• AMERIKAN DOLARI
  32,6387
  % 1,12
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,5970
  % 0,74
 • € EURO
  34,9580
  % 0,14
 • £ POUND
  41,5535
  % 0,73
 • ¥ YUAN
  4,5038
  % 1,09
 • РУБ RUBLE
  0,3669
  % -0,13
 • ÇEYREK ALTIN
  3.913,00
  % 0,63
 • BIST 100
  10.535,05
  % 1,38

Emekli Kredisi – En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirler?

Emekli Kredisi – En Fazla Ne Kadar Kredi Çekebilirler?

Emekli kredisi için Ziraat Bankası ilk tercih olsa da bir çok emekli nasıl kredi alabileceğini ve en fazla ne kadar kredi çekebileceğini bilmiyor bu yüzden bu yazımı yazmaya karar verdim. Emekliler, tabiri caiz ise bankalar için altın yumurtlayan tavuk gibidir. Verilen kredilerin geri ödemesi her zaman garantilidir ve düşük kredi limitleri olsa da, uzun vadede bankalar için her daim kazançlı bir tüketici grubudur. Emekli olanlar bankalardan en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusuna gelince, bunun için farklı kıstaslar ele alınır. Her emeklinin alabileceği kredi tutarı, aynı olmayabilir. Kredi notu, emekli maaşı miktarı, banka müşterisi olup olmadığı ve maaşını aynı bankadan alması gibi etkenler, kredi tutarını belirleyen faktörlerdir.

Emeklilerin çekebileceği maksimum kredi limiti, çekilmek istenen kredinin taksit tutarı ve kredi kullanmak isteyen kişinin aylık maaş miktarı baz alınarak hesaplanır. Bu kriterler göz önünde bulundurularak genel olarak kredi tutarının aylık ödemelerinin, emekli maaşının yarısını geçmemesine dikkat edilir. Bununla birlikte kişinin emeklilik döneminde de çalışıyor olması, ipotek gösterebileceği bir mülkünün olması gibi bazı kriterler verilecek kredi tutarını etkileyebilmektedir. Yani kişinin emekli kredi limiti ödeme gücüne göre olmaktadır.

Emekli Kredisi İçin En Çok Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Bazı bankalar bu durumu 35-45 kata kadar uzatabileceğini ve bu miktarı emekli olan herkese verebileceğinizi iddia ediyor, ancak bu makalede genel kriterlere göre hareket etmeye çalışıyoruz. Bunun nedeni, bu banka tekliflerinin bir takım temel koşullara tabi olması ve genel olarak uygulanabilir başvuruların banka tarafından olumsuz olarak kabul edilmesidir. Tabii ki, bu krediler çok nadir bulunan ve çok yüksek emekli aylığı alanlara tahsis edilebilir.

Her şeyden önce, tüm emeklilerin belli bir geliri olduğunu bilen bir banka; Bu düzenli gelirin devlet güvencesi altında olduğunu biliyor ve paranın geciktirilmeyeceğinden şüphe duymuyorlar. Bankanın genel düzenlemelerine göre, aylık ödemeleri oluşturabilecek krediler için emekli maaşlarının sadece % 65’i uygundur. Bu kredi başvurusu, aylık % 60’lık ödeme tutarı geldiğinde banka tarafından hiçbir şekilde onaylanmayacaktır. Ödeme yapmakta zorlanan emekliler de geçim kaynağı olabilir. Aşağıdaki örnek bunu detaylı olarak açıklayacaktır.

Örneğin, ayda 15.000 TL gibi yüksek bir emekli maaşı alıyorsunuz. Lütfen bunun kesinlikle mümkün olmayacağını ancak durumun daha net şekilde anlatımımızı kolaylaştıracak şekilde anlattığımızı es geçmeyin. Zira ülkemizde böyle bir emekli maaşı alan yoktur sanırım. Kredi başvurusunda bulundunuz ve geri ödeme aylık tutarı 9.500 TL olarak tablo ortaya çıktı. Tabii ki maaşınızın büyük bir kısmını kapladığından banka bu emekli kredisi başvurusunu reddedecektir. Tabii ki, banka bu hakka sahiptir, ancak bu teklifi zaten borç alan emeklilere vermeyeceği açıktır.

