Kredi Ustam
BUNLARI DA OKUYABİLİRSİNİZ
Senetle Altın Veren (Satan) Kuyumcular Nerede Ve Nasıl Çalışır?
Senetle Altın Veren (Satan) Kuyumcular Nerede Ve Nasıl Çalışır?
Senetle alışveriş yapmanın ödeme kolaylığı getirdiğini hepimiz biliyoruz fakat, bu yöntemle altın veren yada satan kuyumcular var mı hiç merak...
Kredi Almam İmkansız Borç Para Nereden Bulabilirim?
Kredi Almam İmkansız Borç Para Nereden Bulabilirim?
Çok sıkıştım borç para nereden bulabilirim, sorusunu soran tüm okurlarım yazımı soluksuz okuyacaklar. Acil para ihtiyacı ile alakalı bir çok...
Anasayfa > Finans > 1 Yılda Kaç Gözlük Alma Hakkı Var, Sorgulama Nasıl Yapılır?

1 Yılda Kaç Gözlük Alma Hakkı Var, Sorgulama Nasıl Yapılır?

çerçeve ve cam hakkı sorgulama

Gözlük ve çerçevelerin yenilenme süresi 3 yıldır. Devlet yalnızca 3 yılda bir gözlük yardımı yapmaktadır. Anlayacağınız 2021 yılında gözlük aldıysanız bir sonraki gözlük alma hakkınızı ancak 2024 yılında kullanabilirsiniz. Bu üç yıllık süreç içerisinde maalesef yeni bir gözlük alma hakkınız bulunmamaktadır. T.C. kimlik numaranız ile gözlük hakkı sorgulaması yaparak gözlük hakkınızın ne zaman yenileneceğini de öğrenebilirsiniz. Peki ya bu üç yıllık süreç içerisinde göz sağlığınızda ya da göz numaranızda bir değişim olursa ne olacak? Devlet gözünüzle sağlık açısından artık uyuşmayan gözlüğünü kullanmanıza göz mü yumacak?

Hayır, göz doktorunun muayenesi neticesinde göz sağlığınızda değişim görülmesi durumunda, özellikle 0,5 diyoptrillik olması durumunda, 3 yıllık gözlük hakkınızın dolmasını beklemeden, istediğiniz vakitte gözlük camınızı yenileyebilirsiniz. Fakat unutmamak gereken bir mesele bulunmaktadır. Görme bozukluğunuzda ileri derece olmayan düşük diyoptrillik olması durumunda gözlük bedelini karşılaması gereken sizsiniz.

Gözlük Hakkı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Gözlük hakkınızın dolup dolmadığını ya da ne zaman dolacağını sorgulamak mı istiyorsunuz? Sigortadan yararlanarak­ cam ve çerçeve yenilemek için ne kadar beklemeniz gerektiğini öğrenmenin iki yolu vardır. Cep telefonunuzdan SMS göndererek ya da e-Devlet üzerinden sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Gözlük hakkınızın ne zaman yenileceğini cep telefonunuzla öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken sadece 5502’ye SMS göndermektir. Bu sorgulama esnasında cam ve çerçeve için iki ayrı sorgulama yapmanız gerektiğini unutmamak gerek. Cam ve çerçeve sorgusunu SMS yolu ile yapmak için 5502’ye göndermeniz gereken mesaj örnekleri ise şöyledir;

Gözlük çerçevesi için “CERCEVE” yazıp boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı yazmalı ve bir boşluk daha bırakarak T.C. kimliğinizde yazan Aile Sıra No’sunu yazarak 5502’ye SMS olarak göndermelisiniz. Gözlük camı için ise “CAM” yazdıktan sonra bir boşluk bırakıp T.C. kimlik numaranızı yazın. Sonrasında bir boşluk daha bırakarak Aile Sıra No’nuzu yazmalı ve 5502’ye SMS olarak göndermelisiniz.

Gözlük hakkınız olup olmadığını SMS yolu ile öğrenmek için yukarıdaki gibi mesaj göndermelisiniz. Fakat unutmayın ki SMS bedeli olarak 1 lira tahsis edilmektedir. Mesaj gönderme işleminizi tamamladıktan sonra kısa bir süre içerisinde ne zaman gözlük camı ya da gözlük çerçevesi yenileyebileceğiniz bilgisi SMS yolu ile size iletilecektir.

e-Devlet Üzerinden Gözlük Sorgusu Nasıl Yapabilirim?

e-Devlet kapısı üzerinden gözlük camı ve gözlük çerçevesi hakkınızın ne zaman yenileceğini öğrenmek için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapmalısınız. e-Devlet şifreniz yok mu? e-Devlet şifresi temin etmek artık çok kolay. Yapmanız gereken tek şey PTT şubelerine müracaat etmek ve e-Devlet şifrenizi oluşturmak istediğinizi söylemek. PTT veznelerinde yalnızca 2 TL hizmet bedeli karşılığında e-Devlet şifrenizi çok kısa bir süre içerisinde oluşturmuş olacaksınız. e-Devlet üzerinden yalnızca gözlük sorgulaması değil, diğer pek çok kurumla alakalı sorgulamaları, başvuruları ve pek çok işlemi yapabileceğiniz için e-Devlet kullanmak bu tip işlemlerinizde size her zaman kolaylık sağlayabilecek bir sistem.

