• AMERIKAN DOLARI
  32,2118
  % 0,02
 • AVUSTRALYA DOLARI
  21,5018
  % -0,27
 • € EURO
  35,0207
  % 0,01
 • £ POUND
  40,9675
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4526
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,3550
  % 0,26
 • ÇEYREK ALTIN
  4.081,00
  % 1,52
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Kredi Borcu Dondurma (Durdurma) Ve Nasıl Yapılır?

Kredi Borcu Dondurma (Durdurma) Ve Nasıl Yapılır?

Kredi taksitleri ve kredi kartı borcu dondurma farklı deyiş ile durdurma yapmak isteyenler hangi bankalardan bu işlemleri yapabilirim diye her zaman kendilerine sormuştur. Para ihtiyacı olan vatandaşlarımızın ilk kapıyı çaldığı kurum olan bankalar, aldığınız kredileri gününde ödemenizi isterler. Bazı maddi sıkıntılar durumunda veya askerlik süresi geldiğinde kredi veya kredi kartı taksitlerini ödemekte zorluk çekeriz.

İşte bu durumda kredi taksitlerimizi bir süreliğine durdurmak aklımıza gelir ama bunu nasıl yaparız bir fikrimiz olmaz. Kredi kartı veya kredi dondurma işlemlerini her banka yapmaz. Bazı özel müşteriler sadece bu fırsattan yararlabilir. Şimdi sizlere bu fırsatlar nelerdir ve bankalarda kullandığımız kredi ve kredi kartı borcu dondurma işlemi nasıl yapılır, bunun bilgisini vereceğiz.

Kredi Borcu Dondurulabilir Mi?

Dünya genelinde özellikle de ülkemizde kredi kullanımının yüksek olduğu bu dönemlerde ülkemizde ortalama  10 kişiden  6 sının kredi borcu olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların acil nakit ihtiyaçları durumunda ilk gittikleri yer bankalar olmakta. Kredi çekip nakit ihtiyaçlarını karşılarken iş ödeme kısmını gelince bazı vatandaşlar için  sancılı süreçler başlıyor. İşte tam burada vatandaşa kolaylık sağlamak için kredi borcunu dondurabilir veya erteleyebilirsiniz ve o sancılı süreçte bir nebzede olsa rahat bir nefes alabilirsiniz.

Öncelikle belirtmek isterim ki kredi borcu dondurma işlemi yapan hiç bir banka bulunmamaktadır. Ancak bu işlemi farklı biçimlerde  faiz işleterek kullandıran bankalar var. Konu müşteri memnuniyeti olunca evimizdeki sıcak yatağımız gibi hissetmemiz için çabalıyorlar, o yüzdendir ki kredi taksitlerini geçici durdurma konusunda yardımcı oluyorlar.

Bazı bankalar Vakıfbank ve Ziraat Bankası başta olmak üzere bu bankalarda kredi taksitini dondurma işlemi yapabilmektesiniz ama öncelikle bu işlemden faydalanabilmek için kredi alırken, banka ile müşteri arasında imzalanan  sözleşmeyi iyice incelemeniz de fayda olacaktır. Kredi borcunuzun ödeme tarihleri sözleşme kapsamında belirlenmiştir. Ödeme tarihlerinin ertelenmesini veya geçici süre ile dondurulmasını talep etmeniz durumunda banka bu teklifi değerlendirir, onaylarsa borçlarınız için ileri bir tarih belirlenebilir. 

Hangi Şartlarda Kredi ve Kredi Kartı Dondurma İşlemi Yapılabilir?

Yazımızda sizlere sebeplerden bahsettik. Bu sebeplerin içinde maddi sıkıntı olmadığını söylemek istiyoruz. Eğer iş yerinizden çıktınız ve borcunuzu ödeyemiyorsanız dondurma işlemi yapamazsınız. Bankalar sizlere uygun teklifler verecektir. Eğer kredi borcunuzu ödeyemiyorsanız hemen bankanız ile iletişime geçerek size özel neler yapılabilir bunun bilgisini vereceklerdir. Şimdi sizlere kredi ve kredi kartı dondurma hangi müşterilere yapılır bunun bilgisini vereceğiz.