Sonuca bağlanmanız gerekiyorsa, emekliler veya düzenli geliri olan kişiler; en fazla ne kadar kredi alabileceğim sorusu için sanırım cevabı almış oluyor. Hiçbir banka, emekli kredisine 110.000 TL’ye kadar ödeme yapmamaktadır. Her bir emekli, maaş ödemesinin emekli maaşının % 65‘ini geçmediği takdirde geniş bir sona erme seçeneği olan herhangi bir miktarda borç alabilir.

Bu tür bir kredi, konut, ihtiyaç, araçlar gibi çeşitli türlerde belirtilebilir ve herhangi bir kısıtlama yoktur. Eğer emekli olup emekli olmak kredi almak istiyorsanız, yukarıdaki bilgilere dayanarak doğru bir hesaplama yapabilirsiniz. Emekli maaşınızı alan bankaya giderseniz, kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Koşullar sağlandıktan sonra krediniz hemen hesabınıza geçecek ve kullanıma hazır olacaktır.

Emekli Olanlar En Fazla Ne Kadar İhtiyaç ve Tüketici Kredisi Çekebilir?

Emekliler elbette ihtiyaç ve tüketici kredileri gibi günlük hayatlarındaki ihtiyaçları için krediler kullanabilirler. Bunun için yukarıdaki yaş şartları pek geçerli olmuyor neden derseniz, emeklilerin ihtiyaçları için kullanacağı 3.000 TL veya 5.000 TL gibi düşük rakamlı kredilerin geri ödeme vadeleri çok uzun olmayacağından bankalar yaş şartı gözetmeksizin emeklilere bireysel kredi imkanı tanıyor.

Hatta zaman zaman özel ve kamu bankaları gerek maaş kampanyaları ve gerekse kredi kampanyaları ile emeklileri bu kredi türlerine uygun faizlerle çekmek istiyor. Kimi zaman bu bir çeyrek altın ödülü oluyor, kimi zaman ise çok düşük faizli veya maaşının 5 – 10 katı gibi kredi seçenekleri sunulabiliyor. Bu yüzden kısaca emekliler bu kredileri kullanabilirler.

Emekli Kişiler En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Emekliler açısından konut kredisini inceleyecek olursak, bankanın buradaki temel olarak aldığı ve sorguladığı şey emeklinin aldığı maaştır. Çünkü konut kredileri taksitleri oldukça yüksektir. Tabi siz yüksek bir emekli maaşı almıyorsanız. Konut kredisi şansınızda biraz düşük olabilir. Bankaların konut kredisi şartlarını değerlendirirken emekli olması veya genç bir çalışan olması fark etmiyor. En belirgin özellik gelirin % 65 oranını alınacak evin taksit ödeneği geçmemeli en temel kriter budur.

İlgili Makale : Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum?

Emekliler konut kredisi çekebilir mi, sorusunu biraz daha açmamız gerekirse, misal olarak emeklisiniz ve sizin maaşınız 3.000 TL bu maaş örneği Türkiye şartlarına biraz daha uygun oldu sanırım. Almak istediğiniz konutun değeri 150.000 TL, geri ödemenizin de aylık taksitler halinde 2.400 olduğunu düşünelim. Böyle bir konut kredisine emekliler başvurur ise maalesef bu krediye bankadan olumlu bir cevap alamayacaklar muhtemelen… Çünkü ödenecek taksit tutarı neredeyse emekli maaşının % 70-80 tekabül ediyor. Emekliler daire alabilir fakat buradaki bu önemli hassas denge kurulmalıdır.

emeklilerin kullanabileceği kredi tutarı nedir

Emekliler En Fazla Ne Kadar Otomobil (Araç) Kredisi Çekebilir?

Emekliler taşıt kredisi alabilir mi evet alabilir. Çünkü bir konut kredisine göre otomobil ve araç kredisi daha düşük vadeli bir kredilendirme olacağından. Bu seçenek çok daha makuldür. Hele de yeni çıkan “T.C. Resmi Gazete” sitesinde de yayınlanan kanuna göre 60 veya 65 yaşında emekli olmuşsanız bu kredileri daha rahat kullanıyorsunuz yaşınız genç olduğu için eğer bu yaşların daha altında iseniz hemen emekli yakınızı alarak taşıt kredisi başvurusu yapabilirsiniz.

