• AMERIKAN DOLARI
  32,6371
  % 1,12
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,5989
  % 0,75
 • € EURO
  34,9259
  % 0,05
 • £ POUND
  41,4708
  % 0,55
 • ¥ YUAN
  4,4995
  % 1,04
 • РУБ RUBLE
  0,3660
  % -0,39
 • ÇEYREK ALTIN
  3.937,00
  % 0,91
 • BIST 100
  10.477,82
  % 0,83

Yol Kenarı Ve Sokakta Seyyar Satıcı Olarak Ne Satabilirim?

Yol Kenarı Ve Sokakta Seyyar Satıcı Olarak Ne Satabilirim?

Hayat şartları her geçen gün maddi gücümüzü zorladığı için artık bir işimiz olsa bile ek olarak tatil günlerimizde veya boş kalan zamanlarımızda seyyar ürünler satarak para kazanmak veya seyyar satıcılığı bir meslek haline getirerek yiyecekler, içecekler ve ürünler satmak isteyebiliriz. Böyle bir düşüncede acaba seyyar olarak para kazandıracak hangi ürünleri satabilirim diye düşünenler ve araştırma yapmak isteyenler için bu makalemi oluşturmak istedim.

Seyyar satıcı olmanın bazı avantajlarının yanı sıra dezavantajları ve hukuki yaptırımları olabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden para kazanmak isterken bir yaptırımla karşılaşmamak için yaptığınız işin yasal olup olmadığını teyit etmenizde fayda var. Öncelikle bize gereken küçük bir sermaye bu parayı değerlendirip satış yaparak sermayemizi büyütmek ve para kazanmak asıl amaç, peki, yol kenarında pazarda veya sokakta seyyar satılan  yiyecekler veya ürünler neler olabilir detaylı olarak inceleyelim.

Seyyar Satıcı Olarak Gıda Ürünleri Satmak

Eğer serbest meslek sahibi olarak seyyar ürünler satmak düşüncesindeyseniz temel tüketim malzemeleri olan gıda ürünlerini satmak oldukça mantıklı, çünkü temel tüketim malzemelerini ayak üstünden alan kişi sayısı çok fazladır. Burada önemli olan husus sattığınız gıdanın taze ve kaliteli olması tercih sebebidir. Yoksa sizin bir tekerlekli arabada veya rastgele açmış olduğunuz yol kenarındaki bir tezgah olması bir şeyi değiştirmiyor. Mesela şu ürünleri satabilirsiniz.

Kış Aylarında Balık Satma

Balık satmak hemen hemen herkesin seyyar olarak kış aylarında yapabileceği bir iş 3 tekerli bir seyyarda veya arabalarınızın arkasında günlük taze balık satışı yaparak para kazanabilirsiniz. Bunun için sabahları biraz erken kalkarak en yakın halden günlük taze balık alarak akşama kadar bitirecek tarzda satış yapabilirsiniz. Akşama kadar diyorum çünkü akşama tezgahtaki balığı bitiremezseniz balığı muhafaza etmek için bir dolap ve dondurucuya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yöresel Ve Dalından Toplanmış Meyve Satışı

Artık günümüzde organik ürün arayışı oldukça fazla hemen hemen tüm ürünler hormonlu ve insanlar bundan sıkılmış durumdalar. Bu yüzden köylerden alacağınız taze doğal ve organik ürünleri sokak başlarında veya yol kenarlarında sepetlerde taze taze satabilir ve güzel rakamlar kazanabilirsiniz.

Taze Tulumba Tatlısı

Seyyar satıcıların en çok tercih ettiği yöntemlerden bir tanesi tatlı satışıdır. Seyyar tatlı satışı Osmanlı zamanından günümüze yansıyan bir kültürdür aynı zamanda. Tatlılar içinde en zahmetsiz ve kolay bir şekilde ayak üstü satılabilecek olanı şüphesiz ki tulumba tatlısıdır. Çabuk bozulmaz ve tazeliğini korur station wagon bir aracın arkasına basit bir düzenek yaparak tatlıları koyabileceğiniz bir alan yapmanız mümkün.

