• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği

Kosgeb Kadın Girişimci Desteği

KOSGEB hibe desteği ile kadın girişimcilere özel destek kredileri kapsamında birçok farklı iş kolunda faaliyet gösterecek kişilere destekler veriliyor. Farklı tür girişimci destekleri ile özellikle kadınlar ve genç girişimcilerin yararlanabileceği destek programlarıyla vatandaşların ekonomik yaşama ve üretime katılmaları destekleniyor. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından uygulanan muhtelif girişimci kredi destekleri ile kadın girişimciler başta olmak üzere farklı gruplardan iş kurmak isteyen birçok kişinin hibe ve kredi programlarından yararlanması sağlanıyor.

KOSGEB tarafından hayata geçirilen birçok proje ile kadınların iş yaşamına katılmalarının desteklenmesi, hobilerini işe dönüştürmeleri, istihdam sağlamaları ve daha pek çok farklı hedefler bu desteklerden yararlanmaları sağlanmaktadır. KOSGEB kadın girişimci desteği kapsamında birçok kamu bankası üzerinden düşük faiz oranları ve uygun geri ödeme koşullarıyla kredi destekleri sağlanmaktadır.

KOSGEB Kadın Girişimci Destek Programı Nedir?

KOSGEB kadın girişimci desteği kapsamında girişimci kadınların iş planlarını hayata geçirmeleri için belirli dönemlerde farklı tür kredi ve hibe destekleri verilmektedir. Geleneksel Girişimci Destek Programı başta olmak üzere farklı tür destek programları ile kadın girişimciler, genç girişimciler ve diğer tüm girişim fikrine sahip kişilerin desteklenmesi sağlanıyor. Girişimcilerin yeni kurmuş oldukları işletmelerin hayatta kalmalarını sağlamak ve desteklenmeleri için farklı oranlarda destekler verilmektedir.

Girişimciler için devlet destekleri ile özellikle kadın girişimcilerin artırılması, iş yaşamına teşvik edilmesi ve finansal açıdan ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik devlet destek ve teşvik programları hayata geçirilmeye devam etmektedir. Son yıllarda özellikle teknoloji, finans, moda ve kaybolmaya yüz tutmuş meslek kollarında birçok faaliyetin çeşitli hibe programları ile desteklendiği görülmektedir. Bu desteklerden yararlanarak kadın girişimcilerin hayalini kurdukları kendi işlerine sahip olmaları desteklenmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır

KOSGEB kadın girişimci hibe desteği kapsamında birçok farklı program yer alıyor. Bu destek programlarından yararlanarak kadın girişimcilerin işletmelerinin ihtiyacı olacak tüm sermaye ve makine ihtiyaçlarına yönelik destekler verilmektedir. Söz konusu desteklerden yararlanmak isteyenlerin bazı şartları sağlamaları gerekecektir. Bu şartları sağlayan tüm kadını girişimcilerin birçok farklı destek almaları mümkündür.

KSOGEB kadın girişimci desteği almak için kısaca şu adımları takip edilmesi gerekecektir:

 • KOSGEB e – Akademi sayfasından başvuru döneminde aktif kadın girişimci desteği veya mevcut desteklerden biri seçilir.
 • ‘’Girişimcilik Belgesi Talep Et’’ seçeneği ile eğitim – sınav adımları takip edilir.
 • Kayıt işlemlerinin ardından KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veya proje kapsamında talep edilecek diğer programlara katılım sağlanır.
 • İş planları kabul edilenler devlet desteklerinden yararlanabilir.

Kadınların iş yaşamına katılmalarını sağlamak için birçok farklı tür destek programı sunan KOSGEB, her dönemde verdiği destekler ile başta kadın girişimciler olmak üzere her kesimden girişimcilerin desteklenmesini sağlamaktadır.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB kadın girişimci destek şartları ve kapsamı her destek programına göre farklılık gösterebilir. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyen tüm girişimcilerin destek programlarından yararlanması için belirlenen program kapsamında belirlenen şartları taşımaları gerekmektedir. Buna göre girişimci destek programlarında aranan başlıca koşullar kısaca şöyledir:

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ve belirlenen eğitim programlarını tamamlayarak girişimcilik sertifikasını almaya hak kazanmış olmak.
 • Daha önce KOSGEB desteği almamış olmak.
 • Herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olmamak.
 • Program kapsamında belirlenen diğer genel ve özel şartları sağlamak.

KOSGEB tarafından verilen desteklerin kapsamı değişmektedir. Başvuru yapılan destek programının şartlarının sağlanması için desteklere göre farklı şartlar aranabilir. Özellikle üretim ve istihdama yönelik iş planı hazırlayan kişilerin söz konusu desteklerden çok daha kolay şekilde yararlanmaları sağlanmaktadır. Devlet destekleri ile kendi işini kurmak isteyenlerin KOSGEB girişimcilik eğitim programlarından başarılı olmaları gerekmektedir.