 • Askere gidenler
 • Sağlık durumu kötü olan ve sağlık yüzünden çalışamayanlar için (rapor ve belgelerle)
 • Devlet görevinde bulunanlar (belgelerle)
 • Devlet görevi için yurt dışında uzun süre kalacaklar
 • Çiftçiler
 • Şehit yakınları (Bazı bankalarda birinci dereceden yakınların borçları silinir.)
 • Gaziler
 • Doğu bölgesinde ve sınır bölgesinde Operasyon görevi alan askerler ve polisler
 • Korucular
 • Engelli olan vatandaşlar
 • Emekliler (Sağlık durumu kötü olması gerekiyor)

Kredili Ürünler Ve Kredi Kartı Borcu Dondurma Nasıl Yapılır?

Kredi kartından ziyade kredi kullanımı daha yüksek olan ülkemizde, borç ödemekte zorluk çekenlerin sayısı da bir hayli fazladır. İlk kredi aldığımız zaman ödeyebileceğimizi düşündüğümüz kredilerde daha sonraki aylar zorluk yaşarız ve kredi ödemelerini geciktirmeye başlarız. Bu geciktirmeler gittikçe büyür ve bize büyük bir sorun olarak geri döner.

Böyle bir durumla karşılaştınız ve kredi taksitlerinizi veya kredi kartı borcunuzu banka ile görüşerek ileri bir tarihe öteleme gibi bir düşünceniz varsa yine kredide olduğu gibi bunun yapılabilmesi içinde bankaya sunacağınız geçerli ve sağlam belgeleriniz olması gerekiyor. Örnek olarak askere giden bir kişi için celp kağıdı veya amansız bir hastalığa yakalanan kişilerin ise hastaneden heyet raporu gibi evraklara ihtiyacı vardır, bu imkân verilirken, maddi sıkıntı yüzünden kart borcunu ödeyemeyenlere bu işlemin yapılmadığını söylemek isteriz.

Eğer böyle bir durumunuz var ise bankanızın şubesine bu belgelerle giderek kredi taksit ödemelerinizi belki 1 veya 2 ay durdurma ve dondurma şansınız bulunabilir. ( Fakat bu tamamen bankaların kendi insiyatifinde olup böyle bir zorunlulukları bulunmamaktadır.) Kredi kartı borcu dondurma yapmak için ise bankalar size ekstre erteleme veya yapılandırma teklifleri sizlere sunacaktır. Bir çok banka kredi kartı ekstresi atlatma ve erteleme seçeneği sunmaktadır. Bu konuyu yazımızın devamında daha detaylı ele alacağız.

kredi dondurma nasıl yapılır

E-Devlet üzerinden de bu işlemi yapma şansınız var bknz. https://www.turkiye.gov.tr/kyk-geri-odeme-erteleme-basvuru

Kredi Borcu Dondurma Yöntemleri Nelerdir?

Kredi borcu dondurma işlemi henüz borçları ödemekte zorlandığınız zaman başvuru yapmanız gereken bir durumdur. Eğer 3 dönem borcunuz ödemediyseniz ve bankaya gidip bu 3 dönemi dondurmak istiyorum derseniz olumsuz yanıt alırsınız. Kredi dondurma işlemlerinin de bazı şartları vardır. Bu şartlarda gecikmiş borcunuz olmayacak ve kredi notunuzda sıkıntı olmayacak olmasıdır.

Eğer artık icraya düşmek üzere bankalara giderseniz bankalar size sadece kredi yapılandırması talebinde bulunabilirler. Bu işlemi de her bankanın yaptığını söyleyemeyiz. Kredi taksit borcunuzu kısmi bir süre durduma yapacağınız banka şartlarına uygun iseniz bu işlemi sadece banka şubelerinden dilekçe yazarak başvuru yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden veya müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapamazsınız. Ayrıca sadece kredi çektiğiniz şube size onay verelim. Aynı bankanın başka şubesinden işlem yapmak isterseniz yazışmaların olacağı için uzun sürebilir. Hızlı işlem için hangi bankadan kredi aldıysanız o bankaya giderek işlem yapmalısınız. Başvuru yaptıktan sonra banka sizin bu dilekçenizi değerlendirmeye alacaktır. Genel müdürlük onayından geçen bu işlem 3-5 gün arasında sonuçlanır. Eğer talebiniz onaylanırsa 6 aya kadar banka size kredi dondurma yapar.

