizmetlerine devam etmektedir. Kamu katılım bankası olan bu üç banka, mevduat bankası olarak da günümüzde hizmetlerini sürdürmektedirler. Diğer özel bankalar gibi herhangi bir kişi veya kuruma ait değillerdir. Bu bankalar, tamamıyla devlete aittir. 

Vakıfbank 

Vakıfbank, ülkemiz haricinde Almanya, Kıbrıs, Irak, Avustralya, Bahreyn ve Amerika’nın olduğu 6 ülkede hizmet vermektedir. Özel bankalara oranla Ziraat Bankası gibi düşük kredi faiz oranlarına sahiptir. Devlet aile olan bankaların bir üyesi olarak Vakıfbank, %58 devlete, %25 halka açık, %17 devlet vakıflarına aittir.  

Halkbank 

Kobi kredilerine finansman desteği sağlaması ile bilinen Halkbank, hibe ve faizsiz kredi imkanlarını da beraberinde sunmaktadır. Devlete ait birçok işlem Halkbank üzerinden yürütülmektedir. 

Bu bankanın %51’lik oranı devlete, %49’luk oranı da halka açıktır. Taşıt, ihtiyaç, konut ve farklı kredi türlerinde uygun faiz oranlarıyla finansman sağlar. Taşıt kredisi faiz oranı %1,38, ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranı %1,54 olarak sunulmaktadır. 

En Avantajlı Devlet Bankası Hangisidir? 

Özel bankalar gibi devlet bankaları da birçok kampanya yaparak avantajlı hizmetler sunabilmektedir. Bu kampanyalar arasında düşük faiz oranları, uzun vade seçenekleri ve daha birçok seçenekler mevcuttur. Vatandaşlar en uygun krediyi, banka kampanyalarını göz önünde bulundurarak almaktadır. Bu konuda ise devlet bankası uygun kampanyalar sunar ve kendine güven sağlattırır. Türkiye Bankalar Birliği sayfası üzerinden tüm bankaların sermayeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Türkiye Kamu ve Özel Bankalar Listesi 

Kamu işletmelerinin mal ve hizmet üretimine yönelik faaliyetlerini sürdürdüğü sektörler arasında finans sektörü de yer alır. Finansal sistemde kamunun varlığı özellikle bankacılık sektöründe kendisini gösterir. Son yıllarda dünya üzerinde gerçekleştirilen banka özelleşmelerine rağmen, hala gelişmekte olan ülkelerde, bankacılık sektörünün kamu sektöründe oluşturduğu payı yüksek rakamlara dayanmaktadır. Kamu sermayesine sahip olan bankalar, kuruldukları ülke üzerinde ekonominin gelişmesine yardım ederek, güçlü bir bankacılık sistemi oluşturma amaçlarını taşır. Ülkemizde bu amaç ile faaliyet yürüten bankaların listesi aşağıda yer almaktadır. 

Kamu Katılım Bankaları 

Ülkemizde toplamda 5 adet kamuya ait olan katılım bankası bulunmaktadır. Bu bankalar özel sermayeli ve kamu sermayeli olarak ikiye ayrılmaktadır. Ülkemizde faaliyetlerine devam eden katılım bankaları listesi aşağıda yer almaktadır. 

 • Türkiye Finans Katılım Bankaları 
 • Türkiye Emlak Katılım Bankası 
 • Albaraka Türk Katılım Bankası 
 • Kuveyt Türk Katılım Bankaları 
 • Ziraat Katılım Bankası 
 • Vakıfbank Katılım Bankası 

Kalkınma ve Yatırım Bankaları 

Kalkınma ve Yatırım Bankaları, kuruluşların yatırımlarında finansman sağlayabilmek üzere çeşitli faaliyetleri göstermektedir. Diğer bankalar gibi katılım ve mevduat fonunu almamaktadır ve bunu kabul etmezler. Devlete ait olan katılım bankaları listesi aşağıda yer almaktadır. 

 • Eximbank 
 • İller Bankası 
 • Türkiye Katılım Bankası 

TMSF Bankaları 

Ülkemizde faaliyetlerine devam etmekte olan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Bankaları, tasarruf mevduatı ve katılım fonu sahiplerinin haklarını koruyan devlet kurumlarından oluşmaktadır. Mevduatın ve katılım fonlarının sigortalanmasında yetkili olan güncel bankalar listesi aşağıda yer almaktadır. 

 • Birleşik Fon Bankası 
 • Adabank 
OTO
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git