• AMERIKAN DOLARI
  32,2030
  % -0,01
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4977
  % -0,30
 • € EURO
  35,0213
  % 0,02
 • £ POUND
  40,9479
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,4523
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3550
  % 0,27
 • ÇEYREK ALTIN
  4.074,00
  % 1,16
 • BIST 100
  10.741,06
  % 0,92

Senetle Altın Veren (Satan) Kuyumcular Nerede Ve Nasıl Çalışır?

Senetle Altın Veren (Satan) Kuyumcular Nerede Ve Nasıl Çalışır?

Senetle alışveriş yapmanın ödeme kolaylığı getirdiğini hepimiz biliyoruz fakat, bu yöntemle altın veren yada satan kuyumcular var mı hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun cevabı evet olmakla beraber senetle altın nasıl alınır, tüm yönleriyle bu makalemizde ele almaya karar verdik.

Altın alımı genellikle yaz aylarında hız kazanır bunun en belirgin sebebi tahmin edebileceğiniz gibi yaz aylarında yapılan düğünler ve evliliklerdir. Takı merasimlerinde geline takılacak olan altın bilezikler takı setleri veya yakın bir komşusu iseniz bir çeyrek altın yada bir miktar para olabiliyor. Nakit paranın azaldığı dönemlere denk gelen düğünlerde senet karşılığında altın almak son zamanların popüler bir uygulamasıdır.

Senetle altın alınır mı diyenlere şunu söyleyebiliriz ki bu biraz bulunduğunuz bölgeye bağlı oluyor, neden derseniz şimdi maddeler halinde detaylandıralım.

Senetle Altın Veren Kuyumcular Nerede?

Arkadaşlar öncelikle belirtmeliyim ki senetle altın satan kuyumcular tam olarak şu bölgede veya buradadır diyemeyiz çünkü kuyumcular ve sarrafların tamamı senet karşılığında satar mı satmaz mı bilemiyoruz. Ama bir çoğunun verdiğini söyleyebilirim. Peki, senet karşılığında peşinatsız altın ( bilezik, çeyrek, kolye gibi) değerli metalleri nereden satın alabiliriz diye soruyorsunuz gibi geliyor bana… Ben şimdi size bunun için pratik bir iki yol gösterdikten sonra senetle altın alma konusunu daha iyi anlayacaksınız.

Öncelikle bölgeniz İstanbul, Kocaeli, Ankara, İzmir yada Antalya gibi büyük illerde yaşıyor iseniz biraz şansınız daha yüksek bu bölgelerde yaşayan ve senetle altın almak isteyenler bölgelerinde kısa bir kuyumcu listesi çıkartarak işe başlamalıdır. Bunun için ise tek tek kuyumcuları gezmeyeceğiz ve teknolojiyi kullanacağız burayı tıklayarak İstanbul’da senetle altın satan kuyumcuların telefon numaraları ayağımıza hemen geliyor. Google Maps aramasında kendi bölgenize göre aramalar yaparak size en yakın kuyumculara ulaşabilirsiniz. Hepsiyle görüşerek senetle altın satışı yapıp yapmadıklarını ve nerede olduklarını sorarak öğrenebilirsiniz.

Senetle Altın (Bilezik) Nasıl Alınır Ve Kuyumcular Hangi Belgeleri İster?

Merak ettiğinizi düşündüğüm şey, peki Tufan, senetle altın nasıl alınır, der gibisiniz? Bunun için imza karşılığında senet ödemeleri ile altın satan kuyumcular nasıl çalışır bunu anlattığımda altınların nasıl alındığını da hep beraber öğrenmiş olacağız.

Kuyumculardan öncelikle sadece bilezik ve türevi olan altınları alabileceğinizi bilmelisiniz gram altın, külçe altın veya çeyrek altın almanız biraz zordur çünkü bu ürünlerin kar marjları düşük olduğundan kuyumcular bu ürünleri satmak istemezler. Kuyumcuların sizlerden isteyecekleri belgeler ise ;

 • Öncelikle iyi bir izlenim bırakmalısınız,
 • İkincisi bir her ay düzenli bir geliriniz olduğunu belgelemelisiniz,
 • Güvenlik açısından kuyumcular Nüfus Cüzdanı ve hatta ikametgah isteyebilirler. Eğer kimliğiniz eski ise yeni kimlik ücreti ödeme konumuza bakarak hemen kimliğinizi yenileyin ve ondan sonra bu işlemi gerçekleştirmeniz yararınıza olacaktır.
 • Eğer bir aracınız var ise bunun ruhsatı da kuyumcunun inisiyatifinde istenebilir.
 • Kısacası kuyumcuya verebildiğiniz tüm güvenceleri vermelisiniz.
 • Son  olarak sıralı senetler imzalamalısınız. Her ay bir ödeme olacak şekilde ve size bir muaccel senet de imzalatılacaktır. Bunun sebebi ise siz bir dönem senet ödemesini yapmadığınızda kuyumcular sizden yasal olarak tüm günü gelmeyen senetlerin ödemesini talep edebilir.

