• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

6 Başlıkta Döviz Bozan ATM Ve Bankamatikler Hangileri?

6 Başlıkta Döviz Bozan ATM Ve Bankamatikler Hangileri?

Gece ani bir şekilde hastalandınız ve elinizde 100 Euro ve 100 Dolarınız var peki bu saatte döviz bozdurma işlemi nasıl yapılabilir? Bilmeyenler için 2022 döviz bozan ATM ve Bankamatik‘lerle alakalı bilgiler aktaracağım sizlere. Döviz yatırıp çekebileceğiniz ATM’ler bulunmakta fakat eski paramatikler’den ve bankamatiklerden bunu yapmak mümkün olmuyor.

Şuanda daha çok T.C. Ziraat bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası gibi bankalar döviz bozdurma işlemlerinde öncülüğü taşıyan bankalar arasında yerini alıyor yatırımlarını da bu yönde hızla geliştirmektedirler.Dijital bankacılık hızla geliştiği için yeni teknolojik ATM cihazlarında Dolar ve Euro gibi para birimlerini yatırma çekme havale gönderme gibi bir çok işleme imkan tanıyor. Ayrıca bu işlemleri yaparken o bankaya ait bir kartınız olması da gerekmiyor.

Şimdi dilerseniz ATM’den döviz bozdurma 2022 işlemimizi hangi bankalara ait bankamatiklerden yapabiliriz. Hangi ATM cihazlarında döviz yatırıp çekebilirsiniz bakalım, Sizler için döviz bozdurulabilen ATM’ler listesini 2022 ekliyorum.

Döviz Bozan ATM’ler Ve Paramatik’ler Listesi

Döviz bozdurma 2022 için aslında bir kaç tane seçeneğiniz var eğer bankada dolar veya euro hesabınız bulunuyorsa mobil bankacılığı kullanarak basit bir şekilde dövizinizi bozdurarak TL hesabınıza aktarabilirsiniz. Burada piyasaların kapandığı saatlere dikkat ediniz makas aralığı fazla olduğu zamanlar döviz bozdurma işlemlerinde yüksek komisyon alınmaktadır.

İkinci seçeneğiniz ise döviz bozdurarak acil TL ihtiyacınızı karşılamak için ATM’leri ve bankamatikleri kullanmaktır. Bunun için ise aşağıda size listesini vereceğimiz döviz bozan bankalar ve ATM’ler aracılığı ile işleminizi yapabilirsiniz. Burada önemli husus metal veya kağıt Euro olması farketmez bankamatikler bildiğiniz gibi her türlü metal parayı vermektedir. Vakıfbank döviz bozdurma listenin başında gelmektedir, diğer bankların listesi ise şu şekildedir;

BANKAATM CİNSİ
Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)Döviz Yatırılıp Çekilebilir
YKB (Yapı Kredi Bankası)Döviz ATM’si
AkbankDöviz Bankamatik
Türkiye İş BankasıEuro Dolar ATM
T.C. Ziraat BankasıDöviz Bozan ATM
ING BankDöviz ATM
OdeabankDöviz Yatırıp Çekilen ATM

Şimdilik size vereceğimiz döviz ATM listesi bu bankalardan ibarettir. Çünkü dolar yatırıp çekilebilen bankamatikler hayatımıza yeni yeni giriyor zaman içerisinde tüm bankalar bu rüzgara katılacaklarını düşünüyoruz.

ATM’den Döviz Nasıl Bozdurulur?

ATM ile döviz bozdurma seçeneğini uygulayabilmeniz için banka kartlarınıza bağlı olan bir Euro veya Dolar hesabınız olmalı tabii ki sadece dolar ve euro değil tüm döviz cinsleri için geçerlidir. En çok kullanılan yabancı paralar bu ikisi olduğu için örneklerimiz hep bu para birimlerinden oluyor. ATM’lerden aynı zamanda ingiliz sterlini, kuveyt dinarı, japon yeni gibi para birimlerini de bozuk para dahil olmak üzere bozdurabilirsiniz.

Döviz ATM’lerini diğer paramatiklerden ayıran en önemli özellik içerisinde özel bir kasa içerisinde yabancı para birimleri bulunması ve akıllı teknolojiler sayesinde paraları ayırarak belirlenen güncel kur üzerinden para çeviri işlemi yaparak sizlere sunmasıdır.

Eğer bankada döviz hesabınız var ama kartınıza bağlı değil ise ATM’den döviz bozdurma işlemini yapamazsınız bunun için bankanızla görüşerek hızlı bir şekilde hesaplarınızı kartınıza bağlatabilirsiniz. Döviz bozdurma işlemini şu şekilde yapabilirsiniz;

 • Döviz bozan ATM tespiti yapınız,
 • Kartınızı takarak döviz işlemlerini seçiniz,
 • Döviz bozdurma seçeneğini işaretleyiniz,
 • Bozdurmak istediğiniz döviz cinsini seçiniz.
 • ATM size bozduracağınız güncel kur bilgisini verecektir onaylayınız,
 • Döviz Cinsinden Tutarı Giriniz.
 • İşlem tamam.

Hepsi bu kadar hızlı ve basit bir şekilde dövizlerinizi TL’ye çevirmiş oldunuz.