Bu tezimizi birde örneklendirerek daha anlaşılır hale getirelim. Örneğin emekli bir birey 50.000 TL bir taşıt kredisi kullanacak ve 48 ay geri ödeme vade seçeneği seçecek. Taksitlerimizin de 700 TL olacağını düşünelim, şimdi 3.000 TL emekli maaşı alan bir emeklinin maaşının % 60 oranını geçmediğinden emeliler bankadan rahat bir şekilde araç kredisi kullanabilir.

Emekliler En Fazla Kaç Yaşında Kredi Çekebilir?

Emeklilik kredisi kullanmak isteyen yaşlılarımız için şöyle bir bilgi aktarmalıyız. Çekeceğiniz kredinin toplam vadesi ile yaşınızın toplamı 80 yaşı bulmaması gerekmektedir. Hemen örnekle açıklayalım 65 yaşında bir emekli 36 ay vade ile kredi çekmek ister ise, 65+3 yıl vade süresi eklendiğinde toplam yaş 68 olacağından bu başvuru kredisi olumlu karşılanacaktır.

Fakat yine aynı örnekleme ile siz 77 yaşında bir emekli iseniz ve 48 ay vadeli bir bireysel kredi çekmek istiyorsanız, 77+4 yıl vade süresini eklersek toplam 83 yaş yapacaktır. Bu emekli kredisi başvurusu banka tarafından olumsuz karşılanması muhtemeldir.  Bu yüzden 65 yaş emekli kredisi kullanmak için baz alınabilecek bir sınırlandırma olarak kabul edebiliriz. Bunun sebebi, Kuşkusuz ki, 80 yaşın üzerindeki bireylerin kısa sürede vefat etmesi yada hastalanması muhtemeldir.

Ziraat Bankasından Emekli Maaşı Alanlar En Çok Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Hepimizin bildiği gibi emekli dediğimizde aklımıza Ziraat Bankası gelir bunun sebebi “T.C. Ziraat Bankası” çoğu emeklinin maaş aldıkları bankadır. Bu yüzden emekliler en fazla ne kadar kredi kullanabilir konumuzda bu popüler bankadan da bahsetmek istedik.

Emeklilerin Ziraat Bankasından Çekebileceği Bireysel Kredi Örnek Tablosu

ÇEKİLECEK KREDİ TUTARIVADEFAİZ ORANIÖDENECEK TAKSİT
20.000 TL601,17496.00 TL

Emekli Olanlara Konut Kredisi İçin Ziraat Bankası Örnek Ödeme Tablosu

ÇEKİLECEK KREDİ TUTARIVADEFAİZ ORANIÖDENECEK TAKSİT
100.00 TL1200,991.428 TL

Ziraat Bankasından emekli maaşı almanızın bir artısı hem yaş toleransı, hem de kredi vade seçeneklerinde size yardımcı olabilir. Çünkü bir özel bankaya göre kamu bankası olması hem de maaşınızı buradan çekmeniz çekeceğiniz kredi miktarına pozitif bir katkı sağlayacaktır.

Bu yüzden eğer fazla bir kredi çekmek ve başvuru yapmak istiyorsanız ilk tercihiniz Ziraat Bankası olmalı. Yukarıda güncel Ziraat Bankası faiz oranları sizler için ekledik. Dilerseniz Buradan bankanın resmi internet sitesine ulaşarak yine güncel faiz oranlarına ve şartlara göz gezdirebilirsiniz.

Bankaların Emekli Kredileri Çekmek İsteyenlere Uyguladıkları Faiz Oranları

Bu durum tamamen emeklinin finansal durumu ile ilişkilidir. Aldığınız emekli maaşı, finansal geçmişiniz, banka müşterisi olup olmadığınız ve en önemlisi kredi puanınız, alacağınız kredi miktarını etkilemektedir. Emekli maaşı kredi limiti, genellikle emekli maaşının 5 veya 10 katı olmaktadır.

Elbette bu genel bir değerlendirmedir ve herkes için geçerli olmayabilir. Örneğin 2000 TL emekli maaşınız var ise, 10.000 ila 20.000 TL arasında kredi alabilirsiniz. Son zamanlarda 75 yaş üzeri emeklilere kredi verirken, bankalar bazı kısıtlamalar getirmeye başladı. Bu yaş grubu üzerindeki emekliler, bazen hiç kredi alamayabiliyor veya daha düşük kredi tutarlarında teklifler ile karşılaşabiliyorlar. Bu tamamen bankanın inisiyatifindedir.

