• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kosgeb Kredi Desteği

Kosgeb Kredi Desteği

Kosgeb Kredi Desteği, KOSGEB destekleri günümüzde hem işletmesini büyütmek ve geliştirmek isteyen hem de yeni iş kurmak ve kendi işinin patronu olmak isteyen vatandaşlara sunulmaktadır. Geri ödemesiz ve geri ödemeli olmak üzere farklı tür destek programlarına yıl içinde yer verilmektedir. Türkiye’de girişimcilere ve işletmelere destek veren devlet kurumlarının başına gelen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), gençler, kadınlar ve KOBİ’ler başta olmak üzere toplumun farklı kesimlerinden herkes için destekler sunmaktadır.

Pek çok kişinin iş hayatına ve üretime katılmalarını sağlayan KOSGEB destekleri kapsamında birçok program yer almaktadır. Bu programlardan yararlanarak vatandaşların kendi işlerinin patronu olması ve işletmelerini büyütmek için destek almaları sağlanmaktadır. KOSGEB kredi desteği kapsamında sunulan her bir destek için farklı şartlar ve destek miktarları belirlenmiştir. Desteğin verileceği ilgili sektörde faaliyet göstermek, genç veya kadın girişimci olmak gibi temel şartlar aranabilir. İşyeri açılışında ihtiyaç duyulacak sermayenin bir kısmı veya tamamı bu destek programları ile karşılanabilmektedir.

KOSGEB Kredi Destekleri Nelerdir?

KOSGEB genç girişimci desteği ve kadın girişimci destekleri başta olmak üzere farklı niteliklerde destek programları hayata geçirilmiştir. Bu desteklerden yararlanarak hem üretim faaliyetlerinin artırılması hem de farklı sektörlerde istihdamın desteklenmesi sağlanmaktadır. KOSGEB üzerinden farklı girişimci ve işletme destekleri verilmektedir.

KOSGEB destekleri arasında yer alan başlıca programlar ise şunlardır:

 • Girişimcilik Destekleri
 • Ar – Ge, Teknolojik Üretim ve Yerleştirme Destekleri
 • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri
 • KOBİ Finansman Destekleri
 • İŞGEM/TEKMER Destekleri
 • Rehberlik ve Danışmanlık Hizmetleri
 • Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı

Saniye ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren KOSGEB’in birçok farklı nitelikte ve kapsamda kredi – hibe destek programları bulunmaktadır. KOBİ’lerden genç girişimcilere, kadın girişimcilerden iş kurmak veya işini geliştirmek isteyen her kesimden vatandaş için farklı destek programları hayata geçirilmiştir. Tercih edeceğiniz destek programının şartlarına göre başvuru adımlarını takip ederek işletmeniz için ihtiyacınız olacak birçok konuda destek alabilirsiniz.

KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Veriyor Mu?

KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Veriyor Mu

KOSGEB geri ödemesiz kredi destekleri farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler ve girişimciler için verilmektedir. KOSGEB üzerinden belirli dönemlerde geri ödemesiz kredi destekleri verilmektedir. Özellikle üretim/imalat sektöründe faaliyet gösteren, istihdama ve ihracata odaklanan işletmelere yönelik kredi destekleri hemen hemen he dönemde verilmektedir. Hibe programları geri ödemesiz destekler ile girişimcilerin birçok masrafının ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Hibe programları ile geri ödemesiz destekler verilirken, aynı zamanda 3 yıl geri ödemesiz ve düşük faizli seçeneklerle de KOSGEB’in kredi destekleri bulunmaktadır. Desteklenen sektörleri tercih edenlerin hibe programlarından yararlanarak işletme kurulumundan büyüme ve geliştirme planlarına kadar birçok konuda desteklenmeleri sağlanmaktadır. Geri ödemesiz seçeneklere sahip kredi desteklerinden yararlanarak iş fikirlerinizi daha rahat şekilde hayata geçirmeniz mümkündür.

KOSGEB Kredi Desteği Ne Kadar?

KOSGEB kredi programları arasında birçok farklı destek bulunmaktadır. Özellikle KOBİ’ler ve işini büyütmek, geliştirmek isteyenlerin söz konusu desteklerden yararlanmaları hedeflenmektedir. Güncel KOSGEB destekleri arasında yer alan programların her biri kendi içinde farklı miktarda desteklere sahiptir. Kredi desteklerinden yararlanmak isteyen KOBİ’lere yönelik 500.000 TL’ye kadar destekler verilmektedir. KOBİ Finansman Destek Programı kapsamında yer alan bu destek ile KOBİ’lerin uygun koşullarda kredi kullanmaları sağlanmaktadır. Söz konusu destekler finansman sorunlarının çözümü, üretim, kalite ve standartlarını artırmaları, istihdam yaratmaları ve uluslararası düzeyde rekabet edebilmelerini sağlamak adına bu destekler sunulmaktadır.

