• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Temerrüt Faizi Nedir?

Temerrüt Faizi Nedir?

Temerrüt Faizi Nedir, Temerrüt faizinin açıklaması uzmanlar tarafından, vade günü sonrasında yapılmayan ödeme şeklindedir. Vade günü bitmesine karşın ödeme yapılmamış ise temerrüt faizi ortaya çıkar. Temerrüt faizine konu olan borcun, borçlu tarafından en kısa süre içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Bu sebep ile de borçluların ek yükümlülük altına girmeden, tüm borçlarını vaktinde ödemesi beklenir.

Temerrüt Faizi Nedir?

Temerrüt Faiz Oranı Yüzde Kaç?

Temerrüt faiz oranları yıllık olarak hesaplandığında yüzde 11,75 olarak belirlenmiştir. Temerrüt faiz oranlarının belirlenmesi noktasında iş türüne göre de hareket edilebilir. Örneğin ticari işler söz konusu olduğunda temerrüt faiz oranı yüzde 13,75 olabilmektedir. Adi işler için ise yüzde 9 gibi bir temerrüt faiz oranı belirlenmiştir. Hükümlerin kullanılamadığı ve sözleşme kurallarının geçerli olmadığı takdirde kanun kapsamında belirlenen yüzde 11,75’lik temerrüt faizi işlemeye başlar.

Temerrüt Faizi

Temerrüt Faizi Ne Zaman Uygulanır?

Temerrüt faizi uygulanma zamanı borcun geciktiği zamandır. Vade günü gelmiş ve bitmiş ise, bittiği günün hemen ardından faiz işlemeye başlar. Bu süreçte faize konu olmak istemeyen öznenin muhakkak ödemesini zamanında yapması gerekir. Temerrüt faizinin uygulanma zamanı borcun gecikmeye başladığı ilk gündür. Vade süresinde ödeme yapılmadığı takdirde borçlu bu sefer ana borcun yanında temerrüt faizi de ödemek zorundadır.

Temerrüt Faizi Aylık Uygulama Mı Yıllık Uygulama Mı?

Temerrüt faizi aylık mı yıllık mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Temerrüt faizi için belirlenen süreç yıllıktır. Kanun kapsamında geçerliliği olan bu süreç içerisinde tüm yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekir. Bazı taraflar, sözleşme kapsamını da genişleterek aylık temerrüt faizi de belirleyebiliyor. Temerrüt faizi iş türüne bağlı olarak farklı faiz oranları ile işlemektedir.

Temerrüt Faizi Ne Zaman Biter?

Temerrüt faizinin bitmesi için borcun kapatılması gerekir. Temerrüt faizine sebep olan etkenler ortadan kaldırıldığında temerrüt faizi de bitmektedir. Vadenin ardından borçlu ödemesini yapmadığı takdirde temerrüt faizi ortaya çıkar ve bu faiz oranının ödenmesi gerekir.

Temerrüt faizi ödenmediği takdirde borç miktarı artacak ve faiz işlemeye devam edecektir. Temerrüt faizi için de yapılan sözleşmelere bağlı olarak ne zaman biteceği farklı şekillerde ve farklı şartlara bağlı olarak belirlenebilir. Dava aşamasına geçilmiş ise davanın sonucunda temerrüt faizinin bitmesi de mümkündür.

Temerrüt Faizi Uygulanma Modeli Nasıldır?

Temerrüt faizinin uygulanması için öncelikle gecikme faizinin gelmesi gerekir. Gecikme faizi geldikten sonraki aşamada ise taraflar temerrüt faizi ile karşılaşır. Temerrüt faizi, gecikme faizi ile paralel olarak ortaya çıkar. Uygulanma modeli de bu şekilde işler. Ödeme için belirlenen ana süre içerisinde ilgili ödeme yapılmadığı takdirde temerrüt faizi devreye girecektir. Borçlu olan tarafın ise hem ana borç miktarını hem de temerrüt faizini ödemesi gerekir.

Temerrüt Faiz Kim Tarafından Ödenir?

Temerrüt faizi ödeyen kişi, borçlu olan kişidir. Sözleşme tarafları arasında geçerliliği olan temerrüt faizinin borçlu tarafından ödenmesi beklenir. Temerrüt faizi ödemek ile yükümlü taraflar hem kanun hem de sözleşmeler ile belirlenmiştir. Bu sebep ile de temerrüt faiz oranları belirlendiğinde ve faiz açıklandığında ödemekle yükümlü tarafın temerrüt faizi ödemesi gerekir.

Temerrüt Faiz Haram Mı?

Dinde temerrüt faiz haram olmasa da caiz değildir. Bu sebep ile de faizli işlem yapmak, faize konu olan meselelere dahil olmak İslam tarafından tasvip edilmemektedir. Temerrüt faiz uygulaması da hem din kitapları hem de din insanları tarafından caiz değildir şeklinde kabul edilmiştir. Dolayısı dile temerrüt faiz, caiz değildir. Temerrüt faizi dine göre hoş karşılanmamaktadır.

 

Ayrıca bknz: Ziraat bankası kiralık kasa