Kredi Ustam
5 Adımda Ölen Kişinin (BİREYİN) Kredi Borcu Ne Olur? | YAZIYI OKUYUN
Anasayfa > Finans > Uzun Vadede Euro Ne Olur, (10) Uzman Görüşüyle !

Uzun Vadede Euro Ne Olur, (10) Uzman Görüşüyle !

Tarih: 09.11.2019
Güncel: 10.04.2020
uzun vadede euronun durumu

Döviz piyasaları bu günlerde her zaman olduğundan daha dalgalı ve hareketli durum böyle olunca dolar ve euro yatırımcıları acaba uzun vadede Euro Dolar gibi dövizlerin ne olup olmayacağını merak ediyor.Yazımızda uzun vadede Euro Ne olur, çeşitli uzman ve bilir kişilerin görüşlerine yer vereceğiz.Finans uzmanlarına göre Avrupa’nın izlediği birtakım politikalar sebebiyle uzun zaman diliminde Euro’nun özellikle dolar karşısında değer kaybetmeyeceği belirtildi.

Merkez Bankası’nın yaptığı açılamalara dayanılarak Türk ekonomisinde Euro-Türk parası ile ilgili risk taşıyan üç yılın yaşanılacağı öngörülür. Uzun vadede Euro değerini kaybetmez tahminleri yer alır.

Deutsche Bank’a göre Euro 2020′ de Ne Olur, Hakkında Ne Düşünüyor?

Deutsche Bank’a göre Euro tahminleri yükseliş yönündedir. Bankanın kamuoyuna açıklanan raporunda herhangi bir rakam değeri bulunmaz. Fakat bankadan yapılan açıklamalarda Euro’nun düşmeyeceği aksine yükseliş halinde olacağı belirtilir. George Saravelos açıklamalarında Euro’nun yükselişinden ziyade yükselme miktarının ne kadar olacağının önemli olduğu yer alır. Bununla birlikte yükselme oranının siyasi belirsizlikler ve ekonomik hareketlilikler tarafından şekil alacağı da açıklamalarının arasındadır.

Growth Aces Şirketine Göre Euro Gelecekte Ne Olur?

Growth Aces şirketinde çeşitli ekonomi ve finans uzmanları yer alır. Bu uzman kişilerin Growth Aces kurumundan yaptığı açıklamalar doğrultusunda Euro yükselişte olur. Bununla birlikte kurum yatırım yapmak isteyen kişiler için 2020 yılının Kasım ayına kadar yatırımlarını yapmalarını tavsiye eder. Gerçekleşecek yükselme miktarı hakkında kurum tarafından yapılan açıklamalarda herhangi bir net bir şekilde açıklama bulunmaz.

ABN-Amro Bankası Euro Çıkacak Mı, Düşecek mi Yorumu

ABN-Amro Bankası’nın Euro ile ilgili öngörülerinde özellikle TL’nin Euro karşısında değer kaybedeceği yönünde olur. Bunun yanı sıra Euro’nun artış içerisinde olacağı hatta bununla birlikte 2020 senesinin içerisinde değerinin yaklaşık olarak 9,4 TL’ye kadar yükeliş halinde olacağı belirtilir.

Avrupa Merkez Bankası’nın Değerlendirmesine Göre Euro Ne Olacak?

Euro ile ilgili rapor sunan Avrupa Merkez Bankası, hazırladığı raporunda Euro’nun yükselişe geçeceği öngörüsü yer alır. Banka tarafından bu yükselişin sebeplerinden biri olarak Avrupa ülkelerinin sahip olduğu ekonominin üzerinde bulunan Brexit engelinin azalmaya başlamış olması görülür. Bunun yanı sıra banka tarafından açıklanan raporda özelikle 2020 senesi boyunca Euro’nun birçok ülkenin para birimine karşı değer kazanacağı da yer alır.

Bağımsız Uzmanların Euro’nun Gelecekte Durumu Düşer Mi, Çıkar Mı?

Yapılan açıklamalarda Euro’nun uzun vadede değer kazanacağı fikrinde birlik olunsa da bazı ekonomistler bu konuda farklı fikirler de öne sürer. Bu uzmanlara göre Euro kar satışlarından olumsuz yönde etkilenerek düşüş yaşayabilir. Bunun yanı sıra düşüşün yaşanmaması için Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri arttırma işlemlerini yaptırması gerekir yorumları da uzmanlar tarafından yapılır. Bu sebepten dolayı bazı uzmanlar tarafından Euro uzun vadede yatırım aracı olarak görülmez.

Uzun Vadede 1 Dolar, 1 Euro Olur Mu?

Kısa vadede bu biraz gerçekleşecek gibi durmasa da uzmanlara göre uzun vade de 1 doların 1 euro olma şansı düşükte olsa var. Uzmanlara göre Euro her zaman karlı bir yatırım olacak, istikrarlı bir şekilde yükselişini sürdürmektedir. Yatırımlarınızı Euro tarafında tutmaya devam ediniz.

