• AMERIKAN DOLARI
  32,5708
  % 0,28
 • AVUSTRALYA DOLARI
  20,7699
  % -0,48
 • € EURO
  34,6594
  % -0,25
 • £ POUND
  40,4425
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  4,4985
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3466
  % 0,01
 • ÇEYREK ALTIN
  4.277,00
  % 0,65
 • BIST 100
  9.524,59
  % -0,06

Geç EFT Göndermek Ne Demek Saat Kaça Kadar Yapılır?

Geç EFT Göndermek Ne Demek Saat Kaça Kadar Yapılır?

Geç EFT kelimesini duymuş veya duymamış olabilir veya ne demek diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yüzden sizlere Geç gönderilen EFT nedir ve nasıl yapılır, bu konunun hassas noktaları nelerdir, sizlere tüm detayları ve bilinmeyenlerini aktaracağım. Aslında bu işlem bankaların bir cambazlığıdır diyebilirim. Çünkü ticari amaçla kurulmuş ve her fırsatta bizlere ekstra yük ve külfet getirmektedirler. Fakat bazen geç EFT işlemi hayat kurtarıcı olabiliyor. Neden, derseniz hemen açıklamak istiyorum.

Bildiğiniz gibi EFT gönderimi için bankalar belirli saat ve zaman aralıklarını kullanırlar, geç EFT ise normal EFT saatini kaçırmış ama mutlaka EFT gönderimi yapması gerekenler için bulunmaz bir nimettir. Çünkü banka bu kişilere ekstra bir hak tanımış oluyor. Tabi bu hakkın birde bedeli var 🙂 Hemen geç EFT dediğimizde ne anlamamız gerekiyor ve sistem nasıl çalışıyor anlatmak istiyorum.

Geç EFT Dendiğinde Ne Anlamalıyız?

Geç EFT nedir, adı üzerinde geç gönderilen bir para transferidir. Bankaların “Elektronik Fon Transferi” işleminin yapılmasını uygun gördüğü saat dilimleri bulunmaktadır. Bu zaman zarfında EFT işlemi yapılmış ise aynı gün içerisinde karşı tarafın hesabına para aktarılır. Burada banka ismi ve şubesi çok önemli değildir. Normal EFT saatleri genellikle 09:00 ile 16:00 arasında olup bütün bankalarca bu zaman zarfı onaylanmıştır.

Ama her banka bu saat dilimini kaçıran müşterileri için Geç EFT işlemi adı altında ek bir zaman zarfı sunuyor. Yani saat 16:00 dan sonra yapılan EFT işlemlerine geç EFT adı verilmektedir. Tabi bu işlem saat 16:00 dan sonra her zaman yapabileceğiniz anlamına gelmiyor. Size tanınan belirli bir süre var yaklaşık bu süre 1 saat civarında, tam olarak bankaların geç EFT saatleri hakkında detaylı bilgiyi bir alt başlıkta detaylıca anlatacağım.

Geç EFT Gönderimi Saat Kaça Kadar Olur?

Bu işlemin saatleri bankalardan bankaya farklılık göstermektedir. Sizlere bunu en iyi bir tablo oluşturarak anlatmanın doğru olacağını düşünüyorum. Aşağıdaki tabloda bankaların geç EFT saatleri ve zaman dilimlerini bulabilirsiniz.

Banka AdıGeç EFT Saat DilimiGeç EFT Limiti
Garanti BBVA16:00 – 17:15500.000 TL ( Bireysel)
T.C. Ziraat Bankası16:00 – 17:00250.000 TL ( Bireysel )
Halkbank16:00 – 16:30150.000 TL ( Bireysel )
İş Bankası16:00 – 17:00200.000 TL ( Bireysel )
Akbank16:00 – 17:15500.000 TL ( Bireysel)

Tabloda verdiğim saatler arasında geç EFT işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Saat dilimlerinin daha ilerisinde bir EFT işlemi yaparsanız bu işlem ertesi gün işleme alınacaktır.

Bankaların Geç EFT Ücretleri Ne Kadar?

