• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Yeni Nesil Kimlik Kartı Ücreti (İNTERNETTEN) Yatırma-Ödeme

Yeni Nesil Kimlik Kartı Ücreti (İNTERNETTEN) Yatırma-Ödeme

Yeni nesil kimlik ücreti internetten ödeme ve yatırma yollarının en pratik çözümlerini sizler için bu makalede topladık.  Yeni nüfus cüzdanlarınızı almak için dakikalarca sıra beklemeden online ve pratik yöntemlerle nakit kullanmadan yeni kimlik ücreti ödemesi yapabilir ve yatırabilirsiniz. Hem de bu işlemler sonucunda dekontunuzu hemen temin edebilirsiniz. Makalemizde internetten yeni kimlik kartı ücreti yatırma işlemleriniz için çeşitli pratik yollar sunacağız.

Bize yansıyan sorular arasında en çok nüfus cüzdanı bedeli nereye yatırılıyor veya internetten ödeme yapmak mümkün mü gibi birçok soru geliyor. Elbette tüm yöntemlerle ödeme yapabilirsiniz ama her ödemenin belirli avantajları ve dezavantajları var. Vakit nakittir söyleminden yola çıkarsak, ve hepimizin çalıştığını ve zamanımızın kısıtlı olduğunu düşünürsek hepimiz yeni kimlik ücretlerini hızlı bir şekilde yatırarak eski nüfus cüzdanlarımızdan kurtulmak isteriz. Bakalım bu yol ve yöntemler neler…

Yeni Kimlik Ücreti Ödeme Yol Ve Yöntemleri

Sizleri daha fazla sıkmadan yeni kimlik ücreti nereye nasıl ve hangi yöntemler uygulanır ödenir bahsetmek istiyorum;

 • İnternetten, Online Bankacılığı ve Mobil Bankacılık Kullanarak Yeni Kimlik Ücreti Ödeme
 • İnternetten, İnteraktif Vergi Dairesi Üzerinden Nüfus Cüzdanı Bedeli Yatırma
 • Bankamatik (ATM) Üzerinden Yeni Kimlik Ücreti Ödeme
 • Postane (PTT) Şubeleri Üzerinden Ödeme
 • Banka veznelerini kullanarak Yatırma

Ülkemizde hükümet yeni bir değişikliğe giderek eski nüfus cüzdanlarını yeni manyetik çipli kimliklere dönüştürme kararı aldı. Fakat halen toplumun % 65 civarı bu yenileme işlemine ayak uydurmuş ve kimliklerini yenilemiş değiller.

Bunun sebebi “T.C. Nüfus Müdürlüğü” kapılarında oluşan kalabalık ve insan seli etkili oluyor, aslında bu yoğunluk önceden görülmüş ve bir randevu sistemi geliştirilmişti başlarda fakat ilerleme yavaş olunca yeni aksiyonlar alınarak şu sıralar numaralı sistemde, hatta tatil olan Cumartesi günlerinde bile yeni kimlik işlemleri Nüfus Müdürlüklerince yapılabiliyor.

Yeni Nüfus Cüzdanı Ücretini İnternetten Yatırma

Yeni kimlik parasını yatırma işlemlerin en başında geliyor, bu yüzden kimliğinizi değiştirmek için buradan başlamalısınız. Bunun için en hızlı, kolay ve hızlı yöntem internetten ödeme yolu olduğunu söylemeliyiz. Neden derseniz artık artık hemen hemen tüm ödeme işlemleri internetten bankaların web sayfalarından veya ilgili kurumların kurumsal web siteleri üzerinden sanal poslar ile rahatlıkla yapılabilmektedir.

Ayrıca akıllı telefonlarımıza indireceğimiz mobil bankacılık uygulamaları ödeme yaparken bizi en rahatlatan uygulamalar arasında geliyor. Yeni kimlik parasını herhangi bir bankanın mobil bankacılığına bağlanarak ödeme sekmesi bölümünden ulaşarak ödemeniz mümkün.

Bu işlemler her bankanın mobil uygulamasının farklı bir alanında bulunabilir. Çünkü her bankanın sistemi farklı ama iyi incelediğinizde mutlaka “Ödeme Yap”, “Harç Yatır” gibi ibareler görecek ve buradan kimlik bedeli ödemesini yapabileceksiniz.

Kimlik Bedelini İnteraktif Vergi Dairesini Kullanarak Online Ödeme 

Devletin resmi bir sayfası olan İnteraktif Vergi Dairesi web ( https://ivd.gib.gov.tr ) sayfası üzerinden yeni kimlik harç bedelini rahatlıkla kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Sistem nasıl işliyor hemen kısa bahsedelim. Web sayfasına girdikten sonra;

 • Harç Ve Değerli Kağıt Bedeli Ödeme

Kısmını seçerek ilerleyeceksiniz daha sonraki adımlarda size hangi tür belge için ödeme yapacağınız sorgulanacak burada da;

 • T.C. Kimlik Kartı Bedeli Ödeme

Seçeneğini işaretleyerek devam edeceksiniz daha sonra size sorulan alanları doldurmalısınız devam ettiğinizde sistem sizi güvenli ödeme sistemi olan sanal posa yönlendirecek ve kredi kartı bilgileriniz girmenizi istenecek burada 2D yerine 3D güvenli ödeme sistemini seçerseniz telefonunuza bir şifre gelecek bu şifreyi ilgili alana girerek ödeme işlemini yaparak sonlandıracaksınız. İşlem sonunda sizden bir E-posta adresi istenecek kullandığınız bir E-posta adresi verirseniz iyi olur çünkü ödeme dekontu bu adrese yollanacaktır.

yeni kimlik ücreti nereye yatırılır

T.C. Kimlik Belgesi Ücreti ATM’den Nasıl Yatırılır?

