• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Manevi Tazminat Harç Hesaplama

Manevi Tazminat Harç Hesaplama

Manevi Tazminat Harç Hesaplama

Manevi tazminat bir kişinin mahkemeye açtığı dava sonucu haksızlığa uğradığı tespit edildiği takdirde karşı taraftan tahsil edilen tazminat türüdür. Manevi tazminat davası açmak için kişinin haksızlığa uğradığı veya insanlık haklarının çiğnendiğini ispat etmesi gerekir. Manevi tazminat harç hesaplama işlemi ise biraz karmaşık bir konudur.

Tazminat Davası Nedir?

Manevi tazminat davasına bir örnek vermek gerekirse; bir fabrikada vardiyalı bir şekilde günde 8 saat çalışan bir işçi haftalık olarak vardiya değişimi yapmaktadır. Bu değişimler sabah vardiyası, öğlen vardiyası ve gece vardiyasıdır. İnsan sağlığı için bir kişinin gece vardiyasında en fazla 2 hafta yapması gerekmektedir fakat işçimizin çalışmakta olduğu fabrikadaki yöneticiler işçimizi gece vardiyasında kalmaya zorlamaktadır. Bu sebepten ötürü işçimizin sosyal hayatı kısıtlanmakta, sağlığı bozulmaktadır. İtiraz etmesi durumunda ise patronlar ve yöneticileri tarafından tazminatsız işinden kovulmuştur. Bu durumda işçimizin tazminat davası açma hakkı doğar.

Manevi tazminat harç hesaplama yapılırken bu davada esas alınan tazminat tutarı baz alınır. Davada işçinin haksız yere kovulması sonucu yaşadığı psikolojik sorunlar, tazminat alamdan kovulması, yasak olması halinde tek vardiyaya zorlanması ve mobbing insan hakları ihlali olarak değerlendirilir. Ayrıca işyeri tazminatı almadığı için ek olarak tazminat ücreti de cezanın üzerine eklenir. Tüm bunlar hesaplandığında kara kılınan tazminat tutarı bu tazminat davasındaki harç bedelinin hesaplanmasında baz alınan rakam olur. Elde edilen bedelin bin 68.1 i manevi tazminat davası harç hesaplama sonucu elde edilir ve dava sonucunda tahsil edilir.

Manevi Tazminat Harcı

Maktu Harç ve Nispi Harç Nedir?

Hukuk davalarında harç tahsilatı yapılmadan yargıla ay başlanamaz. Gerekli tebligatlsrın yapılması, celse ödemelerinin yapılması, posta ücretleri, gerektiği takdirde bilirkişi incelemesi ücretleri gereklidir. Tüm bunlar birer masraf ve bu masraflar davacılar ve davalılardan tahsil edilir.

Hukuk davalarında harçlar ikiye ayrılır; maktu harç ve Nispi harç olarak. Maktu harç yargılama başlamadan önce tahsil edilen ve fiyatları belli olan harçlardır. Maktu harçlar sulh mahkemelerinde 37 lira, asliye hukuk mahkemelerinde 80.70 lira olarak belirlenmiştir. Yeni tarife bu yıl için bu şekilde oluşturuldu ayrıca belli bir değeri bulunmayan davlarda her bir celse için tahsil edilen maktu harç 45.40 lira olarak belirlendi.

Nispi harç ise dava sonucunda tahsil edilen harçlardır. Manevi tazminat harç hesaplama işlemi yapılırken nispi harç ile hesaplanır. Dava sonuçlana kadar ödeme alınmaz dava sonucunda belirlenen tazminat miktarına göre dava harcı tahsil edilir. Verilen karara göre tahsilat davayı kaybeden taraftan alınır.

Tazminat Davası Ne Durumda Açılır?

Tazminat davalarının açılması için kişinin maddi veya manevi bir zarar uğramış olması gereklidir. Davaya konu olan suçlar şunlardır; kişinin haksızlığa uğraması, kişinin maddi olarak zarara uğraması, kişinin psikolojik baskıya uğraması, kişinin insani haklarının çiğnenmiş olması, kişinin kendini rencide edilmiş hissetmesi, kişinin haksızlığa uğraması sonucu maddi zarara uğramış olması, kişinin fiziksel zarara uğramış olması, kişinin fiziksel zarara uğradıktan sonra maddi zarara uğraması vb. Suçlar davaya konu olabilir.

Bu suçlara maruz kaldıysanız veya bu suçlamalarla suçlanıyorsanız mahkemeler aracılığı ile bir sonuca ulaşmanız gerekmektedir. Dava açmak için size en yakın hukuk mahkemesine gitmeniz ve dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir, yaptığınız başvuru ön inceleme için hukuk mahkemeleri kalemine gönderilir ve belirli bir süre ön inceleme için beklenir. Arabulucu işe çözülebilecek davalar arabulucuya gönderilir eğer bir çözüme ulaşılamıyorsa tekrardan hakim karşısında yargılama yapılmaya başlanır. Yapılan yargılama davanın ve suçlamanın büyüklüğüne göre bir celseden fazla sürebilmektedir her celse arası en az 2 hafta ile 1 ay arası belirlenir. Karar alınana kadar delillerinizi veya savunmanızı hakime sunmanız gerekmektedir.

Eğer davayı kazanmak ve tazminat davası harç hesaplama sonucunda belirtilen miktarda harcı ödemekten kaçınmak istiyorsanız profesyonel bir avukat tutmanız gerekmektedir. Tuttuğunuz avukat sizin yerinize davayı açabilir ve siz işinizden geri kalmadan profesyonel bir şekilde davanızı yürütebilirsiniz. Avukatlık ücretleri de davanın büyüklüğüne göre değişir ve her avukatın talep edeceği ücret farklılık göstermektedir. Davanız ne kadar büyükse ve ne kadar önemli ise o kadar profesyonel bir avukat tutmanız gerekecektir bu da avukatın fiyatını biraz artmasına sebep vermektedir.

Ayrıca bknz: KOSGEB İşyeri Açma Desteği