Kredi Ustam

Kira Kredisi Ve Kira Kredisi Hakkında Altın Bilgiler

Tarih: 15.12.2018
Güncel: 28.10.2019
kredi kredisi nasıl alınır

Evet belkide ilk defa duyacaksınız ama kira kredisi Avrupa ülkelerinde başarı ile uygulanmaktadır.Sizleri fazla meraklandırmadan, kira kredisi nedir ve kira kredisi nasıl ve hangi bankadan alınabilir tüm detayları ile ele alacağız.

Kısaca bahsetmek gerekir ise kira kredisi hem ev sahibi hemde kiracılar için oldukça yararlı bir uygulama, eğer siz bir kiracı iseniz bu kredi ile ev kiralamanız mümkün, yada ev sahibi iseniz evinizi kolay bir şekilde kiraya verebilir hatta bu kiralama bedelini peşin olarak oniki(12) ay peşin olarak alma şansınız bulunuyor. Kira kredisi sizin kirayı acaba alabilecek miyim alamayacak mıyım? Derdinize de bir son vermiş oluyor.

Kira Kredisinin Artı Ve Eksi Özellikleri

Evet kira kredisi almak ev sahibi ve kiracı açısından hem yarar hemde  bazı durumlarda zarar sağlayabiliyor. Bu eksi ve artıları şu şekilde sıralayabiliriz. Eğer siz bir ev sahibi iseniz kira kredisi kullanarak evinizi kiralayacak iseniz evinizin kira değerinin %10 ve %15 oranında daha ucuz bir bedelle kiralamış oluyorsunuz. Buna sebep olan şey ise kiranızı peşin olarak 1 sene tutarında almanızdan kaynaklanıyor.Bu hesabın içine depozit ve ön ödemeleri de katmanız mümkün.

Kiracı açısından ele alacak ise kiracı bankadan kira kredisi kullanarak 1 yıllık kira bedelini nakit olarak ödediği için yıl içerisinde karşılaşabileceği olumsuz durumlar karşısında çaresiz kalabiliyor. Bu durumlara örnek vermek gerekir ise mesela işinizden ayrılarak bir süre işsiz kalabilirsiniz. Bu gibi bir durumda kiracının eli kolu bağlanmış oluyor.

Kira Kredisinden Yararlanmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Hemen duyar gibiyim kira kredisini bilmiyordum ve kira kredisinden nasıl yararlanabilirim diye sorular sorduğunuzu, hemen cevaplayacağım. Kira kredisi başvurusu için ev sahibi ve kiracının hem fikir olması yeterlidir.Bu kira kredisi sayesinde kiracılar peşin ödeme yaptığından normalde ödeyecekleri kira bedeli üzerinden bir senede yaklaşık %20 daha avantajlı ev kiralamış oluyor.

kira kredisi veren bankalar

Bunun yanı sıra kira kredisi kullanarak kirayı ödemenin kiralayan açısından bir başka faydası çekilen kira kredisi sigortalı olduğundan dolayı herhangi bir sakatlık ve iş görememezlik durumunda banka duruma mudahil olarak ev kirasını ödemeye devam ediyor.Bu durumda her iki tarafta mağdur olmamış oluyor.

Kira kredisi veren bankalar yurt dışında Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bir çok ülkede başarı ile uygulanan bir uygulamadır.Ülkemizde de hızla artmaktadır. Türkiye’de kira kredisi veren bankalar olmakla beraber hemen hemen büyük bankaların çoğu bu konuda çalışmaları hızlandırmış durumdalar.

Ev Kira Finansmanı Ve Kredisi Veren Bankalar

Kira Kredisi TEB, https://www.teb.com.tr/sizin-icin/kira-finasmani-kredisi/ Türk ekonomi bankası kira kredisi başlığı ile 3 ay ertelemeli olacak şekilde ve kredi tahsis ücreti almadan en uzun 12 ay olacak şekilde ev kredisi finansmanı sağlamaktadır.

Kira Finansmanı için şuan diğer bir seçenek ise bir katılım bankası olan Albaraka https://www.albaraka.com.tr/konut-kira-finansmani.aspx  bankası doğru bir tercih olabilir. 12 ay taksitle 1 senelik kira bedelinizi konut kira kredinizi alabilirsiniz. Kira bedeli nakit olarak ödenmektedir.

Yine diğer katılım bankası olan Türkiye Finans Ve kamu bankası devlet bankası olan Vakıfbank’tan konut kira kredisi kullanabilirsiniz. Sizlere faiz oranları hakkında bilgi vermenin yanlış olacağını ve güncel faiz oranlarını ilgili bankaların internet şubelerinden öğrenebileceğinizi hatırlatıyoruz.

Başvuru belgelerinden kısaca bahsetmek gerekir ise konuta ait tapu, nüfus cüzdanı veya ehliyet gibi kimlik belgeniz gelir belgenizi görüntüleyen belge, maaş bodrosu kira kredisi için başvuru belgeleri arasında yer almaktadır.

Kira Kredisi Almak Mantıklı Mı?

Kira kredisi almak avantajlı ve mantıklımı diye soracak olursanız, bu durumu hem kiracı hemde ev sahibi açısından değerlendirmek gerekmektedir. Bu durumda bize göre her iki taraf için oldukça avantajlı gözükmektedir. Neden, diyecek olur iseniz.

İlgili Makale : Eski Kredi Kapatıp Yeni Kredi Çekme

İki taraf içinde en az 1 yıllık bir süre için akıllarda oluşabilecek soru işaretlerini ortadan kaldırıyor. Ev sahibi açısından acaba kiramı tahsil edebilecek miyim derdi ortadan kalkıyor. Diğer taraftan kiracı açısından ise kiralanan konut avantajlı fiyatlardan kiralandığından ve sigortalı olduğundan kira ödeme derdi ortadan kalkıyor. Bu şekilde değerlendirildiğinde kira kredisi ve finansmanı oldukça mantıklı gözükmektedir.

Kutay DEMİRCİ / Finans Uzmanı
Kira Kredisi Ve Kira Kredisi Hakkında Altın Bilgiler
Finans ve krediler ile alakalı güncel içeriklere meraklı ve araştırdığı yazıları bloğunda eğitici ve öğretici şekillerde yayınlayarak , blog ziyaretçileri ile paylaşmayı sever. Kredi skoru ve banka kredileri ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorunlarınızı soru cevap sayfamızdan ve makale altındaki yorum formları ile sorabilirsiniz.
Bu Makaleye Yorum Yapın

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git