Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Fuzul Oto Araç Alma Sistemi Nasıl İşliyor? (Taksitle Araba)
Fuzul Oto Araç Alma Sistemi Nasıl İşliyor? (Taksitle Araba)
Fuzul oto arabaları ve taksit sistemi şikayet ve araç alanların yorumları neler bu sistemin çalışma şekli tüm avantajlarından bahsedeceğim sizlere...
Eminevim’den Peşinatlı Ve Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?
Eminevim’den Peşinatlı Ve Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?
Bugün her genç erkeğin hayali olan araba sahibi olma rüyasını çok kolay ve peşinatsız şekilde gerçekleştiren eminevim araba alma sisteminden...
Anasayfa > Otomobil > Hacizli Araç Yakalama Süresi Ne Kadardır ? Araç Bağlama

Hacizli Araç Yakalama Süresi Ne Kadardır ? Araç Bağlama

Hacizli araç yakalama süresi ne kadardır diye merak ediyor olabilirisiniz. Üzerinde haciz olan bir aracınız olabilir. Bu işlem araç bağlama ismi ile de bilinmektedir. Bu nedenle araç bağlama süresi ya da hacizli, araç yakalama süresini bilerek, o süre zarfından aracı kullanmak isteyebilirsiniz. Bunun için gerekli bilgileri ve detaylı her işlemi sizlerle paylaşacağız. Sizi de bu durumları merak ediyorsanız yazımızdan yararlanmayı unutmayın. Ayrıca sitemizde bunun gibi merak ettiklerinize dayalı birçok bilgileri en güncel hali ile bulabilmek de mümkün olacaktır. Bizi takip etmeye devam edin.

Araba üzerindeki haciz büyük bir sorun olabiliyor. En büyük sorun da trafiğe çıktığınız zaman, ilk trafik çevirmesinde direkt trafikten men ve araç bağlama gibi durumlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Aracın üzerine haciz hukuksal anlaşmazlıkların sonunda koyulur. Nafaka davası, borç ödemesi, miras yolu ile intikal eden borçlar gibi durumlar araca haciz gelmesinin nedenleri olarak biliniyor. Arabanın üzerine haciz koydurulmasını yapan kişi ya da banka gibi kurumlar, burada haciz yolu ile satarak, kişinin borcunun ödemesinin bir yöntemi olarak bunu görüyor. Üzerinde haciz bulunan araç trafikten men edildiğinde araç bağlama işlemi yapılıyor. Araç bağlandıktan sonra yediemine çekiliyor. Satışının yapılacağı güne kadar araç burada duruyor. Otopark masrafları da bu şekilde yedieminde durduğu her süre zarfı için aracın borçlarına dahil ediliyor. Bu nedenle yediemine çekilen araçların ne kadar hızlı satılması borçlunun o kadar çok işine yarıyor. Çünkü bazen yedieminde günlük bekleme parası da aracın satıldıktan sonraki parasından alındığı için, o da icraya dahil olduğu için borçları karşılamıyor. Hem araç hacizli olduğu için düşük miktara satışı yapılıyor. Bundan piyasa değerinin altındaki satış nedeni ile zarar ediliyor. Yedieminde otopark ücreti eklendiği için de ayrı bir borç ile kişilerin zarar etmesine neden oluyor.

Araba Hacizlerinde Yakalama Süresi Ne Kadardır?

