Kredi Ustam
Cebe Havale Nasıl Yapılır, Cepbank Cebe Para Gönderme [GSM] | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankacılık > POS Alışverişi Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?

POS Alışverişi Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?

Tarih: 02.01.2020
Güncel: 10.04.2020
bekleyen provizyon ne kadar sürer

Değerli okurlarım bu gün kredi kartı ile yapılan işlemler sonrası alışverişin bekleyen provizyon adımında kalmasını ele alacağım. O da ne demek, bekleyen provizyon nedir dediğinizi duyar gibiyim, kredi kartı ile POS cihazlarından yapılan alışverişlerin bekleyen provizyonda kalması durumu aslında çok bilinen can sıkıcı bir olaydır.Bu durum ne kadar sürer veya ortadan kaldırılabilir mi, bu konuyu biraz daha detaylarına inerek aklınızdaki tüm soruları cevaplamaya çalışacağım.

Bildiğiniz üzere hem ülkemizde hemde dünya genelinde kredi kartları çok yoğun bir şekilde kullanılmakta ve alışveriş yapılmaktadır.Eğer sizde bir alışverişinizin hemen ardından internet şubesine veya mobil bankacılık uygulamanıza girdiyseniz bekleyen provizyon ibaresini görmüşsünüzdür. İşte tam bundan bahsediyoruz pekala, bekleyen provizyon tam olarak nedir bakalım.

Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon ön onayın anlamı olan bir kelimedir. Kredi kartı işlemleri, tercih edilen kart işlemlerine ilişkin provizyon olarak yansıtılmaktadır. Teyit aşamasında yapılan harcamalar kart işleminde bekleyen provizyon şeklinde yansıyacaktır.

Size bu durumu bir örnekle açıklayacağım ve bekleyen provizyon ne demek çok iyi bir şekilde anlayacağınızı umuyorum. Bir AVM’ ye gittiniz ve çok beğendiğiniz bir pantolonu kredi kartınızı kullanarak satın aldınız. Bu kısıma kadar her şey normal bu alışverişiniz gün kapanış sonuna kadar bankanızda bekleyen provizyon işlemleri arasında gözükecektir.

Bunun sebebi kredi kartınıza ait bankanın sizin bu alışverişinizi teyid etmesi ve doğrulaması gerekmektedir. Yani bu alışveriş kart sahibi tarafından mı yapıldı, bir çalıntı veya izinsiz kullanım var mı gibi durumların incelenmesi sürecidir. Aslında banka sizin bu alışverişinize geçici bir provizyon yani geçici bir onay veriyor daha sonra bu alışverişin doğruluğunu mağaza teyidini aldıktan sonra kesin provizyona dönüşüyor ve bekleyen provizyon durumundan çıkıyor. Kısacası yapılan alışverişin teyid edilmesi durumu diyerek özetleyebilirim.

Bekleyen Provizyon İşlemlerinin Kesin Onay Alması Ne Kadar Sürer?

Provizyonda denetleme bekleyen işlemler genellikle bankaların kapanış saati olan saat 17:00′ ye kadar sürebilir ve kimi zaman daha geç saatler olan 20:00 – 21:00 saatlerini bulabilmektedir. Bu süreye kadar kesinleşmeyen ve kesin onay almayan tüm işlemler bekleyen provizyon olarak gözükmesi normaldir.

Çok ekstrem durumlarda ve bayram, yılbaşı ve arefe günleri gibi özel günlerde POS hatları yoğun ve işlem hacmi çok olacağından provizyonda bekleme süresi 1 veya 2 iş günü kadar sürebilir. Bu arada hemen şuraya sıkıştırayım ücretsiz POS cihazı veren bankalar yazım ilginizi çekebilir.

Bu işlem teyid edilir ise kredi kartınızın güncel hesap dökümünde harcama kaydı olarak gözükmeye başlayacaktır ve provizyondan çıkacaktır. Bu sistem ile yapılmak istenen bazı dolandırıcılıkların önüne geçmek ve kredi kartı kullanıcıları kısmen dahi olsa korumak amacı ile kurulmuştur. Şimdi çok sorduğunuz o sorunun cevabını vermeye geldi sıra, sorunuz genellikle şu bekleyen provizyon işlemi iptal edilir mi, oluyor. Bakalım iptal oluyor mu?

Provizyonda Gözüken İşlemleri İptal Edebilir Miyim?

Dostlar provizyondaki işlem iptal edilir mi sorusu aslında cevaplanması zor bir soru çünkü proviyon işlemini iptal etme çok akıllıca gözükmüyor. Neden derseniz, çünkü harcamanız provizyonda dahi gözükse alışveriş limitinizden düşecektir. Eğer siz bu işlemi banka yetkilileri ile görüşerek iptal etseniz dahi hesabınızdan kesilebilir ve ileriye dönük bir sıkıntı yaşayabilirsiniz.

bekleyen provizyon ne demek

Fakat, eğer alışverişi siz yapmadı iseniz ve şüpheli ve çalıntı bir işlem olarak görüyorsanız acil olarak bankanızın müşteri hizmetleri ile irtibata geçerek bekleyen provizyon işleminin iptal edilmesi için talepte bulununuz ve kartınızı tamamen kullanıma kapatınız.

Her Alışveriş Ve Nakit Avans Bekleyen Provizyona Girer Mi?

Arkadaşlar kredi kartınız ile ister nakit avans, taksitli nakit avans veya online alışveriş olsun tüm işlemler öncelikle provizyona girecek daha sonra kesin harcamaya dönüşecektir. Bu yüzden nakit avans çektim bekleyen provizyona düşmez demeyin.

Bazı durumlarda siz alışveriş yaparsınız fakat bankada bekleyen provizyon nakit işlemi olarak gözükebilir böyle durumlarda banka ile irtibata geçerek hatalı bekleyen provizyon işleminizi düzelttirmelisiniz. Yoksa fazladan bir nakit çekim ücreti ve ekstra faizler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bekleyen Provizyon Yüzünden Tasksitli Nakit Avans Kullanamıyorum Ne Yapmalıyım?

Bu durum sık sık yaşanmaktadır, bazen bekleyen provizyon işlemleriniz sonuçlanmadığı için kredi kartınızdan para çekmek istersiniz ve çekemezsiniz neden derseniz. Bir önceki işlem henüz onaylanmadığından ikinci bir işleme sistem tarafından müsaade edilmez bu yüzden taksitli nakit avans kullanamayabilirsiniz.

Bekleyen Provizyondaki Nakit Avansı Aynı Gün Ödeyebilir Miyim?

Aslında bu çok sorulan ve merak edilen bir soru sizin acil bir para ihtiyacınız var ve kartınızdan nakit avans veya taksitli nakit avans kullandınız. Bu işlem kartınızda provizyonda düştü ve bekliyor. Haklı olarak daha fazla faiz ödememek için aynı gün nakit avansı kapatmak ödemek isteyebilirsiniz.

Burada şunu söylemeliyim ki böyle bir duruma çoğu banka müsade etmiyor. Bu tamamen bankanızla alakalı bir durum, bekleyen provizyon işlemi onaylanana kadar gün sonu işlemleri kapanıyor ve faiz işletiliyor bu yaşanan bir durum eğer acil bir ihtiyacınız yok ise kredi kartından nakit avans kullanmanızı önermiyoruz.

Sizlere kredi kartı bekleyen provizyon hakkında tüm detayları sunmaya çalıştım. Dilerseniz yaşadığınız sorunları yorum kısmından bana sorabilirsiniz. En kısa sürede cevaplamaya çalışacağım hoşçakalın.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
POS Alışverişi Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git