• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kyk Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek

Kyk Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek

Kyk Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek

Kyk Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek, KYK kredi faiz indirimi ne zaman yapılır? Sorusunun yanıtı, TBMM Genel Kurulu’nun ekonomik paketi kabul etmesinden sonra sorulmaya başlandı. KYK bursu faizleri ve borç borçları kanun tasarısı ile kapatılacak. Peki KYK borcundaki faiz oranları ne zaman kalkacak?

Kredi ve Yurt Kuruluşu (KYK) tarafından alınan burs ve kredi ertelemesi ilgili çanta teklifinden sonra kaldırılır. Tasarının açıklanmasının ardından çok sayıda kişi “KYK faizi kalktı mı?” diye sordu. sorunun cevabını bulmak için. Peki KYK borcundaki faiz oranları ne zaman kalkacak?

 

Kyk Kredi Faizleri Silindi Mi?

TBMM’de görüşülen KYK’ya ilişkin Borç Faiz Kanun Tasarısı’nda son karar verildi. Kanunu kapsamında öğrenci KYK kredi borçlarına faiz uygulanmamaktadır. TBMM’de onaylanan torba teklifin ardından KYK faiz kararı resmi gazetede yürürlüğe girecek ve kademeli olarak elektronik yönetime yansıyacak.

Kyk Kredi Faizleri Ne Zaman Silinecek

 

Öğrenim Kredisi Borcu Faizsiz Ödenecek

Eğitim kurumundan mezun olanlar veya herhangi bir nedenle eğitim kurumundan ilişiği kesilenler, borçlarını krediyi aldıktan hemen sonra, 2 yıl sonra aylık taksitler halinde öderler.

Borçlu borcun ertelenmesini talep ederse, SGK borçlunun çalışmadığını teyit ederse, kredi borcu ilk yıl artırılmadan ve her yıl için verilen miktara yüzde 10 eklenerek hesaplanır. takip eden yıllarda. Ancak ilgili yılda tüketici fiyat endeksi yüzde 10’un altında ise tüketici fiyat endeksi uygulanır. En fazla üç kez erteleyebilirsiniz.

Ödemenin askerlik süresine denk gelmesi halinde, başkaca ilave yapılmaksızın borçlunun talebi üzerine kredi borcu askerlik süresinin sonuna kadar intikal ettirilir.

Kanun hükümlerine göre mali veya hukuki sebeplerle denetimi mümkün olmayan ve yılı bütçe kanununda belirtilen tutarları aşmayan kredi borçları iptal edilir.

Bu esaslar taksitli kredi borçlarının ödenmesinde de uygulanır. Zamanında ödenmeyen ödemeler, ödeme tarihinden itibaren tahsil edilecektir. Taksitlerin son taksitin son ödeme tarihine kadar ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda ödenmeyen taksitler incelenmek üzere ilgili vergi dairesine intikal ettirilir. Taksit son ödeme tarihi belirlenirken başlangıç ​​noktası son taksitin ödeme tarihidir. Bu ilanların vergi daireleri tarafından tahsili gelecek ayın sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilecek.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama

Kredi geri ödemesi açısından bu süreci takip etmek isteyenler için artık endeks tutarları üzerinden e-statü üzerinden bu süreci başlattığımızı bildiririm. Faizi kaldırılan borç tutarlarını gençlerimiz hem internet bankasından hem de Ziraat Bankası ATM’sinden ödeyebiliyor. Bu bir devrimdir.

Kyk Kredi ne zaman silinecek

“Gençlerimiz prim farkı ödemiyor”

Türkiye, burs ve kredi imkanları ile tıp yurdu altyapısı ile dünyanın en kapsamlı altyapısını sunan ve bunda erişilebilirlik gösteren bir ülke olarak biliniyor. mantıklı. Başkanımız yaz başında güzel bir haber verdi. Bu gençlik siyasetinin önemli bir mesajıydı. Öğrenim kredisi geri ödemelerinde ek endeksin kaldırılacağı müjdesini de paylaştı. Şu anda geri ödenmekte olan miktar, öğrenci kredisi borcu ile aynıdır. Gençlerimiz ücretlerini fazla ödemiyor. Elbette bu araçtan kredi almaya başlayan, daha önce kredi çekmiş ve kredi geri ödeme süresi dolmuş herkes faydalanacaktır.

 

Resmi Gazete’de Yayımlandı

Herhangi bir nedenle kurum, sağlık nedenleri dışında, ilişiği kesildiği tarihten itibaren iki yıl sonra başlayarak her gün akademi olmak üzere aylık taksitler halinde borcunu ödemek zorundadır.

Öğrencinin yükümlülükleri Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen yükümlülükte tanımlanmıştır. Kredi alan öğrenci için ve reşit olmayan öğrenci olması durumunda borçlu olarak öğrenci ve velisi veya velisi ile birlikte yazılı yükümlülükler yeterlidir, ancak yurtdışında okuyan öğrencilerin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından atanan bir kefili olması gerekir.

Mali ve hukuki sebeplerle denetimi mümkün olmayan ve yılı bütçe kanununda öngörülen tutarları aşmayan kredilerin ertelenmesi iptal edilir.

Taksitli kredi borçlarının ödenmesinde de anılan esaslar uygulanır. Diğer öğrenim kredilerinin verilmesine ve alınmasına ilişkin usul ve esaslar Gençlik ve Spor Bakanlığının talimatıyla düzenlenir.

Taksitler ödenmemiş veya borçtan ödenmemiş ise son taksit tarihinden sonra ödenmeyen taksitler, 6183 Sayılı Kanuna göre ilgili vergi dairesinin denetimine sunulur. Ödenmemiş taksit tutarı son taksittir. Vergi Kurulu’nun bu alacaklara ilişkin tahsilatları önümüzdeki ay sonuna kadar Gençlik ve Spor Bakanlığı’na devredilecek.

Öğrenimleri sırasında veya sonrasında ölen veya tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulunca tespit edilen yüzde 90 ve üzeri özürlülerin kalan borçları ibra edilir.” Bu maddeye göre, kredi kullanan veya kredi borcu henüz ödenmemiş eğitim ve sigorta kredileri ile kredi ödemesi devam eden veya borcu vergiye ihbar edilen kişilere eğitim ve ödeme için verilen tutarlarda endeks dikkate alınmayacak. kontrol için ofis. Kredi olarak verilen tutarlara eklenen endeks tutarları iptal edilir. Bu bölümün yürürlük tarihinden önce tahsil edilen tutarlar iade edilmez ve kalan ödemeler zamanında ödenmemişse endeks tutarları. vergi dairesi tarafından takip incelemesi için iptal edildiği halde henüz tahsil edilemeyen kredi ödemelerinin takibine devam edilecektir.

eğitim kurumundan mezun olan veya kendi isteğiyle bir eğitim kurumundan ayrılan veya sağlık nedenleri dışında herhangi bir nedenle bir eğitim kurumundan ilişiği kesilen öğrenci, öğrenim kredisi alırken iki ayda bir borcunu ödemek zorundadır. bir yıl bir eğitim kurumundan atıldıktan sonra.