Bankaların EFT ücretleri ve Geç EFT ücretleri arasında fark vardır. Geç EFT işlemlerinden alınan ücretler normal saatlerde yapılan işlemlerden daha fazladır. Bu tutarlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Size güncel olarak bankaların aldığı geç EFT işlem ücretlerini liste haline getirdim. Fiyatlar şu şekildedir;

Banka İsmiMobil Bankacılık Geç EFT Ücretiİnternet Bankacılığı Geç EFT ÜcretiTalimat İle Gönderilen Geç EFT Ücreti
Akbank6,50 TL – 75 TL Arası 6,50 TL – 75 TL Arası60 TL – 120 TL Arası
Garanti BBVA6,75 TL – 80 TL Arası 6,75 TL – 80 TL Arası70 TL – 125 TL Arası
İş Bankası6,00 TL – 90 TL Arası6,00 TL – 90 TL Arası20 TL – 100 TL Arası
Yapı Kredi  Bankası7,00 TL – 85 TL Arası7,00 TL – 85 TL Arası40 TL – 110 TL Arası

Tabloda da görebileceğiniz gibi genellikle bankalar internet şubesi ve mobil bankacılıktan EFT işlemlerinin yapılması için buradan alınan geç EFT komisyon ücretlerini düşük tutuyorlar. EFT gönderim işlemlerinde sabit bir komisyon oranı yoktur. 50.000 TL geç EFT işlemi yaparsanız ödeyeceğiniz rakam örnek olarak 50 TL ise, 5.000 TL bir geç EFT işleminde ödeyeceğiniz ücret 15 TL gibi bir rakamdır. Vermiş olduğum rakamlar tamamen afaki örnek olaraktır.

Eğer bir Akbank müşterisi iseniz Akbank Havale Ücretleri başlıklı yazımdan detaylı olarak tüm ücretlere ulaşabilirsiniz.

Geç Yapılan EFT Saat Kaçta Hesaba Geçer?

Geç gönderim yapılan EFT işlemlerinde genellikle para transferi gönderim yapılan aynı gün karşı tarafın hesabına geçer. Fakat bazı yoğun günlerde EFT havuzuna takılarak daha geç saatlerde de hesaba düşme şansı var. Bu günler bayram üstü arife günleri tatil günlerinden bir önceki gün Cuma günü veya haftanın ilk günü olan Pazartesi günleri zaman dilimleri yoğunluktan dolayı biraz geç saati bulsa da genel olarak aynı gün mutlaka karşı tarafın hesabına gönderilen geç EFT işlemi mutlaka yansır.

Normal EFT İle Geç EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Normal EFT ve geç EFT arasında aslında çok küçük farklılıklar vardır. Genel olarak işlemler tamamen aynıdır. Aynı şekilde para transferi yaparsınız. Fakat karşınıza

 • Alınan işlem komisyon ücreti normal EFT işlemine göre daha fazladır.
 • İşlem yapılan saat dilimi daha dar zamanlıdır.
 • Her iki EFT yöntemi de aynı gün hesaba geçer.

bunların haricinde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

Geç EFT Gönderdim, İşlem Sonuçlanmadı Ne Yapmalıyım?

Bazı durumlarda geç EFT göndermiş olsanız bile para transferiniz karşı tarafa ulaşmaz ve EFT askıda kalır. Bunun nedeni sizin hatalı bir giriş yapmanız veya bankadaki oluşan yoğunluktan dolayı geç EFT işleminin EFT merkezinde askıda beklemesi durumudur.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız öncelikle EFT sorgu numarasını bekleyen EFT işlemlerinden temin ederek müşteri hizmetleri aracılığı ile EFT sorgulama işlemi yapmalısınız. Çağrı merkezi yetkilisi EFT işleminizi görüntüleyerek herhangi bir hatadan dolayı iade mi yoksa yoğunluktan dolayı beklemede mi olduğunu size bildirecektir. Geriye kalan sadece biraz sabır ve işlemin gerçekleşmesini beklemektedir.