• AMERIKAN DOLARI
  32,2085
  % 0,00
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,4970
  % -0,31
 • € EURO
  35,0242
  % 0,02
 • £ POUND
  40,9691
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,4525
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3549
  % 0,23
 • ÇEYREK ALTIN
  4.091,00
  % 1,82
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Bankalar Çeyrek Altın Gibi Fiziki Altın Bozar Mı?

Bankalar Çeyrek Altın Gibi Fiziki Altın Bozar Mı?

Altın geçmişten beri en güvenli yatırım aracı son zamanlarda da oldukça değerli hale geldi ve yükselişi sürmekte, altın birikimi olan kişiler çeyrek bilezik cumhuriyet altını gibi fiziki altınlarını değerinde bozdurmak için bankaları tercih etmek istiyorlar ve bankalar fiziki çeyrek altın alır mı veya bozar mı soruları oldukça fazla sorulmaya başlandığı şu dönemde, net olmak gerekirse, bankalar altın alım satımı işlemlerini kurumsal bir şekilde yapmakta olup çeyrek altın, bilezik ve tüm fiziki altını alıyor ve bozuyor diyebiliriz.

Bizde bu kaygıların ve soruların cevaplarını tek bir makalede toplamak ve altın bozdurmak için bankalar mı kuyumcular mı mantıklı, bankalar hangi şartlarda fiziki altınları alıyor ve bunun için hangi şartlar aranıyor tek tek ele alacağız. Şunu net bir şekilde söylemeliyim ki altınlarınızı artık yastık altında tutmak demode bir yöntem bankalarda bozdurarak hesaplarınızda gram olarak saklamak ise oldukça popüler ve kârlı.

Bankalar Fiziki Altın Ürünlerini Nakit Olarak Bozar Mı?

Çeyrek altın, cumhuriyet altını, bilezik ve benzeri fiziki ziynet eşyalarınızı bankalar aracılığı ile bozdurabilirsiniz. Bu bozdurma işlemi kuyumcu ve sarraflarda ki gibi al bileziğimi ve nakit ödemeyi şeklinde işlemez bu durumu biraz daha detaylı anlatarak sizleri bilgilendirmek istiyorum.

Bankalar son zamanlarda kişilerin evlerinde sakladıkları birikimlerini yani halk arasında yastık altı altınları ekonomiye kazandırmak için ve daha güvenli bir hale getirmek için müşterilerine ve altın yatırımcılarına çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Eğer altınlarınızı fiziki olarak evinizde tutuyorsanız hemen bir bankaya giderek altınlarınızı ister nakit isterse gram bazında hesaplarınıza aktarabilir ve bozdurabilirsiniz. Bunun için her bankanın farklı kampanyaları ve fiziki altın toplama günleri vardır. Bu günleri takip ederek altın ürünleri olan kolye, bilezik, çeyrek, bileklik, küpe ve hatta mücevher benzeri değerli eşyalarınızı dijital ortamda değerinde saklayabilir dilediğiniz zaman değerinde nakit paraya çevirebilirsiniz.

Altın Bozdurma Yönteminde Kuyumcular Mı, Bankalar Mı Daha Kârlı?

Belki bu yazımızı bir kuyumcu esnaf okur ise bize muhalif olabilir fakat kuyumcular altın bozma konusunda biraz geri planda kalıyorlar, bunun sebebi altınlarınızı sizlerden daha ucuza almak ve bozmak istiyorlar. Bu durumu fırsat olarak gören bankalar altın bozdurma ve fiziki altın toplama işine oldukça merak sarmış durumda ayrıca altınlarınızı değerine çok yakın fiyatlarda almaktadır. Böyle bir ikilem arasında kalırsanız altınlarınızı bankalarda bozdurmanızı ve satmanızı tavsiye edebiliriz.

Aslında bu durumu sizde kolay bir şekilde teste tabi tutabilirsiniz. Elinizdeki birkaç parça altın ürününün fiyatını bir kaç kuyumcudan sorabilir daha sonra aynı altınlar için bankalardan fiyat alabilirsiniz, sizde göreceksiniz ki bankalar altınlarınıza değerine çok yakın fiyatlar biçecektir. Sonuç olarak bankalar altın alır mı, evet alır, altın bozan bankalar karlı mı evet kârlı bankaları gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz.

