• AMERIKAN DOLARI
  32,2066
  % 0,01
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,5023
  % -0,27
 • € EURO
  35,0144
  % 0,00
 • £ POUND
  40,9366
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,4526
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,3549
  % 0,22
 • ÇEYREK ALTIN
  4.080,00
  % 1,48
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Uzun Vadede Euro Ne Olur, (10) Uzman Görüşüyle !

Uzun Vadede Euro Ne Olur, (10) Uzman Görüşüyle !

Uzun Vadede Euro Ne Olur 2023

Uzun Vadede Euro Ne Olur Uzmanların 2023 yılına ilişkin euro tahminleri güncellendi. ABD Merkez Bankası (FED) tarafından geçtiğimiz yıl başlayan sert faiz artırma kararları sonrasında euro/dolar paritesinde de değişimler görülmüştü. Doların güçlendirilmesinin ardından euroda yaşanan geri çekilmeler ise dikkat çekti.

Küresel piyasalarda euro dolar karşısında gücünü nispeten kaybederken, Türkiye’de ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) faiz kararları, enflasyon ve diğer ekonomik – politik unsurlar euro/TL’nin artış göstermesine neden oldu.

TL’nin son dönemde euro ve dolar başta olmak üzere yabancı par karşısında yaşadığı ciddi değer kaybı sonrasında küçük büyük birçok yatırımcı ise yeni dönemde nasıl bir pozisyon alacaklarını araştırmaya başladılar. 2023 yılında da dalgalı bir seyir beklenen piyasalarda euro tahminleri ise yakından takip ediliyor.

Ahlatçı Yatırım Euro Tahmini

2023 yılına hareketli başlayan altın ve döviz piyasalarına ilişkin uzmanların tahminleri gelemeye devam ediyor. Euro yorumlarında Ahlatçı Yatırım uzmanları tarafından çaprazda özellikle paritede yaşanan yükseliş ile 20,40 TL seviyelerinin test edildiği aktarıldı. TL’de 2023 Ocak ayının ikinci haftası itibariyle görülen yatay fiyatlanmanın ise çaprazda değişime neden olmadığı ifade ediliyor. Parite fiyatlaması yönünün belirlemeye devam ettiği aktarıldı.

İntegral Yatırım Euro Tahmini

Euro/TL görünümünde 2023 Ocak ayı itibariyle 20 liranın üzeri test edilmeye devam ediyor. Öte yandan dolar/TL’de aynı dinamiklerin geçerli olduğunu aktaran uzmanlar, ABD’den gelen 2022 Aralık ayı enflasyon rakamlarının yüzde 6,5 olarak gerçekleşmesinin piyasalara etkisi de değerlendiriliyor.

Piyasalarda görülen yeni hareketliliklere ilişkin İntegral Yatırım uzmanları tarafından belirlenen teknik seviyelere göre EUR/TL için 19,47 – 18,92 seviyeleri destek, 20,40 ve 21,00 seviyeleri ise yeni direnç olarak belirlendi.

Uzun Vadede Euro Ne Olur

Uzun Vadede Euro Ne Olur

GCM Yatırım Euro Tahmini

GCM Yatırım analizlerinde ise Ocak 2023 itibariyle EUR/TRY için kısa vade kontratı teknik değerlendirmesi kapsamında ana seviyenin saatlik grafikte 20,39 seviyesinde olduğu aktarılmıştır. Fiyatlamaların ana seviye aşağısında kalması yönünde beklentileri negatif yönde gerçekleşeceği aktarılmaktadır.

Negatif seyrin devam etmesi halinde 20,28 ve 20,59 seviyelerinin Ocak ayının ikinci haftası itibariyle izlenebileceği belirtilmektedir. Genel görünümde ise fiyatlamaların ana seviye aşağısında kalmaya devam ettikçe negatif yönde beklentilerin olacağı aktarılmaktadır. Günlük destek ve direnç seviyelerini de aktaran GMC Yatırım, Ocak ayı boyunca da mevcut piyasa görünümünde devam edecek direnç ve destek noktalarını paylaşmaktadır.

Deutsche Bank Euro/Dolar Tahmini

Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen Alman bankacılık devi Deutsche Bank, euro/dolar paritesine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Özellikle son aylarda güçlü bir şekilde paritenin yükseldiğine işaret eden uzmanlar, 2023 yılı için yukarı yönlü tahminler paylaşılıyor. Deutsche Bank tarafından yapılan güncel euro/dolar tahmini hedefinde yılın ikinci çeyreği kapsamında seviyenin 1.10 ve 2023 yılı sonun kadar ise 1.15 olarak açıklaması dikkat çekti.

FED faiz artırma kararları sonrasında AB’den gelen hamleler ve küresel takip edilen yeni veriler ışığında euro/dolar paritesinde de 2023 yılı itibariyle dalgalanmaların devam edebileceğine dair güçlü tahminler de dikkat çekiyor.

Unicredit Euro Tahmini

Türkiye için 2022 ve 2023 yılı tahminlerini paylaşan Unicredit, TL’de değer kaybının ve enflasyondaki yükselişin devam edeceğine yönelik beklentiler aktarıldı. Öte yandan seçim sonuçlarına bağlı olarak kurda ve enflasyonda düşüş yaşanabileceği yönünde beklentiler dikkat çekiyor.