KOSGEB Destekleri Hangi İşleri Destekliyor?

KOSGEB kadın girişimci desteği şartları başvuru yapılacak destek programlarına göre değişmektedir. Bu şartları taşıyan kadın girişimcilerin maddi destek alarak işlerini kurmaları veya kurulu işleri için desteklerden yararlanmaları sağlanmaktadır. Günümüzde birçok farklı sektörde ve iş kolunda KOSGEB destekleri verilmektedir. Kadın girişimciler başta olmak üzere genç girişimcilere de benzer destekler verilmektedir. Ekonomide üretimin artırılması ve istihdamın desteklenmesine yönelik KOSGEB başta olmak üzere farklı kurumlar üzerinden de benzer destekler verilmektedir.

KOSGEB girişimci destekleri kapsamında desteklenen iş kollarından bazıları şunlardır:

 • Toptan ve perakende ticaret,
 • İnşaat,
 • Ulaştırma ve depolama,
 • Teknoloji vb.

Kadın girişimciler başta olmak üzere KOSGEB tarafından sunulan destekler birçok farklı sektörü kapsamaktadır. Kendi işini kurmak isteyen kadınların KOSGEB desteklerini alarak faaliyet alanlarına göre hibe programlarından yararlanmaları mümkündür. KOSGEB kadın girişimci desteği kapsamında mevcut dönemde hayata geçirilen hibe programının kapsamı ilgili döneme göre değişecektir.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Kimler Alabilir?

KOSGEB girişimci destekleri kapsamında birçok farklı program yer almaktadır. Bu destek programlarından size en uygun olanını belirleyerek başvuru işlemlerinizi yapabilirsiniz. Söz konusu desteklerden 18 yaşını tamamlamış kadınlar, gençler ve destek kapsamında belirlenen şartları taşıyan diğer tüm vatandaşların yararlanması mümkündür. KOSGEB girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan kişiler iş planlarının onaylanmasıyla söz konusu desteklerden yararlanabilmektedir. Kamu bankaları üzerinden alınacak kredi ve hibeler kapsamında belirlenen tüm şartların sağlanması gerekecektir.

Mikro ve küçük ölçekli işletmelerin KOSGEB girişimcilik desteklerine başvuru yapmaları ve bu destek programlarından yararlanmaları mümkündür. Söz konusu desteklerden yararlanmak isteyenlerin mevcut dönemde aktif bir destek programına başvuru yapmaları yeterlidir. Günümüzde kadın girişimler başta olmak üzere kendi işini kurmak isteyen birçok vatandaş için farklı iş kollarında kredi ve hibe programları verilmektedir.

KOSGEB Girişimci Desteği İçin Nereye Başvurulur?

KOSGEB Girişimci Desteği İçin Nereye Başvurulur

KOSGEB kadın girişimci başvuru işlemleri için ilk aşama internet üzerinden tamamlanacaktır. Bulunduğunuz yerin KOSGEB il müdürlüklerine giderek de başvuru süreci ve başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. KOSGEB resmi web sitesi üzerinden yer alan e – Hizmetler menüsü üzerinden Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvuru ekranı üzerinden veya diğer destek programları için belirlenen online başvuru adımlarının takip edilmesi gerekecektir.

İnternet üzerinden başvuruların tamamlanmasının ardından belirlenen şartları sağlayan ve eğitim sürecini başarılı şekilde tamamlayan kişilerin destek programlarından yararlanması mümkündür. Girişimcilik desteği almaya hak kazanan girişimcilere Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank üzerinden ödemeleri yapılacağı için bankalardan da başvuru aşamalarının tamamlanası ilerleyen süreçte gerekecektir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadar?

KOSGEB destek şartları ve diğer belirlenen tüm koşulların sağlanmasının ardından program kapsamında belirlenen destek oranlarından yararlanmak mümkündür. Girişimcilik Destek Programı Kapsamında 50.000 TL’ye geri ödemesiz, 100.000 TL’ye kadar geri ödemeli olarak 150.000 TL’ye kadar destekler sunulmuştur. Ayrıca Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında geleneksel girişimciler için program kapsamında 65.000 TL’ye kadar destekler verilmektedir.

Yıllara ve hibe – kredi destek programının kapsamında göre verilen miktarlar değişmektedir. Ayrıca iş kollarına ve başvuru yapan girişimcilerin niteliğine göre de bu oranlar farklılık gösterecektir. KOSGEB kadın girişimci desteği kapsamında güncel olarak belirlenen destek programının tüm şartlarını sağlayan kişiler iş fikirlerini hayata geçirmek için önemli maddi desteklerden yararlanabilmektedir.