• AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • AVUSTRALYA DOLARI
  22,1976
  % -0,36
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • ÇEYREK ALTIN
  4.184,00
  % -1,32
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredi Çektim Pişman Oldum Geri Vermek İstiyorum (KREDİ İADE)

Kredi Çektim Pişman Oldum Geri Vermek İstiyorum (KREDİ İADE)

Kredi çekmek artık sanırım dünyanın en kolay para bulma yöntemlerinden biri herhalde, bankaların teknolojik yatırımları ile beraber bankalardan borç para almak cep telefonunuz kadar yakın ve parmaklarınızın ucunda… Mobil bankacılık uygulamaları ile bir kaç tıklama ile anında hesabımıza geçen krediler olduğunu biliyoruz. Televizyonlarda ise bu uygulamaların tanıtımlarını ve bir kaç kısa mesaj veya mobil uygulaması üzerinden yapılan kredi başvuruları ile gece yarısı olsa dahil paramızın hesabına yatacağını öğrendiğimizde iştahımız oldukça kabarıyor öyle değil mi?

Ama bazen krediye ve paraya bu kadar kolay ulaşmak başa bela olabiliyor. Hatayla bir kredi başvurusu yapabilir veya anında çekilen bir kredi sonucu kredimiz hesabımıza yatabilir. Böyle bir durum karşısında kişiler kredi çektim pişman oldum parayı geri vermek istiyorum, hesabıma yatan krediyi nasıl geri iade edebilirim diye soranların sayısı çokta küçümsenmeyecek kadar çok. Peki, onaylanan kredi iptal olur mu?

Kredi Başvurum Onaylandı, Onaylanan Kredi İptal Olur Mu?

Acil paraya ihtiyacım vardı kredi başvurusunda bulundum kredi başvurum da onaylandı, fakat bu süreçte ihtiyacım olan paraya ulaştım onaylanan kredimi iptal etmek istiyorum böyle bir şey mümkün mü, diyenlere bazı bilgiler aktarmak istiyorum. Kanunen onaylanan krediyi iptal etme gibi bir hakkınız bulunuyor. Fakat bunun bazı şartları var bu şartlardan en önemlisi kredinizin onaylanmış ama onay alan tutarın  hesabınıza geçmemiş olması gerekmektedir.

Eğer kredi parası hesabınıza geçmediyse banka ile irtibat kurarak başvurunuzun iptal edilmesini isteyebilirsiniz banka bu kredi başvurusu hesabınıza yansımadığı için iptal etmek zorundadır. Birde şöyle bir durum var kredi başvurusunda bulundunuz onaylandı fakat krediyi kullanmak için bankaya giderek imza atmak zorundasınız böyle bir durumda iptal etmek daha kolay eğer 30 gün içerisinde bankaya gitmezseniz ve onaylanan krediniz için imza vermez iseniz zaten bu başvuru otomatik olarak banka tarafından iptal edilecektir.

İnternetten Kredi Başvurusu Yaptım Onaylanırsa İptali Mümkün Mü?

Online olarak yapılan kredi başvurularından pişman olarak iptal etmek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda internetten kredi başvurusu yaptığınız kredi alma şekli önemlidir. Açıklamam gerekirse bazı bankaların anında kredi başvuruları hemen hesaba geçer eğer maaş müşterisi olduğunuz bir bankadan mobil bankacılık veya internet şubesi bankacılığı kullanarak anında kredi başvurusu yaptıysanız, kredi ödemeniz dakikalar içerisinde hesabınıza otomatik olarak yatacaktır. Bu yüzden hesabınıza para aktarıldığı için krediyi iptal etme ve çekilen krediyi bankaya geri verme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Fakat anında kredi değil de, normal bir kredi başvurusu yaptıysanız iptal etmeniz için bazı yollar var bildiğiniz gibi internetten kredi başvurularında bir onay SMS mesajı gelir ve bu adımdan sonra sistem sizi kredinizi kullanmanız için sizi sözleşmeleri okumanız ve imzalamanız için bazı linklere ve sayfalara yönlendirir, eğer siz bu sözleşmeleri ve şartları okuyup kabul ettim şeklindeki “onay kutucuklarını” işaretlemez iseniz krediniz onaylı olsa bile hesabınıza geçmez ve kredi başvurusu tamamlanamaz. Dolayısı ile otomatik olarak 1 ay sonra başvurunuz iptal olur.

Onaylanmış Krediyi İptal Etmek Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Peki, onaylanmış bir krediyi iptal ettik veya adımları tamamlamadığımız için kredi kullandırımı yapılmadı ve bir süre sonra kredi başvurumuz iptal oldu. Onaylı krediden cayma durumundan kredi notu etkilenir mi? Buna tereddütsüz olarak evet diyebilirim. Çünkü banka sizin bu gereksiz davranışınızdan ve bankayı gereksiz yere meşgul etmenizden dolayı sizi cezalandırmak isteyecek ve küçük bir sopa vurarak kredi notunuzu bir kaç puan aşağı çekecektir. Kredi notu kaç olmalı makalemizi inceleyerek bu durumun önemini anlayabilirsiniz.

