• AMERIKAN DOLARI
  32,6060
  % 0,37
 • AVUSTRALYA DOLARI
  20,7831
  % -0,43
 • € EURO
  34,6955
  % -0,12
 • £ POUND
  40,4968
  % -0,36
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3477
  % 0,25
 • ÇEYREK ALTIN
  4.296,00
  % 1,08
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

3 Farklı Yolla Eshot İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Yöntemi

3 Farklı Yolla Eshot İzmirim Kart Bakiye Sorgulama Yöntemi

İzmirim Kart Bakiye Sorgulama, Eğer İzmir ilinde yaşıyorsanız İzmir’im Kart yani diğer bilinen adıyla ESHOT kart bakiye sorgulama işlemini sık sık yapıyorsunuz demektir. Bu yazımda toplu taşımayı sık kullanan kişiler için ESHOT kart bakiyesi sorgulamak için 3 farklı yöntem sunacağım. Ayrıca ESHOT kart ile bilinmeyen bazı yönleri aydınlatarak sizlere değerli bilgiler aktarmayı hedefliyorum şimdi öncelikle İzmir’im ESHOT kart nedir bir anlayalım.

İzmir’im kart, İzmir ilinde toplu taşımaya binebilmek için kullanılan bir karttır. Eskiden kentkart olarak geçmekteydi fakat yakın zamanda İzmir’im kart olarak adı değiştirildi. Peki Tufan ESHOT ne oluyor ne demek  derseniz, “İzmir Büyükşehir Belediyesi” yönetiminde bulunan bir otobüs işletmesinin adıdır. Açılımı ise “Elektrik Su Havagazı Otobüs ve Troleybüs” anlamına gelir. İzmir’im kartın takibi ve yönetimi bu firmaya aittir. Şimdi sıra geldi ESHOT bakiye sorgulama işlemi nasıl yapılır anlatmaya size üç farklı yöntem sunacağım.

İzmir’im ESHOT Kart Bakiye Sorgulama İçin 3 Farklı Yol

Sizlere aşağıda sunacağım alternatif yöntemler ile ESHOT bakiye sorgulama işleminizi yapabilirsiniz, fakat burada önemli olan şey İzmir’im kart numaranız ve kimlik bilgilerinizin yanınızda olmasıdır. Aksi taktirde bakiye sorgulama işleminde sıkıntılar yaşamanız söz konusu olabilir aman dikkat!

Aklınıza benim eski Kentkart’ım var bu yöntemlerle bakiye öğrenme işlemi yapabilir miyim, diye bir soru takılabilir ama ister eski Kentkart olsun, yada yeni İzmir’im kart olsun her iki kart içinde bakiye sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca belirtmemde fayda var eski bir kentkarta sahipseniz sakın atmayın çünkü o bakiyeler yeni izmir’im kartınıza devroluyor ve halen geçerli sayılmaktadır. Hemen 1. yöntem ile başlayalım o zaman.

ESHOT Kart Mobil Uygulama İle Bakiye Sorgulama

ESHOT bakiye sorgulama işlemini akıllı cep telefonlarınızdan ESHOT mobil uygulamaları sayesinde kolay bir şekilde yapabilmektesiniz. Eğer android bir telefon kullanıyorsanız bunun için öncelikle ESHOT resmi Google Play uygulamasını buradan indirmelisiniz. Eğer siz bir Apple sever iseniz ve İOS işletim sistemi kullanıyorsanız ESHOT APP Store uygulaması için tıklayınız.

Her iki uygulama içinde kart ve kimlik bilgilerinizi girerek üyelik oluşturduktan sonra bakiye sorgulama kısmından İzmir’im Kartınızdaki bakiyenizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Direkt olarak internet üzerinden online öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemi deneyiniz.

İzmir’im ESHOT Kart Bakiyesini, Web Sitesi Üzerinden Sorgulama Yolu

Bazı kişiler halen akıllı telefonları kullanmak istemiyorlar veya alışamıyorlar peki online olarak internet üzerinden ESHOT bakiye sorgulaması nasıl yapılır diyorsanız. Hemen belirteyim ki onunda bir kolayı var. Hemen tarayıcınız üzerinden https://www.izmirimkart.com.tr/ adresine gireceğiz. Daha sonra menüde bulunan “Bakiye Sorgulama” butonuna basmalıyız sistem bizi direk olarak ESHOT sitesine yönlendirecek ve karşımıza https://online.eshot.gov.tr/giris#Bakiye_Sorgula sayfası çıkacak bu sayfadan hızlı bir şekilde İzmir’im kart bakiyemiz nedir öğrenebileceğiz.

Eğer dilerseniz yine cep telefonunuza İzmir Büyükşehir Belediyesi uygulamasını indirerek, uygulamadaki “Ulaşım Merkezi” başlığını takip ediyorsunuz ve İzmirim Kart Bakiye Sorgulama adımı ile güncel bakiyenizi öğrenebiliyorsunuz.

