Kredi Ustam
Akbank Sim Bloke Kaldırma | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Bankacılık > Banka Hesap Hareketleri Silme

Banka Hesap Hareketleri Silme

Tarih: 18.09.2021
Güncel: 18.09.2021

Sizlere bu yazımızda mobil bankacılığın hayatımıza getirdiği kolaylıklar kadar zora soktuğu durumlardan olan banka hesap hareketlerini ele alacağım. Birçok mobil kullanıcının zaman zaman kabusu olan banka hesap hareketleri nasıl silinir.

Bilindiği üzere mobil bankacılık üzerinde yapılan para transferleri olsun, alışveriş olsun veya herhangi bir geçmiş hesap hareketlerini belirli tarih aralıklarını girerek görebiliyoruz. Bu durum bazen işimize yaramakla birlikte bazı özel durumlarda da bizi bir hayli zora sokabiliyor. Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Vakıfbank, İş Bankası ve Halkbank gibi tanınmış bankaların hesap hareketlerini silme işlemlerini ele almaya çalışacağız.

Banka Hesap Hareketlerine Nasıl Bakılır

  • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları kullanılarak banka hesap hareketlerine bakmak mümkündür. Banka hesap hareketlerinin geçmişe doğru kaç yıl bakılabildiği bankadan bankaya değişmektedir. Ziraat Bankası 3 yıla kadar hesap hareketlerini mobil bankacılıkta gösterebiliyorken Garanti Bankası 2 yıla kadar bakmaya izin vermektedir. Daha önceki yılların hesap hareketlerini görmek için banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.
  • Hesap hareketlerine ilgili banka veya ortak ATM’lerden de hesap hareketlerine kısmından banka hesap dökümüne bakabilirsiniz.
  • Bunların yanı sıra ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayarak banka hesap hareketlerinin mail olarak gönderilmesini talep edebilirsiniz.

  • Son olarak müşterisi olduğunuz banka şubesine giderek hesap özetini döküm olarak da isteyebilirsiniz.

İnternet-Mobil Bankacılık Hesap Hareketlerini Silme

Hesap hareketlerinin en fazla kaç gün öncesini görebilir ve kaç gün öncesine kadar silebiliriz. Hesap hareketleri silme işlemi bankadan bankaya hiçbir şekilde değişiklik göstermemektedir. Çünkü hiçbir banka banka hesap hareketlerinin internet bankacılığından silinmesine izin vermez. Hesap hareketleri verileri banka sisteminde kaydedilip daha sonra yıllar bazında arşivlenerek banka kayıtlarında durmaktadır. Bu verilerin silinememesinin nedeni uzun vadede banka ile oluşacak sorunlarda banka hesap hareketlerine bakılarak hareket etmek içindir. Silinememesinin en önemli nedenlerinden biride budur.

Sizin kartınızdan birilerinin alışveriş yapıp daha sonra bu hesap hareketini mobil bankacılıktan silebilir ve bankanın buna müsaade etmemesi güvenlik sorununu ortadan kaldırmaktadır. Aynı şekilde Ziraat Bankası hesap hareketi silme, Garanti Bankası hesap hareketleri silme, Akbank hesap hareketleri silme, Yapı Kredi Bankası hesap hareketleri silme işlemleri de kısıtlanmıştır.

Yani demem o ki hiçbir banka, hesap hareketlerinin silinmesine izin vermez. Banka hesap hareketlerinin silinmesinin hiçbir yolu yoktur.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Banka Hesap Hareketleri Silme
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git