Kredi borcu ötelemesi yaptığınızda tabi ki bankalar faiz uygulayacaklardır. Bu faiz oranı o anki bankanın uyguladığı faiz oranı olduğu için bir şey söyleyemiyoruz. Bankada başvurunuz kabul olduktan sonra yapılan işlemin faizini öğrenebilirsiniz. Eğer durdurma işlemi kabul olmazsa diğer yöntemlerden olan yapılandırma yapabilir ve yapılandırma yaptıktan sonra 3 ay kredi ötelemesi isteyebilirsiniz.

Askere Gideceğim Kredi Borcumu Dondurabilir Miyim?

Askere giderken kredi borcu dondurma yapabiliyorsunuz. Bu durumda bankalara askere gitmeden önce başvuru yapmanız gerekiyor. Bilindiği gibi bankalar kredi verdiklerinde özellikle erkek müşterilerin 20 yaşının altındakilerde askerlik sorunu olduğu için kredi verme taraftarı değillerdir. Bu her banka için geçerli olmasa da bankaların genel kurallarından birisidir. Ama eğer askerlik yaşınızı ertelediyseniz ve 20 yaşının üzerindeyseniz kredi alırken bu duruma hiç bakmazlar. Askere gitmeden önce bir kredi aldıysanız kredi borcunuzu dondurma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz içinde bazı şartlar vardır.

Kredi borcu dondurma yapmak için öncelikle sizin kredi aldığınız banka önemlidir. Kamu bankaları ile birlikte Garanti, Denizbank, Akbank, Finansbank, İş Bankası bu işlemleri yapan bankalardır. Kredi aldığınız bankalar bunlardan biriyse şubelerine giderek kredi dondurma için dilekçe yazmanız gerekiyor. Ayrıca askere gideceğiniz evrakları da götürmeniz gerekir.

Banka sizin başvurunuzu değerlendirecek ve kredi dondurma işleminizi şartlarına uygun olarak yapacaklardır. Kredi dondurma işlemi 6 ay süre içinde yapılır ve bir kefil getirmeniz gerekir. Bu kefil olan kişinin kredi notu iyi olmalı ve gelir durumu en az 6 aydır kesintisiz olmalı. Devlet memuru veya emekli kefil verirseniz şansınız daha da artacaktır. Eğer kredi aldığınızda bir kefiliniz varsa kredi dondurma işlemi yapamazsınız.

Buraya Dikkat: Askere gideceğiniz zaman eğer dondurma işlemleri yapılmıyorsa bankalardan ertelemeli kredi başvurusu yaparak borç kapatma kredisi alabilirsiniz. Bankalar genel olarak dondurma işlemlerine sıcak bakmazlar. Bu sebeple diğer kredi çeşitlerine odaklanmanız gerekiyor. Bu işlemi de askere gitmeden önce yapınız.

Konut (Mortgage) Kredisi Ödemelerini Dondurmak Mümkün Mü ?

İstediğimiz evi alma konusunda bize katkı sağlayan önemli araçlardan biri konut kredileridir. Tüketicinin borcunu uzun vadeye yayarak ödediği bir yapıdır. Tek avantajı vade süresinin uzun süre olması değildir bunun yanı sıra tüketici talebi doğrultusunda taksit ödemelerini erteleyebilir yada banka onayıyla dondurabilmektedir.

“Ev satın alırken yaptığınız masraflar ile birlikte evinde maliyetini düşününce yüklü bir borcun altına girmiş oluyorsunuz ve bu durumda ödeme noktasında zorluklar yaşayabilirsiniz. Tam olarak bu durumda izlenebilecek en uygun yol; kişinin kredi başlangıç taksitlerini 3 aya kadar ileri bir tarihe atanacaktır. Ülkemizde ki çoğu banka konut kredisi taksitlerini 92 güne kadar uzatma imkanını tüketiciye sunmaktadır.”

“Sonuç olarak kredi ve kredi kartı borcu dondurma gibi bir hizmet bulunmamasına rağmen bankanın sizlere vereceği imkanlar çerçevesinde kredi borçlarınızı erteleyebilir veya yapılandırmaya giderek yeni kredi başlangıcı sağlayabilirsiniz.”