Bankalara olan borçlar ödenmediğinde, taahhüt edilen borçlar ödenmediği zaman veya kişinin var olan senetli borçları ödenmediği zaman bu durum mahkemeye taşınan bir konu oluyor. Borçlu, borcunun tahsil etmek için davayı açması adına avukata vekalet veriyor. Avukat aracılığı ile borçlar hukuku kapsamında kişiye dava açılıyor. Mahkeme ilgili borcun takip süresini yapıyor. Yapılan bu takibin sonucunda borcun tam net tutarının yani tamamının ödenmesi gerektiğine kanaat getiriyor. Borcu ödemeniz için tarafınıza ihtarname geliyor. İhtarnamede belirtilen süreye dikkat edilmesi gerekiyor. Bu süre zarfında belirtilen şekilde, ki bu genellikle borcun tamamının ödenmesi şeklinde oluyor, borcu ödemeniz gerekiyor. Buna karşın ihtarnameyi de ciddiye almaz ve borcunuzun tamamını ödemezseniz, icra işlemleri başlatılıyor. Kişinin borçlarını ödememesinin ardından, borç çeşitli yollar ile tahsil edilmeye kadar gidiyor. İcra dairesinden alınan yetki ile mal varlığınıza haciz konulabilir. Araba üzerinde haciz de bu şekilde ortaya çıkıyor. Kişinin mal varlığı bir arabası var ise, haciz işlemi bunun üzerine de uygulanıyor. Üzerinde haciz olan bir araç da trafikte yakalandığı zaman, hemen çekilebiliyor. Ara. Bağlama işlemine maruz kalabiliyor.

Araba hacizlerinde yakalanma süresi ne kadardır diye merak ediyorsanız bunun cevabına hemen demek doğru olacaktır. Aracınızın üzerine haciz konulduğu an takibe düşer. İlk trafik çevirmesinde bu durum trafik polislerinin dikkatinden kaçmayacaktır. Bu nedenle araba üzerinde haciz olan kişiler genellikle trafik çevirmelerine yakalanmadan ara yollardan ya da yolu uzatarak seyahat etmeyi tercih eder. Ancak bu nafile bir kaçış yöntemidir. Çünkü ilk çevirmeye takıldığınız anda araçtan indirilirsiniz. Aracınız bağlanır.

Hacizli Araç Yakalama Süresi Var Mıdır?

Hacizli araçlar için bir yakalama süresi vardır. Diyelim ki trafik çevirmesine hiç yakalanmadınız. Ancak bu da bir çıkar yol değildir. Ortalama bir yıl içerisinde aracınıza el konuluyor. Gene +6 ay ile bir yıl gibi bir süre zarfında yediemine çekilen aracın satış işlemleri yapılıyor. Bu uzun bekleme süresinde var olan araç otopark ücreti de borca eklenince borcun tamamı bazen araçtan da tahsil edilmemiş oluyor. Başka icra yollarına başvurulmaya devam ediliyor. Araç haczi için, aracın satılmasının ardından icra dosyası da kapatılmış oluyor.

Araba Değeri Borcumdan Daha Fazla, Aradaki Fark Ne Olur?

Araba değeri borcunuzdan fazla olduğu zaman, aradaki fark da hesaplanıyor. Yediemine çekilen araç, satışa sunulduğunda ve satış işlemi gerçekleştiğinde alınan para ile öncelikle; borçlunun borçları ödeniyor. Sonra yediemin otopark ücreti kesiliyor. Bunun sonucunda hala para kalmış ise, bu da borçluya iade ediliyor. Ancak zarar her zaman borçluya oluyor. 10.000 TL. bir borç için 100.000 TL değerinde bir arabaya haciz gelirse, bu araba değerinde satılmıyor. Örneğin 80.000 TL. ye satıldığını düşünelim, buradan bir zararı oluyor. Satış için bekleme süresinde de 10.000 TL. otopark ücreti ödediğini düşünelim, buradan da bir zarar oluyor. 10.000 TL. de borcu ödeniyor. Kalan 60.000 TL de borçluya iade edilerek icra dosyası kapatılıyor.

Arabanın Üzerindeki Haciz Nasıl Kalkar?

Arabanın üzerindeki haczin kalkması için belirli prosedür bulunuyor. Araç satışa çıkıyor. Borçlar ödeniyor. İcra dosyası kapatılıyor. Ancak araba üzerindeki haciz hala duruyor. İcra dosyasının kapatılmasının ve 15 gün geçmesinin ardından, otomatik olarak arabanın üzerindeki haciz de kalkıyor. Bu nedenle icradan araç satın almak isteyen kişiler, üzerinde hala bir süre haciz göründüğü için çekinerek bu işe girmek istemiyor.

Benzer Haciz Örnekleri

Varlık şirketleri eve yada maaşa haciz koyabilir mi

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git