Bardakta Kavrulmuş Süt Mısır

Günümüzün popüler bir kültürüdür, basit metal bir arabada kağıt bardaklarda süt mısır satışı yapabilirsiniz. Özellikle kalabalık ortamlarda sahillerde oldukça fazla satılmaktadır. Şuanda 1 bardak süt mısır 5 TL gibi bir rakama satılıyor. Bunun için size lazım olacak ürünler bir el arabası, tüp, yağ ve tuzdan ibarettir gördüğünüz gibi çok fazla bir yatırıma da ihtiyaç bulunmuyor.

Tepside Simit Ve Poğaça

Simit ve poğaçalar sanırım en çok seyyar satılan yiyecekler arasındadır, çünkü bir alüminyum tepsi yeterlidir. Geçmişten günümüze gelen popüler bir seyyar satıcı ürünüdür. Taze ve gevrek simitleri vapur iskelelerinde, kalabalık çarşılarda çay içilen tüm alanlarda ve sabah işe gitmek için servis bekleyen tüm kişilere oldukça rahat satabilirsiniz.

Ekmek Arası Sucuk Ve Köfte

Ekmek arası sucuk ve köfte satmak oldukça güzel bir fikir genellikle yine sahil ve sayfiye alanlarında oldukça tercih edilir kişiler hızlı ve pratik bir şekilde karınlarını doyurmak için hem ucuza hem de çabuk ürünler ararlar sizde seyyar bir tezgah ve araba ile sucuk ekmek ve köfte eklem satışı yapabilirsiniz.

Seyyar Olarak Soğuk Veya Sıcak İçecek Satışı Yapmak

Seyyar satıcıların çok tercih etmediği ama duruma göre tercih edilebilecek ürünlerin arasında içecek satışı da yapılabilir. İçeceklerin satışı daha çok yaz aylarında havaların sıcak olduğu günlerde tercih edilebilir. Bunları sıralamak gerekirse şu şekildedir;

Sıkışık Trafikte Soğuk Su

Su bu ürünlerin en başında gelir hele de İstanbul gibi kozmopolit ve trafiği sıkışık bir şehirde bu işi yapacaksanız. Kesinlikle doğru tercih çünkü zaman zaman saatlerce trafikte bekleyen kişiler için soğuk bir su bulunmaz bir nimettir bu yüzden seyyar su satışı yaparak para kazanmak oldukça iyi fikir.

Pazarda Soğuk Limonata

Pazarlarda limonata satışı yaparak para kazanmanız oldukça mümkündür soğuk muhafaza eden bir termos sizin için yeterlidir. Bir tezgah açmanıza gerek yoktur elinizde taşıyarak pazarın sonu ve başı arasında gezerek isteyen kişilere bardak da soğuk limonata hizmeti sunabilirsiniz.

Özellikle Ramazan Akşamlarında Boza

Seyyar satılabilecek içecekler arasında boza da yer almaktadır. Aslında boza eski bir Türk içeceğidir diyebiliriz boza fermente edilmiş bir üründür ve elde derin kaplarla satılabilir. Özellikle ramazan akşamlarında sıkla karşımıza çıkar bozaaa… diye bağırma sesini duymayanımız yoktur iyi bir kazanç kapısıdır.

Taze Günlük Süt

Eğer günlük taze süt alabileceğiniz bir besi çiftliği biliyorsanız bu iş seyyar olarak yapılabilecek en güzel işlerden biri diyebilirim. Çünkü taze süte ihtiyaç oldukça fazladır. Şehir merkezinde yaşayan kitleler evlerine seyyar satıcılardan hemen hemen her gün taze süt siparişi vermektedirler. Çünkü taze sütler günlük olarak tüketiliyor bebeklerde ve yoğurt mayalamada kullanılmakta ve organik olduğu için çok tercih edilmektedir. Küçük bir araba ve derin dondurucu veya buzdolabı işinizi kolaylaştıracaktır.

Seyyar Tezgahta Giyim, Oyuncak Gibi Tekstil Malzemelerinin Satışını Yaparak Para Kazanmak

Giyim ve tekstil ürünleri ucuza alarak pazar girişlerinde mahalle ve sokak aralarında gezici arabalar ile eşofmanlar ve tişörtlerin satıldığını görmüşsünüzdür. Bu ürünler oldukça uygun olurlar, sizde aracınızın arkasına ucuz tekstil ürünleri alarak mahalle mahalle dolaşarak veya gezici bir tezgah oluşturarak hemen satışa başlayabilirsiniz.

