• AMERIKAN DOLARI
  27,1692
  % 0,17
 • AVUSTRALYA DOLARI
  17,5321
  % 0,73
 • € EURO
  28,9496
  % 0,14
 • £ POUND
  33,2957
  % -0,16
 • ¥ YUAN
  3,7203
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2830
  % 0,26
 • ÇEYREK ALTIN
  2.779,00
  % -0,07
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

SGK Faizsiz Konut Kredisi

SGK Faizsiz Konut Kredisi

SGK Faizsiz Konut Kredisi

SGK faizsiz konut kredisi Konut fiyatlarındaki artış ve makul olmayan kira fiyatları nedeniyle faizsiz kredi haberlerini daire satın alma planlayıcıları takip ediyor. Devlet konut ve kira desteği verirken, Sosyal Güvenlik Kurumu 240 bin liradan fazla faizsiz konut kredisi desteği veriyor. Faizsiz kredi kullanmak isteyenler detayları merak ediyor. Peki, SGK faizsiz konut kredisi 2022 başvurusu nasıl yapılır? SGK’nın faizsiz konut kredisinden kimler yararlanır ve koşulları nelerdir? İşte o bilgiler..

SGK faizsiz konut kredisi ile ilgili tüm bilgiler vatandaşların gündeminde. Bu yılki 240 bin lirayı aşan sıfır faizli kredi desteğinden yararlanabilmek için Ziraat Bankası’ndan SGK Emeklilik Merkez Hizmetleri Müdürlüğü’nden alınabilecek alıcı belgesi başvurusu yapılması gerekiyor. Faizsiz kredi, sigortalının kendisinden veya diğer hak sahipleri, eşi, çocukları, anne ve babasından alınabilir. Böylece aylık 3 bin lira olan sıfır faizli kredinin 750 lirasını taksitle ödüyor. Kişinin aylık maaşının dörtte biri kredi geri ödemesinden kesilir. SGK’nın kendi sitesinde yer alan habere göre faizsiz konut kredisi detayları burada.

SGK Faizsiz Konut Kredisi

SGK Faizsiz Konut Kredisi

 

Faizsiz Konut Kredisinden Kimler Yararlanacak?

 • 5434 Emekli Sandığı Kanunu’nun mülga 5 ve 6. maddeleri ile 5510 sayılı Sosyal ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun maddesi ile 2330 sayılı Mali Yardımlar ve Emeklilik Kanunu’nun mülga 56. maddesi uyarınca kanun hükümleri başvurmak. Emeklilik gerektiren kanunlar için 2330 sayılı kanun geçerlidir. Faizsiz kredi hakkı olmaksızın askerlik veya malullük aylığı almak,
 • Anılan hallerle ilgili olarak, iş göremezlik beyanı ile sınıf veya görev değişikliği ile göreve devam eden memurlar, yani; ilgili mevzuata göre aylıkları ödenen, 5510 sayılı Kanun’un maddesi uyarınca istihdamı nedeniyle aylıkları kesilen engelliler için Temmuz gazisi faizsiz kredi almaya hak kazanır.

 

SGK Faizsiz Ev Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Faizsiz konut kredisine hak kazananlara sayılı “Yerleştirmeye Uygunluk Belgesi” ve “TOKİ Kampanyası Uygunluk Belgesi” düzenlendi. Ancak, Kurumumuz ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında akdedilmiş olan “bilgi değişimi protokolüne göre, Kurumumuzdan aylık alan kişiler 5510 sayılı Kanunun 4/1-(a), 4/1. (b) ve  4/1-(c) “Faizsiz ipotek hukuku bilgi araştırması” doğrudan Toplu Konut İdaresi tarafından yapılır. Bu nedenle 3 Mayıs 2021 tarihinde kurumumuz tarafından düzenlenen tapu belgesiz kredi alan hak sahipleri; Ziraat Bankası T.C. şubelerine direkt daire satışlarında TOKİ kampanyasından yararlanmak için; Ziraat Bankası veya T. Halk Bankası şubelerinden talep edilmelidir.

