• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

KOSGEB İŞ MAKİNESİ KREDİSİ

KOSGEB İŞ MAKİNESİ KREDİSİ

KOSGEB İş Makinesi Kredisi

KOSGEB İş Makinesi Kredisi, Belirlenen program desteği için geri ödemesiz olarak devlet desteği sağlanmaktadır. Bu destek KOSGEB tarafından verilmekte ve ileri girişimci vasfındaki kişiler bireysel başvuru yapabilmektedir. Başvurular KOSGEB’e yapılmakta olup hibe desteğinden faydalanabilmek için iş planının hazırlanmış olması gerekmektedir. KOSGEB Müdürlüğü’ne yapılacak başvuruların değerlendirilmesi üzerine başvuru sahibi projesini özel olarak sunabilecek bir kurula davet edilmektedir. Son olarak e-posta ve SMS destekleri ile sonuç bildirimi iletilmektedir.

KOSGEB İş Makinesi Desteği

Makine Teçhizat Desteğinin Özellikleri

Makine teçhizat desteği vatandaşların açmayı planladığı iş yerlerinde yapacakları üretime bağlı yazılımsal veya ekipman materyalleri tedarik edebilmeleri amacıyla verilmesi planlanmış bir hibe desteğidir. İş planı sonrasında ileri girişimci tarafından finanse edilmiş makine, teçhizat ve yazılım üstünden ibra usulü ile alınması uygun görülen bu hibe desteği %75 oranındadır. Yerli Malı Belgesi olan makine ve teçhizat alınması koşuluyla bu destek %90’a kadar çıkabilmektedir. KOSGEB Müdürlüğü’ne yapılmış olan başvuru eğer olumlu yönde sonuçlanır ise başvuru sahibi hibeyi kendine alabilmektedir. Makine teçhizat desteğinin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Her bölgedeki işletmeye hibe ayrı ayrı verilmektedir.
 • Vergi Levhasındaki 6 haneli Ana Faaliyet Kodu olarak belirlenen NACE koduüzerinden teknoloji düzeyine göre destek miktarının üst limitleri belirlenmektedir.
 • Verilen hibenin üst limiti, teknoloji seviyesine göre değişkenlik göstermekte olup en fazla 300 bin Türk Lirası olarak anlaşılmıştır.
 • Devlet tarafından geri ödemesiz olarak verilen bir hibedir.
 • İleri girişimci şahsa %75 – %90 oranları arasında değişkenlik ihtimali bulunmaktadır.

Destek Programı Şartları

Makine teçhizat desteği koşulları bulunmakta olup bu maddelere uygunluk sağlamayan kişilerin başvuruları olumsuz cevap alacaktır. Makine teçhizat desteği KOSGEB tarafından geri ödemesiz imkanı dahilinde verilmektedir ve maksimum limiti 300 bin Türk Lirası’dır. İstenen şartlar şu şekilde anlatılabilir;

 • 18 yaşından daha büyük olmak,
 • Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmak,
 • KOSGEB’in daha önce girişimcilik desteklerinden yararlanmamış olmak,
 • KOSGEB’in desteklemiş olduğu sektörlerden birinde hizmet göstermek,
 • KOSGEB’e üye olmak,
 • İş planı yapıp bu planı sunmak,
 • Özgün nitelikte iş planı hazırlamak,
 • KOSGEB’den yasaklanmamış olup istenen şartlar dahilinde bulunmaktadır.

Bu şartları yerine getirmiş kişilere makine-teçhizat veya yazılım hibe desteği başvuru hakkı tanınmaktadır.

Ayrıca araştırma ve geliştirme faaliyetleri sonucunda prototip, numunelik (beta sürüm yazılım dahil) ortaya çıkabilecek ARGE ileri düzey girişimcileri içerisinde makine- teçhizat desteği yer almaktadır.

KOSGEB İş Makinesi Kredisi

KOSGEB İş Makinesi Kredisi

Makine ve Teçhizat Desteği Programı Nasıl Alınır?

Makine ve Teçhizat Desteği KOSGEB hibe desteği günümüz zamanında da devam eden önceliği henüz işletmesini kurmamış girişimciler olan bir çeşit destektir.

KOSGEB makine desteği 2019 yılında başlamış ve 2023 yılında da devam etmektedir. İleri girişimcilere verilmesi talep önceliğinde olan hibe desteğidir.

Bu destekten yararlanmak için KOSGEB’e başvuru yapılıp KOSGEB tarafından belirlenen eğitime tüm mevcudiyetle katılım sağlanması gerekmektedir.

İş Makinesi Kredisi İçin Destek Sağlayan Bankalar

İş makinesi almak isteyen girişimcilere finansman desteği kamu ve özel bankalar sağlamaktadır. Bu ekonomik desteğe özellikle sanayi bölgelerinde iş makinesi tedarik etmek isteyenler başvurur. Onların yanında yatırım amacıyla bu destek programına başvuru yapanlar da yer almaktadır.

İş makinesi operatörü olan veya daha önce kullanıp inşaat sektörüne atılmak isteyen kişiler için mali destek veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar ve prensipleri şöyle sıralamak mümkündür;

Akbank

Kobilerin ihtiyaç duyduğu iş makinesi ve diğer materyalleri için satın almak yerine Aklease aracılığı ile kiralama imkanı sağlıyor. KDV’yi uzun süreli taksitle ödeme, döviz kuruyla ya da Türk Lirası ile ödeme, az miktarda peşinat miktarı gibi uygun ve zahmetli işlerin Aklease tarafından yapılmasını sağlamaktadır.

Denizbank

Finansal sistem olarak genellikle ekipman kiralama konusunda hizmet sunmaktadır.

Garanti Bankası

Geri ödeme programını ve ihtiyaçları Garanti Leasing hesaplama aracılığı ile imkan sağlamaktadır.

İş Bankası

Leasing sistemli makine ve teçhizat destekleri bulunmaktadır.

Türkiye Finans

İş makinesi ve teçhizat desteği için eşit miktarda ödeme ve 36 ay vade imkanı bulunmaktadır. Bu krediyi yeni ürün almak isteyenler ve eski ürünü teknolojiye uygun bir duruma getirmek isteyenler başvuru yapabilmektedir. Sabitlemiş olduğu maliyet avantajı sayesinde başvuru yapan kişi enflasyondan etkilenmez. KOSGEB İş Makinesi Kredisi

Ayrıca bknz: KOSGEB Geri Ödemesiz Destek Şartları