• AMERIKAN DOLARI
  32,2060
  % 0,00
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4905
  % -0,33
 • € EURO
  35,0367
  % 0,02
 • £ POUND
  40,9550
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3551
  % 0,28
 • ÇEYREK ALTIN
  4.090,00
  % 1,82
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Ankara Vergi Dairesi Hacizli Araç Satışı

Ankara Vergi Dairesi Hacizli Araç Satışı

Ankara hacizli araçlar listesi ile hacizli araçları uygun fiyatlarla almak isteyenler için avantajlı seçenekler sunuluyor. Hacizli araç satışlarında başkent ve büyükşehir olmasına bağlı olarak çok fazla seçenek sunana Ankara Vergi Dairesi, hacizli araç satışları yapıyor. Borçları nedeniyle gerçek veya tüzel kişilerden haczedilen araçlar, bu borçlara karışık olarak satışa sunulmaktadır. Ticari, motosiklet ve otomobil seçenekleri yer almaktadır.

Her marka ve modelde araçların bulunabildiği hacizli araç satışları kapsamında işlem gerçekleştirmek isteyen vatandaşların bazı prosedürleri takip etmeleri gerekmektedir. Yasal olarak bu haczedilen araçlar satışa çıkarıldığında yasal yollarla bedeli ödenerek satın alınabilmektedir. Hacze düşmüş olması nedeniyle zaman zaman bu araçların fiyatlarının piyasa değerinin bir miktar altında olduğuna da rastlanmaktadır. Ankara Vergi Dairesi hacizli araç satışı kapsamında doğru adımları takip ederek hacizli araç satın alma işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkündür.

Ankara Vergi Dairesi Hacizli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Ankara Vergi Dairesi Hacizli Araç Satışı Nasıl Yapılır

Ankara Vergi Dairesi satılık araçlar listesinin yayınlanmasının ardından satışta yer alan araçların satın alınması mümkündür. İhale usulü şekilde vergi dairesi tarafından araç satışları gerçekleştirilmektedir. İhaleye katılacakların ihale saatinden önce ihalesine girecekleri her bir araç için ilgili tahsil dairesinin banka hesabına ya da veznesine, rayiç değeri 10.000,00 TL üzerinde olan araçlar için yatırılması veya teminat mektubu olarak verilmesi gerekir. İlgili tahsil dairesine verilerek, ihale saatine kadar teminatın yatırıldığına ilişkin belgelerin ilgili komisyona telim edilmesi şartı aranacaktır.

Teminata yönelik belgede katılımcının kimlik bilgileri, katılacağı aracın plakası ve %5 oranında alınacak tutar mutlaka olmalıdır. Satış ekibi tarafından açık artırmaya yönelik gerekli açıklamalar yapılacaktır. Hacizli araçların satışına yönelik ilgili duyurular ve açıklamalar Ankara Vergi Dairesi ilgili birimleri tarafından yapılacaktır.

Türkiye’de hacizli araçların satışına ilişkin belirli yasal prosedürler bulunmaktadır. Vatandaşların vergi daireleri tarafından ihale usulüyle gerçekleştirecekleri araç satışlarına katılmak için bu prosedürlerin tamamlanması gerekecektir.

Araç Üzerinde Haciz Varken Alım Satım Yapılabilir Mi?

Vergi dairesi hacizli araçlar listeleri düzenli olarak ilgili kurumlar tarafından yayınlanmaktadır. Bu listelere göre hacizli araçların satın alınması mümkündür. Ancak araç üzerinde haciz varsa satış işlemlerinde bireylerin satış yapmaları için bazı şartların karşılanması gerekecektir. İcra İflas Kanunu ilgili maddelerinde bu duruma ilişkin unsurlar yer verilmiştir. Alacaklı ya da borçlu, haczinden itibaren 1 yıl içinde haczedilen malın satışını isteyebilir. Kanunda yer alan bu madde ile borçlunun hacizli aracın cebren satılmasını istemesi mümkündür. Haczedilen aracın cebri icra ile ihaleye çıkarılarak icra müdürlüğü aracılığıyla araçların satılması mümkündür.

Aracın hacizli olarak devri ise yine ilgili yasal şartlara göre mümkündür. Aracın satışının yapılması için haciz engel değildir. Ancak satılan araç haciz şerhleriyle birlikte tescil edilecektir. Bu kapsamda ilgililerin haciz şartlarına ve yasal prosedürlere dikkat etmesi gerekir. Araç üzerindeki haczin kalkması halinde kişiler satış yapılabilir. İlgili icra dairelerine gidilerek haczin kaldırılması ve aracın satışının yapılmasına ilişkin tüm şartların karşılanması gerekecektir.

Vergiden Hacizli Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Vergiden hacizli araç satışı için ilgili vergi daireleri tarafından duyurular yapılmaktadır. Araç üzerindeki haciz kalkmadan hacizli aracın satışının yapılması mümkün olmayacaktır. Bu kapsamda ilgili icra dairesine gidilerek talep edilen aracın borcunun yatırılmasından sonra araç üzerindeki haciz kaldırılabilir. Haciz kaldırma işlemlerinin sonrasında ise noterde araç hacizli araç satışı yapılabilecektir. Hacizli araçların normal şartlar altında satışı mümkün olmayacaktır.