İstanbul’da tekstil toptancılarından ucuza tişört, eşofman, atlet, etek gibi ürünleri kilo hesabı alarak paketlenmiş olarak seyyar satıcılık yaparak para kazanma şansına sahip olursunuz. Yine yakın bir sektör olan oyuncak sektörü de seyyar satıcılığa uygundur. Sokaklarda açılan küçük gezgin tezgahlar görmüşsünüzdür renkli ışıklı arabalar, konuşan maskotlar dışarıda gezen çocukların çok ilgisini çeker bu yüzden seyyar satıcılar bu işten oldukça iyi para kazanmaktadırlar.

Gezici Ve Portatif Tezgahlarda Gündelik İhtiyaçlara Yönelik Ürünlerin Satışını Yapma

Gündelik ihtiyaçların ve pratik küçük eşyaların satışı eskiden tren istasyonlarında vagonlarda seyahat eden vatandaşlara seyyar satıcılar tarafından tanıtılır ve vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürdü sanırım bu biraz azalsa da halen trenlerde bu satışlar devam etmektedir.

Sizde para cüzdanı, şemsiye, sebze meyve soyacağı, çanta, telefon kılıfları, tespih, boyun yastığı, tablo, temizlik malzemeleri gibi ürünleri toplu şekilde ucuz alarak satışa çıkarabilirsiniz. Dilerseniz bunları bir sokakta veya köşe başında satacağınız küçük seyyar bir tezgahta veya gezici olarak elinizde toplu taşıma araçlarında veya istasyonlarda insanların kalabalık bulunduğu yerlerde tanıtarak satabilirsiniz.

Tavsiye Makale : Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Satan Yerler

Seyyar Ürün Satmanın Avantajları Nelerdir?

Seyyar satıcı olarak ürün satmanın avantajları bir dükkan kiranız olmaz, elektrik su telefon ve internet faturası gibi giderleriniz olmaz. Çok fazla adam çalıştırmak zorunda olmadığınız gibi bu adamlara SGK prim ödemesi maaş ikramiye vb. ödemeleri de yapmanız gerekmez.

Daha bir çok avantajı vardır, her sattığınız ürüne fatura veya fiş kesmediğiniz için size ekstra bir vergi yükü gelmez, kendi işinizin sahibi olduğunuz için dilediğiniz zaman çalışır dilediğiniz zaman çalışmazsınız. Yine bir başka avantajı mesai saatleriniz sizin istediğiniz zaman biter. Zorunlu bir mesai saatine tabii olmazsınız. Sanırım en güzel yanı bu olsa gerek 🙂 Tabi bu kadar avantajın yanında bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Şimdi bu dezavantajlara bakalım.

Gezici Tezgahlarda Ürün satışı Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Bu işin en zor ve dezavantajlı yanı zabıta memurlarının sizleri sürekli uyarması ve yasalara uygun şekilde satış yapmanızı, bulunduğunuz veya tezgah açtığınız alanı boşaltmanızı istemesidir. Bildiğiniz gibi eğer ticaret yapıyorsanız bunun kanunda belli başlı yönergeleri ve kuralları vardır ve bu kurallara uymanızı aksi taktirde ürünlerinize el konulacağını söylerler. Fakat seyyar satıcılar çok devasa paralar kazanmadığı için açıkçası Zabıta memurları ile köşe kapmaca oynuyor desek yeridir.

Bir başka olumsuz yanı ise bir gıda satıyorsanız elinizdeki ürünler bozulabilir ve son kullanma tarihi geçebilir bu duruma düşen ürünleri çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Her işte olduğu gibi seyyar satıcılıkta da bazı riskler var, her zaman aynı yerde satış yapmanız mümkün olmayabilir. Bugün çok güzel satış yaptığınız bir bölgede ertesi gün satış yapamayabilirsiniz. Seyyar satıcılık yapmak istiyorsanız bu gibi dezavantajları da göz önünde bulundurmalısınız.