ATM’den Döviz Bozmanın Avantajları Nelerdir?

Aslında aklınıza gelmeyecek kadar çok fazla avantajı bulunmaktadır. Bankaya gittiniz bankalar döviz bozmuyor ne yapmalıyım diye düşündünüz aklınıza kuyumcular geldi kuyumculara gittiniz döviz bozulacak makas aralığı çok fazla ne yapacaksınız işte burada döviz bozan ATM ve bankamatikleri tercih edeceğiz avantajları ise şunlar;

 • Dünyanın neresinde olursanız olun cebinizdeki para cinsini değiştirebiliyorsunuz,
 • Gecenin bir yarısı döviz bürosu veya kuyumcu aramak zorunda değilsiniz,
 • Sabah bankaların açılmasını beklemek zorunda değilsiniz,
 • Kur farkı ATM’lerde çok fazla olmadığından daha az komisyon ödersiniz.
 • Cebinizde sürekli döviz bulundurmak zorunda kalmazsınız dilediğiniz anda ATM’lerden hesabınızdaki dövizi TL’ ye çevirebilirsiniz.

Aslında saymaya kalksak daha bir çok avantajı var bu hizmetin daha fazla banka şubesine ve bankamatiğine gelmesini umuyoruz.

Müşterisi Olduğum Bankanın Döviz Bozan ATM’si Çok Uzak Ne Yapmalıyım?

Aslında bu bir sorun olarak gözükse de çokta büyük bir sorun değil, çükü döviz bozdurmak için müşterisi olduğunuz bankanın ATM’si olması şart değil. Biliyorsunuz ki günümüzde artık bir çok bankanın birbirleri arasında çeşitli anlaşmaları bulunmaktadır. Bunun sonucunda döviz bozan ortak ATM’ler meydana gelmiştir. Bu yüzden en yakınınızda bulunan ortak ATM’leri tespit ederek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

vakıfbank doviz bozdurma

Sorununuzu çözmenin ikinci bir yolu ise Bankanızın mobil uygulamasını cep telefonunuza indirerek hesaplarınız arası dövizinizi bozdurarak TL ye çevirdikten sonra en yakınınızdaki bir bankamatiğe TL olarak havale yapabilirsiniz. Eğer yakınınızda bir Hava Alanı bulunuyor ise Havaalanları içerisinde exchange döviz ofisleri bulunmaktadır. Buraları değerlendirebilirsiniz.

ATM’den Kartsız Döviz (Dolar-Euro) Bozdurulur Mu?

Bankamatiklerden kartsız işlem menüsünü kullanarak dolar yatırıp çekme işlemi yapmanız mümkündür. Fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus var birincisi kartsız döviz işlemi yapacağını bankamatiğin döviz ATM’si olması gerekmekte, ikincisi ise para yatırma haznesi olan bir ATM olmalı biliyorsunuz her bankamatikte para yatırma haznesi bulunmuyor karsız işlemlerde bu önemli bir husus hatırlatmak istedim.

İlgili Makale : Uzun Vadede Euro Ne Olur?

Bu iki seçeneği bulduğunuz ATM’den kartsız işlemler menüsünü seçtikten sonra, “Exchange veya döviz bozdurma” seçeneğini işaretleyerek devam edin sizden istenen kur onayı, döviz cinsi ve tutar gibi sorulara cevap vererek ATM’den kartsız döviz bozdurma işlemini USD, EUR ve GBP gibi para birimleri ile yapabilirsiniz.

ATM’den Dolar Ve Euro Çekme Ve Yatırma Limiti Bulunuyor Mu?

Tabi döviz bozan ATM cihazlarının da alt ve üst limitleri bulunmaktadır. Bu bankadan bankaya farklılıklar göstermektedir bu limitleri aşağıda sizlere liste halinde sunacağım fakat bir kaç önemli husustan bahsetmek istiyorum kartla yapacağınız işlemlerde hemen hemen tüm bankalarda döviz yatırma alt limiti 50 Euro – 100 Euro ve 50 Dolar ve 100 dolar arasındadır. Yani ATM’den 20 Euro’yu yatırmanız mümkün değil! Döviz çekme işlemlerinde de üst limit bulunmaktadır. Şimdi dilerseniz bankalara göre bu limitleri inceleyelim;

BANKAALT / ÜST LİMİTLER
İŞ BANKASI DÖVİZ ÇEKME100 USD-EURO ALT LİMİT / 800 USD-EURO ÜST LİMİT
GARANTİ BBVA50 USD-EURO ALT LİMİT ÇEKME / 750 USD-EURO ÜST LİMİT ÇEKME
VAKIFBANK1.000 USD-EURO ALT LİMİT ÇEKME / 3.000 USD-EURO ÜST LİMİT ÇEKME

Her bankanın döviz çekme ve yatırma alt ve üst limiti farklılık göstermektedir bu yüzden en güncel bilgiyi bankaların internet şubelerinden alabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda 6 başlıkta ATM’den döviz yatırıp çekme ve döviz bozdurma işlemleri ile ilgili bilgiler aktarmaya çalıştık hoşça kalın.

Size örnek olması açısından bir tane video ekliyorum.