Yeni kimlik ödemesini ATM üzerinden yatırma işleminde tereddüt yaşıyorsanız telaşa gerek yok , çünkü tüm bankaların bankamatik (ATM)’lerinden yeni kimlik harç bedeli ödenmektedir. Eğer elinizde nakit paranız var ve ödeme yapacaksanız tam tutarın olmasına dikkat ediniz aksi taktirde ödeme işleminde (Bankamatiğe para verme ve para üstü almada) sıkıntı yaşayabilirsiniz.

İşlem sırasına göre kartsız işlemler menüsünü seçtikten sonra ödemeler adımına geçiyoruz burada değerli evrak ve harç bedeli seçeneği seçilerek işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bankamatikten işlem sonunda makbuzunuzu almayı unutmayınız Nüfus Müdürlüğüne gittiğinizde yetkili memurlar bu makbuzu görmek isteyebilirler.

PTT Ve Banka Şubelerinden Yeni Kimlik Ücreti Ödeme Yolu

Sadece Garanti, Akbank, İş Bankası, Ykb, Ziraat Bankası gibi bankalardan değil tüm bankaların veznelerinden T.C. kimlik numaranız ile kimlik harcı ödemesini yapabilirsiniz. Bankaların yanı sıra PTT şubelerini de kullanarak aynı şekilde kimlik numaranız ile nüfus cüzdanı yenileme ücretini ödeyebilirsiniz.

PTT şubeleri bankalara göre daha sakin ve kalabalıktan uzak bu yüzden PTT şubelerinde bekleme yapmadan veznelerden ödeme yaparak dekontunuzu alabilirsiniz. Nüfus Müdürlüğüne gittiğinizde her ihtimale karşı dekontu yanınızda bulundurmanız önemlidir. Yapılan tüm ödemeler ve dekontlar internet üzerinde sanal ortamda görüntüleniyor olsa da herhangi bir aksaklık durumunda dekontu göstermek aldığınız randevunun ve zamanınızın boşa gitmesini önleyecektir.

Yeni Kimlik (Nüfus Cüzdanı) Ücreti  Ne Kadar?

Her şey güzel tüm bilgileri ve ödeme yöntemlerini paylaştık ya yeni kimlik ücreti ödemesi ne kadar sanırım bunu da merak ediyorsunuz, hemen aktaralım;

Değişim NedeniTutarı
Kimlik Yenileme Ücreti30,00 TL
Evlilik Nedeni İle Kimlik Değiştirme Ücreti30,00 TL
Yıpranmış ve Eskimiş Kimliği Değiştirme Ücreti30,00 TL
Yeni Doğan Bebek İçin ÜcretÜcretsiz ( İlk 1 Ay İçinde)
Yeni Doğan Bebek 45 Gün Geçirilmiş İse30,00 TL
Kaybolan Kimlik İçin Başvuru60,00 TL

2021 ve 2022 senesi için kimlik harç fiyatlarında şuan için bir değişiklik yok fakat olması durumunda yazımız derhal güncellenecektir.

Yeni Kimlik Ücreti Ödeme Süresi Ne Zaman Bitiyor?

Yazımızın başında da belirtmiş olduğumuz gibi tüm vatandaşlarımızın yeni kimliklerini almaları için “T.C. İçişleri Bakanlığı” tarafından alınan kararla en geç 2023 senesine kadar alınmış olması gerekiyor. Hemen dipnot olarak ehliyet yenileme için bu süre 2023 senesine kadardır.

Bu tarihler şuana kadar uzatılmadı eğer yenileme işlemleri uzar ise belki bakanlık tarafından bu süre uzatılabilir fakat net bir bilgi şuan için yok. Fazla zaman kaybetmeden yeni kimliklerinizi cüzdanlarınıza bir an önce koyun aksi taktirde bir ceza ile karşılaşabilirsiniz süre dolduktan sonra.

Yeni Doğan Bebeklere Yeni Kimlik Ücreti Ödemesi Yapılıyor Mu?

Yeni kimlik ücreti ödeme konusunda en çok merak edilenlerden bir tanesi de çocukların Nüfus müdürlüklerine götürülüp götürülmeyeceği ve bebekler kimlikleri için ödeme yapılacak mı, bu soruların cevaplarını da sizlere sunarak yazımızı sonlandıracağız.

Yukarıdaki tablomuzda da belirttiğimiz gibi yeni doğmuş olan minik yavrularımıza kimlik çıkarmak için bir ücret ödemesi yapmamız gerekmiyor. Aynı zamanda yeni doğanlar ve 15 yaşından gün almamış çocuklarımız içinde resim götürmenize gerek yoktur.

Burada önemli bir husus var bebeğiniz doğduktan sonra doğum belgesi ile en geç 1 ay içerisinde Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmanız gerekiyor ancak bu şekilde ücretsiz kimlik belgesi alabilirsiniz. Aksatıp geciktirdiğiniz durumda yeni doğan çocuklarınız için ücret alınacaktır. Doğan bebeklerinize yeni kimlik belgesi almak için sizin eşinizin ve çocuğun doğum belgesi yeterlidir.

Dilerseniz Yapı Kredi Bankası Cebe Havale İşlemi Nasıl Yapılır, başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.