KOSGEB’in verdiği kredi ve hibeler farklı destek miktarlarına sahiptir. Program kapsamına göre belirlenen bu destekler, yıllara ve proje dönemlerine göre de değişecektir. Bu nedenle herhangi bir kredi desteğine başvuru yapmadan önce destek şartlarını ve kapsamını araştırmanız önerilmektedir.

KOSGEB’den Nasıl Kredi Alabilirim?

KOSGEB kredi başvurusu için ilk şart, program kapsamında belirtilen sektörlerde faaliyet göstermek ve işletme türü, kuruluşu, ürün ve hizmetleri ile diğer şartları kriterleri karşılıyor olmaktır. Birbirinden farklı kredi desteği ve hibeler veren KOSGEB, bu destekleri kullanmak isteyenler için farklı şartlar belirlediği için başvuru yapılacak destek programının türüne göre işlem yapılması gerekecektir. KOSGEB tarafından hali hazırda faaliyetlerine devam eden işletmelere bankalardan düşük kredi kullanmaları için KOBİ Finansman Destek Programı sunmaktadır. Buna ek olarak işletme kredisi, makine ve teçhizat kredisi ile acil destek kredisi gibi seçenekler de yer almaktadır.

KOSGEB kredisi almak için ilgili sektörde faaliyet gösteriyor olmak ve belirlenen kriterleri karşılıyor olmak gerekecektir. KOSGEB il müdürlüklerinden veya iletişim kanalları üzerinden söz konusu destekleri nasıl kullanabileceğinize dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Kredi Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB kredi şartları destek kapsamına göre değişmektedir. Verilen kredi desteği türüne göre işletmelerin ve girişimcilerin farklı birçok kriteri karşılamaları istenir. Bu kriterleri sağlamayanların desteklerden yararlanmaları mümkün değildir. KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyenlerde aranan şartlardan bazıları ise kısaca şunlardır:

 • Kredi desteğinin geçerli olduğu sektörde faaliyet göstermek.
 • Finansman çözümü, üretim, kalite ve standartların artırılması, istihdam, uluslararası rekabet gücünün artırılmasına yönelik belirli hedefleri taşıyor olmak.
 • İşletme türü ve program kapsamında belirlenen diğer şartları taşımak.

KOSGEB kredilerinden yararlanmak isteyenlerin sahip olmaları istenen şartlar değişecektir. Özellikle KOSGEB kredi desteği verilen dönemlere göre hem kredi miktarları hem geri ödeme seçenekleri hem de şartlar değişkendir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvuru Nasıl Yapılır?

KOSGEB faizsiz kredi başvurusu için aktif olarak uygulamada yer alan kredi programının olması gerekmektedir. KOSGEB kredi ve girişimci desteklerinden yararlanmak isteyenlerin basit birkaç adımı takip ederek güncel destek programına başvurularını iletmeleri mümkündür. KOSGEB desteklerinden yararlanmak isteyenlerin kısaca takip etmesi gereken başvuru adımları ise şu aşamalardan oluşmaktadır:

 • KOSGEB’e Kayıt: e – Hizmetler menüsünden KOSGEB’e ilk kayıt başvurusu ile işlem adımları takip edilir.
 • KOBİ Beyannamesi: İşletmenin KOBİ vasfı taşıdığının tespiti için KOBİ beyannamesi doldurulur.
 • Beyanname Kontrol: Beyannamenin mevzuata uygunluğu kontrol edilir.
 • Desteklere Başvuru: Almak istediğiniz kredi desteğine başvuru yaparak başvuru sürecinin başlatılması.

KOSGEB Hangi Sektörlere Kredi Desteği Veriyor?

KOSGEB Hangi Sektörlere Kredi Desteği Veriyor

KOSGEB desteklenen sektörler arasında sayısız sektöre yer vermektedir. İlgili yasal düzenlemeler kapsamında güncellenen ve KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 • İmalat
 • Su Temini, Kanalizasyon, Atık Yönetimi ve İyileştirme Faaliyetleri
 • İnşaat
 • Toptan ve Perakende
 • Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri vb.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında daha pek çok farklı kategori altında faaliyet alanı bulunmaktadır. Bu faaliyet alanları için farklı tür destek programları da belirlenmiştir. Bu destek programlarının kapsamına göre başvuruların yapılması gerekecektir.

KOSGEB Kredi Desteği Başvuruları Ne Zaman?

KOSGEB kredi desteği başvuru tarihleri her dönem değişmektedir. Yıl içinde duyurusu yapılacak güncel destek programları kapsamında belirlenen tarihler içinde vatandaşların başvurularını yapmaları mümkündür. Ayrıca KOSGEB tarafından sabit olarak sunulan finansman ve girişimci destek programları da bulunmaktadır. Finansman ihtiyacı duyan işletmeler ve girişimcilerin bu programlara kolayca başvuru yapmaları mümkündür. KOSGEB kredi desteği kapsamında farklı birçok sektör için her dönem farklı tutarlarda destek vermektedir.

Ayrıca bknz: Kosgeb Faizsiz Kredi