• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kosgeb Genç Girişimci Desteği

Kosgeb Genç Girişimci Desteği

KOSGEB girişimci destekleri kapsamında genç girişimcilere yönelik birçok program yer almaktadır. Verilen bu destek programları kapsamında gençlerin kendi işini kurmaları ve işletmeleri için ihtiyaç duyacakları sermaye, kira, istihdam giderleri ve diğer pek çok farklı hizmetten yararlanmaları sağlanmaktadır. Bu kapsamda genç girişimcilerin KOSGEB desteklerinden yararlanmaları için belirlenen tüm şartları sağlamaları gerecektir. Özellikle teknoloji – yazılım gibi alanlarda faaliyet gösterenlere yönelik devlet destekleri son yıllarda birçok genç girişimciye yarar sağlamıştır.

İşini büyütmek ve yurt dışına açılmak isteyen işletmeler ile yeni iş kurmak isteyen genç girişimcilere yönelik destek programları bulunmaktadır. KOSGEB’in gençlere sunduğu destek programları her proje döneminde farklılık göstermektedir. KOSGEB genç girişimci desteği kapsamında yer alan programlara göre gençlerin ilgili dönemde aktif olarak devam eden destek programına başvuru yapmaları mümkündür. Genç girişimcilerin işletmeleri faaliyete başlamasının ardından da çeşitli desteklerden yararlanmaları sağlanmaktadır.

KOSGEB’in Genç Girişimcilere Sağladığı Destekler Nelerdir?

KOSGEB genç girişimci kredisi başvuru kriterlerini sağlayanlara ve başvuru sürecinde yer alan eğitim – sertifika programlarını tamamlayanlara verilmektedir. KOSGEB tarafından geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki farklı yöntem ile destekler verilmektedir. Genç girişimcilerin yeni bir işletme kurmak için ihtiyaç duyacakları sermaye desteği başta olmak üzere birçok farklı kolda destek programlarından yararlanmaları sağlanmaktadır. Düşük faizli kredi seçenekleri ve hibe programları ile gençlerin üretim ekonomisine katılmaları hedeflenmektedir.

KOSGEB tarafından girişimcilere yönelik sunulan başlıca destek programlarından bazıları ise şunlardır:

 • Geleneksel Girişimci Destek Programı
 • İleri Girişimci Destek Programı
 • İş Planı Ödülü Destek Programı

Hemen hemen her dönemde KOSGEB tarafından gençler ve kadınlara yönelik özel destek programları hayata geçirilmektedir. Genç girişimci destek programı kapsamında proje çağrı döneminde ilgililerin iş planlarını hazırlayarak ve istenen sertifika programını başarılı şekilde tamamlayarak söz konusu desteklerden yararlanmaları mümkündür.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Nasıl Alınır

KOSGEB hibe desteği veya genç girişimci kredisi almak için ilk şart destek programı kapsamında belirlenen tüm şartların sağlanmasıdır. Destek başvurusu ve uygulama süreci KOSGEB desteklerinin birçoğunda benzerlik göstermektedir. Bu kapsamda başvuru kredilerini sağlayan mikro ve küçük işletmeler ‘’kosgeb.gov.tr’’ adresi üzerinden destek programını seçerek başvuru işlemlerini yapabilirler. KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyen genç girişimcilerin destek programında yer alan tüm şartları sağlamaları halinde bu desteklerden yararlanması mümkündür.

Devlet desteklerinden yararlanmak isteyenlerin bazı şartları sağlamalar ve tüm süreci başarılı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir. Hayata geçirmek istedikleri iş fikirlerini iş planı hazırlayarak sunan ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi gibi program kapsamında istenen eğitimlerin başarılı şekilde tamamlanması bu desteklerin alınması için yeterlidir. KOSGEB E – Hizmetler üzerinden online başvuru adımlarının tamamlanması ve başvuru onayı ile diğer süreçlerin de takip edilerek destek programlarından yararlanılması mümkündür.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB genç girişimci desteği şartları destek programının niteliğine ve kapsamına göre değişmektedir. Genç girişimcilere yönelik olan destekler kapsamında yaş kriterleri en önemli unsudur. Bazı programlarda ayrıca çeşitli eğitim programlarından mezun olma şatları ve diğer özel şartlar da istenebilir. Gençlere yönelik girişimcilik destekleri için aranan başlıca şartlar ise şöyledir:

 • 18 yaşından büyük ve 30 yaşından küçük olmak.
 • İlk defa işletme kuruyor olmak veya mevcut işletmesini büyütmek için belirlenen şartları sağlamak.
 • Şirketin – işletmenin destek başvurusu yapan kişinin üzerine olması.
 • Destek programı kapsamında belirlenen sektörde – iş kolunda faaliyet gösteriyor olmak.
 • Program kapsamında belirlenen diğer özel şartları sağlamak.