Altınları Bankalarda Bozdurmanın Avantajları Nelerdir?

Bankalar altın bilezik alıyor mu veya bozuyor mu, ve bize olan avantajları neler diyorsanız sizlere bu artı değerleri hemen sıralayacağız. Altın bilezik ve çeyrek yatırımlarınızı bankada değerlendirir ve altın hesabınıza yatırırsanız şu gibi avantajlar elde edeceksiniz;

 • Altınlarınız daha güvenli bir yerde olacak ve hırsızlık ve çalınma durumu olmayacaktır. Evlerimizde sakladığımız altınlar her zaman risklidir.
 • Altın ürünleriniz bankalardaki yetkili bilir kişi ve uzmanlar tarafından incelenerek değerinde çok fazla zarar etmeden hesabınıza aktarılacaktır.
 • Bozdurduğunuz altınlar gram altın olarak altın hesabınızda saklanacağından dilediğiniz zaman mobil ve internet bankacılığından kuyumcu arama derdi olmadan dilediğiniz gramda altını, anında nakit olarak vadesiz hesabınıza aktarabileceksiniz.
 • Eğer altınlarınızı bankalarda kiralık kasalarda saklıyorsanız kiralık kasa ücreti gibi bir ödemeniz olmayacak.

hangi bankalar altın bozuyor

Fiziki Altın Alan Ve Bozan Bankalar Hangileri?

Aslına bakarsanız ben fiziki altın almam diyen banka pek bulunmuyor diyebiliriz, ama sizlere bunlardan hangileri daha avantajlı ve seçebilirsiniz bir kaç örnek verebiliriz. Fiziki altın bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Garanti Bankası ( Altın Salısı ) Sloganı İle Fiziki Altın toplamakta ve bozdurmakta.
 • Kuveyt Türk Bankası (Altınlarım Elimin Altında ) Sloganı ile haftanın belirli günleri altın toplamaktadır.
 • Türkiye Ekonomi Bankası ( TEB Altın Çağı ) Söylemi ile ziynet altınlarını değerinde alıyor.
 • T.C. Ziraat Bankası ( Altın Vakti ) Kampanyası ile yastık altı altınları dijital ortama taşıyarak değerinde bozuyor.
 • Yap Kredi Bankası ( Altın Mevduat Hesabı ) Açarak fiziki altınları vadeli olarak hesabınıza gram cinsinden aktarıyor.
 • Halkbank ( Altın Günler ) Sloganı ile tüm vatandaşların fiziki bilezik, kolye, çeyrek altınlarını dijital hesaplarına değerinde aktarıyor.

Liste bu şekilde uzayıp gidiyor arkadaşlar eğer fiziki altınlarınızı bankalarda bozdurma ve gram olarak hesaba aktarma fikriniz varsa bankaların altın günlerini takip ederek size en yakın şubede işleminizi gerçekleştirerek tüm altınlarınızı hiç para ve değer kaybetmeden bozdurabilirsiniz.

Altın Bozdururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Altın bozdururken dikkat etmeniz gerekenlere geçmeden önce elinizdeki altın ürününün işçilikli bir altın mı yoksa işçiliksiz bir altın (saf altın) değerinde bir ürün mü olduğunu bilmeliyiz. Bu durumu belirledikten sonra altın bozdurmak daha mantıklı olacaktır. Neden derseniz işçiliği pahalı ve yeni model olan bir bilezik satışta iken oldukça pahalı ama bankada bozdururken fiyatı çok düşük olabilir.

Eğer siz 24 ayar bir altın, külçe altın yada cumhuriyet veya gram altınlar sahibi iseniz işiniz kolay ve zarar etmeden bu bozdurma işlemini yapabilirsiniz. Bu tür altınlar saf altın değerinde değerlendirildiği için işçilik ücreti barındırmaz ve alıp satma işlemlerinde çok fazla makas bulunmaz.

Bu bakımdan el emeği işçiliği yoğun olan kolye, bilezik ve takı seti gibi ürünleri çok iyi araştırmadan bozdurmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu durumlara dikkat etmeden yapacağınız bir altın bozdurma işlemi ister kuyumcu ve sarraflarda yada bankalarda çok karlı olmayabilir.

Çok sevilen yazımız olan kredi kartını nakite çevirme yazımız ilginizi çekebilir dilerseniz göz atabilirsiniz.