• AMERIKAN DOLARI
  32,2060
  % 0,00
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4905
  % -0,33
 • € EURO
  35,0367
  % 0,02
 • £ POUND
  40,9550
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3551
  % 0,28
 • ÇEYREK ALTIN
  4.090,00
  % 1,82
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

ATM’den Kartsız Para Gönderme Resimli Anlatım [Para Yatırma]

ATM’den Kartsız Para Gönderme Resimli Anlatım [Para Yatırma]

ATM’den kartsız para gönderme, yine hayatımızı kolaylaştıran pratik bir yöntem olan ziraat kartsız para gönderme işleminden bahsedeceğim sizlere, paramatiklerden ve ATM’den kartsız para gönderme nasıl yapılır bu basit ve pratik işlemi yapmak için neler gerekli ve püf noktalar neler sizlere tüm detayları ile açıklayacağım. Bankalar artık günden güne tüm işlemlerini paramatik, bankamatik ve ATM olarak adlandırdıkları küçük bilgisayarlı kutular içine sığdırıyorlar, bunun sebebi şubelerdeki yoğunluğu azaltıp maliyetleri düşürmek ve müşterilerine pratik çözümler sunmaktır.

Bunların başında da ATM’den kartsız para yollama seçeneği geliyor. Bu yöntemle her yöne para transferi, havale, EFT gibi işlemleri çok kolay ve bir kaç adımda gönderebiliyorsunuz harika öyle değil mi? Ama bunun nasıl yapıldığını ve bu yöntemle ilgili merak edilenler oldukça fazla şimdi nedir bu kartsız para gönderme inceleyelim.

Kartsız Para Gönderme (Hesaba Yatırma)

Kartsız para gönderme terimi, kredi kartı, bankomat kartı olmadan kolay yolla herhangi bir ATM ve Paramatik üzerinden başka bir kişiye para gönderme işlemine verilen isimdir. Artık bankamatikler üzerinden bir çok işlem yapılıyor parmak izi okuma, QR sistemleri gibi çeşitli hayatımızı kolaylaştıracak yenilikler geliyor.

Cüzdanımız yanımızda olmasa da bir cep telefonu ile kolay bir şekilde başka bir kişiye para yatırmak bankaların son yapmış olduğu teknoloji yatırımları ile oldukça hızlı bir hale geldi. Kartsız para transferini hemen hemen her bankanın ATM’sinden yapabilseniz de bu yeni teknolojiye bazı bankaların paramatik ve bankamatikleri uyumlu değildir. Bu yüzden kartsız para transferi yapmaya karar verdiyseniz bir kaç bankamatik gezmeniz gerekebilir. Şimdi dilerseniz ATM’den kartsız para havalesi nasıl yapılıyor bir bakalım.

ATM’den Kartsız Para Transferi Nasıl Yapılır? [Paramatik]

Size kendi yaşamış olduğum bir olayla örnekleme yaparak anlatacağım bu işlemi, bildiğiniz gibi emekli olan anneme acil bir şekilde para göndermem gerekti fakat annemin kullandığı banka hesabı Garanti BBVA bankasına ait olduğu için bende bu bankanın ne hesabı nede kartı vardı hemen en yakın Garanti Paramatiklerine ulaştım daha sonra kartsız para yollamak için izlediğim adımlar şu şekildeydi;

 • Giriş tuşuna basarak “kartsız işlemler menüsü”ne girerek işleme başladım,
 • Karşıma gelen ekranda 8 adet farklı seçenek bulunuyordu bunların içinden “para yatırma” seçeneğini işaretledim.
 • Sonraki aşamada parayı hesap numarasına mı, yoksa paracard numarasına mı yollamak istediğimi sordu, ben “hesap numarası” seçeneğini işaretledim.
 • Sonraki ekranda para göndereceğim kişinin şube kodu, hesap numarası ve göndermek istediğim para tutarını girdim. Sizden de bu şekilde isteyecektir.
 • Devam ettiğimde bu ödemenin ne ödemesi olduğunu sordu bankamatik “borç ödemesi” seçeneğini işaretledim sizlerde öyle yapabilirsiniz.
 • Bir sonraki aşamada cep telefonu numaram istendi cep telefonu numaramı girdim.
 • Bu aşamadan sonra parayı ATM’nin para gözüne koydum. ATM parayı saydı ve bana girdiğim bilgileri ve ATM’ye verdiğim para miktarını gösterdi ve onay istedi.

