• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim? [Kredi Başvurusu-SGK ]

Sigortam Yok Kredi Çekebilir Miyim? [Kredi Başvurusu-SGK ]

İhtiyaç kredisi kullanacak bir çok kişi acaba sigortam (SGK) yok kredi çekebilir miyim diye merak ediyor. Bende bu soruların cevaplarını tek bir makalede toplamak istedim. Sigortanın ihtiyaç kredisi başvurusunda önem derecesi kredi başvuruları sırasında tüketiciler tarafından en çok araştırılan detaylardan biri olmakla beraber son dönemlerde kredi başvurularında bankaların da en çok üzerinde durduğu detayların başında gelmektedir. Günümüzde bankaların kişilere kredi vermelerinin en temel iki hususu;

Kişilerin belgelenebilir sabit bir gelirlerinin bulunması, kişilerin kredi skorlarının iyi bir seviyede bulunması olarak açıklanabilir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda SSK Ve SGK Önemi

Kişilerin kredi alabilmelerinin birinci ve en temel noktası belgelenebilir sabit bir gelire sahip olmalarıdır. Bu da ancak sigortalı bir işte çalışarak mümkün olabilen bir özelliktir. Çünkü çiftçilik mesleği haricinde kişilerin aylık gelirlerinin belgelenebilmesi için herhangi bir firmanın sigortalı çalışanı olmak gerekmektedir.

Özellikle daha önce hiçbir bankayla herhangi bir bankacılık ürünü anlamında çalışmamış olan ya da kredi skoru kritik seviyede olan başvuru sahiplerinden maaş bordrosu istenmekte, maaş bordrosu alınabilmesi için de kişilerin firmanın sigortalı çalışması olması gerekmektedir.

Bu noktada kredi alabilmek için kay aylık sigorta gerekir sorusuna spesifik anlamda verilecek bir cevap olmamakla birlikte bu yönde bankalar tarafından beklenen en az dört aylık sigortalılık süresidir. Bu durum aslında herkesin kredi başvurularında karşılaştığı;

Kredi başvurusunda çalışıldığı beyan edilen firmada kaç yıl çalışıldığı, Oturulan evin ev sahibi olması durumunda belirtilen adreste kaç yıllık süre ile oturulduğu gibi detayların ilk adımının da sona erdiği kolaylıkla söylenebilir.

Kredi Başvurularında Sigortalı Olmak Neden Önemli?

Bankalara yapılan kredi başvurularında bankanın tüketicilere sağladığı mevduat için en önemli husus bankaların belirlediği faiz koşullarında verdiği parayı geri almasıdır. Bu da kişinin önemli derecede taşınmazı yoksa sabit gelirli ve düzenli bir işte çalışmasıyla mümkün olmaktadır.

Kişinin uzun yıllar boyunca aynı işyerinde sigortalı olarak çalışıyor oluşu bankaların istediği kıstasların ilk bölümünü oluştururken, kredi geri ödememe gibi olumsuz bir riskin bertaraf edilmesinin de ilk adımı olacaktır. Burada kişinin sigorta primlerinin işyeri tarafından eksiksiz olarak ödenme durumu da çok önemlidir. Bunun da ilk adımı en az 120 gün (4ay) süreyle sigortalı olma hususudur.

Bankalardan Kredi Kullanabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Yukarıda da belirtildiği üzere bankalardan kredi kullanabilmek için sigortalı çalışılan bir işte düzenli ve belgelenebilir bir gelire sahip olunması ve kredi skorunun yüksek olması gerekli olmakla beraber konunun detayında belirtilmesi gereken önemli noktalar olduğu da göz ardı edilmemelidir.

sigortam yok kredi çekebilir miyim

Kişinin bankalarla çalıştığı uzun bir süre bulunması ve bu süre içerisinde kredi ya da kredi kartı ödemelerinin zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması kişinin kredi skorunun iyi ya da çok iyi seviyelerde olması anlamına geleceğinden, bu durumlarda kişinin belgelenebilir bir gelire sahip olması hususunda banka tarafından yoğun bir araştırma yapılmayabilir.

Hatta çoğu durumda kişinin kredi skoru çok iyi seviyelerde ise kredi başvurusu dakikalar içerisinde sonuçlanmakta; kredi tutarı banka tarafından kişinin banka hesabına otomatik olarak havale edilmektedir. Bu noktada bireysel kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtı ve kredi notunun makul seviyelerde tutulması için gereken özenin verilmesi çok önemlidir.

İlgili Makale : Sigortam Yok Kredi Kartı Alabilir Miyim?

Kredi Notunun Sigortalı Olma Süresiyle Ne Gibi Bir Bağlantısı Bulunmaktadır?

Kişinin kredi başvurusu sırasında banka tarafından görüntülenen kredi skorunun sigortalı olma durumuyla doğrudan bir bağlantısı bulunmamakla birlikte, sigortalı bir işte en az    dört-altı ay süreyle çalışması müşterinin borcunu geri ödemede daha az sıkıntıyla karşılaşması anlamına gelecektir.

Halihazırda kredi başvurusu yapan kişinin kredi skoru kritik seviyelerde ise banka tüketiciden maaş bordrosu isteyecek, maaş bordrosu alınabilmesi için de sigortalı bir işte çalışıyor olma detayı tam anlamıyla önem teşkil edecektir.

Zaten kredi notunun orta riskli ya da çok riskli olarak kabul edildiği durumlarda notun makul seviyelere gelene kadar kredili ürünlerin kullanılması da mümkün değildir.

Kredi Skorunun Bankaların İstediği Seviyelerde Olması İçin Yapılması Gerekenler

Bankalardan kredi kullanabilmek için kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna verilecek bir diğer yanıt da kredi skorunun korunması için ne yapılması gerektiğidir. Bu yönde;

Öncelikle herhangi bir kredi ya da kredi kartı geri ödemesinin zamanında yapılmasına özen gösterilmesi çok önemlidir. Hele ki ödemelerin yasal takibe düşmemesine maksimum çaba gösterilmelidir. Herhangi bir borcun yasal takibe düşmesi kredi skorunun 0 seviyesine düşmesi anlamına gelecektir.

Bu noktada halihazırda devam eden bir kredi ya da kredi kartı geri ödeme problemi varsa konuyla alakalı bankayla görüşülüp yapılandırma talep edilmesi çok önemlidir. Banka tarafından yapılacak bir borç yapılandırması borca küçük bir faiz yükü getirse de kalan borcun daha büyük vadelerle taksitlendirilmesi hem ödemelerin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak, hem de borcun yasal takibe düşmemesini sağlayacaktır.

Kredi Skorunun Yükseltilmesi İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Herhangi bir nedenden ötürü kredi skorları düştüyse ve bu nedenle bankalara yapılan kredi ve kredi kartı taleplerine olumsuz cevaplar geliyorsa;

Öncelikle yasal takibe düşmüş borç varsa bir an önce kapatılması için gereken çaba gösterilmelidir. Borcun tamamı ödendikten ancak 4-5 yıl sonra yeni kredi taleplerine olumlu cevap verilebilecektir. Halihazırda kullanılan kredi kartı varsa ödemelerin zamanında yapılması (eğer yasal takibe düşme gibi bir olumsuzluk yaşanmadıysa) kredi skorunun artmasına neden olacaktır. Kredi notu kaç ayda yükselir sorusu için de temel anlamda verilecek bir cevap olmasa da bu süre makul şartlar altında 6-12 aydır.