Araç sahiplerinin borçlarını ödememesi halinde başlayan icra süreçleri kapsamında aracın haczine karar verilebilir. Bu tür durumlarda araç haciz ve rehin sorgulamasında aracın hacizli olduğu görülecektir. Satış işlemleri zorlaştıracağı için hacizli araç satışı yapmak veya hacizli araç satın almak isteyenlerin farklı yasal yollara başvurması gerekecektir. Ankara Vergi dairesi hacizli araç satışı işlemleri kapsamında güncel olarak listeler duyurulmaktadır. İlgililerin ihalelere katılım şartlarını sağlamaları halinde hacizli araç satın alma işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

Hacizli Araçlar Kaç Günde Satılır?

Yakalanan aracın satış süresi değişkendir. Hacizli araçlar, trafiğe çıktıktan sonra yakalanmasının ardından trafikten men edilecektir. Araç üzerinde haciz koyduran kişiler arabanın satışını yaparak borcunu bu şekilde tahsil etmektedir. Hacizli araba bağlandıktan sonra satışa kadar yediemin otoparkına çekilir. İcra İflas Kanunu kapsamında ilgili maddelerde de bu sürelere ilişkin detaylar belirlenmiştir.

Muvakkaten ya da ihtiyaten haczedilen malların satışı istenemez. Ancak bu kuralın istisnası bulunmaktadır. Alacaklı taşınır mala haciz koydurduktan sonra 6 aylık süre içinde satış istemelidir. Alacaklının satış istemesinden itibaren 2 aylık süre içinde satış işlemlerinin yapılması gerekecektir. Hacizli araçların satışına ilişkin detayların araştırılması ve buna göre işlem yapılması gerekecektir. Hacizli araç satışlarına yönelik süreler değişiklik gösterecektir. Bu nedenle hacizli araç satın almak veya araçlarının ne zaman satılacağını öğrenmek isteyenlerin satışı gerçekleştirecek kurumların duyurularını takip etmeleri gerekecektir.

Hak Mahrumiyeti Olan Araç Nasıl Satılır?

Araç üzerinde hak mahrumiyeti kaldırma işlemlerinin ardından satış yapılabilmektedir. Alacaklının haciz tarihinden itibaren 6 aylık süre içinde satış talebinde bulunmamış olması, borçlunun icra dairesine başvuru yaparak otomobil üzerindeki haczin kaldırılmasını isteyebilir. Hak mahrumiyeti, araç sahiplerinin araçları üzerindeki haklarının bir takım şartların yerine getirilene kadar el konulmasını ifade etmektedir. Bu kişilerin araçlarını satmaları için bu durum engel teşkil etmektedir.

Hak mahrumiyetinin kaldırılmasının ardından araç satışlarının gerçekleştirilmesi mümkündür. Bu kapsamda yine ilgili icra daireleri üzerinden işlem yapılması gerekecektir. Hacizli ve hak mahrumiyeti bulunan araçların satışına ilişkin birçok farklı durum ortaya çıkabilir. Bu nedenle işlem gerçekleştirecek kişilerin yasal prosedüre uygun olarak işlem yapmaları gerekir.

Vergi Dairesinden Hacizli Araç Muayene Olur Mu?

Vergi Dairesinden Hacizli Araç Muayene Olur Mu

Hacizli araç muayene olur mu sorusu birçok araç sahibinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödedikten sonra muayeneye girilmesi halinde bir sorun oluşmayacaktır. Eğer ilgili kurum tarafından borcu nedeniyle araca yakalama şerhi düşülmüş ise hali hazırda bu durum muayeneden önce de sorun yaratacaktır. Hacizli ise satımı dışında kısıtlama getirmez. Hacizli araçlar üzerinde vize işlemi yapılamadığından muayeneden geçemez.

Aracın vergi borucuna ilişkin ilgili vergi dairesi tarafından araca haciz konulabilir. Aracın üzerinde eğer haciz varsa aracın yakalama ve bağlanma kararı da alınabilir. Bu kapsamda aracın trafiğe çıkması veya muayeneden geçmesi mümkün olmayacaktır. Denetimlere takılanların araçları bağlanacaktır.

Ankara Vergi Dairesi Çalışma Saatleri Neler?

Vergi dairesi çalışma saatleri devlet kurumu olması nedeniyle hafta içi her gün 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Gün içinde 12.30 ve 13.30 saatleri arasında ise öğle arası verilmektedir. Ankara Vergi Dairesi tarafından da ilgili saatler içinde araç haciz işlemleri yapılmaktadır. Hacizli araç satın almak isteyenlerin başvuru işlemleri için çalışma saatlerinde ilgili birimleri ziyaret ederek taleplerini iletmeleri mümkündür.

Hacizli araç satın alımlarına ilişkin birçok farklı prosedürün yerine getirilmesi gerekecektir. Bu kapsamda Ankara vergi dairesi hacizli araç satışı kapsamında başvurularını yapacak kişilerin çalışma saatlerinde başvurularını yapmaları ve duyurusu yapılan ihale saatinde araç satışlarına katılmaları mümkündür.