• AMERIKAN DOLARI
  32,2027
  % -0,01
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4862
  % -0,35
 • € EURO
  35,0171
  % -0,01
 • £ POUND
  40,9633
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3549
  % 0,22
 • ÇEYREK ALTIN
  4.089,00
  % 1,77
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Araç Muayene Fiyatları 2023

Araç Muayene Fiyatları 2023

Araç Muayenesi Nedir?

Araç Muayene Fiyatları 2023
Araç muayenesi, her tür motorlu taşıtın yola elverişli olup olmadığını kontrol eden standart bir prosedürdür. TÜVTÜRK istasyonlarında uygulanan bu prosedürler, tüm yol kullanıcılarının can ve mal güvenliği açısından çok önemlidir. Bir araç muayenesi, araçla ilgili sorunların belirlenmesine ve düzeltilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca olası kazalarda sigorta şirketinin zararları tazmin edebilmesi için  trafik sigortasının denetlenmesini sağlar.

Araç muayenesinde LPG’li araçların doğaya ve çevreye verdiği zararlar,  fren mekanizmaları, aydınlatma sistemleri, emniyet kemerleri, hava yastıkları ve diğer araçlar detaylı olarak incelenmektedir. Fiziksel muayene ayrıca araç koltuklarını, lastikleri, aksları, şasi bağlantılarını içerir; Yangın söndürücü, üçgen reflektör, ilk yardım çantası ve stepne gibi ekipmanlar ve daha birçok ekipman tanıtılır. Bu kontroller sayesinde araçta eksik aksam tespit edilir ve araç sahibinden belirli bir süre içerisinde bu eksiklikleri gidermesi istenir.

egzoz muayene ücreti 2023

Araç Muayene Fiyatları 2023

Araçların trafikte sağlıklı ve güvenli hareket edebilmesi için devlet ve kurumlarca tanımlanmış niteliklere sahip olması gerekmektedir.

Örneğin trafikte kullanılan araçların lastikleri belli bir yaşta, frenleri sağlam ve motorları boş olmalıdır. Araç kalifikasyonları düzenli aralıklarla kontrol edilmektedir. Bu amaçla yapılan uygulamaya Araç Muayenesi adı verilir.

Araç sahipleri, muayene zamanı geldiğinde araçlarını muayene noktalarına götürürler. Araçları muayeneden geçen araç sahipleri trafikte sorunsuz hareket edebiliyor. Araç eksperleri, ilgili yıl için belirlenen  muayene ücretlerini ilgili makamlara ödemek zorundadır. Araç muayene ücretleri 2023 yılında 2022 yılına göre yaklaşık yüzde 2 arttı.

 

2023 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti kararlarına göre karayolunda seyahat eden motorlu taşıtlar ehliyet muayenesinden geçmek zorundadır. Araç muayeneleri aracın tipine ve yılına göre araç sahipleri tarafından düzenli olarak yapılmaktadır.

Muayeneye tabi araç sahipleri, muayeneden önce aracını tamir ettirmek için ilgili servis merkezine getirmelidir. Servis ve bakım prosedürlerine göre muayenesi yapılan araçların muayeneden geçme olasılığı daha yüksektir.

Araç muayene ücreti Karayolları Trafik Kanunu’nda belirtilmiştir ve yeniden değerlendirme oranına göre artırılacaktır. 2023 yılı için belirlenen yeniden değerlendirme oranı yaklaşık olarak 2’dir. Muayene ücretinin 2022’de 507 TL olduğu düşünüldüğünde bu tutar 2023’te %2 artarak 1130,40 TL’ye çıkacak.

Araç Muayene Fiyatları

2023 Otobüs, Tır, Çekici ve Tanker Muayene Ücretleri

Türkiye Cumhuriyeti kararına göre otobüs, tır, çekici ve tanker gibi büyük ve ticari araçların yanı sıra trafikteki münferit araçların muayenesi zorunlu olacak. Bu kadar büyük araçların gerekli niteliklere sahip olmaması trafik kazası olasılığını artırmaktadır.

Araçların büyük olması araç eksikliği ile ciddi sorunlara  neden oluyor. Bu nedenle otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi araçlara sahip olan araç sahipleri, bireysel araçlarla aynı araç muayene saatlerine uymak ve karşılık gelen tutarları ödeyerek araçlarını muayene ettirmek zorundadır.

Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler için 2022 yılında belirlenen  muayene ücreti 685,58 Türk lirasıdır. Değer artış oranı yüzde 3 olan otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerin 2023 yılı muayene ücretleri yaklaşık 1527 TL oldu.

2023 Otomobil, minibüs, kamyonet, özel araçlar, arazi araçları, treyler muayene ücretleri lira 2023 yılında ise 1.130 civarında Türk lirasına yükseldi.

Araba, minibüs, kamyonet gibi araçlar yollarda en çok karşılaştığımız araçlardan bazıları. Bu nedenle araç sahipleri, kaza ve benzeri trafik sorunları yaşamamak için muayenelerini zamanında tamamlamalıdır. Muayenesini zamanında yaptırmayan araçlar, sürüş esnasında bazı sorunlar yaşayabilmekte ve bu da olası kazalara yol açabilmektedir.

 

2023 Araç Muayene Ücretleri Traktörler, Motosikletler

Traktör ve motosiklet sahipleri, diğer araç sahipleri gibi, muayene sürelerini düzenli olarak takip etmek ve araçlarını zamanında muayene ettirmek zorundadır. 2022 yılında traktör ve motosikletlerin muayenesi için  258,42 TL belirlendi. 3  ile tanımlanan değer artışı ile 2023 yılında traktör ve motosikletlerin  muayene ücreti 575 TL oldu.