İzmir’im ESHOT Kart Fiziki Yükleme Noktalarından Bakiye Öğrenme

İzmir’im kartınızı son yöntem olan fiziki dolum merkezlerinden ve duraklarda bulunan otomatik bakiye yükleme makinalarını kullanarak sorgulayabilirsiniz. Her yeni dolumdan sonra sizlere güncel bakiyeniz ve yeni yapılan dolum miktarı verilecektir.

ESHOT Kart Online Bakiye Yükleme İşlemi Nasıl Yapılır?

ESHOT kart bakiyesi yüklemek istiyorsanız yine yukarıda anlatmış olduğumuz web sitelerine ve uygulamalarına girmeniz gerekmektedir. Ama kısaca bahsetmem gerekirse öncelikle https://online.eshot.gov.tr/ bu URL’yi takip etmelisiniz daha sonra karşınıza çıkan “Akıllı Kart Numarası” ve güvenlik sorusunu cevaplamalısınız. Sonraki adımda ödeme bilgileriniz sorulacak ve kart bilgilerinizin girilmesi istenecek son olarak 3d Security şifrenizi girerek bakiye yükleme işlemini tamamlayacaksınız.

izmirim kart bakiye sorgulama

Bakiye yükleme işlemi yaklaşık 1 saat sonra geçerli olacaktır. İlk otobüse bindiğinizde kartınız okuttuğunuz da otomatik olarak bakiye yükleme gerçekleşecektir.

Bu yöntem ile İzmir’im kartınıza yükleyebileceğiniz bakiyeler sınırlandırılmıştır, en fazla 200 TL , en az ise 1 TL yüklemenize izin verilmektedir.

ESHOT Kart Bakiye Olmadan, Ücretsiz Ulaşım Kimlere Tanınır?

ESHOT kart bakiyesi yüklemeden de toplu taşıma araçları kullanılabilir ama tabi bunlar sınırlı kişiler içindir. Bu kişiler engelli vatandaşlar tabi bu engelin % 40 oranında olması gerekmektedir, Şehit Aileleri ve Gazi Aileleri ve yakınları Devlet Sporcuları tabi bu sporcuların Devlet Sporcusu kartlarının gösterilmesi ve ibraz edilmesi istenir. Bu kişiler ESHOT bakiyesi olmadan toplu taşıma araçlarını kullanabilirler.

İzmir’im ESHOT Kart Tükenmez Bakiye Nedir?

ESHOT tükenmez kart yeni çıkan bir sistem, ESHOT bakiye sorgulama işlemine pek gerek kalmayacak bu yöntemi kullanırsanız sistem şu şekilde çalışmaktadır. ESHOT tarafından oluşturulan online bir üyelik formu bulunmaktadır. Bu üyelik formunu doldurduğunuzda size bir şifre gelmektedir. Bu şifre ile sisteme girerek üyelik bilgilerinizi giriyorsunuz.

Daha sonra “Kart Ekle” bölümünden İzmir’im kartınızı tanımlıyorsunuz. Sistem sizden birde kredi kartı bilginizi girmenizi istiyor. Bu adımı da tamamladıktan sonra otomatik ödeme talimatı tanımlıyorsunuz ve ESHOT kart bakiyeniz azaldığında yada belirli azami tutara indiğinde otomatik olarak bakiye yükleniyor. Yoğun olan kişiler için oldukça mantıklı ve güzel bir uygulama ESHOT tükenmez bakiye sistemi.

ESHOT Kart Bakiye Yükleme Ve Harcama Bilgilerimi Nereden Sorgulama Yapabilirim?

İzmir’im kartınıza yükleyeceğiniz her para veyahutta her biniş kart okutma bilgileriniz ESHOT online işlem merkezinde kayıt altına alınmaktadır. Eğer bu bilgilere ihtiyaç duyarsanız ESHOT online işlemlere üye olarak tüm dolum ve tüketim detaylarınıza erişebilirsiniz. Eğer hemen üye olmak isterseniz https://online.eshot.gov.tr/UyeOl URL adresini takip etmeniz yeterlidir.

Dikkatinizi Çekebilir: KahramanKart Bakiye Sorgulama

YORUMLAR YAZ
 • Ela4 yıl önce
 • Ben uygulama indirdim gerçekten oldu iki saat para yükleme ne kadar var sorgulama derdine düşüyorduk tekler sayın ustalarım

 • YONİSSİMO4 yıl önce
 • izmirim kart bakiye sorgulama nasıl yapılır konulu makaleniz bilgilendirici olmu teşekkür ederiz. Bazı şeyler kolay ama küçük tiyolar çok önemli

 • Özel4 yıl önce
 • İzmirim kart bakiye sorgulaması kolaymış aslında. Tüm şehirlerde kent kartları kullanılması çok iyi oldu. Hijyen açısından da olumlu bir hamle