• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Bankomat (ATM) Kartı Üzerinde Şube Kodu Nerede Yazar?

Bankomat (ATM) Kartı Üzerinde Şube Kodu Nerede Yazar?

Yazımızın sonunda şube kodunuzu bulacak hızlı ve etkili yöntemler bulacaksınız, artık banka şube kodu nerede yazar gibi bir arama asla yapmayacaksınız. Konumuza gelecek olursak, bankalarda olan hesaplarımızın tamamı bize tanımlanan bir hesap numarası ile işlem görüyor. Tahsis edilen numara ile havale ve EFT gibi işlemlerde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Bankacılık işlemlerinin artmasıyla beraber yurt içi, yurt dışı ve farklı bankalar arasında gerçekleşen işlemlerde aksamalar ve hatalar meydana geldiğinden dolayı “IBAN” denilen ve 2 harf ve 24 rakamdan oluşan benzersiz bir numara ortaya çıkmıştır.

Bu yeni numara işlemlerde tüm hataları kaldırsa da bireylerin banka hesap numaralarıan ve bu hesaba ait şube kodu numaralarını bulması zor hale gelmiştir. Kişiler çözüm olarak şube kodlarına ve hesap numaralarına bankomat kartlarını kullanarak ATM’lerden erişmeye çalışıyor. Bankomat (Hesap Kartı) veya bankamatik kartı üzerinde şube kodu nerede yazar sorusu oldukça sık sorulmaya başlanmıştır.

ATM Ve Kredi Kartı Üzerinde Şube Kodu Nerede Yazar?

Banka şube kodu ayrıca uluslararası banka hesap numarası olarak adlandırılan IBAN numarasına dahil edilmiştir. Ancak bu kodun uzun sayılardan oluşması acaba hangi numara şube kodum diyerek rakamlar arasında kaybolan kişiler için bu seçeneği denemek zor olabiliyor. Bankomat ve kredi kartları üzerinden koda ulaşmak ise çoğu zaman yetersiz oluyor çünkü her bankamatik kartı üzerinde şube kodu yazmıyor. Ama bu yazımızdan sonra şube kodunuzu bulmanın oldukça basit ve kolay olduğunu anlayacaksınız.

Aslında birden fazla şekilde şube kodu bulma yöntemi var bunlardan bahsetmek gerekir ise ;

 • IBAN numarası üzerinden,
 • İnternet bankacılığı üzerinden,
 • Bankamatik (ATM) üzerinden Bankomat Kartı İle, (Çoğu banka kartından yazmıyor)
 • Bankanızın Müşteri Hizmetleri Yetkilisi ile görüşerek,
 • Banka şubenizdeki Müşteri Temsilciniz ile iletişime geçerek
 • Banka hesap cüzdanı üzerinden,

Banka şube kodunuzu hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Fakat size IBAN üzerinden şube kodu bulma yöntemini anlattıktan sonra hiçbir yeri aramaya ihtiyaç duymayacaksınız.

IBAN Numarasının  Neresinde Şube Kodu Yazıyor?

Yazımın başında da bahsettiğim gibi IBAN numarası uluslararası bir banka transfer kodudur ve benzersizdir. IBAN numarası üzerinde banka kodu, müşteri numarası ve şube kodu bulmak mümkündür çünkü numara içinde tüm kodlar yazmaktadır. Aşağıda örnek bir IBAN numarası ile size daha net bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

şube kodu nasıl bulunur

 • İlk 2 harf hangi ülkeye ait bir IBAN ise o ülkeyi temsil etmektedir.
 • Sonraki 2 rakam kontrol basamağı olarak adlandırılan bir güvenlik kodudur.
 • Devamındaki 5 rakam ise bankanızı tanımlayan bir koddur.
 • Sonraki göreceğiniz tek hane rakam revzerv hane için tahsis edilen numaradır.
 • Rezerv Hane numarasından sonra gelen 4 rakam yani resimdeki kırmızı olarak işaretlediğim yer sizin şube kodunuzdur.

Bu anlatım Ülkemizde bulunan tüm iban numaraları için geçerlidir. Şube kodu nerede yazar sanırım hepimiz öğrenmiş olduk.

İnternet Şubesi Ve Mobil Bankacılık Uygulaması İle Koda Ulaşma

Eğer teknoloji ile aranız iyi ise hemen internet şubesine girerek şube kodunuzu basit bir şekilde bulabilirsiniz veya Mobil uygulamanızı açarak yine basit bir kaç tuşlama ile erişmeniz mümkün.

 • Hesabım
 • Profil
 • Tanımlamalar

Sırasıyla seçenekleri uyguladıktan sonra banka şube kodu olarak ekranınızda gözükecektir.

Hesap Cüzdanı Ve Banka Şubesi Üzerinden Kodunuzu Bulabilirsiniz

Aslında bankadan bir hesap açtığımızda banka bize bir hesap cüzdanı vermektedir. Hesap cüzdanları bankalarda işlem yaptıktan sonra üzerine bir printer aracılığı ile işlemin ne hakkında olduğunu yazan bir cüzdandır. Bu cüzdanın üst kısmında hesap numarası, şube ismi ve şube kodu yazmaktadır. Fakat artık teknoloji çok geliştiği için bu cüzdanları pek kullanmıyoruz. Evinizin bir köşesinde bulabilirseniz hesap cüzdanınızın üst köşesinde şube kodu numaranızın yazdığını bilmelisiniz.

Farklı bir alternatif ise şube ismi üzerinden internetten şube kodu bulma yöntemini denemeniz olacak nasıl derseniz. İlgili bankanın internet şubesi sitesine girerek şube kodu ve ATM sorgulama başlıkları altından şube isminizi yazarak şube kodunuza da ulaşabilirsiniz.

İş Bankası Maximum Kart Üzerinden Şube Kodu Bulma

İş bankasını örnek olarak vermemin sebebi iş bankası şube kodu nerede yazar diye bir çok kullanıcı arama yapıyor bilmeliler ki, İş Bankası bankamatik ve Maximum kartlar üzerinden banka şube kodu yazmamaktadır. En sağlıklı yöntem yukarıda anlatmış olduğumuz IBAN üzerinden tespit etme yöntemidir. Bu arada sadece Akbank değil Ziraat Bankası, Halkbank ve diğer banka kartları üzerinde bulunan numaralarda şube kodunu bulmanız yine mümkün değildir.

Bankomat (bankamatik ve kredi kartları) üzerinde bulunan numaralar internetten online ödemelerde kullanılan güvenlik numaraları, son kullanma tarihi ve CVC gibi kodlardır ve bu numaralar sizlerin işine yaramayacaktır.

Bu makalemizde banka şube kodu nasıl öğrenilir sizlere aktarmaya çalıştık, dilerseniz ve zamanınız var ise Döviz Bozan ATM ve Bankamatikler yazımızı inceleyebilirsiniz.