 

Araç Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadar?

Muayeneyi düzenli  takip etmeyen ve muayeneye geç kalan araç sahibine idari para cezası verilir.

Muayene süresi geçen araç sahibi, geciktiği her ay için muayene ücretinin %5’i kadar ceza ödemek zorundadır. Zaten kontrol döneminden 1 gün sonra bu %5’lik artışın karşılık gelen miktara yansıması için yeterlidir. Bu nedenle trafikte rahat hareket etmek istemeyen ve fazla para ödemek istemeyen araç sahiplerine araçlarını zamanında kontrol ettirmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Araç Muayene Ücretini Nasıl Talep Edebilirim?

2023 yılı gecikme ücretini ödemek  istemeyen araç sahipleri araç muayene ücretlerini düzenli olarak kontrol etmelidir. Araç sahipleri bunu araç muayene ücreti karşılığında yapabilirler.

Araç muayeneleri hem e-Rigii hem de TÜVTÜRK web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

e-Devlet üzerinden araç muayenenizi aşağıdaki şekilde tamamlayabilirsiniz:

 1. Kimlik no ve şifreniz ile giriş yapın.
 2. Arama yerine “TÜVTÜRK muayene durumu talebi” yazın.
 3. Numara plakasını ve muayene belgesinin numarasını girin. İşlemi tamamlamak için
 4. “Sorgula” butonuna tıklayın.

TÜVTÜRK üzerinden aşağıdaki yönergeleri takip ederek araç muayene talebinde bulunabilirsiniz:

 1. TÜVTÜRK araç muayene sayfasına gidiniz.
 2. Açılan sayfada ilgili alanlara plaka numarası ve muayene belge numarasını giriniz.
 3. “Sorgula” butonuna basarak araç muayene talebinde bulunabilirsiniz.

 

Muayene’den Geçemeyen Araç’a Ne Olur?

TÜVTÜRK Muayene Kanunu sonuçlarına göre “ağır kusurlu” veya “tehlikeli” olan araçların muayenesi kabul edilmemektedir.

Sabit muayene noktalarında muayenesi onaylanmayan araçlar, Türkiye’nin farklı yerlerinde aynı araç grubuna hizmet veren tüm istasyonlarda bir ay içinde ücretsiz olarak yeniden muayene edilebilir.

Tekrar muayenesinden geçen veya bir ay içinde muayenesi yapılmayan araçlardan muayene ücretinin tamamı alınır.

 

Araç Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

Araç muayene saati bu konuda tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK üzerinden yapılmaktadır. TÜVTÜRK randevusu almak için bazı alternatif seçenekler bulunmaktadır. Sınav saatini kendinize uygun şekilde ayırtabilirsiniz. Muayene hattında araç muayenesi yapılabilmektedir. TÜVTÜRK web sitesinde aşağıdaki şekilde zaman rezervasyonu yapılabilir:

 • Diğer kanallar ve TÜVTÜRK web sitesi üzerinden zaman rezervasyonu yapılabilir. Dilerseniz e-devlet sitesi TÜVTÜRK sayfasındaki bilgileri doldurup 0850 222 88 88 TÜVTÜRK çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Araç Muayene İptal ve Erteleme

Randevu sonrası çeşitli nedenlerle randevuyu ertelemek veya iptal etmek istemek. Bir araç muayenesini iptal etmek için TÜVTÜRK sistemine giriş yapmalı ve ilk adımda olduğu gibi araç bilgilerinizi girmelisiniz. Mevcut randevunuz daha sonra açılacaktır. Buradan randevuyu iptal edebilir ve “İptal” butonuna basarak yeni bir randevu oluşturabilirsiniz.

 

Muayene için hangi belgeler Gereklidir?

Araç muayenesinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi için araç için bazı evrakların olması gerekmektedir. Gerekli belgeler bulunmazsa, denetçi süreci tamamlayamayacak ve belgeleri tamamlamanız için size süre verecektir. Evrak işlerini tamamlamanız ve sınava yeni tarihe kadar tekrar girmeniz gerekecektir. Araç muayenesi için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Kimlik belgesi
 • Aracın size ait olduğunu ve aracın en son sürümü ile güncellendiğini belirten bir lisans.
 • Zorunlu otomobil sorumluluk sigortası
 • Vergi veya ceza yükümlülüğü olmadığını gösteren belgeler
 • Emisyon ölçüm muayene sertifikası
 • LPG’li araçla ilgili kaçak raporu

 

Ara. Muayene İçin Neye İhtiyacınız Var?

Tüm bu belgeler, araç muayenesi sırasında denetçiye sunulmalıdır. araç muayenesi; sadece ruhsat sahibi veya ruhsat sahibinin vekaletnamesiyle yetkilendirdiği kişi tarafından yapılabilir. Yani istasyona gittiğinizde kendiniz gitmeniz veya yetkilendirdiğiniz birini göndermeniz gerekiyor.

Aracınızı LPG’ye değiştirdiyseniz, bunu ehliyetinize yazmanız gerekecektir. Bu nedenle, sınav sırasında ehliyetinizi gerektiği gibi yenilemeniz istenecektir. Ayrıca 30 gün içinde gaz sızdırmazlık raporunu aldığınızdan emin olun. Araç muayenesi için gerekli belgeler yetkili servislerden temin edilebilir.

Belgenin el yazısı veya elektronik imzası olup olmadığını kontrol etmek de mantıklıdır.

Ayrıca bknz: Engelli Araç Fiyatları 2023
Ayrıca bknz: Konuşanlar Bilet 2023