• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sorgulama

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik sorgulaması için öncelikle bankada bir Bireysel Emeklilik fonuna katılım gerekir. Ardından mobil bankacılık üzerinden giriş yapıldığında sol üst köşede bulunan 3 çizgi yani menüye tıklanmalıdır. Ekranda aşağıya doğru inildiğinde ‘Birikim ve Emeklilik’ kategorisi ile karşılaşılacaktır. BES kategorisinde;

 • TL Birikim (Kartopu/İlk Param)
 • Döviz Birikim
 • Altın Birikim
 • Bireysel Emeklilik (BES) Başvurusu
 • Bireysel Emeklilik (BES)

başlıkları yer alır. Bireysel Emeklilik sorgulamak için başlıklar arasında yer alan Bireysel Emeklilik (BES) seçeneğini işaretleyerek açılan sayfada BES sözleşmeleri görüntülenir.

Bireysel Emeklilik E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?

Bireysel Emeklilik sorgulamasının E-Devlet üzerinden de yapılabilmesi için ilk olarak E-Devlet’e giriş yapılması gerekir. Ardından arama çubuğuna ‘Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerine Devlet Katkısı’ yazılarak ilgili sayfaya yönlendirilir. Burada bireysel emeklilik kapsamında hangi miktarda para biriktiği öğrenilebilir. Ayrıca açılan sayfada, hesaplanan devlet katkısı tutarı, temel sözleşme bilgileri ve ilgili yıl için kalan belirlenen devlet katkısı limiti görüntülenebilir.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik

Yapı Kredi  Bireysel Emeklilik Nedir?

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik, Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminin tamamlayıcısı olan, devlet ve bankacılık sektörü katkısı ile desteklenebilen bir sistemdir. Yapı Kredi Bankası, bireysel emeklilik planı, çalışma yaşamları süresince yapılan Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamlayıcı niteliğindedir. Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında oluşturulan sigortaya ek gelir olarak bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi ile ikinci bir emeklilik hakkı ve yaşam standartlarının korunması sağlar. Bireysel tasarruf olarak bilinen ve kişinin seçtiği plana göre fonlara yönlendiriyor olması her bütçeye hitap eden bir sosyal bir emeklilik türü olduğunu gösterir.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Planı Nasıldır?

Yapı Kredi Bireysel Emeklilikteki olası gelir ihtiyaçları için birikim yapılması ve bu sürecinde Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş. ile çalıştığı bilinir. Bu şirkette Bireysel Emeklilik kapsamında fonlar uzmanlar tarafından yönetilir. Emeklilik dönemi için nakit ihtiyacı ve hayat standartları adına uzun vadedeki birikimler kişinin ihtiyaç ve beklentilerine uygun olacak şekilde değerlendirmeler yaparak yatırılan miktarlar emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir ve Bireysel Emeklilik sorgulaması yapılabilir.

Bireysel Emeklilik planında kişiye özel plan detayları şu şekildedir;

 • Aylık asgari katkı payı 200 TL’dir.
 • Giriş aidatı ise sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yıl içinde ayrılanlar için aylık brüt asgari ücretin %75’i, üç yılını doldurmuş ve beş yıldan önce ayrılanlar için, aylık brüt asgari ücretin % 50’si tutarındadır.
 • Yönetim gider kesintisi uygulanmaz.

Yapı Kredi Bireysel Emeklilik Sorgulama

Bireysel Emeklilik Sistemi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi başvurusu için Yapı Kredi Bankasında başvuru yapmak için İnternet Sitesi, İnternet Şubesi, Mobil Şube, ATM, Müşteri İletişim Merkezi veya Sesli Yanıt Sistemi ya da Yapı Kredi Bankası şubelerinden başvuru yapılabilir. Online başvurularda ilk olarak uygun bireysel emeklilik planı için bir bilgi formu doldurulması gerekir. Bu formda kişisel bilgileriniz ve başvuru yapılacak şube seçilir ve onay formu doldurulur ardından süreç için uzmanlar tarafından bilgilendirme gerçekleştirilir. Şube başvurularında ise müşteri temsilcisi, emekliliğinize yönelik beklentilerinizi, ortalama gelir düzeyinizi, risk profilinizi, önceliklerinizi ve kişisel ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak en uygun teklif hazırlanarak sisteme dahil olunur.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Katılabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemine 18 yaşını dolduran ve fiil ehliyetine sahip olan herkes katılabilir.

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik şartları sisteme giriş tarihinden itibaren 10 yıl boyunca sistemde kalmak ve 56 yaşın tamamlanması halinde emekliliğe hak kazanılır.

Bireysel Emeklilik Sistem İşleyişi Nasıl?

Bireysel Emeklilik Sistemin işleyişi ise şu şekildedir;

 • BES, birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para ya da maaş ödenmesi olarak bilinir.
 • Bireysel emeklilik hesabına yapılan katkı payı ödemeleri ve bireyin seçmiş olduğu emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.
 • Emeklilik hakkı kazanılması halinde emeklilik hesabınızdaki birikimlerin toplu olarak veya belirli bir program çerçevesinde alınabilir. Böylece yapılan yıllık gelir sigortası ile ömür boyu veya belirli süreler için düzenli olarak emekli maaşı alarak ek gelirin olması mümkündür.

Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı Nasıl Hesaplanır?

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet katkısı, ödenen miktara göre değişim gösterir. Ancak bu oran ödenen miktarın %30 oranındadır. Örneğin; 900 TL katkı payı olan bir ödemede Devlet desteği 270 TL’dir. Bireysel Emeklilik Sorgulaması ile aylık ödemelerde bir ayda alınabilecek maksimumum Bireysel Emeklilik Devlet katkısı 600 TL olduğu da görülebilir.

Ayrıca bknz: Vakıfbank Bireysel Emeklilik