Genç girişimci destekleri için program kapsamında farklı detaylı şartlar istenecektir. Özellikle her destek programında ne tür destekler verileceği açıkça belirtilmiştir. İşletme için gereken makine ve araç desteğinden personel desteklerine ve kira desteği gibi temel unsurlar bu destek programları kapsamında yer almaktadır. KOSGEB genç girişimci desteği almak isteyenlerin belirlenen tüm bu kriterleri sağlamaları istenmektedir.

Kimler KOSGEB Genç Girişimci Desteğinden Yararlanabilir?

Genç girişimci hibe desteği programlarından yararlanmak isteyen girişimcilerin belirlenen tüm şartları taşımaları istenmektedir. Bu şartları sağlamayan kişilerin destek programlarından yararlanması mümkün değildir. Mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile işletme geliştirme, AR – GE ve büyüme hedeflerine sahip tüm girişimciler için farkı destekler sunulmaktadır. Girişimcilerin söz konusu desteklerden yararlanmaları için belirlenen tüm koşulları sağlamaları gerekecektir.

KOSGEB genç girişimci desteğinden 18 – 30 yaş arasında bulunan kişilerin yararlanması sağlanmaktadır. KOSGEB’in her destek – kredi programında olduğu gibi program kapsamına göre özel şartlar aranacaktır. Bu nedenle destek almak isteyen gençlerin girişimcilik eğitim programlarına katılması ve belirlenen şartları sağlamaları gerekmektedir. Yıllara ve belirli dönemlere göre destek programlarından yararlanmak isteyenlerin belirlenen iş kollarında yeni işletme kurmaları veya mevcut işlerini büyütmek ve geliştirmek için başvuru yapmaları mümkündür.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEN genç girişimci desteği başvurusu kapsamında basit birkaç adımda işlem tamamlanmaktadır. Başvuru süreci program kapsamında göre değişebilir. Bu nedenle KOSGEB destek programlarından herhangi birine başvuru yapmadan önce güncel destek programının şartlarına ve başvuru koşullarına dikkat etmeniz gerekecektir.

KOSGEB’in girişimcilere yönelik destek programlarından yararlanmak isteyenlerin kısaca şu başvuru adımlarını takip etmeleri gerekecektir:

 • Başvuru kriterlerini sağlanmasının ardından ‘’E – Hizmetler’’ menüsünden kayıt işlemleri tamamlanır.
 • Genç girişimci destek programı başvuru formları doldurulur.
 • KOSGEB veritabanına kayıtlı olmayan ve KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmelerin kayıt ve güncelleme işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Online başvur adımlarının takip edilmesinin ardından sonraki süreçte girişimcilik eğitim programlarına katılım sağlanır. Bu programları başarılı şekilde tamamlayan kişilerin iş planlarının onaylanmasının ardından destek programından yararlanması mümkündür. Süreçler destek programının kapsamında ve belirlenen şartlara göre değişmektedir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Ne Kadar?

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Ne Kadar

KOSGEB destekleri içinde yer alan birçok farklı girişimcilik programı yer almaktadır. İlgili sektörlerde faaliyet gösteren veya iş kurmak isteyenler için farklı miktarlarda ödemeler yapılmaktadır. Mevcut işlerini büyütmek ve geliştirmek isteyenler ile yeni iş kuracak genç girişimcilerin yararlanabilecekleri destekler farklıdır.

Geleneksel Girişimcilik Programı kapsamında 65.000 TL’ye kadar destek sağlanırken diğer programlar kapsamında destek unsurları değişmektedir.

 • Kuruluş Desteği
 • Performans Desteği
 • Sertifika Desteği

Üç temel başlıkta verilen destek oranlarına göre işletme kurmak isteyen geleneksel girişimciler için farklı ödemeler yapılmaktadır. Destek kapsamında yer alan kişilerin bu programlarda yer verilen tüm şartları sağlamaları gerekmektedir.

KOSGEB Genç Girişimci Desteği Başvuruları Ne Zaman?

KOSGEB kadın girişimci desteği ile genç girişimcilere yönelik destekler yılın belirli dönemlerinde ilgili kurumlar tarafından duyurulmaktadır. Güncel duyuruları takip ederek vatandaşların iş kurma fikirlerini hayata geçirmeleri için başvurularını yapmaları mümkündür. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletimleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından program dönemi için duyuru yapılacaktır.

KOSGEB girişimci destekleri arasında yer alan Geleneksel Girişimci, İleri Girişimci, İş Planı Destek Programı gibi her zaman başvuru yapılabilen destekler de yer almaktadır. KOSGEB genç girişimci desteği kapsamında duyurusu yapılacak yeni destek programlarına ise sadece belirli tarihler içinde başvuru yapılabilir.

Ayrıca bknz: Kosgeb kadın girişimci desteği