Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim? [Kredi Başvurusu-SGK ]
Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim? [Kredi Başvurusu-SGK ]
İhtiyaç kredisi kullanacak bir çok kişi acaba sigortam (SGK) yok kredi çekebilir miyim diye merak ediyor. Bende bu soruların cevaplarını...
Faizsiz Nakit Avans
Faizsiz Nakit Avans
Faizsiz nakit avans veren bankalar sayesinde vatandaşların son dönemde artan acil nakit ihtiyaçlarının anında karşılanması sağlanıyor. Özellikle faizsiz seçenekler ile...
Anasayfa > Kredi Haberleri > Kredi Borcumu Erken Ödersem Ne Kadar İndirim Olur?

Kredi Borcumu Erken Ödersem Ne Kadar İndirim Olur?

kredi erken kapama cezasi

Kredi borcumu erken ödersem ne kadar indirim olur diyen kişi sayısı oldukça fazla, kredi borçlarından kurtularak erken kapatma yapmak isteyen müşterilerimizin sorduğu bu sorunun yanıtlarını sizler için araştırdık. Bilindiği gibi bankalardan kredi aldığımız zaman o krediyi belirli bir vade ile çekeriz. İhtiyaç kredilerinde 60 ay olan bu vade, konut kredilerinde 120 ay olarak bilinmektedir. Yüksek vadeli kredileri ödemekten sıkılan müşterileriler bu kredileri erken ödeyerek borçlarından kurtulabilir mi bunun araştırmasını yapmaktadır.

Bankalardan kullandığınız tüm kredileri istediğiniz zaman, belirli ara ödemeler yapabilir veya borcun tamamını kapatabilir, borcu sıfırlayabilirsiniz. Hatta bu işlemlerde bankalar çekmiş olduğunuz krediyi erken ödediğiniz için alınan faizden indirim bile yapmaktadırlar. Örnek olarak 5 yıllık çekmiş olduğunuz bir kredi için ödeyeceğiniz parayı 2 yıl içinde tamamını kapatırsanız, geriye kalan 3 yılın faizi sizden alınmayacaktır. İhtiyaç kredilerinde bu indirimi alırken, konut kredilerinde de indirim alıp aynı zamanda ceza da ödersiniz. Bu işleme kredi erken kapama cezası adı verilmektedir.

Kredi Borcumu Erken Ödersem Erken Kapatma Cezası Çıkar Mı?

Bu soruya cevap verebilmek için çekmiş olduğunuz kredili ürünün cinsi önemlidir, banka müşterileri erken kapatma yaptıklarında ceza yemekten korkarlar, bu durumda sadece konut kredilerinde erken kredi kapatması yaparsınız ceza ödemeniz gerektiğini söylemek istiyoruz. İhtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde borcunuzu günü gelmeden ödemek isterseniz işlem yapabilir ve hatta indirim alabilirsiniz. Ama konut kredilerinde bankaların faizlerini bozduğunuz için erken kapatmalarda ceza ödersiniz. Çünkü konut kredileri faiz oranları belli olan ve planlanan vadelere göre hesaplanan bir kredi türüdür. Bu sebeple vade sonunu beklemeden işlem yaparsanız kredi cezası ödemek durumundasınız.

Bu hesaplamada ödeyeceğiniz miktar ise şu şekildedir. Eğer krediniz 36 aydan az bir süresi kaldı ve siz kapatmak istiyorsanız kredinin %1’i üzerinden ceza ödersiniz. Kalan borcunuz 36 ay vadeden yüksek ise hesaplama bu sefer %2 üzerinden hesaplanır ve ceza olarak sizden tahsil edilir.. Erken ödemelerde indirim aldığınız gibi bu söylenen rakamlardaki cezayı da ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Borcumu Erken Ödersem Sigorta İadesi Olur Mu?

Bankalardan kredi kullandığımızda artık hayat sigortası yaptırmak zorunlu bir hal almıştır. Eğer kredi başvurusu yaptığınızda size tüm kredi vadesine göre hayat sigortası yapılırsa bu sigortayı erken ödeme yaptığınızda hesaplamasını yaparak kullanmadığınız günlerin parasını iade alabilirsiniz. Bunun için hayat sigortası yaptırdığınız firma ile iletişime geçerek dilekçe yazıp sigorta iadesini isteyebilirsiniz.

Konut kredilerinde genel olarak bu işlem senelik veya iki senelik olarak yapılmaktadır. Eğer sigortanız bittiyse daha önce kullandığınız sigortaların parasını alamazsınız. Bütün vadeler için peşin ödenen sigortanın iadesi alınmaktadır. Banka personeli size nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Kredi Borcumu Erken Ödeyeceğim İndirimi Nasıl Hesaplarım?

Erken ödeme yaptığınızda kredinizden ne kadar faiz silinecek bir bakalım, bankadan aldığınız krediyi vadesi gelmeden kapatmak istiyorsanız hangi vade sayısında iseniz o faiz ve anapara üzerinden işlem yapılmaktadır. Örneğin siz 60 ay vadeli bir ihtiyaç kredisi aldınız, bu kredinin taksitlerini 24 ay boyunca ödediniz ve geçti ve bu aydan itibaren toplam borcunuzu kapatmak istiyorsunuz.