Faizsiz konut kredisi

Faizsiz konut kredisi

Kredi Borçu Kullanımı Nasıl Uygulanacak

Hak sahiplerin kredisinin geri ödemesi, tüm menfaatler dahil olmak üzere lehdarın emekli maaşının 1/4’ü düşülerek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilir.

Kanuna göre aylıkları ödenmemiş veya aylıkları sona ermiş çocuklar için, geri ödemeye esas alınan aylıkların ¼’ü kadar taksitler halinde yetkilendirilen çocuk tarafından aylık alınır ve borca ​​girene kadar bankaya yatırılır.

Kanun Hükmünde Kararname ile özürlülerin çalıştıkları kamu kurumunda çalışmaya devam etmeleri ve bu kurumlardan aylık almaları halinde, borçlu, son ayın kredi ayından önceki kısmının ¼’ünü alır ve yatırır. borç ödenene kadar.

 

Maaşın Dörtte Biri Kadar Kesinti

SGK faizsiz ipotek ile daire satın almak isteyen vatandaşların öncelikle Milli Emeklilik Kurumu tarafından düzenlenen belgeyi alması gerekiyor. 240 bin lirayı aşan sıfır faizli kredinin geri ödemesi sigortalının maaşının dörtte biridir. Dolayısıyla 5.000.500 liralık bir kredi ödemesi asgari ücretli için 1.375 liraya tekabül ediyor.

 

Faizsiz Konut Kredisinden Kimler Faydalanır

 • Savaş veya malûl aylığı nedeniyle aylık ödenen veya bu nedenle hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri, – Savaş veya malûl aylığı alarak hayatını kaybedenlerin aylık desteği olmaksızın dul ve yetimleri. Faizsiz kredi hakkı,
 • Savaş veya çalışma nedeniyle malul sayılan veya anılan hallerde yetim ilan edilen ve görev değiştirerek çalışmaya devam eden işçiler – İlgili mevzuata göre ücretli malullerden,
 • Sayılı Kanun’un 5510. maddesine göre işe başladığı için maaşı kesilenler, – 684 Sayılı KHK kapsamındaki 15 Temmuz gazileri.

 

Öncelik Sıralaması

Hak sahipleri talepte bulunursa öncelikle; – Özürlüye, – Dul kadına, faizsiz kredi hakkı olmadan ölürse Toplu Konut Kredisi, anne dahil anne veya babaya bir konutla sınırlı olmak üzere kredi verir.

 

Ücretsiz Konut Kredisi İçin Nasıl Başvurulur

Faizsiz konut kredisine hak kazananlara “Yerleştirmeye Uygunluk Belgesi” ve “TOKİ Kampanyası Uygunluk Belgesi” düzenlendi. Ancak SGK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan “bilgi değişimi protokolü”ne göre SGK 4/1(a), 4/1(b) ve  4/1-(c) emekli maaşı almaktadır. 5510 sayılı Kanun’un “Faizsiz ipotekli kredi haklarının incelenmesi” doğrudan Toplu Konut Kurulu tarafından yapılır. Bu nedenle SGK tarafından 3 Mayıs 2021 tarihinde düzenlenen hak sahibi belgesi olmadan; doğrudan T.C. Ziraat Bankası doğrudan T.C. TOKİ ayrı satış kampanyasından faydalanmak için. Ziraat Bankası veya T. Halk Bankası şubelerinden talep edilmelidir.

 

Borç Ödenmeden Emekli Maaşı Kesilirse Süreç Nasıl İşliyor?

Kurum, herhangi bir nedenle aylıkları kesilen borçluların aylıkları ile borç bakiyesini Ziraat Bankası’na bildirir. Kurumdan aylık almayan ve kamu kurumu dışında bir pozisyonda çalışan kredi kullanıcıları için kalan kredi borcu, kurumun aldığı son ayın üç aylık döneminden yüzde 25 fazla aylık ödemeler halinde alınır. ve her ayın 20’si akşamına kadar bankada kredili mevduat kullananlar.