• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kira Kredisi, Kiracı Ve Ev Sahibini Güvenceye Alıyor!

Kira Kredisi, Kiracı Ve Ev Sahibini Güvenceye Alıyor!

Evet belkide ilk defa duyacaksınız ama kira kredisi Avrupa ülkelerinde başarı ile uygulanmaktadır.Sizleri fazla meraklandırmadan, kira kredisi nedir ve kira kredisi veren bankalar hangileri nasıl alınabilir tüm detayları ile ele alacağız.Kısaca bahsetmek gerekir ise kira kredisi hem ev sahibi hemde kiracılar için oldukça yararlı bir uygulama, eğer siz bir kiracı iseniz bu kredi ile ev kiralamanız mümkün, yada ev sahibi iseniz evinizi kolay bir şekilde kiraya verebilir hatta bu kiralama bedelini peşin olarak oniki (12) ay peşin olarak alma şansınız bulunuyor.

Kira kredisi sizin kirayı acaba alabilecek miyim alamayacak mıyım? Derdinize de bir son vermiş oluyor.

Kira Kredisi Nedir?

Evet kira kredisi almak ev sahibi ve kiracı açısından hem yarar hemde  bazı durumlarda zarar sağlayabiliyor. Bu eksi ve artıları şu şekilde sıralayabiliriz. Eğer siz bir ev sahibi iseniz kira kredisi kullanarak evinizi kiralayacak iseniz evinizin kira değerinin %10 ve %15 oranında daha ucuz bir bedelle kiralamış oluyorsunuz. Buna sebep olan şey ise kiranızı peşin olarak 1 sene tutarında almanızdan kaynaklanıyor.Bu hesabın içine depozit ve ön ödemeleri de katmanız mümkün.

Kiracı açısından ele alacak ise kiracı bankadan kira kredisi kullanarak 1 yıllık kira bedelini nakit olarak ödediği için yıl içerisinde karşılaşabileceği olumsuz durumlar karşısında çaresiz kalabiliyor. Bu durumlara örnek vermek gerekir ise mesela işinizden ayrılarak bir süre işsiz kalabilirsiniz. Bu gibi bir durumda kiracının eli kolu bağlanmış oluyor.

Kira Kredisi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Hemen duyar gibiyim kira kredisini bilmiyordum ve kira kredisinden nasıl yararlanabilirim diye sorular sorduğunuzu, hemen cevaplayacağım. Kira kredisi başvurusu için ev sahibi ve kiracının hem fikir olması yeterlidir. Bu kira kredisi sayesinde kiracılar peşin ödeme yaptığından normalde ödeyecekleri kira bedeli üzerinden bir senede yaklaşık %20 daha avantajlı ev kiralamış oluyor.

Bunun yanı sıra kira kredisi kullanarak kirayı ödemenin kiralayan açısından bir başka faydası çekilen kira kredisi sigortalı olduğundan dolayı herhangi bir sakatlık ve iş göremezlik durumunda banka duruma müdahil olarak ev kirasını ödemeye devam ediyor. Bu durumda her iki tarafta mağdur olmamış oluyor.

Kira kredisi kullanmak hem kiracıyı hem de ev sahibini koruyan bir sistemdir. Hem kiranız gecikmez ve ev sahibinize mahcup olmazsınız. Hem de kira ödemek için borç aramazsınız.

Kira kredisi veren bankalar yurt dışında Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bir çok ülkede başarı ile uygulanan bir uygulamadır. Ülkemizde de hızla artmaktadır. Türkiye’de kira kredisi veren bankalar olmakla beraber hemen hemen büyük bankaların çoğu bu konuda çalışmaları hızlandırmış durumdalar.

Kira Kredisi Hesabı Tanımlayın, Kiranız Gecikmesin!

Bu sistem bir kredi başvurusu gibi değil de daha çok günlük hayatımızda kullandığımız avans hesap ve eksi hesap mantığında çalışmaktadır. Örnek vermem gerekirse öncelikle kiracı ve ev sahibi ilgili bankaya giderek birer vadesiz hesap açmalıdır. Hesap açarken kira sözleşmesi DASK sigortası ve tapu poliçesinin yanlarında bulunması gerekmektedir.

kira kredisi nedir nasıl alınır

Kiracının hesabı açıldıktan sonra kiracının hesabına bir kredi limiti tanımlanır. (Yani bu aslında avans hesaptır) ve bankadan bankaya farklılık göstermekle beraber kiracının hesabında para olmasa bile banka tanımlanan bu kira kredisi avans hesabından ev sahibinin kira ödemesini otomatik olarak yapar. Bir çok banka kira ödemelerini 12 ay üzerinden garanti eder. Bankadan bankaya farklılık gösterilebilir.

Kiracının hesabında para bulunmayıp, bankanın kredi hesabından her kira ödemesinden sonra bu tutara faiz ve komisyon işletilerek kiracıdan tahsil edileceği bilinmelidir.