Alınan önlemlerle beraber Euro’daki değer kaybı önlenecek ve 2020 senesi için Euro’nun geleceği oldukça parlak gözükmektedir.Dolar euro karşılaştırıldığında her zaman olduğu gibi Euro düşük ama yavaş olarak her zaman yukarı yönlü ivme kazanmaktadır.

1 Doların 1 Euro olması dediğimiz gibi uzun vadede bile olması çok zor gözüküyor.

Euro İle Uzun Vadede Yatırım Yapanlar Neye Dikkat Etmeli?

Aşağıda Euro ile uzun dönem yatırım yapmak isteyen kişiler için dikkat etmeleri gereken noktalar listelenir;

euro ne olacak

 • Amaç: Yapılan yatırımda ilk olarak amaç belirlenmelidir. Yatırım yapılan paranın ne için kullanılması gerektiği unsuruna göre para değerlendirilmelidir.
 • Vade: Yatırım yapılan para için belirlenen vade paraya olan ihtiyaca yönelik belirlenmelidir. Nakit paraya ihtiyaç duyan kişilere uzun vadeli yatırımlar yapmaları tavsiye edilmez. Bunun yerine daha kısa dönemlik sürelerde yatırım yapmaları gerekir. Bu şekilde nakit ihtiyaçlarında paranın kolay bir şekilde nakite çevrilmesi mümkün olmaz. Bunun yanı sıra parasını erken bir şekilde nakite dönüştürmek istemeyen kişiler uzun vadeli yatırımlar yapmalıdır.
 • Risk Profili: EURO ve dolar gibi yükselip ya da düşüşe geçen döviz kurlarında risk yatırım için göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılan yatırımın maddi değeri arttıkça o yatırımda risk değeri de artar. Bu sebepten dolayı ekonomi piyasası takip edilerek özellikle uzun vadede yatırım yapmak isteyen kişiler buna göre yatırımlarını yapmalıdır.
 • Dağılım: Yapılan yatırımlarda paranın tamamını EURO üzerinden değerlendirmenin yanında mevcut olan paranın bir kısmının EURO ile, diğer kısımlarının başka yatırım araçları üzerinden değerlendirilmesi seçenekleri de bulunur. Yatırım yapacak kişiler kendilerine amaç belirledikten sonra ellerinde bulunan paraların dağılımı konusunda da bir plan yapmalıdır.
 • Zaman: Yatırım yapan kişilerin ekonomi alanında sürekli bir şekilde değişen yeni gelişmeleri takip etmeleri yatırımlarının kötü bir şekilde sonuçlanmaması için önemlidir. Bu sebepten dolayı EURO piyasası belirli aralıklarla incelenip değerlendirilmelidir. Bunun yanı sıra ekonomi alanında uzman kişilerin görüşleri de uzun vadeli EURO yatımları için göz önünde bulundurulabilir. Ayrıca dünya para piyasası da uzun vadeli yatırımlar için takip edilmelidir.
EURO’nun Durumunu Etkileyen Faktörler

EURO’nun yükselmesine ya da düşüşüne sebep olan etkenler aşağıda yer alır. Bu etkenler şunlardır:

 • Enflasyon oranları Euro’nun durumunu etkiler.
 • Faiz oranları Euro’nun durumunu etkiler.
 • Ülkenin cari hesabı ve ödemeler dengesi bilançosu Euro’nun durumunu etkiler.
 • Kamu borcu Euro’nun durumunu etkiler.
 • Ticaret hadleri Euro’nun durumunu etkiler.
 • Politik stabilite ve performans Euro’nun durumunu etkiler.
 • Durgunluk Euro’nun durumunu etkiler.
 • Spekülasyon Euro’nun durumunu etkiler.
Euro’nun Güncel Durumunun Takip Edilebileceğiniz Siteler

Aşağıda vatandaşlar için döviz kurunun takip edebilecekleri bazı sitelerin isimleri yer alır. Bu site isimleri şunlardır:

 • Dünya Gazetesi
 • BloombergHT
 • NTV Para
 • Milliyet Uzmanpara
 • Hürriyet Bigpara
 • Mynet Finans
 • Borsa Gündem
 • Foreks
 • Ekomonitör
 • Para Analiz

Yukarıda yer alan isimlerin web adresleri, Facebook ve Twitter hesapları da bulunur. Türk ve dünya ekonomisi, uzun zamanda Euro ne olur, vb. ile ilgili gelişmeleri takip etmek isteyen kişiler bu platformlardan takipte bulunabilir. Bir önceki makalemiz olan Eski Kredi Kapatıp Yeni Kredi çekme başlıklı içeriğimiz ilginizi çekebilir

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Uzun Vadede Euro Ne Olur, (10) Uzman Görüşüyle !
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git