Evrakların tamamlanmasına istinaden almak istedikleriniz altınlar hesaplanarak tarafınıza teslim edilecektir. Ödemelerinizi her ay zamanında ve düzenli yapmaya özen gösteriniz. Alabileceğiniz altın miktarı ise gösterdiğiniz teminat oranında, 50.000 TL bir teminata karşılık 10.000 TL Değerinde Altın alabilirsiniz, 100.000 TL değerinde bir teminat ile ise 20.000 TL ve 30.000 TL ye kadar altın alma şansınız var. Fakat bu rakamlar kuyumcuların kendi inisiyatifinde olup bir bağlayıcılığı yoktur tamamen örnek amaçlı verilmiştir.

“Sahibinden.com” Üzerinden Senetle Altın Satanlar

Senetle altın almak istiyorum diyen herkes internette tüm çözüm yollarını deniyor, bunlardan en çok arananı ise senetle altın sahibinden araması oluyor, bunun sebebi sahibinden.com üzerinden https://www.sahibinden.com/altin-bileklik-bilezik gibi bu tarz ilanların oldukça fazla olması ve altınların sizlere senet karşılığında verilebileceğinin söylenmesidir. Tabi herkesi bu kapsamda değerlendirmiyoruz düzgün bir şekilde satışını yapan kişilerde vardır fakat bunların içinde satıcı görünümlü tefeciler de bulunabilir bu yüzden senetle altın veren tefeciler ve bu tarz kişilerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Eğer bu altınları satıp para bulmak amacında iseniz kesinlikle daha yasal yolları denemeli ve tanımadığınız kişilerle bu tarz alışverişleri yapmamalısınız. Alacağınız 15.000 TL tutarında bir altına % 50 oranında bir komisyon ödeyerek geri ödemesi 22.500 TL olan bir fahiş bir ticaret akıllıca olmaz sanırım!

Kuyumculardan Senetle Altın Almanın Avantajları Nelerdir?

Kuyumculardan böyle bir alışverişin yapılmasının birden fazla avantajlı yönü bulunmaktadır. Bunlardan bahsetmemiz gerekir ise;

 • Peşinatsız bir şekilde acil altın ihtiyacınızı giderebilirsiniz.
 • Kuyumcular yasal ve devlete vergi ödeyen firmalardır.
 • Borçlu olduğunuz kişi kurumsal ve yasal bir yapıdır ve haksızlık durumunda hakkınızı arayabilirsiniz.
 • Küçük komisyonlar karşılığı binlerce liralık altını çok cüzi bir peşinatla veya peşinatsız alabilir ve bütçenize uygun bir senet vadelerine göre her ay taksit taksit ödeyerek büyük bir maddi yükten kurtulmuş ve hafifletmiş olursunuz.

Tabi bu avantajların yanı sıra düğün masraflarının çok olduğu dönemlerde altınlar önemli bir bütçe tutar bu bütçeyi senetle taksitlendirerek aldığımızdan dolayı elimizdeki nakit paramızı diğer giderlere kullanabiliriz.

Senetle Altın Almanın Dezavantajları Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Her işte olduğu gibi senetle altın almanın da bazı olumsuz ve dezavantajlı yanları mevcuttur bunlar ise birincisi 20.000 TL tutarında bilezik aldığımızı düşünür isek kuyumcular bu altınları senetle vereceğinden ve vade olacağından dolayı yaklaşık % 10 veya % 20 oranında bir komisyon oranı uygulayacaktır. Bu bizim normaldeki fiyatından daha fazla para ödeyeceğimiz anlamına geliyor. Bu rakamda yaklaşık 22.000 TL veya 24.000 TL geri ödeme anlamına geliyor yani 4000 TL gibi bir faiz ödemiş olacağız.

Bir başka olumsuz yönü ise eğer senet taksitlerimizi zamanında ödeyemez isek kuyumcu bizden tüm senetlerin geri ödemesini vadesi gelmeden talep edebilir ve bu bizi güç ve zor bir duruma sokabilir. Bu yüzden tüm bu olasılıkları ve detayları inceledikten ve yorumladıktan sonra böyle bir alışverişe girip girmemeye karar vermelisiniz hoşça kalın.