Emekliler en fazla tutarda ve en az faiz oranı ve seçeneklerle hangi bankalardan kredi çekebilir küçük bir tablo oluşturup sizleri bilgilendirdikten sonra yazımızı sonlandıracağız.

BANKAKREDİFAİZTAKSİTYAŞ SINIRI
ALBARAKA TÜRK20.000 TLFAİZSİZ1.874 TL70 YAŞ
ZİRAAT BANKASI10.000 TL% 2,2460.00 TL80 YAŞ
ING BANK45.000 TL% 2,89890.00 TL75 YAŞ

Şuanda en fazla emekli kredisi ne kadar çekerim diyorsanız en uygun seçenekler bu şekilde yine siz değerli emekliler bankaların direkt sitelerinden güncel kampanyaları ve size sunulan emekli fırsatlarını takip ederek kredilerinizi kullanabilirsiniz.

Emekli Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Maaş müşterisi olduğunuz bankadan emekli kredisi başvurusu yapacaksanız, bunun için 3 farklı seçeneğiniz vardır; internetten kredi başvurusu, müşteri hizmetlerini arayarak ya da direkt banka şubesinden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Farklı bir bankadan kredi başvurusu yapılması durumunda ise en ideal yöntem, direkt şubeden başvuru yapmaktır.

Böylece hem belgelerinizi ibraz edersiniz ve hem de süreci hızlandırmış olursunuz. Genellikle en geç 48 saati içinde başvurunuz değerlendirilir, olumlu veya olumsuz sonucu alırsınız. Müşterisi olmadığınız bankadan başvuru yaptığınız takdirde, o bankada da hesap açmanız gerekebilir. Kredi başvurusundan önce mutlaka kredi notunuzu kontrol edin ve devam eden bir kredinizin olmadığından emin olun. Bu kontroller, süreci hızlandırır.

Emekli Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Çoğu banka, emekliler için özel başvuru koşulları öne sürmez. Bankaların önceliği kredi puanı ve aylık belgelenebilir gelirdir. Emekli kredisi başvuru şartları için öncelikli ilk 2 madde bunlardır. İleri yaş emekliler için hayat sigortası zorunluluğu, neredeyse her bankada vardır. Hatta bazı bankalar, kredi başvurusu yapan emeklilerden birden fazla otomatik fatura ödeme talimatı vermelerini isteyebilirler.

Bazı bankalar ise kredi kartı alma şartı getirebilirler. Kısaca; bu başvuru şartları bankadan bankaya göre değişiyor. Hani bir deyim vardır; Kim kime tutturursa Kredi başvurusu yaparken, bankanızla pazarlık yapmaktan çekinmeyin. Güçlü bir finansal geçmişe sahipseniz, size kredi vermekten memnuniyet duyacaklardır.

Emekli Kredisi Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Hangi kredi paketi olursa olsun, bankaların talep ettiği başvuru belgeleri arasında “ olmazsa olmaz “ olan bazı belgeler vardır. Emekli kredisi başvuru belgeleri de neredeyse aynıdır. Maaş müşterisi olduğunuz banka, sizden daha az sayıda belge isteyecektir.

 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Emekli maaşı gelir belgesi

Yukarıdaki belgeler, maaş müşterisi olmayan emeklilerden talep edilebilir. Bankanın mevcut müşterisi iseniz, bu belgeler istenmeyebilir. Bazı durumlarda banka sizden 1 veya birden fazla kefil isteyebilir. Düşük Kredi puanı, düşük emekli maaşı veya devam eden kredi planı gibi nedenlerden dolayı kefile ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer talep edilen kredi miktarı, belirlenen kredi paketinin çok üzerinde ise, banka sizden adınıza kayıtlı olan bir gayrimenkulü ipotek göstermenizi isteyebilir

YORUMLAR YAZ
 • WhatsApp'ı SIM Kart Olmadan Kullanmanın 4 Yolu – Tam Bilgin1 yıl önce
 • […] Ayrıca bknz: Instagram Fotoğraf Büyütme Ayrıca bknz: Emekli Kredisi […]