• AMERIKAN DOLARI
  32,6432
  % 1,14
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,6031
  % 0,77
 • € EURO
  34,9307
  % 0,07
 • £ POUND
  41,4775
  % 0,56
 • ¥ YUAN
  4,4995
  % 1,04
 • РУБ RUBLE
  0,3659
  % -0,46
 • ÇEYREK ALTIN
  3.935,00
  % 0,83
 • BIST 100
  10.482,11
  % 0,87

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı? (Cumartesi-Pazar Transfer)

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı? (Cumartesi-Pazar Transfer)

Hafta sonu havale yapılır mı sorusunu soran kişilerin en büyük derdi acil para transferi yapmak ve bunun hafta sonuna yani Cumartesi ve Pazar günleri olan bankaların tatil günü olmasıdır. Havale ve EFT para transferleri son zamanlarda oldukça gelişmiştir. Bankalar kullanıcı ve müşteri deneyimini artırmak için çeşitli yöntemler geliştirmekte ve her geçen gün yeni bir transfer işlemi ortaya koymaktadır.

Havale aynı bankanın müşterisi olan kişiler arasında yapılan para alışverişine denirken, EFT ise farklı iki bankanın arasındaki para alışveriş işlemine denmektedir. İşler buradan sonra biraz karışıyor ama sizlerin 7 gün 24 saat hafta sonları dahil olmak üzere Cumartesi ve Pazar günleri nasıl havale ve EFT yapabilirsiniz tüm yöntemleri ve dikkat etmeniz gerekenleri titizlikle açıklayacağım.

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

Hafta sonu havale yapılır mı sorusunun cevabı “evet” olacak çünkü havale günün her saati hafta sonları Cumartesi günleri Pazar günleri ve tatil günleri dahil olmak üzere her an yapabileceğiniz bir para gönderme işlemidir. Bu yüzden Cumartesi Pazar günleri Havale yapılır mı diyen okurlarımızın içi rahat olabilir.

Hafta sonu tatil günlerinde havale yapmak için size gerekli olacak şey alacaklı olan hesabın TR ile başlayan IBAN numarasıdır. Bu iban numarasına sahip iseniz telefonunuzdan bankanıza ait mobil uygulamanızı açarak karşı tarafın bilgilerini ve IBAN numarasını girdikten dakikalar sonra göndermiş olduğunuz para transferi alacaklı kişiye ulaşacaktır.

Hafta sonu “Cumartesi Ve Pazar” Havale Yapılıyor Mu?

Hafta sonu havale olur mu, Cumartesi veya Pazar günü aynı banka hesabına havale yapmak mümkündür. İki gönül bir olunca samanlık seyran olurmuş:) Neden böyle dedim para gönderen ve parayı alan kişinin bankaları aynı ise herhangi bir sorun bulunmuyor. Fakat benim para göndermek istediğim kişinin bankası ile benim bankam farklı havale yapamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız. Yapmanız gereken para transfer şeklinin EFT olduğunu söylemeliyim. Aşağıda bunu detaylı açıklayacağım.

Havale işlemleri mesai saatleri dışında resmi tatillerde, dini bayramlarda, özel günlerde her an ve her saat yapılabilir. Bu yüzden hafta sonu yani Cumartesi pazar havale olur mu şeklindeki kaygınızı bu şekilde çözmüş oluyoruz. Peki, hafta sonları EFT gönderilir mi bir bakalım.

Hafta Sonu Tatillerinde EFT Yapılır Mı?

Burada ufak bir sorun var! Çünkü hafta sonları yani Cumartesi pazar günleri EFT yapmanız mümkün değil, aslında mümkün fakat gönderdiğiniz para karşı tarafın hesabına hemen geçmeyecektir. Haftanın ilk günü olan Pazartesi günü karşı tarafın hesabına geçecektir. Sanırım buda sizin işinize yaramaz o zaman size önerim “Cebe para gönderme” seçeneğidir. İmdadınıza yetişecektir yine bu konuyu detaylı olarak yazımın devamında paylaşacağım.