e-Devlet şifreniz var ama şifrenizi mi unuttunuz? Size bir iyi bir de kötü haberim var. Kötü haberle başlayalım. Şifrenizi yenilemek için PTT şubelerine müracaat etmeniz gerekiyor. PTT veznelerinde 4 TL karşılığında yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. İyi haber ise PTT şubelerine kadar gitmeden şifrenizi yenileme olanağınızın bulunması. Bu yenileme işlemini yine e-Devlet sistemine giriş menüsünde bulunan “Şifremi Unuttum” seçeneği ile yapabilirsiniz. Ama bu işlemi yapmak için cep telefonu numaranızın e-Devlet sisteminde kayıtlı olması gerekmektedir.

e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için bütünüyle hazırsanız T.C. kimlik numaranız ile gözlük hakkı sorgulama işleminizi gerçekleştirmek için T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın. “Kurumlar” sekmesini bulun ve listelenen kurumlar arasından “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasını açın. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sunduğu hizmet başlıklarından “Sağlık Uygulamaları” başlığını bulun. “Sağlık Uygulamaları” başlığının altındaki hizmetlerin içerisinden “Medula Optik Cam ve Çerçeve Bilgisi Sorgulama” hizmetini tıklayın. Bknz

Sayfanın açılmasıyla birlikte sorgulama işleminizi kolayca tamamlamış olacaksınız. Bu sayfada gözlük camı ve çerçeve kullanım haklarınıza dair yakın çerçeve bilgisi, uzak çerçeve bilgisi, yakın sağ cam bilgisi, yakın sol cam bilgisi, uzak sağ cam bilgisi ve uzak sol cam bilgisi gibi detayları öğrenebilirsiniz

gözlük cam hakkı

SGK Kapsamında Gözlük Yardım Bedeli Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında vatandaşların üç yılda bir olmak koşuluyla yararlandıkları gözlük çerçevesi bedelleri uzak çerçeve için 37,80 TL, yakın çerçeve için ise 37,80 TL’dir. Ayrıca eğer alacağınız gözlük çerçevesi yerli üretimse SGK bu durumda size 43,20 TL’lik yardımda bulunuyor.

SGK tarafından ödenen gözlük camı bedelleri ise diyoptri değerinize göre değişiklikler gösteriyor. SGK’nın gözlük camı için ödediği ortalama yardım tutarları 10,97 TL, 12,07 TL, 15,37 TL, 16,47 TL’dir.

Bu tutarların nasıl hesaplandığını merak ediyorsanız öncelikle SGK çalışanları ve emekliler için farklı türde bir hesaplama yapıldığını bilmelisiniz. Yazımızda sizin için bu hesaplama detaylarına da değineceğiz.

SGK Çalışanları İçin Çerçeve Yardımı Hesaplama

SGK kapsamında çalışanlarına SGK tarafından yapılan gözlük çerçevesi yardımının hesaplama işlemi göründüğü kadar karmaşık değil. -2.00 miyop hastasıysanız SGK çift cam için size 10,97 TL tutarında yardımda bulunuyor. Bu durumda -2.00 uzak çerçevesi ve camları için SGK kapsamında çalışan bir kişiye 37,80 TL + 10,97 TL olmak üzere toplamda 48,77 TL SGK tarafından ödeniyor ve SGK çalışanlarından %20 katılım payı ise ödenen tutardan düşüyor. 48,77 TL için %20 katılım payının 9,75 TL olduğunu ele aldığımızda -2.00 miyop gözlük almak isteyen bir kişiye SGK tarafından 39,02 TL para yardımı yapılıyor. Yeşilkartlı, Bağ-Kur kapsamında ya da SSK kapsamında çalışmanın bir önemi olmaksızın %20 katılım payı kesintisi her zaman görülüyor.

Emekliler İçin Çerçeve Yardımı Hesaplama

Emekliler için çerçeve yardımı hesaplamasında görülen tek fark katılım payının %10 olması ve bu tutarın da emekli kişinin maaşından çekilmesidir. Az önce SGK kapsamında çalışan bir kişi için yaptığımız hesabı bir de SGK emeklisi üzerinden yapalım. -2.00 miyop hasta için ödenen cam tutarı 10,97 TL’dir. Bu durumda -2.00 miyop hastası emekliler için 37,80 TL + 10,97 TL olmak üzere toplam olarak 48,77 TL ödenmektedir. Fakat bu tutardan kesilen katkı payı durumu %10’dur. 48,77 TL için %10’luk katılım payı 4,87 TL’ye tekabül etmekte. Bu durumda -2.00 miyop hastası bir emekli için ödenen yardım tutarı da 48,77 TL – 4,87 TL hesabı üzerinden 43,89 TL olmakta.

Tavsiye Makale : Yeni Kimlik Ücreti Nasıl Yatırılır?

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerli?

Gözlük reçeteleri, Göz Hastalıkları Uzmanları tarafından yapılan muayene ardından alınmakta. Fakat reçetenizi aldıktan sonra bunun bir kullanım süresi olduğunu unutmamalısınız. T.C. kimlik numarası ile gözlük hakkı sorgulama işlemi gibi bir reçete sorgulama işlemi olmadığı için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun desteğinden yaralanmak istiyorsanız reçetenizin son kullanım tarihini kendiniz takip etmeli ve reçetenizi verilmesinin ardından 10 iş günü içerisinde kullanmalısınız.

SGK kapsamı dışında yazılan reçetelerin geçerlilik süresi ise 1 yıldır. Bu da demek oluyor ki reçetenizin yazılmasının ardından geçen 10 gün içerisinde reçetenizi kullanarak alacağınız gözlük camında ve çerçevesinde SGK yardımı alabilirsiniz.

Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git