  • 60 ay Çekilen Kredi Vadesi
  • 24 Ay Ödenen Taksit Sayısı
  • Kalan taksit Sayısı : 36

Kalan 36 ayın faizi sizden tahsil edilmez ana para borcu ödenerek kredi hesabınız banka tarafından kapatılır. Eğer kredi aldığınızda ödeme tablosu aldıysanız o tablodaki 24.ayın en sonunda yazan anapara miktarını ödeyeceksiniz. Şimdi sizlere konut kredisinde erken ödeme tutarı ile ödeyeceğiniz ceza miktarını vereceğiz, tablomuzu inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

Kredi Tipi Ödeme Tutarı Kalan Vade Ceza Tutarı
Konut (Mortgage) 50.000 TL 36 Aydan Uzun 1.000 TL
Konut (Mortgage) 100.000 TL 36 Aydan Uzun 2.000 TL
Konut (Mortgage) 200.000 TL 36 Aydan Uzun 4.000 TL

Not: İhtiyaç ve taşıt kredilerinde ceza olmadığı için tabloya eklemedik. Bu kredileri istediğiniz gibi cezasız kapatabilirsiniz.

Bankalar kredi taksitini gününden önce ödeyenlerden her zaman mutlu olurlar, yani siz borcunuzu kapatmak istediğiniz zaman bankalar size tüm indirimleri yapar ve borcunuzu bir an önce kapatmanız için çeşitli yollar ve seçenekler sunar, bir kredi borcunu vadesinden önce ödeyerek kapatmak artı olarak kredi derecenizi de arttıracaktır. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın ayrıca kendilerine özel faiz indirimleri olan erken kapatma kampanyaları da vardır.

Bu bankalar ve diğer bankalarda işlem yapacaksanız öncelikle bankanıza giderek bu işlemi yapmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Banka şubesine giderek (mümkünse kredi çektiğiniz şube) bankalarından kullandığınız krediyi kapatmak istediğinizi söyleyeceksiniz. Banka müşteri temsilcisi hemen hesaplama yaparak size tüm kredi kapama rakamını vereceklerdir. O kapatma rakamını gişeden ödedikten sonra dekontu tekrardan bankacıya gösterdiğinizde kredi borcunuzu ödemiş olacaksınız.

Banka Borcunu Erken Kapatmak Avantajlı mı?

Kredi borcunu vadesinden önce ödeyerek borcu kapatmak için bir çok olumlu artı avantajı olduğunu söylemek isteriz. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak,

  • Ara ödemeler yaptığınızda toplam yapacağınız geri ödeme tutarı düşecektir.
  • Faiz indirimlerinden yararlanırsınız.
  • Kredinizi komple ödediğinizde kredi notunuz pozitif yönlü etkilenecektir.
  • Bir sonraki kredi talebinizde kredi onayınız hızlı bir şekilde verilir.

Borcunuzu vadesinden önce ödemek banka gözünde ticari itibarınızı arttıracaktır, herhangi bir bankada işlem yapacağınızda BBDK tarafından oluşturulan sistemde sizin yapmış olduğunuz tüm erken ödemeleriniz gözükecek ve tüm işlemlerinizde eliniz güçlü olacaktır. Borçlarınızı ödemekte zorlanıyor iseniz kredi ve kredi kartı borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kredi Borcuna Ara (Balon) Ödeme Yapmak Mantıklı Mı?

Müşterilerin merak ettiği konulardan birisi de ara balon ödemeli kredilerdir, bir krediyi aldığınızda elinize bir miktar para geçtiğinde banka ile iletişime geçerek ara ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Bu genel olarak konut kredilerinde sıkça rastladığımız bir durumdur, aynı faiz oranı ile ara ödeme yaparak borcunuzu düşürebilirsiniz. Vade sayısı aynı kalırsa ceza ödemezsiniz.

İhtiyaç kredileri, taşıt kredileri ve ipotekli kredilerde de bu işlemi yapmanız mümkün. Ayrıca krediyi ara ödemeli alacaksanız başvuru yaptığınız zaman ara ödeme tarihlerini banka personeli ile belirlemeniz gerekmektedir. Peki balon ödeme sisteminde ara ödemeler nasıl olur? Balon ödemeli kredi tablosu hazırlandığında ara ödemeleri ne zaman yapacağınız belli olacaktır.

Eğer gerçekten kredi için ara ödeme yapmak istiyorsanız bu işlemin de mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Kredi ara ödemesinde aylık ödeyeceğiniz taksit miktarını düşürürsünüz ve yeni ödeme planı alırsınız, bankalardaki kredileri ne kadar erken kapatırsanız o kadar faizlerden de indirim kazanırsınız.

Kredi Borcumu Erken Ödersem Ne Kadar İndirim Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Hekimoğlu dedi ki:

    Selamün aleyküm arkadaşlar Kurtuluş Dergahından yazıyorum mümin kardeşimiz sizlere yardımcı olmak isteyen hayır severlerin bağışları ile bir nebzede olsa sıkıntilarinizi gidermek amacıyla buradayiz bize ulaşın gerçek ihtiyaç sahiplerine elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız Allah’a emanet olun 05362037607

Sayfa başına git