Hafta sonu yapılan EFT ne zaman hesaba geçer merak ediyorsanız, EFT işlemleri yani Elektronik Fon Transferi farklı bankalar arasında gerçekleştiğinden hafta içi sadece mesai saatleri arasında yani 09:00 ile 17.00 arasında geçekleşmektedir. Hafta içi mesai saatlerinden sonra bile EFT yapsanız hemen değil bir sonraki gün geçecektir. Cumartesi pazar günü para göndermek istiyorsanız “AKBANK Tosla” hizmetini gözden geçirebilirsiniz. Çünkü bu yöntemler belirli limitlerle Cumartesi ve pazar günü banka fark etmeden para gönderebiliyorsunuz.

eft hafta sonu yapılır mı

Cumartesi Ve Pazar Günü EFT (Elektronik Fon Transferi)

Bu günlerde EFT yapılamamasının önemli bir sebebi EFT işlemlerinin Fiziki bireyler tarafından onay sürecinden geçmesidir. Bir EFT işleminin başarılı olabilmesi için dört ana unsurun bir araya gelmesi gerekmektedir. Bunlar sırasıyla Gönderen, Alıcı, Gönderinin Bankası, Alıcının bankası tabi bu bankalar farklı olduğundan dolayı gönderilen EFTler bir gönderim sırasına girer ve fiziki olarak bir çalışanın bu işlemi onaylaması gerekir. Hafta sonları yani Cumartesi ve Pazar günleri bankalarda bir çalışan bulunmadığından dolayı EFT yapılması mümkün değildir.

Bu yüzden başka bankaya para transferi için izlenecek bir çok adım var bunlardan bazıları ATM’ye para gönderme, yukarıda bahsettiğim Akbank Tosla, cebe para transferi (cepbank), gibi bir çok yöntem var bunları deneyerek hafta sonu başka bankaya para gönderimi yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Para Transfer Engelini “Cebe Para Gönderme” İle Aşın

Hafta sonları para göndermek için aslında ne EFT ne de havale işlemine ihtiyacınız var Cepbank yani cebe para gönderme işlemi ile dilediğiniz cep telefonuna para gönderebilirsiniz. Bunun için size gerekli olan para göndermek istediğiniz kişinin cep telefonu hepsi bu kadar, mobil bankacılık uygulamanızdan transferler daha sonra cebe para gönder seçeneğini işaretleyerek para göndermek istediğiniz kişinin cep telefonu numarasını yazdıktan sonra gönder demeniz yeterlidir.

Karşı tarafa bir şifre gidecek ve bu şifre ile ister tatil olsun ister hafta sonu Cumartesi veya Pazar olsun paranız hemen karşı tarafa ulaşacak karşı taraf dilediği ATM’den karsız işlemleri kullanarak bu şifre ile parasını alabilecektir. Burada kesinti ve masraflar biraz tuzlu olabilir ama acil durumlarda bu göze gözükmeyecek bir masraf olacağından kullanılabilir.

Hafta Sonu Başka Bankaya Para Gönderimi İçin “ATM Kartsız İşlemleri” Deneyin!

Cumartesi Ve Pazar günü EFT yerine deneyebileceğiniz ve para gönderimi yapabileceğiniz yöntem ATM’den ATM’ye para gönderme işlemi olmalıdır. Eğer Pazar günü farklı bir bankada hesabı olan kişiye para göndermeniz gerekiyor ise EFT yapamayacağınızı yukarıda anlatmıştık. İşte bunun yerine ATM’den para gönderme seçeneğini deneyebilirsiniz.

Para transferi yapmak istediğiniz kişiye hangi bankamatikten para çekebileceğini sorun ve öğrendiğiniz bankamatiğin kartsız işlemler bölümüne girerek ATM’ye para gönderme seçeneğini işaretleyin sizden bazı bilgiler istenecek alıcının T.C. kimlik numarası, Adı Soyadı ve IBAN bilgileri bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra Cumartesi ve Pazar günü olması fark etmeden karşı taraf hafta sonu olsa dahi parasını dilediği Bankamatikten çekebilecektir.

Cumartesi Pazar Havale Ve EFT Yerine “TOSLAYIN”

Akbank’ın dijital cüzdan olarak yeni girişimi olan TOSLA uygulamasını direk telefonunuza indirin ve karşı tarafında bu uygulamayı indirmesini sağlayarak toslayarak para gönderebilirsiniz. Üstelik hafta sonu EFT yapılır mı sorunuzun cevabına gerek kalmadan anında paranızı gönderebilirsiniz. Bu işlem için belli başlı sınırlar var bir önceki makalemizde bu sistemi detaylı olarak anlatmıştık dilerseniz yukarıda verdiğim bağlantıdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Ayrıca Tosla uygulamasında göndermiş olduğunuz paralardan ve çekmiş olduğunuz paralardan herhangi bir kesinti ve ücret alınmaz. Dolayısı ile hafta sonu havale ve EFT yapılır mı makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Konu ile ilgili merak ettiğiniz her türlü sorunuzu konu altında ki yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

2020 yılında gelen para transferi güncellemesi ile hasta sonları da güncel olarak 2000 TL’ye kadar olan transferler FAST tanımlaması yapılmış olduğu takdirde gerçekleştirebilmektedir.