 • Onayladım ve kartsız para gönderme işlemim tamamlandı

İşte kartsız para yollama işlemi bu kadar basit eğer hiç kartsız para yatırma işlemi yapmadıysanız adımları takip ederek sizde para transferi yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kartsız Para Gönderme İşlemi Resimli Anlatım

Ziraat kartsız para gönderme, Ziraat Bankası bir Devlet bankası olduğundan çok fazla müşterisi vardır bu yüzden de Ziraat Bankası kartsız para gönderme nasıl yapılır resimli anlatım şekilde sizlere sunmak istedim bakalım adımlar nasıl ilerleyecek;

Öncelikle giriş tuşuna basacağız ve karsız işlemler menüsü açılacak;

ziraat karsız para gönderme

resimde gördüğünüz gibi arkadaşlar daha sonra para yatırma seçeneğini seçeceğiz, devamında hesaba para yatırma butonuna tıklayacağız, burada size sorulacak soru kendi hesabınıza mı yoksa başka bir hesaba mı para yatırmak istediğiniz biz başka hesaba seçeneğini işaretleyeceğiz ve aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza gelecek,

kartsız para yatırma resimli anlatım

bu ekranda T.C. kimlik numaramızı girmemiz gerekiyor,

kartsız para yatırma

yukarıda gördüğünüz ekranda ise cep telefonu numaramızı girmemiz istiyor ATM, ve uyarıda bulunuyor işlem devam ederken bu numaraya bir kod geleceğinden bu alandaki numarayı doğru girdiğinizden emin olun,

ATM’den para gönderme işlemimiz devam ediyor, şimdi karşılaşacağınız ekranda para yatırmak istediğiniz hesap numarasını girmemiz gerekiyor buradaki ilk 4 hane şube kodu, sonraki 8 hane müşteri numarası, son 4 hane ise hesap numarasını temsil ediyor Ziraat Bankası ATM’sinden para gönderilirken en çok burada hata yapılıyor aman dikkat! Sonraki ekranda yatırmak istediğimiz tutarı giriyoruz ve bu ödemenin neyle alakalı olduğu bilgisini giriyoruz “Diğer” seçeneğini işaretleyerek devam edelim,

karsız para gönderme işlem kontrolu

Yukarıdaki fotoğraftaki gibi tüm bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol edeceğiz ve işlemin doğru olduğunu teyid ettikten sonra para gönderme işlemine onay vereceğiz. Artık son aşamaya geldik,

atmdan para yatırma onay

Evet işlemin son aşamasında daha evvel girmiş olduğumuz cep telefonumuza bir kod gönderildi,

karsız para gönderme onay kodu

bu kodu ekrandaki alana girerek giriş tuşuna basıyoruz ve kartsız para gönderme işlemini tamamlıyoruz. Fişinizi almayı unutmayınız!

Bankamatikten Başkasının Hesabına Kartsız Para Göndermek İçin Ne Gerekli?

ATM’den karsız para gönderme işlemi için sadece bir cep telefonu ve karşı tarafın hesap bilgileri olması yeterlidir. Kredi kartı, bankomat kartı veya herhangi bir şeye ihtiyaç yoktur. Telefon olmasının sebebi yukarıda anlatımda da görüldüğü gibi işlemin son aşmasında sizden onay alınması için ATM tarafından cep telefonunuza bir kod gönderiliyor, eğer cep telefonunuz yanınızda olmaz ise bu işlemi tamamlayamazsınız.

Tavsiye İçerik : Cepbank Para Gönderme Nasıl Yapılır?

Paramatik’den Kartsız Para Transferi Ücreti Ne Kadar?

Burada önemli olan husus aynı bankalar arasında transfer yapıyorsanız 6 TL gibi rakam kesinti oluyor, fakat başka bankaya para yatırma işlemi yapıyorsanız bu oranda göndermiş olduğunuz miktara göre % 2,5 ile % 3 arasında değişkenlik göstermektedir.

Kesinti Ve Komisyon Olmadan Kartsız Para Göndermek Mümkün Mü?

Bu sorunun cevabını şu şekilde vereceğim eğer siz bir ATM ve Bankamatik üzerinden yapacağınız para gönderme işleminden  ücret, kesinti ve komisyon ödemek istemiyorsanız bu pek mümkün değil az veya çok her banka bir kesinti yapıyor ama size farklı bir önerim olacak!

Enpara, daha önce duymuş olabilirsiniz reklamlarda şişko çay içen bir adam çıkıyor:) İşte QNB Finansbank iştiraklı ENPARA Kart ve hesabına sahip olan herkes internet üzerinden yapacağı hiçbir işlemden ücret ve komisyon ödemiyor. Bu karta sahip olmak öyle çokta zor değil hemen internet sitesi üzerinden bir form dolduruyorsunuz kapınıza kadar kartınızı getiriyorlar ben çok sevdim ve hiç ihtiyacım olmamasına karşın para gönderme işlemlerimde ücret ödememek için enpara.com hesabı açtım. Sizlere de tavsiye ederim.

Bir başka seçenek ise Tosla Kart ve Uygulaması Akbank tarafından çıkarılan bu yeni sistemler herkese anında ücretsiz bir şekilde para transferi yapabiliyorsunuz. Bu konuda yazdığım makale olan Tosla Kart İle Para Gönderme başlıklı makalemde bulabilirsiniz. Ücretsiz olduğunun kanıtı da işte https://tosla.com/limitler-ve-ucretler bu adreste belirtilmiş 🙂 hoşça kalın.