Buna örnek olarak bir banka vermem gerekirse bu bankayı inceleyebilirsiniz.

Kira Kredisi Almak Mantıklı Mı?

Kira kredisi almak avantajlı ve mantıklı mı diye soracak olursanız, bu durumu hem kiracı hem de ev sahibi açısından değerlendirmek gerekmektedir. Bu durumda bize göre her iki taraf için oldukça avantajlı gözükmektedir. Neden, diyecek olur iseniz.

İlgili Makale : Eski Kredi Kapatıp Yeni Kredi Çekme

İki taraf içinde en az 1 yıllık bir süre için akıllarda oluşabilecek soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Ev sahibi açısından acaba kiramı tahsil edebilecek miyim derdi ortadan kalkıyor. Diğer taraftan kiracı açısından ise kiralanan konut avantajlı fiyatlardan kiralandığı andan itibaren ve sigortalı olduğundan kira ödeme derdi ortadan kalkıyor. Bu şekilde değerlendirildiğinde kira kredisi ve finansmanı oldukça mantıklı gözükmektedir.

Kira Kredisi Veren Bankalar Hangileri ?

Kira ödemek için kredi sistemini her banka sunmuyor ve bilmelisiniz ki bu kredi imkanını sunan bankalarda sadece konut kredisi için bu hizmeti veriyor dükkan ve iş yeri gibi yerlerin kira kredilerine hizmet sağlamıyor. Bakalım konut kredisi için hesap tanımlayan ve kira kredisi veren bankalar hangileri?

Albaraka Türk Kira Ödeme Finansman Kredisi

Kira Finansmanı için şuan diğer bir seçenek ise bir katılım bankası olan Albaraka https://www.albaraka.com.tr/konut-kira-finansmani.aspx  bankası doğru bir tercih olabilir. 12 ay taksitle 1 senelik kira bedelinizi konut kira kredinizi alabilirsiniz. Kira bedeli nakit olarak ödenmektedir.

Yine diğer katılım bankası olan Türkiye Finans Ve kamu bankası devlet bankası olan Vakıfbank’tan konut kira kredisi kullanabilirsiniz. Sizlere faiz oranları hakkında bilgi vermenin yanlış olacağını ve güncel faiz oranlarını ilgili bankaların internet şubelerinden öğrenebileceğinizi hatırlatıyoruz.

Başvuru belgelerinden kısaca bahsetmek gerekir ise konuta ait tapu, nüfus cüzdanı veya ehliyet gibi kimlik belgeniz gelir belgenizi görüntüleyen belge, maaş bordrosu kira kredisi için başvuru belgeleri arasında yer almaktadır.

Türkiye Finans Peşin Kira Kredisi Kampanyası

Peşin kira kampanyasının amacı, toplam yıllık kira, yıllık aidat ve emlak ücretlerine doğan borçlar için çıkartılmıştır. İhtiyaçlarınıza finansal destek sağlayabilirsiniz. Bu kampanyadan yararlanmak için, kiracı ev sahibiyle zaten anlaşmış olmalı ve bu durumda kira sözleşmesi yapmış olmalıdırlar. Başvuru evrakları ise ;

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport,
 • Gelir belgesi veya maaş bordrosu,
 • Serbest meslek sahipleri ve işletme sahipleri için son yıla ait vergi levhası ve onaylı bilanço, gelir tabloları, mizan, imza sirküleri, kuruluş ve en son ortaklık payını gösteren Ticaret Sicil Gazetesi,
 • Finansman sağlanacak ürüne ait proforma fatura oluşturulmuş olmalı.
 • Kiralanacak olan konutun tapusu, bu tapu kat irtifakı veya kat mülkiyeti olabilir.
 • Eğer gelir belgesi olarak maaş yazısı verecek iseniz şirkete ait antedli kağıt üzerine imza olsa dahi, firma yetkilisinin imza sirküleri gereklidir.
 • Banka gerekli görür ise kiracıdan kefil ve ek belge isteyebilir.

istenmektedir.

Konut Kira Finansmanı Örnek hesaplama Tablosu

Bir örnekle 1 aylık konut kirası ödemeniz 2.000 TL ise ve 1 senelik kira bedelinizi kredi kullanarak ödemek istiyorsanız sizin için çıkabilecek kira kredisi maliyetinizi hesapladık aşağıdaki tablolarda görebilirsiniz.

Aylık Kira Bedeli12 Aylık Kira ToplamıÇekilecek Kira Kredisi Tutarı
2.000 TL24.000 TL24.000 TL

Kira kredisi ödeme planı;

Kira FinansmanıVadeFaiz OranıAylık TaksitToplam Tutar
24.000 TL12% 12.159,41 TL25.912,92 TL

Gördüğünüz gibi 1 yılda ek olarak 1.159,41 TL ek bir faiz ve komisyon oranı çıkıyor.