Dövize ilişkin analizlerini aktaran Unicredit, siyasi baskıların devam ettiği sürece TCMB’nin 2022’de faizleri indirmeye devam etmesi ve bunun sonucu olarak kurdaki hızlı değer kaybı ve finansal istikrarın tehdit edilmeye devam edeceği ifade edildi. Genel görünümde ise euro ve doların da yer aldığı döviz kuruna ilişkin hareketliliklerin olumsuz yönde devam edebileceği aktarıldı.

Prof. Dr. Işın Çelebi’den Euro Tahmini

Prof. Dr. Işın Çelebi ise 2023 yılı için önemli dolar ve euro tahminlerini paylaştı. Eski bakan ve akademisyen olan Çelebi’nin tahminine göre Rusya ve Ukrayna savaşının devam edeceği ifade ediliyor. Dijitalleşme ve silah endüstrisinin de gelişmesine bağlı olarak gelecek yıl bölgesel savaşların da kolay kolay bitmeyeceğine işaret etmişti. Ekonomik açıdan bu unsurlar değerlendirildiğinde ise euro’nın değer kazanmaya devam edeceği ve bu durmun Avrupa’nın ihracatında zorlanacağına işaret ettiğini bildirdi.

2023 yılının dolar yılı olacağına inandığını aktaran Çelebi, FED’in bu kapsamda doların güç kazanması ve enflasyon, resesyo gibi risklere karşı yeni politikalar geliştirmesinin de doların euro karşısında güç kazanmasında etkili olacağına işaret etti.

Ekonomist İslam Memiş’ten Euro Tahmini

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş’ten de 2023 yılına ilişkin dolar, euro ve altın beklentisi açıklandı. Bu dönemde döviz yatırımı yapacak kişileri uyaran İslam Memiş, EUR/USD paritesinin 1,008 seviyelerine kadar yükseldiğine işaret ederek 2023 yılının ilk haftalarında gelecek döneme ilişkin ipuçlarını verdiğine dikkat çekti.

Orta ve uzun vadede EUR/USD paritesinde 1,15 seviyesini takip edeceğini ifade eden İslam Memiş, ayrıca altın ve gümüş hakkında da tahminleri paylaştı. Küresel piyasalarda altında yükseliş bekleyen İslam Memiş, euro ve dolar paritesinin de hareketliliğini sürdürebileceğine dikkat çekti.

S&P Global Rating Euro Tahmini

AB’de devam eden enerji krizi ve diğer ekonomik olumsuzlukların 2023 yılında da piyasalara etkisi olacağı düşünülüyor. S&P Global Ratings uzmanlarından Sylvain Broyer FT’ye, gaz tayınlamasınıın kuyruk riskinden bu kış için kaçınıldığının altı çizildi. Ancak gelecek dönem için enerji arzı sorunun hala etkili olabileceğine dair ifadeler dikkat çekiyor.

Kurum tarafından AB’de enerji krizine yönelik yapılan değerlendirmeler sonrasında euronun de bu durumdan olumsuz etkileneceğine dair ifadeler dikkat çekti. Bu kapsamda 2023 yılında euro riskli bir seyir izleyebileceği aktarılıyor.

ING Euro Tahmini

EUR/USD paritesinin ECB testiyle karşılaştığına dair önceki analizlerinde önemli değerlendirmelerde bulunan ING, geçtiğimiz dönemde yayınladığı bir raporda faiz artırımını yavaşlatma kararının, FED kararlarında olduğu kadar keskin olmadığı açıklandı.

Euro ve dolar paritesinin FED kararlarına verdiği tepkilere dikkat çeken uzmanlar, FOMC üyelerinin faiz oranlarını gösteren noktasal grafik analizlerinde, %4,6’lık Eylül projeksiyonuna nazaran, 2023 sonuna kadar faiz oranlarına ilişkin meydan beklentilerinin yüzde 5,1 seviyelerinde olduğuna dikkat çekildi. ECB ve FED’in 2023 takviminde açıklayacakları faiz kararları ve diğer ekonomi politikaları ve genel haber akışına göre EUR/USD paritesinde de yeni seviyelerin görülebileceği aktarılıyor. Euro/TL cephesinde ise küreselde görülen bu tür etkiler nedeniyle yeni yılda da yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğine dair tahminler dikkat çekiyor.

Forbes Advisor Euro Tahmini

Forbes Advisor platformunda yer alan euro/dolar tahminlerine göre 2023’e kadar USD’nin gücünün devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt aranmıştır. Bu kapsamda FOMC ABD enflasyon tahminini, enflasyonun 2023’te %2,80’e ve 2024 yılında ise %2,30 seviyelerine kadar düşmesini beklediği aktarıldı.

IMF tarafından da benzer bir ABD enflasyon tahminin gelmesi üzerine dolar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabileceği aktarıldı. Söz konusu durum sonrasında ise euronun yakın zamanda 1.039’a yükselmesinin geçici olabileceği aktarılıyor. Goldman Sachs Research ise görünüm kısa vadede 0,97’den 0,94’e düşme gerekçesini savunduğu görülüyor. Genel hatlarıyla Al Pickup uzmanları ise Ocak 2025 için uzun vadede 1,25 fiyat hedefini EUR/USD için öngörülüyor. Uzun Vadede Euro Ne Olur

 

Ayrıca bknz: 2023 Halka arz listesi