Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Bankama Ait Hesap Numaramı Bilmiyorum, Nasıl Bulabilirim?
Bankama Ait Hesap Numaramı Bilmiyorum, Nasıl Bulabilirim?
Banka nezdinde her yaptığımız işlem bir hesaba tanımlanır, ve bu hesaplar bir hesap numarası ile ilişkilendirilir. Bu makalemde hesap numarası...
T.C. Kimlik Numarası İle Bankadan Para Çekme Yolları
T.C. Kimlik Numarası İle Bankadan Para Çekme Yolları
Covid 19 Salgını sebebiyle "Evde kal" sloganı ile evimizde kaldığımız şu günlerde T.C. kimlik numarası kullanarak ATM'lerden ve bankadan paramızı...
Anasayfa > Bankacılık > Banka Hesap Hareketleri Silme

Banka Hesap Hareketleri Silme

Sizlere bu yazımızda mobil bankacılığın hayatımıza getirdiği kolaylıklar kadar zora soktuğu durumlardan olan banka hesap hareketlerini ele alacağım. Birçok mobil kullanıcının zaman zaman kabusu olan banka hesap hareketleri nasıl silinir.

Bilindiği üzere mobil bankacılık üzerinde yapılan para transferleri olsun, alışveriş olsun veya herhangi bir geçmiş hesap hareketlerini belirli tarih aralıklarını girerek görebiliyoruz. Bu durum bazen işimize yaramakla birlikte bazı özel durumlarda da bizi bir hayli zora sokabiliyor. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, İş Bankası ve Halkbank gibi tanınmış bankaların hesap hareketlerini silme işlemlerini ele almaya çalışacağız.

Banka Hesap Hareketlerine Nasıl Bakılır

  • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları kullanılarak banka hesap hareketlerine bakmak mümkündür. Banka hesap hareketlerinin geçmişe doğru kaç yıl bakılabildiği bankadan bankaya değişmektedir. Ziraat Bankası 3 yıla kadar hesap hareketlerini mobil bankacılıkta gösterebiliyorken Garanti Bankası 2 yıla kadar bakmaya izin vermektedir. Daha önceki yılların hesap hareketlerini görmek için banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.
  • Hesap hareketlerine ilgili banka veya ortak ATM’lerden de hesap hareketlerine kısmından banka hesap dökümüne bakabilirsiniz.
  • Bunların yanı sıra ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak banka hesap hareketlerinin mail olarak gönderilmesini talep edebilirsiniz.

  • Son olarak müşterisi olduğunuz banka şubesine giderek hesap özetini döküm olarak da isteyebilirsiniz.

İnternet-Mobil Bankacılık Hesap Hareketlerini Silme

Hesap hareketlerinin en fazla kaç gün öncesini görebilir ve kaç gün öncesine kadar silebiliriz. Hesap hareketleri silme işlemi bankadan bankaya hiçbir şekilde değişiklik göstermemektedir. Çünkü hiçbir banka banka hesap hareketlerinin internet bankacılığından silinmesine izin vermez. Hesap hareketleri verileri banka sisteminde kaydedilip daha sonra yıllar bazında arşivlenerek banka kayıtlarında durmaktadır. Bu verilerin silinememesinin nedeni uzun vadede banka ile oluşacak sorunlarda banka hesap hareketlerine bakılarak hareket etmek içindir. Silinememesinin en önemli nedenlerinden biride budur.

Sizin kartınızdan birilerinin alışveriş yapıp daha sonra bu hesap hareketini mobil bankacılıktan silebilir ve bankanın buna müsaade etmemesi güvenlik sorununu ortadan kaldırmaktadır. Aynı şekilde Ziraat Bankası hesap hareketi silme, Garanti Bankası hesap hareketleri silme, Akbank hesap hareketleri silme, Yapı Kredi Bankası hesap hareketleri silme işlemleri de kısıtlanmıştır.

Yani demem o ki hiçbir banka, hesap hareketlerinin silinmesine izin vermez. Banka hesap hareketlerinin silinmesinin hiçbir yolu yoktur.

800 puana kredi veren bankalar

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git