Bu yüzden asla gereksiz ve boş yere kredi başvurusunda bulunmayınız. Krediniz onaylı olsa dahi çekilmeyen ve geri iade edilen kredi başvuruları bankalar tarafından hoş karşılanmaz ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafına olumsuz bildirim olarak kayıtlara geçer.

Çekilen Kredi İptal edilir Mi, Cayma Hakkı Neleri Kapsar?

Tüm aksilikler üst üste geldi ve başvuru yaptığımız kredi onaylandı ve hesabımıza yattı fakat biz bu parayı hiçbir suretle istemiyoruz ve iade etmek istiyoruz. Çekilen kredi iptal edilir mi diye araştırmaya koyulduk ne yapmalıyız. Böyle bir durumda yapmanız gereken ilk şey, kredi cayma hakkı üzerine biraz bilgi sahibi olarak bu hakkınız kullanarak kredinizi iptal etme yoluna gitmektir. Yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Hiç vakit kaybetmeden krediden cayma hakkı dilekçenizi bankaya sunmaktır. ( Çünkü banka sizden bu bildirimi yapacağınız tarihe kadar olan tüm faiz ve giderleri talep edecektir.) Dilekçenizin onaylanmasına istinaden banka kredi kullandırım anında kurum ve kuruluşlara ödediği paraları, 3. kişilere ödenmiş paraları ve kredi kullanım tarihinden anaparanın geri ödendiği tarihe kadar geçen zaman zarfındaki faizi tüketiciden tahsil eder.
 • Banka talebinize istinaden 7 iş günü içerisinde yukarıda saymış olduğum ücretler haricinde alınan tüm masrafları ve ücretleri size iade eder ve hesabınıza yatırır.
 • Krediden cayma hakkınız için karlı olabilmek için 14 gününüz bulunmaktadır. Eğer 14 gün süreyi geçirdiyseniz banka sizden tüm masrafları, faizleri ve ücretleri tahsil eder ve anaparayı ödemenizi ister gerekli borç kapatıldıktan sonra çekilen kredi iptal edilmiş olur. Eğer kullanılan bu kredi bir konut yani (mortgage) kredisi ise artı olarak kredi erken kapama cezası ödeyeceğinizi bilmelisiniz.

kredi cayma hakkı nedir

Kredi Cayma Hakkımı Kullandım Dosya Masrafı İade Edilir Mi?

Kredi cayma hakkınızı yasal süre olan 14 iş günü içerisinde kullandıysanız ve gerekli bildirimleri zamanında yaptıysanız. Bankanızın kanunen dosya masrafınızı iade etmesi gerekmektedir. Fakat bu konuda bankalar sizi uğraştırabilir ve bu ücreti vermemek için ayak sürüyebilir… Böyle bir durumla karşılaşırsanız Tüketici Hakem Heyeti Dosya Masrafı Başvuru Dilekçesi ile acil olarak dosya masrafı iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Başvuru Sahibinin Talebi* : 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 66. Maddesi (V.D.) gereği …/…/…. Tarihinde kullandığım kredi hesabımdan kesilen dosya masrafının, tarafıma iade edilmesini arz ederim

Fakat siz krediniz onaylandıktan sonra yasal süreç olan 14 gün süreyi geçirmiş iseniz banka sizden yukarıda da bahsettiğim gibi tüm ücretleri ve dosya masraflarını tahsil edecektir.

“Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu” na ait Finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ait yönetmeliğe göz gezdirebilirsiniz.

Kredi Cayma Hakkı Kullanılırsa Sigorta İadesi Yapılır Mı?

Yeni kanuna göre artık kredi çekerken sigorta yapılması bankalar tarafından zorunlu tutulamaz. Yapılabilmesi için kredi çeken kişinin yazılı rızası olmak zorunda. Eğer istemeden de olsa kredi sigortası yaptırdıysanız. 14 gün içinde cayma hakkınızı kullandığınızda hiçbir ceza ödemeden ve kredi sözleşmesinden vazgeçebilir ve sigorta iadenizin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sizin yasal hakkınızdır.

Ama burada geçen sürece ve yasal günlere dikkat etmenizde fayda var.

Onaylanan Krediden Vazgeçme Adımları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Onaylanan krediden vazgeçme fikriniz varsa aşağıdaki hususlara dikkat ederek bu onaylı krediden vazgeçebilir ve iptal edebilirsiniz;

 • Onaylı kredi ödemesi hesabınıza geçmediyse işlemleri yarıda bırakın, evrak imzalamayın süreç kendiliğinden iptal olacaktır.
 • Online kredi başvurunuz ön onay aldı ise bir sonraki adımları tamamlamayın, sözleşmeleri kabul etmeyin! 30 gün sonra krediniz iptal olacak.
 • Onaylanan kredi başvurunuz üzerinden 14 gün geçmemiş ise kredi cayma hakkınızı kullanın ve kredinizi iptal edin.
 • Gereksiz yere kredi başvurusunda bulunmayın, kredi notunuzu düşürmeyin.

Bu makalemde sizlere kredi başvurusundan dolayı pişman olarak krediyi çekmek istemeyenler ve iade etmek isteyenlerin yapması gerekenlerden bahsetmeye çalıştım sağlıcakla kalın.